§ 2. Соціальна взаємодія та соціальні відносини
Соціологія - Соціологія: Підручник / Н. П. Осипова, В. Д. |
§ 2. Соціальна взаємодія та соціальні відносини
Соціальна взаємодія — це процес, у якому люди діють і випробовують вплив один на одного. Механізм соціальної взаємодії включає індивідів, які здійснюють ті чи інші дії, зміни в соціальній спільноті чи суспільстві в цілому, що їх спричинюють ці дії, вплив цих змін на інших індивідів, які становлять соціальну спільноту, і зворотну реакцію індивідів.
Будь-який вид соціальної діяльності людей, будь-який соціальний процес складається з простих елементів, які відображає поняття «соціальна дія». М. Вебер під соціальною дією розумів «дію людини (незалежно від того, чи має вона зовнішній або внутрішній характер, чи зводиться до невтручання або до терпеливого прийняття), яка за передбаченою дією особи або діючими особами згідно зі своїм змістом співвідноситься з дією людей або орієнтується на неї». Зрозуміло, що соціальна дія має дві особливості: по-перше, вона є раціональною та усвідомленою, а по-друге, орієнтованою на поведінку інших людей. Очевидно, що, здійснюючи соціальні дії, кожна особистість відчуває на собі дії інших людей. Відбувається обмін діями, або соціальна взаємодія.
Соціальна взаємодія — це система взаємозумовлених соціальних дій, пов’язаних циклічною причинною залежністю, за якої дії одного суб’єкта є водночас причиною та наслідком відповідних дій інших суб’єктів. Можна сказати, що кожну соціальну дію спричинює попередня соціальна дія та водночас вона є причиною наступних дій.
У здійсненні соціальних дій велику роль відіграє система взаємних очікувань, що їх виявляють один до одного індивід та соціальні групи перед здійсненням соціальних дій. Такі очікування можуть мати невизначений характер при короткочасній взаємодії, а можуть бути й сталими при взаємодії , що часто повторюється, чи при рольовій взаємодії. У разі стал
Розрізняють два загальні типи взаємодії: співробітництво та суперництво (конкуренція). Співробітництво розуміють як взаємопов’язані дії індивідів, спрямовані на досягнення загальних цілей, з обопільною вигодою для взаємодіючих сторін. Взаємодія на основі суперництва включає намагання випередити прагнення до ідентичних цілей.
Існують два рівні соціологічного дослідження соціальної взаємодії: мікрорівень та макрорівень. Взаємодію людей один з одним у парах, малих групах або міжособову інтеракцію (англ. interaction — взаємодія людей у групі, суспільстві) вивчають на мікрорівні.
Макрорівень соціальної взаємодії включає великі суспільні структури, основні інститути суспільства, право, сім’ю та ін. В соціології є кілька основних теорій міжособової взаємодії: теорія обміну (Дж. Хоманс, П. Блау), теорія керування враженнями (Є. Гофман), психоаналітична (З. Фрейд).
Розглянемо, наприклад, теорію обміну. Теорія обміну визначає соціальну поведінку як взаємодію людей, які перебувають у безперервних процесах матеріального та нематеріального обміну один з одним, що можна пояснити положеннями, основаними на психологічному біхевіоризмі. Відповідно до біхевіоризму поведінка людини підпорядкована основному правилу: чим частіше соціальна дія особистості винагороджується, тим частіше вона намагатиметься робити цю дію. При цьому людина має бути впевнена в тому, що інша людина з користі, яку вона вам надає, не дістане вигоду, більшу за вашу.
За другим положенням біхевіористів — положенням цінності, чим ціннішим для особистості є досягнення певного результату, тим більше вона намагатиметься вчинити дію, спрямовану на його досягнення.
Таким чином, соціальний зв’язок встановлюється та підтримується, якщо він відповідає особистій доцільності і плата не перевищує винагород; якщо досягнуто взаємної погодженості та єдності критеріїв плати і винагороди всіх учасників соціальної взаємодії, тобто досягнуто взаємної ефективності зв’язку. Якщо одна зі сторін ображена, вона намагатиметься ці зв’язки відрегулювати по-новому, так виникає основа для конфлікту.
Але ці положення сприяють розумній поведінці людей у тому разі, коли взаємодія є симетричною та взаємовигідною. Для пояснення несиметричних відносин, тобто феномена влади, насильства, соціальної нерівності, Дж. Хоманс пропонує принцип найменшого інтересу, який полягає в тому, що особа, найменше зацікавлена у продовженні соціальної ситуації обміну, володіє більшою здібністю визначати умови обміну інших учасників ситуації. Результатом цього є поява влади, оскільки в обміні одна людина має більшу здібність винагородити інших, ніж вони можуть винагородити її.
Для пояснення соціальної стратифікації Дж. Хоманс користується принципом дистрибутивної справедливості, згідно з яким деяке відношення обміну полягає у винагороді учасників пропорційно їх затратам, що обов’язково породжує диференціацію людей, їх соціальну нерівність, і саме це, на думку вченого, є цілком справедливим, закономірним, бо відображає пропорції особистих внесків людей у суспільне ціле.
