§ 3. Соціальне управління і соціальне прогнозування, проектування та планування
Соціологія - Соціологія: Підручник / Н. П. Осипова, В. Д. |
§ 3. Соціальне управління і соціальне прогнозування, проектування та планування
У системі наукового управління особливе місце посідає прогнозування. Ніякий інший напрям в управлінні за останню чверть століття не супроводжувався такими зигзагами у своєму становленні — від повної зневаги до визнання його надмірної могутності.
У чому ж суть прогнозування? Прогноз — це особливий різновид наукового передбачення. Прогнозування не передбачає вирішення проблем майбутнього, його завдання інше — допомогти науковому обгрунтуванню планів і різних заходів. Під прогнозом треба розуміти ймовірне твердження про майбутнє з високим ступенем достовірності. Прогнозування можна визначити як процес здобуття наукової інформації про тенденції розвитку і майбутній стан соціального процесу, відносин, явищ і подій у соціальній практиці.
Мета прогнозу: на основі аналізу стану і поведінки системи в минулому і вивчення тенденції зміни факторів, що впливають на систему, правильно визначити кількісні і якісні параметри її розвитку у перспективі, розкрити зміст ситуації, у якій опиниться система.
Соціальне прогнозування не має директивного характеру. Відмінність від плану полягає в тому, що прогнозування дає інформацію для обгрунтування рішень і вибору методів планування. Воно вказує на можливість того чи іншого шляху розвитку у майбутньому, а у плані є рішення про те, які з можливостей суспільство реалізує.
В методології соціологічної науки соціальному прогнозуванню відведено значне місце, адже воно дає змогу досліджувати динаміку й перспективи розвитку соціальних процесів та явищ з метою підвищення ефективності й наукової обгрунтованості соціального програмування, проектування та управління в цілому. Специфічною особливістю соціального прогнозування є тісний взаємозв’яз
Однією з головних умов наукової коректності щодо здійснення соціального прогнозування виступає розуміння того, що прогноз не можна ототожнювати зі спробами передбачити всі деталі майбутнього внаслідок діяння досить великої кількості макро- та мікрофакторів і окремих специфічних чинників, що опосередковують досліджувані феномени. Саме тому закони суспільного розвитку можуть мати ймовірний характер, а прогностичні висновки найконкректніше формулювати як тенденції або варіативні моделі. Прогнозування оперує категоріями «передбачення» і «передрікання» (вказівка), але водночас сам термін «прогноз» є науково опредмеченою формою їх реалізації. Якщо передбачення може втілюватися у форму складного передбачення, навіть емоційного передчуття та виявлятися у формі описування можливих або бажаних перспектив, станів, рішень і проблем майбутнього, то передбачення пов’язане з використанням інформації про майбутнє для цілеспрямованої діяльності щодо вирішення відповідно проблем, що виникають.
У методології прогнозування виокремлюють прогнози двох видів — пошуковий та нормативний.
Пошуковий прогноз — це визначення можливих станів досліджуваного феномена у майбутньому (наприклад, інваріантні моделі вдосконалення держави, правової системи). Він будується за певною шкалою можливостей, згідно з якою потім встановлюється ступінь імовірності явища (процесу), що прогнозується.
Нормативний прогноз — це визначення шляхів, напрямів, засобів і термінів досягнення можливих станів явища, які прийнято як мету (наприклад, тенденції оптимізації певних моделей правового регулювання; подолання криміногенності чи впорядкування, скажімо, судочинства). Нормативне прогнозування також базується на розподілі ймовірностей, але у зворотному напрямі — від передбачуваного стану до тенденцій, що спостерігаються.
За масштабом чи об’єктом прогноз може бути територіальним (національно-державним, регіональним, місцевим); інституційним (державні органи, політика, закон); особистісним (правосвідомість, поведінка, правова культура); громадським чи суспільним; інтегрованим або диференційованим. Якщо ж брати до уваги періоди часу, на який розраховано прогноз, то розрізняють оперативні (поточні), коротко-, середньо-, довгострокові та надстрокові прогнози.
Соціальні прогнози будуються на таких принципах: системності, варіативності, логічної узгодженості, безперервності та наступності, верифікованості та рентабельності. Зокрема, обгрунтування ступеня ймовірності зростання активності громадян неможливо без оцінки можливостей попередньої (апріорної) перевірки надійності прогнозованих висновків у моделях чи варіаціях.
