2.7. Право соціального забезпечення як наука
Право соціального забезбечення - Теорія права соціального забезпечення |
2.7. Право соціального забезпечення як наука
Термін право соціального забезпечення в юридичній літературі розглядається у трьох значеннях: як галузь права, галузь юридичної науки, окрема навчальна дисципліна. Ці поняття мають спільні й відмінні риси, які не слід плутати.
Наука права соціального забезпечення — це система наукових уявлень, знань і теоретичних положень про суспільні явища, що виникають з приводу правового регулювання суспільних відносин у сфері матеріального забезпечення й соціальної підтримки населення.
Право соціального забезпечення як наука представлене монографіями, підручниками, посібниками, брошурами, дисертаціями, рефератами, статтями, науковими доповідями й повідомленнями, в яких аналізуються суспільні явища, які пов'язані із соціальним захистом населення, а як галузь права — нормативно-правовими актами, що регулюють відповідні суспільні відносини. Ця наука характеризується особливим предметом пізнання й системою викладу отриманих знань.
Предметом науки права соціального забезпечення є те, що вивчає ця наука, що є об'єктом наукового пізнання вчених, які працюють в однойменній галузі права. У загальних рисах предметом названої науки є норми права соціального забезпечення в їх історичному розвитку та у взаємозв'язку з відповідними правовими нормами інших країн, а також пов'язані з ними суспільні явища. Складовими предмета науки права соціального забезпечення є:
норми права соціального забезпечення чи однойменна галузь права або чинне право соціального забезпечення як сукупність юридичних норм. Норми права вивчають за структурою, виділяють їх особливі ознаки та критерії класифікації на окремі види, з'ясовують співвідношення між логічними нормами права і текстами нормативних актів та системою права соціального забезпечення і системою відповідног
суспільні відносини у сфері соціального забезпечення. До них належать відносини, що виникають у зв'язку з матеріальним забезпеченням за системою загальнообов'язкового державного соціального страхування або державного забезпечення чи державної соціальної допомоги, а також з приводу встановлення юридичних фактів, реалізації права на певний вид соціального забезпечення, захисту порушеного права. Визначають коло осіб, які потребують соціальної підтримки, органи, що можуть надати таку підтримку, соціальні факти, які слід при цьому враховувати, джерела фінансування витрат, можливий порядок матеріального забезпечення;
соціально-забезпечувальні правовідносини. Виступають юридичною формою суспільних відносин, що регулюються правом соціального забезпечення. Аналізують такі елементи правовідносин у сфері соціального забезпечення, як суб'єкти, об'єкти, зміст. Проводять їх класифікацію, розкривають зміст правосуб'єктності суб'єктів права соціального забезпечення, аналізують підстави виникнення, зміни і припинення цих правовідносин;
практика роботи органів соціального захисту населення щодо застосування норм права соціального забезпечення. Право вивчається в дії. Це забезпечує можливість виявити прогалини в механізмі реалізації окремих норм права, їх недоліки чи невідповідність реаліям життя. Узагальнення практики роботи цих органів дає можливість розробити рекомендації щодо внесення змін до чинних правових актів, їх скасування, розробки проектів нових нормативних актів, роз'яснення окремих положень;
історія виникнення права соціального забезпечення як галузі права та науки. Нормативні акти з права соціального забезпечення інтенсивно почали приймати з кінця XIX ст., а відповідна галузь права склалась уже в XX ст. У цей же період бере початок і відповідна наука. Розвиток науки права соціального забезпечення неможливий без вивчення її історії, нормативних пам'яток, розроблених у різний час концепцій, дискусій, що велися з тих чи інших проблем;
міжнародно-правові акти з питань права соціального забезпечення. Зазначені норми подано в численних міжнародних багатосторонніх і двосторонніх договорах, угодах, а також в актах рекомендаційного характеру. Ними встановлюються міжнародні стандарти у сфері соціального забезпечення з метою гармонізації й координації національних законодавств з питань соціального захисту осіб при переїзді з однієї країни в іншу, встановлення мінімальних норм соціального забезпечення тощо. Науковий аналіз цих норм сприятиме висуванню про позицій щодо інтеграції національного законодавства про соціальний захист із законодавством інших цивілізованих держав;
право соціального забезпечення зарубіжних країн. Українська наука права соціального забезпечення може повноцінно розвиватися лише за умови засвоєння досвіду та досягнень відповідних наук зарубіжних країн. Вивчають нормативні акти, наукові розробки, історію розвитку галузі й науки, практику роботи органів соціального захисту населення цих країн. Виявляють спільні й відмінні риси існуючих систем соціального забезпечення, закономірності й тенденції їх розвитку.