Автор концепції соціальної еволюції соціолог Р. Парк розглядав конкуренцію як рушійну силу розвитку взаємодії людей, яка може набувати форми конфлікту, внаслідок чого люди змушені внутрішньо пристосовуватися до ситуацій, спричинених змаганням і конфліктом, а коли це відбувається, конфлікт згасає. Завершує цей процес асиміляція, що веде до глибокої трансформації особливостей під впливом тісних контактів, тобто простежується лінія: конкуренція, конфлікт, пристосування, асиміляція.
П. Сорокін зазначав, що сукупність індивідів, що перебувають у взаємодії, становить соціальну групу.
Взаємозалежність сторін у процесі взаємодії може бути рівною або одна сторона може більше впливати на іншу, тому можна відзначити одно- та двосторонню інтеракцію. Інтеракція може охоплювати всі сфери людської життєдіяльності (тотальна інтеракція), а може лише одну. В незалежних сферах люди не впливають один на одного.
П. Сорокін виділяє такі типи соціальної взаємодії: організовано-антагоністична система інтеракції, яка основана на примушуванні; організовано-солідарна система інтеракції, яка основана на добровільному членстві; організовано-змішана солідарно-антагоністична система, яка частково керується примусом, а частково — добровільною підтримкою усталеної системи взаємовідносин та цінностей. Він підкреслює, що соціальні взаємодії виступають як соціокультурні, водночас відбуваються три процеси:
взаємодія норм, цінностей стандартів, що містяться у свідомості людини та групи;
взаємодія конкретних людей та груп;
взаємодія матеріалізованих цінностей суспільного життя.
Соціальні взаємодії породжують соціальні відносини. Однак схожі взаємодії іноді породжують різні за розміром соціальні відносини. Це відбувається тоді, коли соціальні взаємодії здійснюються на різній основі. Деякі соціологи вважають, що цією основою, яка визначає зміст соціальних відносин, є цінності.
Соціальні відносини виникають із взаємодій, спрямованих на досягнення різного роду цінностей. Під цінностями добробуту розуміють ті цінності, які є необхідною умовою підтримування фізичної та розумової активності індивідів. До цієї групи цінностей належать перш за все благополучність, тобто здоров’я та безпека людей; багатство — різні послуги та матеріальні блага; майстерність — набута професійність у деякій практичній діяльності; освіченість — знання та інформаційний потенціал особистості, а також її культурні зв’язки.
Інші цінності, як правило, виявляються у діях як даної особистості, так і інших. Серед них значущою є влада, тому що володіння нею дає змогу придбати будь-які цінності. Повага — це цінність, яку становлять статус, престиж, слава та репутація. Прагнення до володіння цією цінністю вважається однією з основних людських мотивацій. Моральні цінності включають доброту, відчайдушність, справедливість, працьовитість і т. ін. Афективність — це цінності, що включають перш за все любов і дружбу.
Соціальні відносини створюються внаслідок взаємодій, що повторюються, коли, з одного боку, спостерігається потреба до придбання цінностей або контролю над ними, а з другого — є ресурси бажаних цінностей. Зміст та суть соціальних відносин залежать від того, як поєднуються у взаємодії потреба у цінностях та володіння ними.
Підхід до вивчення соціальних відносин під кутом зору володіння та обміну цінностями дає можливість проаналізувати відносини у сфері політики, бізнесу, виробництва та ін.
Взаємодія веде до становлення нових соціальних відносин, які являють собою відносно стійкі і самостійні зв’язки між індивідами і соціальними групами.
Таким чином, суспільство складається з безлічі індивідів, їх соціальних зв’язків, взаємодій і відносин. Однак його не можна розглядати як просту сукупність індивідів, їх зв’язків, взаємодій і відносин. Суспільство — це не сумативна, а цілісна система, яка наділена системною якістю. Суспільні взаємодії і відносини мають надіндивідуальний, надособистісний характер, тобто суспільство — це деяка самостійна субстанція, яка стосовно індивідів первинна. Кожен індивід, народжуючись, підпадає під вплив певної структури зв’язків і відносин і в процесі соціалізації включається до неї.
Системна якість суспільства досягається завдяки корелятивним зв’язкам, взаємодіям і відносинам, що включають координацію і субординацію елементів. Координація — це певна узгодженість елементів, той особливий характер їх взаємної залежності, який забезпечує збереження цілісної системи. Субординація — це підлеглість і супідрядність, що вказує на особливе специфічне місце, неоднакове значення елементів у цілісній системі. В результаті координації і субординації суспільство стає цілісною системою з такими якостями, яких не має жоден із включених до нього елементів. Внаслідок своїх інтегральних властивостей соціальна система набуває самостійності стосовно її складових, самостійного способу свого розвитку.
< Попередня Наступна >