Існує типова методика проведення прогностичного дослідження. Структурно вона містить такі етапи: перед-прогнозна орієнтація (визначення об’єкта, суб’єктів, предметної проблеми, мети і завдань, робочих гіпотез і методів, організація дослідження); прогнозоване поле (збирання даних, які впливають на об’єкт, за суміжними непрофільованими галузями прогнозу); вихідна (початкова) модель, тобто система параметрів і показників, які відображають структуру і характер об’єкта; пошуковий прогноз; нормативний прогноз; оцінка ступеня вірогідності (верифікація) та уточнення прогностичної моделі шляхом опитування експертів; вироблення рекомендацій щодо оптимізації рішень на основі порівняння прогностичних моделей.
Прогнозування має специфічні методи — складну екстраполяцію, моделювання, експеримент.
Метод експертних оцінок найпоширеніший. Його суть: створення об’єктивної характеристики кількісних і якісних сторін об’єкта прогнозування на основі обробки й аналізу сукупності індивідуальних думок експертів. Якість експертних оцінок, їх надійність і обгрунтованість залежать від обраної методики збору й обробки індивідуальних експертних висновків, яка має такі етапи:
а) вибір складу експертів і оцінка їх компетентності;
б) складання анкет для опитування експертів;
в) отримання експертних висновків;
г) оцінка достовірності результатів;
д) складання програми для обробки експертних висновків.
Метод екстраполяції. Екстраполяція — це поширення характеристик процесу в даний час на його стан у майбутньому або обчислення за рядом даних визначень певної системи на визначення в інших системах, що перебувають поза нею.
Великий ефект дає використання складної екстраполяції — висновків теорії ймовірності, теорії ігор —арсенали математики і кібернетики. Це дає змогу правильно оцінити масштаби можливих зрушень у тенденціях, які екстраполюються (так відбувся американський прогноз щодо розпаду СРСР).
Екстраполювати складно, бо соціальні процеси розвиваються не по прямій лінії, а по кривій: процес до певного моменту повільно наростає, потім настає період швидкого, бурхливого розвитку, який завершується періодом насичення; після цього процес знову стабілізується (період Великої французької революції — 5 років). Неврахування цієї вимоги призводить до серйозних помилок.
Одним зі шляхів перевірки надійності цього методу може бути екстраполяція кривих ризику «до абсурду».
Метод математичного моделювання (оптимізація рішень) пов’язаний з пошуком різних варіантів розвитку, що дає змогу відібрати оптимальний за даних умов варіант. Математичних моделей багато. Всі математичні моделі і методи прогнозування мають імовірний характер і видозмінюються залежно від тривалості періоду прогнозування. Використання моделей підвищує ефективність прогнозів, дозволяє проаналізувати велику кількість можливих варіантів і вибрати найліпший.
Досвід соціального прогнозування свідчить, що воно не завжди ефективне. А це значить, що воно не виправдалося.
В СРСР у 60—70-х роках, незважаючи на всі суперечності застійного періоду, було здійснено прогнозування шляхів можливого розвитку ряду суспільних процесів. Були, наприклад, цікаві прогнози щодо визначення майбутнього стану життя у районах нового освоєння. Понад 25 років вчені, які займалися проблемами формування нових виробничих колективів, нових міст, територіально-виробничих комплексів, прогнозували ситуацію з робочою силою, її використанням і можливими витратами.
Дослідники (А. Г. Аганбегян, Г. Ф. Куцев та інші) переконливо довели, що неврахування соціальних параметрів у районах нового освоєння призведе до ще більшого соціального напруження, і, як наслідок, до великих економічних втрат. Так і сталося.
Але більшість прогнозів були неспроможні, зокрема щодо посиленої інтелектуалізації суспільної праці або щодо підготовки спеціалістів. У плані першої проблеми ставилися питання про зміну структури суспільної праці, про зміну вимог до професійної підготовки і перепідготовки робітників різних категорій, про вдосконалення загальноосвітньої підготовки тощо. Прогноз не здійснився. Неспроможним був прогноз щодо підготовки фахівців, у тому числі і з вищою освітою.
