§ 4. Шляхи і засоби подолання конфлікту
Соціологія - Соціологія: Підручник / Н. П. Осипова, В. Д. |
§ 4. Шляхи і засоби подолання конфлікту
Розв’язання проблеми під час конфлікту можна визначити як будь-які зусилля з метою розробити взаємоприйнятний спосіб улагодження конфлікту. Вирішення проблеми не обов’язково є останньою стадією конфлікту. Нерідко цей підхід використовується в першу чергу, особливо коли сторони цінують свої взаємовідносини і у них є усвідомлені загальні інтереси. В цьому разі проблеми розв’язуються відразу й ескалації не відбувається. Інші конфлікти проходять через іншу послідовність ситуацій і дій: спочатку робляться спроби вирішити проблему, а коли вони не вдаються, сторони переходять до протистояння, деякий час відбувається ескалація конфлікту, але врешті-решт досягається мертва крапка, й знову робляться спроби вирішити проблему.
У кращому разі розв’язання проблем має на увазі загальні зусилля зі знаходження взаємоприйнятного рішення. Сторони або їх представники ведуть переговори. Але через розходження інтересів повномасштабна дискусія з метою вирішення проблем не завжди є доцільною, тоді застосовується варіант з третьою стороною або посередниками. В усякому разі проблемою обов’язково треба займатися, щоб не допустити ескалації конфлікту: діяльність з вирішення проблем не становить загрози протидіючій стороні і психологічно несумісна з суворою тактикою протистояння. Робота з вирішення проблем впливає також на виявлення компромісів і можливостей для об’єднання, яке відповідає інтересам обох сторін. Можливими формами завершення конфлікту можуть бути:
припинення конфлікту внаслідок взаємного примирення сторін;
припинення конфлікту силовими методами;
припинення конфлікту шляхом його симетричного вирішення, коли виграють або програють обидві сторони;
припинення конфлікту шляхом його асиметричного розв’язання, коли виграє одна сторона;
переростання конфлікту в інше протиб
поступове згасання конфлікту;
глухий кут.
Успішне розв’язання проблем веде до результатів, які можна згрупувати у три великі класи: 1) компроміси; 2) угода щодо процедури для визначення переможця; 3) інтегративні рішення.
Компроміс — це узгодження на основі взаємних поступок між представниками різних інтересів, думок, що стикаються між собою. Співробітництво, союз між різнорідними силами можливий лише у формі компромісів. Одна з головних умов компромісу — забезпечення неможливості ухилитися від його умов і право на практику таких відхилень, але без наміру дискредитувати партнера по компромісу. Це означає, що в основі компромісу мають лежати певні принципи або конкретно окреслені умови поведінки, без чого вимога додержання компромісних угод на практиці неможлива. Умовами поступок, аби вони стали основою компромісу, є а) впевненість у правоті в чомусь протилежної сторони; б) такий стан речей, коли непоступливість і відмова від співробітництва ведуть до ще більших втрат.
Найкращою формою подолання розбіжностей з питань узгодження у процесі підготовки компромісу є дискусія, відкритий обмін думками. Неприпустимими є такі компроміси, що ведуть до втрати впливу однієї зі сторін або розглядаються як наслідок слабкості і ведуть до нових вимог поступок. Здатність до виважених і необхідних компромісів є однією з передумов життєздатності груп, колективів, спільнот, а засоби їх досягнення і форми реалізації виступають як один з головних критеріїв культури. Причинами розриву компромісних угод частіше буває такий поворот однієї зі сторін у змісті або формі її діяльності, що надає співробітництву з нею характеру відмови від власних принципів або спроб розширити їх до неприпустимих для другої сторони поступок.
Об’єктивною основою компромісів є непрямолінійний хід соціальних процесів, і завдяки компромісам можна досягти по частинах того, що є недосяжним відразу. Критеріями ефективності компромісу є збереження на вищому рівні здатності до діяльності, надання завдяки компромісові нових просторів і можливостей для дій, розширення можливостей вирішення особливо важливих проблем, припинення непотрібної виснажливої боротьби зі своїми опонентами і надання можливості зосередити власний потенціал на вирішенні фундаментальних проблем. З огляду на це, проблема компромісу завжди конкретна і має виходити з зазначених критеріїв.
Небезпечність компромісів, яка іноді веде до негативного ставлення до них, пов’язана з ілюзіями щодо їх можливостей, а також з тим, що компроміси можуть стати засобом обману. Отже, компроміси повинні бути суто діловими, ясними, відкритими і складатися згідно з принципом «чим поступилися і що придбали». Особливо плідними є компроміси, пов’язані зі збереженням миру і співробітництва.
