§ 2. Соціальна обумовленість розвитку права
Соціологія - Соціологія: Підручник / Н. П. Осипова, В. Д. |
§ 2. Соціальна обумовленість розвитку права
Під соціальною обумовленістю права розуміють відповідність, адекватність права суспільним відносинам, що регулюються, його здатність відображати об’єктивні потреби суспільного життя.
Цей напрям дослідження охоплює вивчення тих особливостей соціально-економічних умов життя, що потребують юридичного врегулювання суспільних відносин у кримінально-, цивільно-, адміністративно-правових та інших формах. Тут набувають свого матеріального обгрунтування всі юридичні інститути та норми. Іншими словами, в ході дослідження, яке проводиться в цьому напрямі, виявляються потреби суспільства в певному виді правового регулювання і пояснюється вибір юридичних засобів їх задоволення.
Отже, предмет досліджень, що спрямовані на вивчення соціальної обумовленості права, становлять соціальні чинники неправового характеру, які тією чи іншою мірою впливають на формування і розвиток права.
Властивість соціальної обумовленості права виражається в тому, що право повинно бути, насамперед, динамічною системою, яка чуйно реагує на зміни в соціальній дійсності.
Вона покликана точно відображати вимоги об’єктивних законів суспільного розвитку, бо така відповідність забезпечує найсприятливіші умови для діяння законів у житті. Нарешті, право має відображати не всякі, а саме ті потреби й інтереси суспільства, соціальних колективів, особистості, які назріли.
У механізмі соціальної обумовленості права виділяють три стадії:
виникнення потреби в юридичному регулюванні відповідних відносин;
відбиття у правовій, моральній, політичній свідомості потреб та інтересів, формування громадської думки;
діяльність держави в особі її компетентних органів з прийняття правових нор
< Попередня Наступна >