Нормативний метод насиченості спеціалістами, який діє у всіх країнах, у нас не спрацював (було не враховано низку моментів), а застосувавши метод екстраполяції, вийшли лише на кількісні показники. Це послужило підгрунтям для порівняння СРСР з США, тим більше, що рівень інженерів перевищував американський рівень у 4—5 разів. Не враховувалася тут «дрібниця» — з одного боку, якість фахівців, з другого — їх відповідність вимогам прогресу. Ще й зараз у нас є диспропорції у підготовці спеціалістів.
Чому ж прогнози були неефективними? Які причини призвели до цього? В чому були прорахунки?
По-перше, при прогнозуванні змін, завжди потрібен комплексний підхід. Прогнози будувалися ізольовано від процесів, які відбувалися в інших сферах життя. Вони базувалися на тому, що розрахунки щодо змін соціального життя не зачіпали інші процеси, такі прогнози були приречені на провал. Соціальні процеси поєднані з економічними, духовними та політичними, а це не було враховано.
По-друге, необхідні надійні методи прогнозування. Частіше користувалися методом умоглядних спостережень або без достатньої апробації. Наприклад, в основу кількох прогнозів були покладені очікування опитуваних осіб — мігрантів із села про життя у місті, про перехід на п’ятиденний робочий тиждень, про роль читання в сучасному житті.
По-третє, прогнозування було обмежене слабкою інформаційною базою: офіційна статистика викривляла реальний стан соціальних процесів, тому невірними були уявлення про «престиж», «пріоритет», «досягнення». Життя рано чи пізно приведе його у відповідність з реальними цифрами, але, на жаль, процеси уже матимуть негативний розвиток.
Можна зробити висновок, що наукове обгрунтування соціального розвитку, теорії і практики управління соціальними процесами потребує широкого розвитку досліджень, що забезпечить якісний прогноз.
Прогнозування є базою для чотирьох специфічних форм реалізації варіантів майбутнього. Це соціальне проектування, коли вирішується доля нових процесів і організацій або тих, що реконструюються; соціальне програмування, яке націлене на вирішення найактуальніших і значущих проблем; соціальне планування, що охоплює все суспільне життя на всіх рівнях суспільної організації, експеримент для апробації варіантів розвитку, коли опрацьовуються можливі варіанти майбутнього.
Соціальне проектування — це специфічна діяльність, пов’язана з науково обгрунтованим визначенням варіантів розвитку нових соціальних процесів і явищ та з цілеспрямованою докорінною зміною конкретних соціальних інститутів.
У цьому суть соціального проектування. Людина або організація перш ніж щось вчинити, завжди обмірковує кілька варіантів і одному з них надає перевагу.
Застосовується проектування, зокрема, при вирішенні проблем розселення, при вдосконаленні управління. Нині виникають нові проекти «людино-машинних систем», екологічні, інженерно-психологічні. Був проект розвитку людини майбутнього, в основі якого лежав «моральний кодекс будівника комунізму».
Проектування — це форма випереджаючого відображення дійсності, створення прообразу передбачуваного об’єкта, явища чи процесу за допомогою специфічних методів.
Специфікою є те, що проектування може й не мати певних термінів, базуючись лише на приблизних підрахунках без обмеження у часі. Проектування є ще і певним циклом управління, що забезпечує реалізацію його інших функцій. Але, на відміну від планування, воно менше зумовлює, детермінує інші функції, бо припускає багатоваріантність рішень, виходячи з конкретного стану матеріальних ресурсів.
Проектувати — не означає стихійно перебирати варіанти і схеми майбутнього розвитку, майбутньої дії. Є ряд певних вимог, необхідних для підготовки проекту:
орієнтація на досягнення конкретного результату, не упускаючи головних питань (принцип мінімальних зобов’язань;
концентрація уваги на основній меті;
врахування можливості невдалого експерименту з перевірки ідей;
проекти мають бути оригінальними.