Компроміс — не єдине рішення, яке здається справедливим. Іноді результатом вирішення проблеми є процедура визначення того, хто буде переможцем, тобто правило, за яким одна сторона отримує все, а інша — нічого або дуже мало. Існує багато різних процедур для таких випадків: а) порівнюють потреби і віддають перевагу тому, хто більше всіх опікується проблемами, які розглядаються; б) звертаються за допомогою до третьої сторони, і перевагу дістає той, чия позиція ближча до поглядів арбітра чи судді; в) голосують, і перемагає той, хто матиме більшість голосів.
Існує три види узгоджень: 1) узгодження в результаті збігу думок сторін; 2) узгодження відповідно до законодавчої або моральної волі зовнішньої сили; 3) узгодження, нав’язане одній зі сторін. Разом з тим, як свідчить практика, одностороннє нав’язування волі сильнішого суб’єкта слабшому не вичерпує сутності конфлікту, і він у будь-якій формі поновлюється. Особливо це стосується міжнародних (територіальних конфліктів. Програш у війні тягне за собою реваншистські настрої й стремління до повернення втрачених інтересів.
Не можна сказати, що така процедура дуже ефективна, проте користуватися нею іноді необхідно, зокрема тоді, коли є лише два варіанти розв’язання проблеми («або ти, або я»). Але здебільшого можливі інтегративні рішення, бо процедура визначення переможця містить приховану небезпеку, підриваючи прагнення сторін шукати продуктивніші рішення з усіма перевагами, які з ними пов’язані.
Інтегративне рішення таким чином інтегрує суперників, примиряє інтереси сторін конфлікту. З трьох можливих типів розв’язання проблем саме воно дає змогу отримати максимальну сумісну користь, вигоду, хоч і інтегративні рішення бувають не дуже успішними. Іноді альтернативні рішення основані на відомих альтернативах або передбачають пошуки нових можливостей, потребують творчості й уявлення. Такі рішення з’являються насамперед як результат творчого мислення. Їх можуть придумувати кожна зі сторін окремо, обидві сторони разом або третя сторона, яка виступає як посередник.
Інтегративні рішення вигідні кожній зі сторін, тому їх треба добиватися. Для цього є чотири причини.
Якщо домагання сторін високі й сторони без бажання йдуть на поступки, розв’язання конфлікту може бути неможливим, доки не знайдеться спосіб об’єднання інтересів сторін.
Чим взаємовигідніші рішення, тим більша вірогідність, що вони будуть стабільними. Компроміси й інші процедурно-механічні способи досягнення узгоджень часто не задовольняють одна одну або обидві сторони, і тому залишається ймовірність того, що ця проблема знову виникне в майбутньому.
Інтегративні рішення внаслідок їх взаємовигідності для обох сторін мають властивість зміцнювати відносини сторін, що, по-перше, цінне само по собі і, по-друге, полегшує розробку інтегративних рішень надалі.
Як правило, інтегративні рішення сприяють благополуччю ширшого співтовариства, в яке входять сторони конфлікту. Якщо, наприклад, представникам організації вдалося врегулювати свої суперечності, то виграє в цілому організація.
Якщо можна віднайти інтегративне розв’язання проблем у конфлікті, то це зменшує розходження інтересів. Можливі компроміси між двома альтернативами зовсім не відповідають очікуванням сторін. Очевидно, що якщо інтегративне рішення є з самого початку виникнення проблеми, конфлікту можна уникнути.
Таким чином, єдиних форм завершення конфліктів не існує, як не існує і однакових конфліктів. Конфлікт можна не помічати, ігнорувати, пояснювати, але він розвиватиметься стихійно, загострюватиметься і врешті-решт може зруйнувати всю систему.
Завершення конфлікту — ширше поняття, ніж його розв’язання, вирішення. Конфлікт може закінчитися, завершитися й загибеллю обох сторін, але це не означає, що тим самим він (конфлікт) завершений. Завершення конфлікту — це його припинення, закінчення з будь-яких причин. Вирішення конфлікту — це певна позитивна дія (рішення) самих учасників конфлікту або третьої сторони, яка припиняє протиборство мирними або силовими засобами і конструктивно вирішує проблему. Досвід свідчить, що для розв’язання конфлікту необхідно приділяти значні зусилля, і його важливою засадою може бути добра воля суб’єктів конфлікту.
