Головна

 

 

 

 

Захист своїх прав у господарському суді. Сегеда, Татаркевський, 2002.

 

 

4.1. Як подати апеляційну скаргу

Для того, щоб порушити апеляцiйне провадження, Вам необхiдно подати апеляцiйну скаргу на рiшення господарського суду. Одразу зазначимо, що нiяких обмежень права на подання апеляцiї в законодавствi не iснує. Єдине, про що треба пам’ятати: апеляцiя подається на рiшення господарського суду, яке не набрало чинностi.

Як зазначалося, рiшення господарського суду набирає законної сили пiсля закiнчення десятиденного строку вiд дня його прийняття (або вiд дня пiдписання, якщо було оголошено лише вступну та резолютивну частини). Отже, Ви маєте десять днiв на подання апеляцiйної скарги.

Тому рекомендуємо не очiкувати, поки суд надiшле Вам рiшення, а звернутися до канцелярiї на другий-третiй день пiсля його оголошення.

Якщо Ви не встигли у встановлений строк подати апеляцiйну скаргу, Вам слiд звернутися до суду з клопотанням про вiдновлення пропущеного строку, де чiтко вказати причину пропущення строку подання апеляцiї. Вiдновлення пропущеного строку подання апеляцiйної скарги можливе протягом трьох мiсяцiв вiд дня прийняття рiшення.

Клопотання подається разом з апеляцiйною скаргою.

Зазначимо, що перегляд за апеляцiйною скаргою здiйснюватиме апеляцiйний господарський суд, повноваження якого поширюються на територiю знаходження вiдповiдного мiсцевого суду. Проте подавати апеляцiйну скаргу Вам слiд саме до мiсцевого господарського суду, який розглядав Вашу справу.

Ваша скарга разом з матерiалами справи буде надiслана цим судом протягом п’яти днiв до вiдповiдного апеляцiйного господарського суду.

Апеляцiйна скарга, як i позовна заява, подається в письмовiй формi та повинна вiдповiдати вимогам, що висуваються до її змiсту.

 

Змiст апеляцiйної скарги:

• найменування апеляцiйного господарського суду, до якого п

одається скарга;

• найменування мiсцевого господарського суду, який прийняв рiшення, номер справи та дату прийняття рiшення;

• вимоги особи, яка подає апеляцiйну скаргу, а також пiдстави, з яких порушено питання про перегляд рiшення, з посиланням на законодавство i матерiали, що є у справi або поданi додатково;

• перелiк документiв, доданих до скарги.

Якщо Ви не знаєте найменування апеляцiйного господарського суду, до якого подається скарга, iнформацiю про це можна отримати, звернувшись до мiсцевого господарського суду, в якому розглядалася Ваша справа.

Апеляцiйний суд має певнi, чiтко визначенi повноваження, тому вимоги в апеляцiйнiй скарзi слiд формувати з урахуванням цих повноважень.

 

В апеляцiйнiй скарзi слiд вимагати:

• або скасування рiшення мiсцевого господарського суду (повнiстю чи частково),

•або змiни рiшення.

Якщо Ви вимагаєте змiнити рiшення мiсцевого господарського суду, Вам слiд зазначити також, що i як саме необхiдно змiнити. Але при цьому слiд пам’ятати, що вимоги, якi Ви висуваєте в апеляцiйнiй скарзi, повиннi бути в межах тих вимог, що були предметом розгляду в господарському судi першої iнстанцiї.

Крiм того, в апеляцiйнiй скарзi слiд навести пiдстави, з яких порушено питання про перегляд рiшення мiсцевого господарського суду. При цьому ми рекомендуємо Вам наголошувати на:

 

1) неповному з’ясуваннi обставин, що мають значення для справи;

2) недоведеностi обставин, що мають значення для справи, якi мiсцевий господарський суд визнав встановленими;

3) невiдповiдностi висновкiв, викладених у рiшеннi мiсцевого госпо¬дарського суду, обставинам справи;

4) порушеннi   або неправильному застосуваннi норм матерiального чи процесуального права.