Проектування — відповідальний етап соціального управління, що вимагає знання законів суспільного розвитку. Воно не повинно спиратися на суб’єктивні побажання і прагнення людей, якими б благими намірами вони не супроводжувалися. Позбавитися суб’єктивізму у проектуванні можна, тільки спираючись на певні методи. До них належать:
Матриця ідей. Цей метод полягає у такому: на основі кількох незалежних перемінних створюються різні варіанти рішень. Як правило, соціальний проект залежить від складності і першочерговості поставлених завдань, від термінів, у межах яких необхідно здійснити замисел, від ресурсів. Підраховуючи варіанти з цих перемінних, можна визначити найефективніший шлях реалізації проекту в заданих умовах. Метод застосовують, як правило, при обмежених можливостях, в умовах так званої «області свободи».
Вживання в роль. Цей метод допомагає дістати точніше уявлення про те, що треба зробити у проекті. Це не просто екскурс у майбутнє, а намагання глибше зрозуміти, як буде реалізовуватися проект.
Аналогія. У нас є міста, виробництва, соціальні інститути, які добре функціонують. Підходи до вирішення справ там у певних межах можуть бути еталоном.
Асоціація. Метод розв’язання проблеми, коли вирішення соціальної проблеми в іншій сфері суспільного життя підказує шлях, яким легше дійти до мети.
Реорганізація. Метод пов’язаний з асоціацією. Попередній стан перетворюється. Асоціація передбачає поєднання засобів пристосування, модифікації.
Мозковий штурм. У процесі проектування можливі ситуації, не схожі на попередні засоби вирішення проблеми. В цих випадках і застосовують метод мозкового штурму, коли мобілізується весь інтелектуальний запас: оголошується своєрідний конкурс ідей, здатних знайти оптимальне рішення проблем проекту. Цей метод, що його у 1939 р. обгрунтував Осборн, пов’язаний з генерацією ідей, їх рівноправною конкуренцією, з можливістю зіставлення.
Розробка соціального проекту часто починається в умовах певної невизначеності. Тому треба притримуватися деякої послідовності. Тобто у процесі соціального проектування є своя логіка, свої етапи:
аналіз суспільної проблеми ( пошук, вияв її суті);
визначення мети;
збирання інформації;
на базі інформації визначається завдання проектування і те, яким параметрам воно має відповідати. Завдання — це частина концепції проекту;
перевірка концепції;
приймання рішення (складання конкретної програми дій).
Існує багато видів проектування, наприклад, соціальне проектування нових виробництв; соціальне проектування нових міст тощо.
Як домогтися дієвості, ефективності соціального проектування? Проект, аби він не був маренням, фантазією, повинен не просто враховувати об’єктивні закони, а й адекватно їх відображати у проекті.
На кожному етапі розробки проекту має бути такий науковий фундамент вирішення завдання, на основі якого можна створити план дій, що органічно поєднає як результати, отримані шляхом аналізу попереднього розвитку, так і вимоги, які висуваються новим етапом.
У процесі здійснення функцій організації, регулювання, обліку і контролю часто уточнюються положення. Зміни мають бути внесені до проекту. Таким чином, соціальний проект — це своєрідний документ (сукупність документів), що характеризує цілі, засоби й етапи реалізації програми соціальних змін.
Життя доводить, що лише документа недостатньо, має бути механізм його перетворення у життя, бо багато добре створених проектів так і не було реалізовано. В результаті місто не має свого обличчя, в ньому відсутні запроектовані зручності життя, а дещо з того, що заплановано, зовсім не здійснено. Це призводить до того, що заводи збудовано, а кінотеатрів, спортивних майданчиків, установ побутового обслуговування, шкіл тощо немає. Так місто втрачає свій потенціал, воно не задовольняє потреб мешканців і не притягує мігрантів. Тобто ефективність соціального проектування визначається можливістю забезпечити комплексний розвиток.
Соціальне планування. У чому суть соціального планування? Соціальне планування являє собою науково обгрунтоване визначення цілей, показників, завдань розвитку соціальних процесів і основних засобів їх перетворення в життя.
Вперше термін «соціальне планування» був використаний у «Новому курсі» Т. Рузвельта, який розробив шлях виходу з кризи 30-х років ХХ ст. У подальшому в американській соціології це поняття аналізувалося у тісному зв’язку з формами і методами соціальної політики, зокрема з забезпеченням соціального захисту населення. Основним положенням концепції соціального планування є відповідність соціальних і економічних параметрів розвитку суспільства. В СРСР перші плани соціального розвитку з’явилися на ленінградських підприємствах, у промисловості, будівництві, сільському господарстві. Заради справедливості слід сказати, що ці плани були предметом піклування керівників, які не за формою, а по суті займалися соціальними проблемами.