Головними засадами розв’язання конфлікту є, по-перше, усунення об’єктивних причин, які породили конфліктну ситуацію, а по-друге, ретельне вивчення можливого перебігу майбутніх подій у разі неможливості усунення причин. Ретельне вивчення має три сторони: діагностика протиборства (причини, мотиви поведінки тощо); здійснення ситуаційного й позиційного аналізу (пояснення ситуації, що склалася, позиції сторін); прогнозування перебігу подій та наслідків конфлікту, в тому числі вигод і збитків для кожної сторони в разі розв’язання проблем у конфлікті та його повного завершення.
З’ясування суті конфліктної ситуації, її об’єктивне розуміння, адекватне усвідомлення учасниками конфлікту може бути основою для компромісів, інтегративних рішень, угод щодо оптимальної процедури для визначення переможця і навіть для ліквідації конфлікту. Чим точніше й чіткіше буде окреслено предмет розбіжності, тим більше шансів ефективного закінчення конфлікту.
Якщо врахувати, що основою конфлікту є суперечність між інтересами суб’єктів, то найкращим способом розв’язання конфлікту є усунення суперечностей. Але цей шлях не завжди доступний, та й суперечності можуть бути різних типів — явні і латентні, об’єктні й безоб’єктні, їх рівні, особливості суб’єктів тощо.
В науці відомі і застосовуються на практиці основні способи усунення суперечностей, які лежать в основі конфлікту. Це зокрема:
усунення об’єкта конфлікту;
поділ об’єкта конфлікту між сторонами;
встановлення черговості або інших правил використання об’єкта;
розведення сторін конфлікту;
переміщення відносин в іншу площину, яка здатна виявити в них загальний інтерес, тощо.
Такі способи можуть стати у пригоді при розв’язанні будь-якого конфлікту і перш за все наймасштабнішого, який визріває у світі наразі, міжцивілізаційного, коли створюється нова міжнародна система, в якій силові блоки в перспективі різнитимуться належністю до певної цивілізації, а не до націй або ідеологій, як це було донедавна. Прикладом може слугувати вірмено-азербайджанський конфлікт у 80-х роках XX ст., коли успіхи Вірменії у конфронтації з Азербайджаном спонукали Туреччину до підтримки своїх побратимів за релігією, етнічним походженням і мовою в Азербайджані. Симпатії ж Росії були на боці вірмен-християн, які дістали не тільки моральну підтримку, а й воєнну допомогу. Розлам протиборчих сил у Югославії в подіях кінця 90-х років XX ст. також значною мірою проходив по лінії різних релігій, і, природно, сторони підтримували країни, які належать до різних цивілізацій.
Конфліктні події на міжнародній арені в останні роки і навіть місяці дають підставу погодитися з висновком багатьох дослідників про те, що в зіткненні сучасних цивілізацій формуються два протилежні полюси цього конфлікту. І до американських подій минулого року і до московських подій нинішнього ставлення не лише різне, а й протилежне. Якщо мільйони людей співчували горю американців і росіян, то можливо не менше людей відкрито раділи й аплодували з приводу цих трагедій. І хоч лідери ісламського світу заявили по своє обурення щодо злочинів терористів, власники кафе й закусочних у палестинських містах, у секторі Газа пригощали безплатно всіх відвідувачів — для них це було свято.
Є підстави думати, що конфлікт між західною і незахідною цивілізаціями наростатиме, бо в його основі лежать серйозні причини. Країни західної цивілізації, перш за все США, Велика Британія, Франція, Німеччина, зосередили у своїх руках велику матеріальну і фінансову могутність і намагаються нав’язати країнам незахідних цивілізацій свої економічні, політичні й інші інтереси, використовуючи різноманітні ресурси для управління світом у своїх інтересах.
Нині стало очевидним, що пов’язані з глобалізацією позитиві результати й блага розподіляються у світі вкрай нерівномірно. І якщо сильні (західні) держави багатшають, то країни, які не мають доступу до економічної глобалізації, продовжують деградувати. Так, на кожні 65 доларів, отриманих у багатих країнах, припадає 1 долар у бідних країнах. Як пише О. Білорус, «управління глобальними процесами сьогодні наштовхується на великі труднощі. І головна трудність — конфлікт глобальних інтересів між глобалізаторами та глобалізованими».
