3.3. Зміст галузевих принципів права соціального забезпечення
Право соціального забезбечення - Теорія права соціального забезпечення |
3.3. Зміст галузевих принципів права соціального забезпечення
1. Принцип законодавчого визначення умов і порядку здійснення соціального забезпечення. Відповідно до п. 6 ст. 92 Конституції України виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення; засади регулювання праці й зайнятості, шлюбу, сім'ї, охорони дитинства, материнства, батьківства; екологічної безпеки. Законами закріплені основи соціального страхування, його види, принципи збору і витрачання коштів на соціальні потреби, права людини у соціальній сфері; порядок утримання непрацездатних у стаціонарних закладах та обслуговування їх за місцем проживання. Нормативними актами найвищої юридичної сили визначаються умови надання різних видів матеріального забезпечення та їхні розміри, затверджуються соціальні стандарти тощо. Підзаконними актами лише встановлюється механізм реалізації людиною наданого їй законом права на конкретний вид забезпечення.
2. Принцип урахування вимог норм міжнародних договорів України у сфері соціального забезпечення. Ст. 9 Конституції України передбачає, що чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.
Найбільш поширеними є такі способи впровадження і врахування міжнародних норм щодо соціального забезпечення: а) врахування у внутрішньому законодавстві міжнародного досвіду в цій сфері (міжнародних актів, до яких Україна приєдналася); б) включення норм таких договорів до українського законодавства повністю або частково; в) безпосереднє застосування норм права, що містяться у ратифікованих Верховною Радою України міжнародних договорах. Конвенції і рекомендації є формою міжнародно-правового регулювання соціального забезпечення. Конвенції, зокрема, передбачають міжнародні зобов'язання щодо запровадж
3. Принцип суспільної доцільності соціального забезпечення відповідно до соціальних ризиків. Соціальним забезпеченням охоплюється не все населення країни, а лише певні категорії осіб, що потрапили в складні життєві ситуації. У нормативних актах, як правило, це закони, перелічені соціальні ризики, які ведуть до потреби державної підтримки в разі настання соціального випадку (старість, народження, інвалідність, хвороба, безробіття і т. ін.). Суспільна доцільність мусить враховувати економічну ефективність заходів, що здійснює держава. Необхідно знайти оптимальне співвідношення обсягу соціальних витрат і розміру відрахувань на їх фінансування, а також між соціальними виплатами і заробітною платою. Відрахування на фінансування соціального забезпечення має, перш за все, співвідноситися з макроекономічними показниками (валовим внутрішнім продуктом, фондом оплати праці, доходами населення і т. ін.), оскільки перевищення оптимальної величини відрахувань на соціальні потреби веде до зменшення ефективності суспільного виробництва, а інколи перевагу надають не зарплаті, а допомогам.
4. Принцип усезагальності права на соціальне забезпечення. Законодавство України встановлює рівну й однакову для кожного можливість у разі настання конкретних соціально значимих обставин отримати певні види соціального забезпечення незалежно від раси, політичних, релігійних та інших переконань, статі тощо. Правовою базою для цього принципу є статті 24 і 46 Конституції України.
У ст. 46 Основного Закону зазначено, що громадяни мають право на соціальний захист. Виходячи з буквального тлумачення слова громадяни можна зробити висновок, що негромадяни такого права не мають. Насправді соціальним захистом охоплені всі фізичні особи, які перебувають на території України.
Цей принцип вказує на суб'єктів права на зазначене забезпечення. Ними є всі громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства незалежно від підстав знаходження на території країни. Законодавство про соціальне забезпечення не містить жодного винятку з цього правила.
Наведене вище не суперечить тому, що для отримання конкретного виду матеріального забезпечення встановлені конкретні умови: сплата страхових внесків, наявність загального чи спеціального трудового стажу певної тривалості, причина інвалідності, рівень доходу, законність перебування на території України, укладення міжнародних договорів тощо. Усе це впливає на розмір та види забезпечення, але не позбавляє особу права на постійну або тимчасову матеріальну підтримку в мінімальних розмірах з боку держави.
Усезагальність права на соціальне забезпечення передбачає його доступність та оперативність у наданні конкретного виду забезпечення. Доступність означає, що законодавство передбачає мінімальну кількість підстав (умов, юридичних фактів), а також документів на їх підтвердження для отримання конкретного виду забезпечення, і будь-яка людина може це право реалізувати через розгалужену систему органів соціального захисту населення та соціальні служби для відповідних категорій осіб. Оперативність у наданні конкретного виду забезпечення означає, що керівники соціальних служб мають широкі повноваження у прийнятті рішень з конкретних справ, процедура узгоджень зведена до мінімуму, строки розгляду заяв стислі. У нагальних випадках людина може зразу ж отримати грошову чи натуральну допомогу.