І ось парадокс: як тільки ідею соціального планування було закріплено в Конституції 1977 р., від цього юридичного закріплення програла теорія і практика соціального планування. Чому? Складання планів стало справою формальною. Державний план до своїх традиційних розробок додав «соціальний апендикс». За показники соціального розвитку ніхто не ніс відповідальності, як і раніше, виробничий план мав бути виконаний будь-якою ціною, частіше за рахунок нехтування інтересами людини.
І все ж нелегкий шлях теорії і практики соціального планування приніс свої результати:
по-перше, стало очевидно, що об’єктами соціального планування мають виступати всі рівні соціальної організації — від суспільства до конкретного підприємства;
по-друге, об’єктами соціального планування виступають функції суспільного життя: у сфері праці, культури, освіти, сім’ї тощо;
по-третє, планового вирішення потребують процеси, які раніше були поза увагою планової думки: спосіб і якість життя, поведінка людей, соціальні катастрофи тощо.
Досвід свідчить, що управління соціальним життям вимагає розглядати соціальне планування як єдність пізнавальної і суспільно-перетворювальної функцій, а також бачити специфіку у всіх сферах суспільного життя.
Рівні соціального планування:
соціальний розвиток трудових колективів (що і як може зробити робітник і як він змінюватиметься під впливом прогресу, які умови може створити колектив для робітника);регіональний рівень — це особлива форма цілеспрямованого регулювання соціальних процесів на рівні економічного району, області та інших адміністративних одиниць. Тут існують такі соціальні проблеми: вирівнювання рівнів соціального розвитку територій, регулювання міграційних процесів, раціональне використання трудових ресурсів, розвиток національних відносин, розподіл і споживання культурних цінностей, вдосконалення системи освіти;
рівень окремих сфер суспільного життя, пов’язаного з професійним розподілом праці.
Методи соціального планування. Зважаючи на те, що планування є і наука, і діяльність, метод треба розуміти і як спосіб здійснення, і як спосіб розробки програм чи завдань.
Загальні методи: аналітичний метод поєднує аналіз і узагальнення. В ході планування соціальний процес розгалужується на складові і на цій основі визначаються основні напрями реалізації програм; метод варіантів як визначення кількох шляхів, а далі — уточнення і вибір одного варіанта; економіко-математичний метод. Це умовна назва. Йдеться про кількісний аналіз при використанні попередніх методів планування. Математичні методи не можуть підмінити соціальний аналіз, а лише вдосконалюють його.
Показники соціального розвитку — це кількісні і якісні характеристики стану, тенденцій і напрямів соціального розвитку, що застосовуються у плануванні для оцінки відповідності реального стану науково обгрунтованим вимогам.
При виявленні рівня розвитку використовують два показники: а) загальний, за яким можна визначити: чи відстає, чи випереджає, чи перебуває на рівні досліджень процес; б) нормативний: визначає відповідність вимогам. Ці показники можуть не збігатися з існуючими у країні та регіоні, але вони характеризують ступінь розвинутості певного явища чи процесу.
Проблеми і резерви соціального планування. Можливості, що їх мало соціальне планування на етапі становлення, майже вичерпані. Потрібен наступний етап. Необхідні соціальні нормативи, тобто кількісна і якісна характеристики стану соціального процесу. Показники мають чітку визначеність, ядром якої є мета. Треба, щоб показники були узгоджені між собою. Потім нормативи диференціюють залежно від особливостей (національних, соціально-демографічних тощо), вони не можуть бути незмінними. Нормування стосується багатьох сторін життя людини — праці, культури, побуту.
Правові аспекти соціального управління. Серед засобів, інструментів соціального управління особливе місце посідає право. Воно встановлює позитивні правила поведінки, організує всю систему соціальних відносин, координує соціальні взаємозв’язки. В соціальній життєдіяльності право диктує кожному члену суспільства ту поведінку, якої він повинен додержуватися, і ту поведінку, якої він повинен уникати, тобто право управляє його поведінкою. В результаті право впливає на встановлення офіційно обов’язкового для всіх людей суспільного порядку. Досягається це шляхом, по-перше, точного визначення прав та обов’язків через визначення того, хто на що має право (може робити) і що він повинен робити; подруге, утворення держави як матеріальної основи влади, визначаючи її конкретні функції із забезпечення порядку.