Крім істотних відмінностей в економіці, в рівнях матеріального життя, політичних системах, важливим джерелом конфлікту між західними і незахідними цивілізаціями є сфера культури, ціннісні орієнтації. У незахідних цивілізаціях життєвий уклад підпорядкований відтворенню історично створеного способу життя як раз і назавжди даному. Звичаї, звички дуже стійкі, а особистість підпорядкована загальному порядку й орієнтована на його збереження.
В основі західної цивілізації — ідеї індивідуалізму, лібералізму, прав людини, рівності, свободи, влади закону, демократії, відокремлення церкви від держави. І зусилля Заходу, спрямовані на поширення цих ідей, викликають негативну реакцію у незахідних цивілізаціях. Цінності, які на Заході вважаються найважливішими, для населення незахідних цивілізацій не є такими і навряд чи стануть такими навіть у далекому майбутньому. А наполегливе нав’язування цінностей західної цивілізації всьому світові вже дістає суворий опір на Сході, де такі намагання ототожнюються з поведінкою колонізаторів у минулому.
Сучасні дослідники, прогнозуючи розвиток конфлікту між цивілізаціями, вважають, що центральною віссю світової політики може бути конфлікт між «Заходом та іншими», а відповідні реакції на «тиск» Заходу можуть проявитися у трьох формах: по-перше, деякі країни (наприклад, Бірма, Північна Корея) стануть на шлях ізоляціонізму своїх держав від проникнення західної цивілізації. Цей шлях пов’язаний з великими труднощами, зокрема з економічними, і навряд чи таким шляхом підуть багато країн. По-друге, очевидно, знайдуться країни, які хоч би зовнішньо спробують піти на зближення з Заходом і сприйняти його цінності й інститути. По-третє, це розвиток власної економіки та політичної системи, співробітництво з іншими незахідними країнами і проти Заходу, зберігаючи при цьому свої цінності й інститути, які розвиватимуться на власній цивілізаційній основі.
Можна припустити, що третя форма взаємодії Заходу й незахідних цивілізацій найближчим часом буде найпоширенішою. Більшість країн незахідних цивілізацій не бажає приєднатися до Заходу, розвиває власну економіку, збройні сили, співробітничає з незахідними країнами.
Важливим елементом глобального конфлікту цивілізацій останнім часом є міжнародний тероризм. Останні події довели, що сучасний тероризм переріс у загрозу не тільки для окремих країн, а й став серйозним викликом регіональній і глобальній безпеці. Стало очевидним, що нині традиційне нарощування збройних сил і воєнної техніки не відіграє вирішальної ролі в національній безпеці. Ключові поняття геополітики — могутність держави, забезпечення воєнно-економічним потенціалом, територія, природні ресурси та ін. — все це вже уявляється застарілим. Можна мати всі атрибути могутньої держави і бути не в змозі захистити себе від глобальних трагедій. Конфлікт між Заходом і Сходом сьогодні має інші риси.
Об’єктивно, з точки зору прогресивного розвитку людства уже позначене коло універсальних загальнолюдських цінностей, які необхідні народам навіть для того, аби нормально жити в одній цивілізованій співдружності. Це такі життєві потреби, як право на життя, продовження роду, збереження здоров’я й недоторканність особи, захист від неправового насильства й примусу та ін. Очевидно, вже сьогодні багато з перелічених цінностей можуть слугувати підвалиною для їх реалізації та пристосування до особливостей способу життя й мислення кожної цивілізації. Хоч не менш очевидно й те, що процес цей дуже складний і забере багато часу — десятиліття і століття. І тут ще раз необхідно підкреслити відокремлюючу, роз’єднальну роль релігії.
У країнах незахідної цивілізації, особливо ісламських, немало людей, у тому числі молодих, які, не замислюючись, можуть віддати життя за релігійні догми. Смерть «за Аллаха» в боротьбі з «невірними» стала героїчною і почесною. Число таких смертників постійно зростає, і вони становлять ядро міжнародного тероризму. По телебаченню показують, як мати-мусульманка на Ближньому Сході, яка вже загубила свого сина-терориста, радісно сповіщає журналіста, що готує на смерть «за Аллаха» свого другого сина.
Інше становище у країнах Заходу. Якщо донедавна смерть за Вітчизну вважалася однією з головних сил, що об’єднує націю, й оцінювалася як героїчний вчинок, то відтепер цей чинник втрачає своє значення. Соціологічні опитування населення, проведені в середині 90-х років XX ст., дали таку картину: лише 70% населення США і Великої Британії, 66% — Росії, 50% — Португалії та Іспанії, 34% — Німеччини та Італії готові воювати за свою країну.
