6.5.3. Надання соціальних послуг
Право соціального забезбечення - Теорія права соціального забезпечення |
6.5.3. Надання соціальних послуг
І. Утримання престарілих та інвалідів у будинках-інтернатах органів соціального захисту населення. Наказом Міністерства соціального захисту населення України від 1 квітня 1997 р. за № 43 затверджені Типове положення про будинок-інтернат для громадян похилого віку та інвалідів, геріатричний будинок-інтернат, пансіонат для ветеранів війни і праці, Типове положення про дитячий будинок-інтернат, Типове положення про психоневрологічний інтернат. Цим наказом визнані недійсними накази Міністерства соціального забезпечення Української РСР від 19 жовтня 1978 р. № 139 "Про затвердження положення про будинок для престарілих і інвалідів" та від 28 червня 1989 р. № 87 "Про затвердження положення про пансіонат ветеранів".
29 грудня 2001 р. Міністерство праці та соціальної політики України своїм наказом № 549 затвердило Типове положення про будинок-інтернат для громадян похилого віку та інвалідів, геріатричний пансіонат, пансіонат для ветеранів війни і праці, Типове положення про дитячий будинок-інтернат, Типове положення про психоневрологічний інтернат. Наказ Міністерства соціального захисту населення України від 1 квітня 1997 р. № 43 втратив силу. Названі вище положення діють і сьогодні. Зміни в них порівняно з раніше чинним, в основному, є редакційними і пов'язані зі зміною назви міністерства.
II. Забезпечення населення технічними засобами реабілітації. Наказом Міністерства соціального захисту населення України від 15 березня 1994 р. за № 25 затверджено Інструкцію про порядок забезпечення населення України протезно-ортопедичними виробами.
Структура Інструкції:
Загальні положення.
Порядок забезпечення населення протезно-ортопедичними виробами (крім ортопедичного взуття).
Порядок забезпечення населення ортопедичним взуттям.
Порядок забезпечення населення спеціальними засобами пересування (крім моторизованих засобів).
Порядок забезпечення населення індивідуальними пристроями та засобами реабілітації.
Строки виготовлення і ремонту протезно-ортопедичних виробів і ортопедичного взуття. Гарантійні зобов'язання підприємств-виготівників.
Порядок оплати протезно-ортопедичних виробів та ремонту їх.
Одночасно із затвердженням цієї Інструкції втратила чинність Інструкція про порядок забезпечення громадян протезно-ортопедичними виробами від 12 березня 1990 р.
Діяла Інструкція недовго. Наказом Мінсоцзахисту України від 26 травня 1998 р. № 88 було затверджено нову Інструкцію про порядок забезпечення населення України протезно-ортопедичними виробами. З метою вдосконалення системи забезпечення інвалідів, пенсіонерів та інших громадян протезно-ортопедичними виробами 9 березня 2000 р. під тією ж назвою затверджено нову Інструкцію. Тепер діє Інструкція про порядок забезпечення населення України технічними засобами реабілітації, затверджена наказом Міністерства праці та соціальної політики України 8 грудня 2003 р. № 331.
III. Забезпечення інвалідів автомобілями. Постановою Кабінету Міністрів України 6 лютого 1992 р. № 62 затверджено Порядок забезпечення інвалідів автомобілями з ручним керуванням і мотоколясками. У зв'язку з цим втратила чинність Інструкція про порядок забезпечення інвалідів автомобілями з ручним керуванням і мотоколясками, затверджена постановою Ради Міністрів УРСР від 7 квітня 1977 р. № 179.
Кабінет Міністрів України своєю постановою від 29 грудня 1993 р. № 1071 встановив, що автомобілі "Запорожець" з ручним управлінням і мотоколяски продаються на пільгових умовах з оплатою 7 % їх вартості: а) інвалідам за наявності у них медичних показань на право одержання автомобіля з ручним керуванням або мотоколяски і відсутності протипоказань до водіння їх; б) батькам або родичам (якщо немає у них протипоказань до водіння), які здійснюють догляд за дітьми-інваліда-ми та інвалідами з дитинства, хворими на дитячий церебральний параліч за наявності в цих інвалідів медичних показань на право одержання автомобіля з ручним керуванням або мотоколяски; в) інвалідам з числа військовослужбовців, яким за висновком відповідної медико-соціальної експертної комісії управління автомобілем із звичайним керуванням утруднено. 93 % вартості зазначених транспортних засобів оплачується за рахунок коштів державного бюджету.
Іншою постановою від 22 серпня 1994 р. № 575 Кабінет Міністрів України встановив, що інвалідам, які мають право на одержання автомобіля з ручним керуванням, надається замість автомобіля "Запорожець" автомобіль "Таврія" з ручним керуванням.
Міністерство охорони здоров'я України наказом від 23 січня 1995 р. № 13 затвердило Перелік медичних показань на право одержання інвалідами автомобілів з ручним керуванням.