Зміст засобів права як інструмента соціального управління становлять, по-перше і в основному, принципи і норми права. Регулююча функція права здійснюється також за допомогою складного механізму, до якого входять усі правові засоби, в тому числі індивідуальні правові приписи або акти застосування норм права, міри фізичного, політичного, організаційного примусу, які передбачені правом.
Мета правового регулювання троїста: по-перше, це закріплення в суспільстві тих соціальних відносин, які вже склалися і мають прогресивну спрямованість; по-друге, витіснення тих соціальних відносин, що склалися, але не вигідні суспільству; по-третє, це покликання до життя відносин, які ще не склалися, але вони потрібні суспільству; цієї мети можна досягти через сприяння розвиткові базисного типу особистості.
Отже, правове регулювання, при здійсненні якого право виконує функцію соціального управління, можна розуміти як сукупність правових норм, шляхів, засобів, способів цілеспрямованого впливу на поведінку і діяльність людей, а через них — на суспільні відносини, структури і процеси. І якщо те чи інше законодавство не діє (тобто не настають передбачені ним наслідки або настають наслідки, які суперечать правовим приписам), то правове регулювання не здійснюється, тому що однією з глибинних сутнісних характеристик права якраз є його дія, яка полягає у втіленні правових приписів у життя, у поведінку, діяльність людей.
Предметом (сферою) правового регулювання є визначення співвідношення всіх соціальних відносин і відносин, які регулюються правом. Право не може і не повинно регулювати всі існуючі в суспільстві відносини, бо це може спричинитися до безініціативності, страху і пасивності людей. Труднощі виникають при встановленні меж і чітких ознак тих суспільних відносин, які доцільно регулювати.
Визначаючи сферу правового регулювання відносин, необхідно взяти до уваги такі моменти: по-перше, це відносини, в яких відображаються як індивідуальні інтереси членів суспільства, так і інтереси загальносоціальні; по-друге, в цих відносинах реалізуються взаємні інтереси їх учасників на основі компромісу, тобто взаємних поступок задля задоволення інтересів іншого; по-третє, відносини ці будуються на основі згоди діяти згідно з певними правилами, визнання їх обов’язковості; по-четверте, ці відносини потребують додержання правил, обов’язковість яких підкріплена дієвою, реальною силою держави. Сфера правового регулювання не залишається незмінною: вона може як розширюватися, так і звужуватися.
Розрізняють централізовані і децентралізовані способи (методи) правового регулювання. Централізоване регулювання — це практично однозначний припис конкретної поведінки учасників соціальних відносин, тобто імператив або метод субординації. Його використовують при реалізації компетенції між органами держави і підлеглими їм державними службовцями або між державними, муніципальними службовцями, з одного боку, і громадянами — з іншого. При використанні цього методу правове регулювання здійснюється на владно-імперативних засадах. У тих соціальних відносинах, які регулюються за допомогою цього методу, пріоритетним є, за правилом, загальносоціальний інтерес.
Спосіб (метод) децентралізованого регулювання, або метод координації, будується на узгодженні цілей і інтересів сторін у соціальних відносинах, хід і процес у яких визначається учасниками відносин шляхом договору, односторонніх правомірних юридичних дій. Цей спосіб діє у тих відносинах, де реалізуються приватні інтереси громадян. Зрозуміло, що в практиці суспільного життя ці методи синтезуються, вони лише можуть мати перевагу при впливі на конкретні відносини.
Специфіка методів регулювання розкривається і виражається в особливостях юридичних норм. Існує три основні способи правового регулювання: дозвіл (чиніть, як вважаєте за потрібне), заперечення (тільки так не чиніть) і зобов’язання (чиніть тільки так). Перший спосіб виражається у делегуванні комплексу дозволів особі, яка управляє, на виконання певних дій. Другий спосіб покладає на особу обов’язок утриматися від проведення певних дій; третій спосіб регулювання означає припис здійснити певні дії.
Особливості дії цих методів у сукупності створюють певний правовий режим, який залежить від історичного досвіду правового життя суспільства та здорового глузду у впливі на соціальні процеси.
< Попередня Наступна >