Залежно від предмета науки права соціального забезпечення визначають її завдання. Основними з них є: 1) дослідження фундаментальних проблем теорії права соціального забезпечення, що стосуються предмета й методів правового регулювання, соціально-забезпечувальних правовідносин, принципів, правових інститутів, системи галузі, джерел, співвідношення з іншими галузями права та юридичними науками; 2) науковий аналіз норм зазначеної галузі права; 3) вивчення історії права соціального забезпечення; 4) узагальнення практики застосування органами соціального захисту населення норм галузі права; 5) творче переосмислення положень, що раніше були сформульовані в теорії радянського права соціального забезпечення з урахуванням реалій сьогодення; 6) вивчення загальних закономірностей і тенденцій встановлення й розвитку систем соціального забезпечення в зарубіжних країнах; 7) з'ясування причин порушення законодавства у сфері соціального забезпечення населення; 8) розробка основ викладання права соціального забезпечення в навчальних закладах; 9) обґрунтування пропозицій щодо подальшого вдосконалення правового регулювання суспільних відносин у сфері соціального забезпечення.
Суть, роль і призначення науки права соціального забезпечення розкриваються у її функціях. Ця наука виконує три основні функції: пізнавальну, прогностичну і практичну.
Спираючись на теорію держави і права, галузеві юридичні науки, право соціального забезпечення розробляє свій інструмент пізнання, свої поняття й категорії, тобто свою професійну мову. За допомогою останньої відбувається пізнання таких понять, як пенсія, грошова допомога, соціальна послуга, компенсація, пільга, непрацездатність, трудовий і страховий стаж, соціальний ризик, страховий випадок, соціальна допомога, утриманці, малозабезпечена сім'я, адресна допомога та ін. Зазначена функція спрямована на роз'яснення з правового погляду суті суспільних явищ, що виникають у соціальному забезпеченні фізичних осіб, застосування наукових методів пізнання при дослідженні їх, конструюванні принципів, на яких будується вся система матеріальної підтримки людей, формування відповідної соціальної політики держави, розробку ідеології соціального захисту особи від колиски до домовини, розробку гарантій надання людині різних видів соціального забезпечення.
Другою функцією науки є прогностична. На базі отриманих знань фахівці права соціального забезпечення роблять припущення щодо подальшого розвитку соціального законодавства і визначають фундаментальні шляхи розв'язання назрілих проблем. Успішне проведення соціальної реформи, складовою якої є пенсійна, неможливе без попереднього і всебічного обговорення шляхів її проведення, прогнозування можливих результатів її втілення. Наука освітлює дорогу із складного сьогодення у більш забезпечений завтрашній день. Спеціалісти цієї галузі права беруть участь в експертизі проектів нормативних актів, їх залучають до підготовки окремих із них.
Наука права соціального забезпечення суттєво впливає на практику, виступає її теоретичною базою. Вона узагальнює практику роботи органів соціального захисту населення, застосування ними соціального законодавства, дає наукове тлумачення соціально-забезпечувальних норм, розробляє методику викладання права в освітніх закладах. Фахівці беруть участь у навчанні працівників соціальної сфери, ведуть серед населення пропаганду соціального законодавства, видають коментарі до законодавчих актів, роз'яснюють механізм реалізації громадянами суб'єктивних прав на окремі види соціального забезпечення. Наука права соціального забезпечення розробляє пропозиції з удосконалення законодавства, дає висновки щодо офіційного роз'яснення змісту окремих положень конкретних нормативних актів.
Юридична наука може виконати поставлені перед нею завдання лише за умов об'єктивного пізнання суспільних явищ, що є предметом її дослідження. Якщо предмет науки дає змогу зрозуміти, що вивчає ця наука, то її методи дають відповідь на питання про те, за допомогою яких правил і прийомів відбувається пізнання конкретних суспільних явищ, тобто який методологічний інструмент використовує ця наука.