В умовах зростаючого міжцивілізаційного протиборства, посилення міжнародного тероризму перед кожною країною сучасного світу постало питання: з ким вона — з терористами чи проти? Західна цивілізація принципово заперечує тероризм як спосіб досягнення будь-яких результатів; ядро тероризму сьогодні — в ісламській, незахідній цивілізації. А яке місце України, на якому боці глобального конфлікту цивілізацій перебуває вона? Вся історія України, традиції, звичаї, орієнтацій-ні цінності становили невід’ємний елемент її населення. Нещодавно Україна була однією з високорозвинутих країн світу з могутнім економічним потенціалом і відносно високим рівнем життя населення. І понині одним із її стратегічних спрямувань у зовнішній політиці є «західний вектор» — поступове зближення з НАТО, Європейським співтовариством у цілому.
Україна зразу ж після трагічних подій 11 вересня 2001 р. рішуче засудила прояв тероризму й екстремізму в будь-яких формах. Висловивши співчуття американському народу, Україна приєдналася до антитерористичної операції в Афганістані, встановила стратегічні завдання щодо боротьби з тероризмом, чітко визначила свою прозахідну позицію.
Разом з тим соціально-економічний стан України залишається вкрай тяжким і за цими показниками її не можна віднести до числа західних країн. У 2000 р. в Україні частка ВВП на душу населення за поточним валютним курсом понизилася відносно 1991 р. майже в 4 рази і становила 657 доларів. Відповідно до світової класифікації — це рівень бідних країн (середньосвітовий рівень нині перевищує 5700 доларів, а рівень передових країн — 20000 доларів). Це 130 місце у світі. За індексом розвитку людського потенціалу Україна в 2000 р. посідала 74 місце у світі.
Як зазначалося, розрив у рівнях життя між західними і незахідними країнами навряд чи можна вважати причиною нинішнього протиборства західної і незахідної цивілізацій. І все ж ця проблема, безсумнівно, певним чином впливає на взаємовідносини держав, що належать до різних полюсів конфлікту.
Як розвиватиметься конфлікт цивілізацій, якою стане нова система міжнародних відносин? — питання, на які наразі намагаються відповісти вчені в різних частинах світу. Український вчений С. Бодрук виділив такі напрями у світовому розвиткові на найближчу перспективу:
базові функції в антитерористичній боротьбі виконуватиме Північноатлантичний альянс, що поширюватиме свою активність поза межами Європи на інші регіони;
зміцнюватиметься партнерство США і НАТО з Росією, а можливо й з Китаєм щодо боротьби з тероризмом;
формуватимуться «рухливі коаліції країн» з різним ступенем участі в цій боротьбі;
створюватиметься максимальна «прозорість» у міжнародних відносинах у фінансово-економічному аспекті, посилюватиметься контроль за торгівлею зброєю, тіньовою економікою, наркоманією як фінансовими джерелами тероризму, що, зокрема, передбачає різні форми тиску на втручання у внутрішні справи інших країн. Отже, і поняття суверенітету держави поступово переглядатиметься відповідно до нових реалій.
Проблема взаємовідносин Заходу і Сходу, західних і незахідних цивілізацій уже стала найважливішою для розвитку людства. Від того, яким шляхом розвиватиметься конфлікт між цими двома суб’єктами залежить доля всієї загальнолюдської цивілізації. Сьогодні різко зростає вірогідність широкомасштабних воєнних конфліктів з переростанням у світову війну. Звідси актуальне завдання — знайти оптимальні шляхи й засоби для повільного, але впевненого вирішення цього складного глобального конфлікту. Для виходу з кризи є певні об’єктиві і суб’єктивні передумови, які політичні лідери перш за все повинні використати.
Якщо не вдається віднайти рішення, яке задовольнило б обидві сторони, можлива зміна предмета конфлікту, мотивів протистояння сторін і навіть самих учасників. Так, у судовій практиці щодо цивільних і трудових спорів нерідко трапляється така ситуація: сутяжництво, інтриги тривають роками і навіть тоді, коли вже немає предмета конфлікту і змінився склад керівників, винуватців спірного рішення. Мистецтво цивілізованого життя якраз і полягає в тому, щоб не плодити незадоволених, скривджених, а будувати благополуччя людей на основі нормальних взаємовідносин. Зусилля людей, спрямовані на запобігання конфлікту або його розв’язання, мають враховувати інтереси не однієї, а обох сторін.
< Попередня Наступна >