3.4.3. Принципи допомогового права
Право соціального забезбечення - Теорія права соціального забезпечення |
3.4.3. Принципи допомогового права
Грошові допомоги виплачуються, а пільги, субсидії і компенсації надаються за рахунок державних коштів, коштів страхових фондів, внесків фізичних і юридичних осіб. Підстави та мета надання тієї чи іншої допомоги різні, а тому важко виділити єдині для всіх наявних допомог правові принципи. Тут частіше говорять про принципи окремих правових інститутів або груп цієї підгалузі права соціального забезпечення.
Допомоги, як і пенсії та соціальні послуги, є одним із видів матеріального забезпечення, їм притаманні всі принципи права соціального забезпечення, але як окремий вид соціального забезпечення вони мають тільки їм властиві правові принципи. До них належать:
1. Принцип мобільності в наданні допомоги. Метою надання допомоги є сприяння у подоланні складних життєвих обставин, які, як завжди, виникають несподівано, і на них необхідно оперативно реагувати. Допомоги надаються на загальнодержавному, місцевому і локальному рівнях. Вони передбачені законами, постановами Кабінету Міністрів України, рішеннями місцевих органів виконавчої влади і місцевого самоврядування, локальними нормативними актами, що приймаються підприємствами, установами, організаціями.
Незважаючи на те, що право надавати допомогу мають багато суб'єктів, в Україні немає вичерпного переліку допомог. Відповідні органи вправі доповнювати цей перелік у разі необхідності соціальної підтримки якої-небудь категорії громадян. Це, перш за все, стосується одноразових допомог.
В Україні немає не лише переліку всіх можливих допомог, а й переліку суб'єктів права на надання їх. Державним органам надані широкі повноваження щодо виділення на ці потреби бюджетних коштів. Суб'єкти підприємницької діяльності практично необмежені у праві надання матеріальної підтрим
Складовою принципу мобільності є доступність отримання допомоги. Право на неї має будь-яка особа, котра потрапила у складну життєву ситуацію, якій надано правове значення. Потреба в терміновому призначенні допомоги змушує до встановлення стислих строків розгляду заяв, мінімальних умов (підстав) її надання, спрощеного порядку розв'язання всіх питань за місцем проживання особи, яка потрапила у скрутне матеріальне становище.
2. Принцип адресності. Передбачає надання допомоги чітко визначеним категоріям населення внаслідок значного погіршення їхнього матеріального стану. Цей принцип стосується як допомог за системою соціального страхування, так і допомог за системою державної соціальної допомоги. Найбільш яскраво він виявляється в останній системі.
Матеріальної підтримки потребують насамперед особи, які здійснюють догляд за дітьми певного віку, дітьми-інвалідами віком до 16 років, інвалідами 1-ї групи або за особами, які досягли 80-річного віку, неповні сім'ї, сім'ї, що мають трьох і більше дітей віком до 16 років, пенсіонери, інваліди, студенти, безробітні, біженці, переселенці, хворі на певні захворювання тощо. При наданні державної соціальної допомоги застосовується такий критерій, як наявність середньомісячного сукупного доходу, нижчого від прожиткового мінімуму. Лише після законодавчого встановлення цього критерію та понять прожитковий мінімум і середньомісячний сукупний дохід почали говорити про адресність надання соціальної допомоги в сучасному розумінні цього терміна.
Залежність розміру допомоги від рівня доходів і величини прожиткового мінімуму становить суть принципу адресності, що конкретизує загальноправовий принцип справедливості. Людина, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний доход нижчий від прожиткового мінімуму, є бідною і вправі надіятись на допомогу з боку держави і суспільства.
Зараз відбувається процес оновлення законодавства про допомоги з урахуванням цього принципу.
З метою подальшого розвитку адресної допомоги здійснюються такі заходи: 1) ведеться робота щодо впорядкування пільг та допомог, що надаються різним категоріям населення; 2) удосконалюється механізм надання субсидій на сплату за житло, за комунальні послуги, за паливо; 3) надаються пільги та послуги окремим категоріям громадян з метою забезпечення їхньої життєдіяльності; 4) проводиться реформування нормативно-правової бази надання адресної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та одиноким непрацездатним громадянам на основі врахування їхнього сукупного доходу; 5) створюється система контролю за ефективним та раціональним використанням коштів для надання державної соціальної допомоги; 6) впроваджується єдина обліково-інформаційна система одержувачів соціальної допомоги
При наданні допомоги із фондів соціального страхування адресність полягає в тому, що право на допомогу мають застраховані особи, які тимчасово повністю або частково втратили засоби до існування через непрацездатність чи безробіття або понесли додаткові витрати у зв'язку з народженням чи смертю, що негативно вплинуло на сімейний бюджет. Прожитковий мінімум тут до уваги не береться.