Методи науки права соціального забезпечення — це правила, прийоми, способи, підходи, інші можливі заходи, які використовують у цій галузі знань для здійснення нею пізнання соціально-забезпечувальних юридичних норм і правовідносин, правових інститутів, історії розвитку галузі права й науки, практики роботи органів соціального захисту населення, відповідних суспільних явищ за кордоном з метою одержання певних наукових результатів. Наука використовує не один, а багато методів пізнання. Жодна наука не має свого єдиного і специфічного методу пізнання, навіть у збірному вигляді, а завжди використовує певну сукупність їх. У юридичних науках застосовуються одні й ті самі методи пізнання, але з урахуванням специфіки предмета пізнання. Тому наука права соціального забезпечення у своєму арсеналі має систему загальнонаукових, спеціальних і окремих методів пізнання, що використовуються в усіх або в певній групі юридичних наук. Основні з них такі:
Спеціально-юридичний (власне юридичний, формально-юридичний, формально-логічний, логіко-структурний, формально-догматичний, догматичний) метод дослідження. Завдяки йому здійснюється зовнішня юридична обробка правового матеріалу (догми права). Використовується, перш за все, під час аналізу норм права соціального забезпечення, розкриття їх змісту. Основне його покликання — коментування соціального законодавства. За допомогою філологічного (граматичного, текстового, мовного), системного, історико-політичного, логічного, спеціально-юридичного способів тлумачення здійснюється дослідження нормативно-правових актів. Цей метод, разом з тим, використовує такі логічні прийоми, як опис і аналіз соціально-забезпечувальних норм права й правовідносин. Зазначений метод незмінний у формуванні термінів цієї науки, проведенні систематизації норм права, класифікації правових категорій. У процесі класифікації за допомогою групування правових явищ і понять у сфері соціального забезпечення відбувається зіставлення цих понять, що допомагає скласти більш повне уявлення про кожний з них зокрема і про досліджуваний предмет у цілому. Шляхом систематизації розрізнені знання приводяться до порядку і створюється певна цілісність. Цей метод ефективний у дослідженні різноманітних проблем застосування правових актів органами соціального захисту населення, доведенні юридичних фактів, які мають значення для отримання конкретного виду соціального забезпечення, перевірці законності й обґрунтованості прийнятих компетентними органами рішень.
Порівняльно-правовий метод. У світі сьогодні функціонує понад дві сотні національних галузей права соціального забезпечення з їх специфічними особливостями. Завданням науки права соціального забезпечення є виявлення загального й особливого в розвитку цих систем шляхом порівняльного зіставлення норм різних країн. Вивчення правових актів цих держав розширює кругозір учених, запобігає однобічному судженню, дає змогу знайти найоптимальніший варіант правового регулювання суспільних відносин у сфері соціального забезпечення населення. У процесі підготовки й обговорення законопроектів пропонується запозичити найбільш цінний досвід, акцентується увага на недоліках і незначній ефективності дій певних норм в окремих країнах, що сприяє запобіганню подібних помилок у нашій країні.
Історико-правовий (історичний, порівняльно-історичний) метод. Полягає у зіставленні національних правових систем права соціального забезпечення не тільки в статиці, тобто з погляду досягнутого на певний момент, айв історичній динаміці, з погляду виникнення і розвитку їх. Він передбачає історичний підхід до аналізу й оцінки важливих категорій та норм права соціального забезпечення. Вивчення історії виникнення і розвитку правових інститутів цієї галузі права у себе та за кордоном сприяє з'ясуванню загальних тенденцій та закономірностей такого розвитку і особливостей їхнього виявлення.
До недавнього часу цей метод використовували обмежено, не аналізували законодавчі акти, прийняті до 1917 р., не вивчали вітчизняний досвід організації соціального захисту певних категорій населення, недостатньо звертали увагу на історію виникнення і розвитку аналогічних інститутів за кордоном. Наприклад, корисним для нас є дослідження в ретроспективному плані різних інститутів недержавного соціального забезпечення громадян в Україні, що існували до революції, з метою відродження окремих з них.
Метод конкретного соціологічно-правового дослідження.
Передбачає вивчення правових норм і правовідносин у сфері соціального забезпечення щодо реального життя. Використовує такі прийоми, як узагальнення роботи органів соціального забезпечення, соціальний моніторинг, опитування, анкетування, співбесіда, аналіз статистичних даних, правовий експеримент, вивчення справ отримувачів допомог і пенсій і т. ін. Ці прийоми цінні тим, що забезпечують отримання необхідної інформації про факти безпосередньо із самого життя. Так, фахівці права соціального забезпечення у своїх дослідженнях широко використовують дані державного моніторингу застосування державних соціальних стандартів і нормативів (ст. 24 Закону України від 5 жовтня 2000 р. "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії"), моніторингу прожиткового мінімуму (ст. 5 Закону України від 15 липня 1998 р. "Про прожитковий мінімум"). Специфіка права соціального забезпечення зумовлена необхідністю значних матеріальних витрат і вимагає великої обережності у проведенні реформи соціального забезпечення. Наприклад, перш ніж повністю в усіх регіонах у 2002 р. передати призначення пенсій органам Пенсійного фонду України, було передбачено проведення в 1999 р. відповідного правового експерименту в Львівській області.
