ВСТУП
Право соціального забезбечення - Право соціального забеспечення України |
ВСТУП
Право соціального забезпечення України - галузь сучасного національного права України. Це відносно молода сфера регу-лювання суспільних відносин, що виникають між державою та її громадянами в процесі реалізації останніми своїх соціаль-них прав, таких, як право на достатній життєвий рівень, на за-безпечення у випадку настання повної чи часткової непрацез-датності, у випадку втрати годувальника, настання старості, ін-валідності тощо.
Виступаючи основним регулятором соціальних відносин, дана система встановлених або санкціонованих державою норм є га-рантом реалізації конституційного положення про те, що Україна є суверенна, незалежна, демократична, соціальна й правова держава. Отже, теза про соціальність нашої держави і стала поштовхом до трансформування даної галузі в самостійну.
Особливо це актуально в сучасних умовах розвитку національно-правової системи та утвердження міжнародно-правових стандартів прав людини у внутрішньо-державному законодавстві. Конституція, як основний закон держави, закріпила право громадян на соціальний захист. Це право гарантується загаль-нообов’язковим державним соціальним страхуванням за раху-нок страхових внесків громадян, підприємств, установ та орга-нізацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забез-печення і створення мережі державних, комунальних, приватних закладів по догляду за непрацездатними.
Пенсії чи інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Виходячи із зазначеного, перед кожним громадянином України взагалі, і перед студентами (курсантами) зокрема, стоїть проблема (завдання), ознайомлення (вивчення) норм права соціаль-ного забезпечення, набуття теоретичних вмінь та пр
Враховуючи наведене вище, в навчальних закладах, а особливо з юридичними спеціальностями, введено навчальну дисцип-ліну «Право соціального забезпечення України».
Завданням даної навчальної дисципліни є глибоке вивчення законодавчих актів з права соціального забезпечення, а також вироблення практичних навичок щодо застосування законодавства при вирішенні конкретних ситуацій.
З метою реалізації студенти (курсанти) повинні: мати чітке уявлення про значення, місце і роль права соціального забезпечення в регулюванні пенсійних та інших правовідносин, про вза-ємозв’язок права соціального забезпечення з іншими галузями права і знати коло суспільних відносин, що охоплені сферою регулювання соціального забезпечення, джерела і основну мету за-конодавства України про соціальне забезпечення; вміти відмежовувати відносини, що регулюються нормами права соціального забезпечення від правовідносин, що регулюються іншими га-лузями права; аналізувати, грамотно та обґрунтовано застосову-вати норми про соціальне забезпечення в практичній діяльності.
Матеріал курсу тісно пов’язаний з іншими навчальними дис-циплінами з інших галузей права України, таких як Конститу-ційне право ( у сфері реалізації громадянами своїх прав та виконання обов’язків), адміністративне право (управління у сфері соціального забезпечення), трудове право (соціальне забезпечення як результат трудової діяльності), фінансове право (видатки на сферу соціального страхування) та іншими (цивільне, кримі-нальне, сімейне).
Дійсна реалізація зазначеного можлива при послідовному та сумлінному опануванні системою знань, які сприяють творчому застосуванню плану навчальної дисципліни.
Навчальна дисципліна передбачає загальну та особливу дис-ципліни.
Загальна частина передбачає 15 тем, зокрема:
Суть та значення соціального забезпечення;
Право соціального забезпечення як галузь соціального права;
Принципи права соціального забезпечення;
Методи права соціального забезпечення;
Система права соціального забезпечення;
Принципи права соціального забезпечення;
Міжнародно-правові стандарти щодо прав людини у сфері соціального забезпечення;
Функції права соціального забезпечення;
Джерела права соціального забезпечення;
Правові форми соціального забезпечення;
Права людини у сфері соціального забезпечення;
Соціальне забезпечення: історичний аспект;
Соціальне забезпечення в сучасних соціально-правових дер-жавах;
Європейська Спільнота: концепція соціального забезпечення;
Побудова соціальної держави в Україні: національна проблема.
Особлива частина передбачена в наступних методичних мате-ріалах. Курс «Право соціального забезпечення» читається на всіх формах навчання і передбачає, крім лекцій, проведення семінарських та практичних занять. Вивчення дисципліни за-свідчується опитуванням у формі заліку або іспиту.
< Попередня Наступна >