5. Принцип універсальності, диференціації та розмаїття видів соціального забезпечення. Інколи його ще визначають як забезпечення громадян у всіх випадках втрати працездатності, множинність видів такого забезпечення. У деяких підручниках цей принцип поділено на два принципи: всебічність або універсальність і комплексність чи гарантованість соціальної допомоги у випадках, коли людина потребує її в силу обставин, визнаних соціально значимими та множинність видів соціального забезпечення.
Під універсальністю розуміють забезпечення фізичних осіб у всіх випадках непрацездатності і втрати джерел до існування не з їхньої вини чи понесення додаткових витрат в обставинах, які держава вважає соціально значимими. Норми права зазначеного забезпечення надають юридичне значення таким фактичним обставинам, як хвороба, безробіття, старість (досягнення пенсійного віку), трудове каліцтво чи професійне захворювання. Як юридичні факти вони призводять до виникнення, зміни чи припинення соціально-забезпечувальних відносин. Цей перелік не лише не зменшується, а поступово розширюється і враховує всі можливі ситуації, що зобов'язують державу надати особі, яка перебуває у скрутному становищі, встановлені законом види матеріального забезпечення.
Нормативні акти передбачають диференціацію видів, умов і рівня (норм) названого забезпечення залежно від низки соціально значимих обставин, що характеризують, зокрема, суб'єктивні властивості особи та її сім'ї (стать, вік, сімейний стан, наявність утриманців тощо), трудову діяльність (тривалість трудового (страхового) стажу, розмір заробітної плати), характер зазначеної діяльності (зайнятість на підземних роботах, роботах з особливо шкідливими й особливо важкими умовами праці, специфіка професії), місцевість, де живе людина (гірські населені пункти), нужденність. На обсяг прав у сфері соціального захисту населення впливають норми, що встановлюють додаткові права для окремих категорій громадян. Пільгове законодавство розвивалося стихійно і без наукових обґрунтувань. Тепер його критикують, але воно продовжує розвиватися. Диференціація соціального забезпечення через встановлення певних пільг окремим групам громадян повинна мати певні межі.
Інакше вона не досягатиме поставленої мети і призведе до накопичення негативних тенденцій у цій сфері, до порушення інших принципів права.
Множинність видів соціального забезпечення (багато авторів розглядають його як самостійний принцип зазначеного права) виявляється в тому, що в разі настання того чи іншого соціального випадку держава надає особі матеріальну підтримку різними способами (пенсії, допомоги, компенсації, соціальні послуги тощо). Так, види названих послуг та матеріального забезпечення за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням зазначені у ст. 25 Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування і конкретизовані в законах за окремими видами цього страхування. У ст. З Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" передбачені такі види державної допомоги: у зв'язку з вагітністю та пологами; одноразова допомога при народженні дитини; допомога з догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку тощо. Законами встановлені й інші види забезпечення за рахунок бюджетних коштів.
6. Принцип забезпечення рівня життя, не нижчого за прожитковий мінімум, встановлений законом. Він означає, що пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, які є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, передбаченого законом. Закріплений цей принцип у ст. 46 Конституції та конкретизований у чинному законодавстві (див. 1.5.2).
У перехідний період цей принцип не діє, хоча відповідні нормативні акти приймаються і розрахунки провадяться.
7. Принцип незменшуваності змісту й обсягу соціальних виплат і послуг при прийнятті нових законів. Відповідно до ст. 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних не допускається звуження змісту й обсягу існуючих прав і свобод. Особа має бути впевнена в тому, що її права у сфері соціального забезпечення не будуть змінені у бік скорочення їх, зменшення розміру призначених соціальних виплат, погіршення рівня соціальних послуг, що надаються. Законодавчий орган, органи виконавчої влади і місцевого самоврядування не вправі приймати нормативні акти, що урізають соціальні права людей (рівень матеріального забезпечення), оскільки їхні дії можна кваліфікувати як антиконституційні. Цьому принципу не суперечать нормативні акти, за якими певні види соціального забезпечення (пільги, компенсації) замінюються підвищенням розміру пенсій та інших виплат.
8. Безповоротність виплачених грошових сум та вартості наданих соціальних послуг. Соціальне забезпечення фізичних осіб здійснюється безкоштовно чи з частковою оплатою окремих соціальних послуг. Воно не передбачає в майбутньому відшкодування зазначених коштів. Суспільство ці витрати бере на себе за рахунок сплачених раніше внесків і податків та бюджетних коштів. Законом лише передбачено стягнення надміру виплачених сум пенсій, допомог і компенсацій, а також повернення незаконно отриманих виплат і вартості наданих послуг та пільг.
< Попередня Наступна >