Саме за їх наявностi апеляцiйний господарський суд приймає рiшення про скасування або змiну рiшення мiсцевого господарського суду.

Поряд з пiдставами для перегляду рiшення мiсцевого господарського су¬ду Вам слiд навести обгрунтування своїх висновкiв. Наприклад, якщо Ви стверджуєте, що суд неповно з’ясував обставини, що мають значення для справи, то необхiдно вказати, якi саме обставини не були з’ясованi та яким чином вони пiдтверджують Вашi вимоги, наведенi в позовнiй заявi.

 

 

При цьому не слiд повторювати знову всi свої аргументи, викладенi в по зовнiй заявi. Апеляцiйний господарський суд i так має змогу з ними ознайомитися (i зобов’язаний це зробити), оскiльки до нього разом з Вашою заявою будуть також надiсланi всi матерiали справи, зокрема i Ваша позовна заява. Зосередьте увагу на тих аргументах, якi вiдповiдач не змiг спростувати в ходi судового розгляду в судi першої iнстанцiї, а також на тих, якi не вiдображенi в позовнiй заявi.

Для пiдтвердження своєї позицiї можна подати докази та документи, що не подавалися до господарського суду першої iнстанцiї. Проте для їх прийняття апеляцiйною iнстанцiєю, Вам необхiдно буде обгрунтувати неможливiсть їх подання суду першої iнстанцiї з причин, що вiд Вас не залежали.

Якщо пiдставою для перегляду рiшення мiсцевого господарського суду Ви висуваєте факти порушення або неправильного застосування норм процесуального права, слiд пам’ятати, що апеляцiйний суд прийме позитивне для Вас рiшення лише в тому випадку, якщо Ви доведете, що такi порушення при-звели до прийняття неправильного рiшення.

Порушення норм процесуального права, що є пiдставою для скасування рiшення господарського суду:

1) справу розглянуто господарським судом у незаконному складi колегiї суддiв;

2) справу розглянуто господарським судом за вiдсутнiстю будь-якої iз сторiн, не повiдомленої належним чином про мiсце засiдання суду;

3) господарський суд прийняв рiшення про права i обов’язки осiб, що не були залученi до участi у справi;

4) рiшення не пiдписано будь-ким iз суддiв або пiдписано не тими суддями, якi зазначенi у рiшеннi;

5) рiшення прийнято не тими суддями, якi входили до складу колегiї, що розглядала справу;

6) рiшення прийнято господарським судом з порушенням правил предметної або територiальної пiдсудностi, крiм випадкiв, коли пiдсуднiсть змiнилася в процесi розгляду справи.

Апеляцiйна скарга, як i позовна заява, пiдписується особою, яка подає скаргу, або її представником. Якщо скарга пiдписується представником, до неї необхiдно додати документи, що пiдтверджують його повноваження (довiренiсть, наказ тощо).

Перед тим, як подати скаргу до апеляцiйної iнстанцiї, Вам потрiбно сплатити державне мито та надiслати копiю скарги iншiй сторонi у справi.

Розмiр державного мита становить, як правило, 50% ставки, що Ви сплатили пiд час подання заяви для розгляду спору в першiй iнстанцiї. Винятком є випадки, коли у спорах майнового характеру Ви змiнюєте розмiр оспорюваної суми. У цьому випадку розмiр державного мита становить 50% ставки, обчис¬леної на основi оспорюваної суми.

Документи, що свiдчать про сплату державного мита та про надсилання копiї скарги iншiй сторонi, слiд додати до апеляцiйної скарги.

Сторона у справi, якiй надiслано копiю апеляцiйної скарги, має право подати на неї свiй вiдзив. Такий вiдзив надсилається особi, яка подала апе¬ляцiйну скаргу до апеляцiйного суду.

< Попередня   Наступна >