§3. Поняття відносних величин та форми їх вираження
Правова статистика - ПРАВОВА СТАТИСТИКА |
§3. Поняття відносних величин та форми їх вираження
Абсолютні величини мають дуже велике значення в правовій статистиці, але їх недостатньо для проведення всебічного аналізу правових явищ, тому що вони завжди характеризують лише загальну кількість одиниць сукупності. Але для того, щоб відповісти на запитання, багато це чи замало, слід обов`язково обчислити узагальнюючі показники. Це в першу чергу відноситься до аналізу і порівняння злочинності в окремих країнах та її адміністративно-територіальних одиницях.
Відносна величина – це узагальнюючий показник, який характеризує кількісне співвідношення двох порівнюваних величин. Порівнюватися можуть або абсолютні, або відносні, або середні величини. Найчастіше в правовій статистиці порівнюють абсолютні величини. При проведенні порівняння (обчислення відносної величини) середніх або відносних величин слід обов`язково перевірити їх та впевнитися в тому, що їх обчислювали за однаковою методикою, а якщо це не так, то їх порівнювати не можна.
Поняття відносної величини якраз підкреслює те, що її ми завжди одержуємо в результаті ділення однієї величини на іншу. При обчисленні відносних величин одна із порівнюваних величин (знаменник дробу) має назву основи або бази порівняння. Чисельник дробу – це величина, яка порівнюється. Результат ділення показує, яка частина однієї величини входить до складу іншої, або в скільки разів одна величина більше за іншу, або яке співвідношення між ними. Наприклад, якщо в 2001 р. в Україні було зареєстровано 84 випадки бандитизму, а в 2000 р. – 78 злочинів, то відносна величина зміни кількості зареєстрованих випадків бандитизму склала ((84 : 78) х 100 = 107,7 %), кількість зареєстрованих випадків бандитизму у 2001 р. зросла по відношенню до 2000 р. на 7,7 %.
Відносні величини можуть виражатися в різних оди
Коли базу порівняння прийняти за тисячу, то ми одержуємо результати в промілях (о/оо), котрі найчастіше застосовуються в демографічній статистиці для характеристики кількості народжених немовлят на тисячу населення, смертності населення (кількості померлих на тисячу населення), кількості зареєстрованих шлюбів і розлучень на тисячу населення. Ці показники застосовуються і в інших галузях статистики тоді, коли наведені величини дійсно істотно відрізняються і нас цікавлять тисячні частки явища.
Якщо база порівняння приймається за десять тисяч, то відносна величина виражається у продецимілях (о/ооо). Так обчислюється кількість лікарів або лікарняних ліжок на десять тисяч населення. В правовій статистиці обов`язково вказується (записується), що показник обчислено на десять тисяч населення. Наприклад, кількість злочинів, які припадають на 10 тисяч населення в Україні, в 2002 р. склала 82,5, в 2000 р. – 110,9, в 1999 р. – 108,9.
Інколи відносні величини можуть мати й найменування, наприклад, щільність населення, яка характеризує скільки чоловік припадає на 1 квадратний кілометр.
Відносні величини мають велике значення в статистиці. Вони дають змогу одержати узагальнюючу характеристику явища, що вивчається, полегшують читання, розуміння та аналіз статистичних даних, дозволяють провести порівняльний аналіз різних явищ, а також більш поглиблено вивчити взаємозалежності між ними.
< Попередня Наступна >