Системний (системно-структурний, структурно-функціональний) метод. Дослідження соціального забезпечення за допомогою цього методу передбачає вичленення його із суспільного середовища, розгляд як єдиного цілого, проведення компонентного, структурного й функціонального аналізу. Він розглядає право соціального забезпечення як систему взаємопов'язаних частин, як єдине ціле і як елемент національного права тощо.
Наука права соціального забезпечення використовує й інші методи пізнання, в тому числі методи філософії, психології, соціології і т. ін.
Наступним компонентом науки права соціального забезпечення є її система. Великі обсяги невпорядкованих знань потрібно якимось чином систематизувати і зробити придатними для використання. Тому під системою науки права соціального забезпечення розуміють науково обґрунтовані способи об'єднання знань про правові засоби соціального захисту населення у відносно самостійні і взаємопов'язані групи та розташування їх у певній послідовності.
Основою системи науки є система права соціального забезпечення як галузі права. Системи науки і галузі в багатьох відношеннях збігаються, але не є тотожними. Предмет пізнання науки набагато ширший, ніж предмет правового регулювання суспільних відносин однойменної галузі права.
Система науки права соціального забезпечення складається з таких елементів:
Поняття соціального забезпечення і його економіко-правовий зміст. Функції і форми соціального забезпечення. Соціальна держава і її соціальна функція. Право людини на соціальне забезпечення. Формування системи соціального забезпечення в Україні і його сучасний стан. Фінансування соціального забезпечення. Управління соціальним забезпеченням. Ці питання досліджують економічні, юридичні та інші науки, але, з урахуванням їх значення для права соціального забезпечення, вивчають під відповідним кутом і фахівці цієї галузі права.
Поняття науки права соціального забезпечення, її завдання, предмет, методи і система. Соціальні функції науки, співвідношення її з іншими юридичними науками. Галузева бібліографія. Джерела науки. Історія науки.
Право соціального забезпечення як галузь права: поняття, предмет, методи правового регулювання, функції, система, принципи, джерела. Норми права соціального забезпечення.
Матеріальні і процедурні правовідносини у сфері соціального забезпечення та їх елементи. Соціальні ризики та юридичні факти. Відповідальність у праві соціального забезпечення. Місце права соціального забезпечення в системі вітчизняного права. Історія національного законодавства про соціальне забезпечення. Перспективи подальшого розвитку права соціального забезпечення.
Інститути Особливої частини права соціального забезпечення: загальнообов'язкове державне соціальне страхування, державне пенсійне забезпечення, грошові допомоги й компенсаційні виплати, соціальне обслуговування, медична допомога і лікування, пільги за системою соціального забезпечення та ін.
Практика роботи органів соціального захисту населення. Аналіз статистичних даних у сфері соціального захисту населення.
Зарубіжне право соціального забезпечення як галузь права та науки. Порівняльне право соціального забезпечення.
Зі сказаного вище можна зробити висновок, що система науки права соціального забезпечення будується з урахуванням таких критеріїв, як види надання соціального забезпечення, джерела їх фінансування та правові інститути.
Знання про предмет пізнання науки права соціального забезпечення фахівці галузі черпають із певних джерел. До них належать чинні нормативно-правові акти (закони, підзаконні акти органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, локальні акти суб'єктів господарювання), рішення органів соціального захисту населення і судів, нормативні акти, що втратили чинність, законодавство зарубіжних країн, практика діяльності соціальних служб інших країн, міжнародно-правові акти, праці вітчизняних і зарубіжних учених. До недавнього часу багато джерел з ідеологічних міркувань були недоступні для вітчизняних фахівців права соціального забезпечення. Зараз ці обмеження знято.
Наука права соціального забезпечення зародилася в надрах таких юридичних наук, як трудове, цивільне, адміністративне і колгоспне право. Саме представники цих наук, досліджуючи проблеми матеріального забезпечення непрацездатних, у 70— 80 pp. XX ст. обґрунтували самостійність права соціального забезпечення як галузі права.
Зміни, що відбулися протягом останнього десятиліття в суспільному житті, перехід до побудови ринкової економіки, необхідність створення самостійної законодавчої бази, потреба в соціальному захисті значної частини зубожілого населення змусили науковців узяти участь у розв'язанні назрілих правових проблем у соціальній сфері. У юридичних виданнях почастішали публікації з права соціального забезпечення, захищено ряд кандидатських дисертацій, з'явилися перші навчальні посібники з цієї галузі права.
< Попередня Наступна >