3. Принцип диференційного підходу при визначенні розмірів і видів допомоги. Залежно від джерел фінансування розрізняються допомоги за системою соціального страхування (у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю, вагітністю і пологами, при народженні дитини та з догляду за нею, у зв'язку з безробіттям, на поховання та ін.) та допомоги за системою соціальної допомоги з боку держави (у зв'язку з вагітністю та пологами, при народженні дитини, з догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, на дітей, які перебувають під опікою та піклуванням, одиноким матерям, малозабезпеченим сім'ям з дітьми та ін.). Розміри допомог, які виплачуються у зв'язку із страховими випадками, вищі, ніж при нестрахових, тобто їх розмір залежить від того, чи займається особа суспільно корисною працею, чи ні.
Розмір соціальної допомоги залежить від прожиткового мінімуму на одну особу та для осіб, які належать до основних соціальних і демографічних груп населення (діти віком до 6 років та від 6 до 18 років, працездатні й непрацездатні особи), а також від середньомісячного сукупного доходу сім'ї. Як правило, розмір допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім'ї та її середньомісячним сукупним доходом.
4. Принцип комплексності. Передбачає різні види матеріальної підтримки в разі втрати засобів до існування, недостатності їх чи понесення додаткових витрат. Підставами для цього є такі юридичні факти, як вагітність пологи, народження дитини, хвороба, догляд за непрацездатними, сирітство, безробіття, смерть тощо. Держава прагне охопити соціальним забезпеченням усі можливі ситуації, що ведуть до погіршення матеріального стану чи нужденності. Таке забезпечення здійснюється комплексно. Людина може мати право на пенсію, окремі соціальні послуги і ту чи іншу грошову допомогу. Закон дозволяє особі одночасно отримувати кілька видів допомоги.
5. Принцип соціального реагування. Встановлені законодавством види допомог не є незмінними. Розмір більшості з них залежить від прожиткового мінімуму.
На основі соціальних стандартів, встановлених відповідно до Закону України від 5 жовтня 2000 р. "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії", визначаються розміри соціальних виплат і допомоги. В Україні прийнято низку нормативних актів, що забезпечують можливість своєчасно реагувати на зміни, які відбуваються в суспільстві.
Таким чином, суть цього принципу полягає в періодичному перегляді соціальних нормативів у зв'язку із зростанням вартості життя, підвищенні мінімального розміру оплати праці та прожиткового мінімуму.
6. Принцип гарантованості надання допомоги в разі різкого погіршення матеріального стану. Держава взяла обов'язок матеріально підтримувати своїх громадян у випадку, коли вони потрапляють у скрутне матеріальне становище через незалежні від них обставини або обставини, які вважаються поважними (народження дитини, її виховання, смерть, непрацездатність, безробіття та ін.). Зазначеним обставинам надається юридичне значення, тобто держава гарантує при настанні їх відповідну допомогу. Це породжує впевненість людини у її захищеності від усіх можливих життєвих незгод з боку держави і суспільства.
Відповідно до галузевого принципу забезпечення рівня життя, не нижчого від прожиткового мінімуму, який встановлений законом, цей принцип гарантує й відповідні розміри виплат, що дуже важливо. Застрахованим особам у багатьох випадках гарантуються виплати, не нижчі від отримуваного раніше заробітку, значну компенсацію понесених додаткових витрат.
7. Принцип пріоритетності у наданні соціальної допомоги сім'ям з дітьми. Найбільш незахищеними є сім'ї з дітьми. Саме їм, у першу чергу, потрібна різнобічна підтримка з боку суспільства. Держава зацікавлена у зростанні її населення, у створенні належних умов для виховання підростаючого покоління. Усе це потребує значних матеріальних витрат. Суспільство повністю бере на себе окремі витрати з утримання і виховання дітей (дошкільні, шкільні та позашкільні заклади освіти, охорона здоров'я дітей та ін.) або частково компенсує витрати на утримання і виховання дітей у домашніх умовах шляхом встановлення різних допомог сім'ям з дітьми за рахунок державних коштів та відповідних допомог за системою соціального страхування. Останнім часом увага держави до проблем сім'ї з дітьми посилилася.
8. Принцип стимулювання до подолання життєвих труднощів. Допомога надається на час існування певної обставини, і період її виплати, як правило, зазначений у законі. Це має заохочувати особу до суспільно корисної праці, подолання складних життєвих обставин самостійно. Розмір і термін виплати допомоги мають спонукати людину до пошуку роботи, додаткових джерел до існування, подолання причини непрацездатності, ведення здорового способу життя тощо.
< Попередня Наступна >