Зараз забезпечення інвалідів автомобілями здійснюється на підставі таких нормативних актів: Порядку забезпечення інвалідів автомобілями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 вересня 1997 р. № 999; Положення про виплату інвалідам компенсації на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 17 березня 1998 р. № 296; Інструкції із застосування Порядку забезпечення інвалідів автомобілями, затверджені наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 17 вересня 1998 р. № 155.
IV. Забезпечення населення санаторно-курортними путівками. Міністерство праці та соціальної політики України наказом від 25 грудня 1997 р. № 42 затвердив Інструкцію про порядок обліку, зберігання, розподілу та видачі путівок до санаторно-курортних та інших лікувально-оздоровчих установ в органах соціального захисту населення України. Нею замінено Інструкцію про порядок обліку, зберігання, розподілу і видачі путівок у санаторії, пансіонати та будинки відпочинку в органах соціального забезпечення Української РСР, затверджену наказом Міністерства соціального забезпечення УРСР від 26 квітня 1990 р. № 67. Інструкція передбачає порядок забезпечення санаторно-курортними путівками громадян, які не працюють та отримують пенсію в органах соціального захисту населення.
V. Соціальне обслуговування непрацездатних за місцем проживання. Уперше Типове положення про територіальний центр обслуговування пенсіонерів та одиноких непрацездатних громадян і відділення соціальної допомоги вдома системи соціального забезпечення Української РСР було затверджено наказом Міністерства соціального забезпечення УРСР від 15 травня 1991р. №60.
Територіальний центр розглядався як державна установа, що надавала побутову і медико-соціальну допомогу одиноким непрацездатним громадянам в умовах стаціонарного, тимчасового, денного перебування і вдома. До складу територіального центру могли входити (не менше двох) такі форми обслуговування: відділення соціальної допомоги вдома; відділення денного перебування; лікувально-оздоровчі комплекси та реабілітаційні відділення; стаціонари або стаціонарні відділення для постійного чи тимчасового перебування одиноких непрацездатних громадян; лікувально-виробничі майстерні, спеціальні цехи, дільниці промислових підприємств, сільські підсобні господарства для залучення до посильної праці пенсіонерів та одиноких непрацездатних громадян; дієтичні їдальні та ін., що діють на основі госпрозрахунку, оренди тощо відповідно до чинного законодавства; клуби пенсіонерів та ветеранів; інші форми обслуговування.
Наказом Міністерства соціального захисту населення України від 1 квітня 1997 р. затверджені два нормативні акти — Типове положення (взірцеве) про територіальний центр соціального обслуговування пенсіонерів та одиноких непрацездатних громадян і Типове положення (взірцеве) про відділення соціальної допомоги вдома. Цим наказом скасований наказ МСЗ УРСР від 15 травня 1991 р. № 60.
VI. Соціальне обслуговування ветеранів та інвалідів в інших спеціалізованих закладах. Постановою Кабінету Міністрів України від 15 листопада 1996 р. № 1394 затверджене Положення про Український державний медико-соціальний центр ветеранів війни. Він розташований в с Циблі Київської області і підпорядкований Міністерству охорони здоров'я України. У центрі створені необхідні умови: 1) для тривалого перебування у ньому самотніх тяжкохворих, їхнього медичного і соціального обслуговування; 2) проведення медико-соціальної експертизи хворих та оформлення їм групи інвалідності, вжиття заходів для виплати пенсій тим, хто перебуває на тривалому лікуванні; 3) надання протезної допомоги інвалідам і ремонту протезних виробів спеціалістами виїзних медико-технічних бригад концерну "Укрпротез"; 4) надання психокорекційної допомоги; 5) надання консультацій з питань пенсійного законодавства і соціального захисту ветеранів.
Спільним наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства освіти України, Міністерства охорони здоров'я України, Фонду України соціального захисту інвалідів від 11 червня 1999 р. № 96/187/146/55 затверджене Типове положення про центр професійної, медичної та соціальної реабілітації інвалідів. Цей центр має статус соціально-медичної установи для інвалідів І—III груп для тимчасового перебування незалежно від віку, які мають відповідні медичні показання і потребують вжиття заходів щодо професійної, соціальної та медичної реабілітації з метою забезпечення адаптації їх у суспільному житті, подальшої зайнятості, економічної і побутової самостійності.
Вказані вище відомства наказом від 10 липня 2002 р. № 313/395/248/92 затвердили Типове положення про центр ранньої соціальної реабілітації дітей-інвалідів. Такий центр розглядається як спеціальний навчально-виховний заклад системи праці та соціального захисту населення, що здійснює роботу з реабілітації, соціальної адаптації та реабілітації у поєднанні з навчанням та вихованням дітей-інвалідів з фізичними або розумовими вадами без відриву їх від сім'ї із залученням до участі в реабілітаційному процесі батьків, інших членів сім'ї дитини.
VII. Соціальне обслуговування інвалідів органами МСЕК.
Медико-соціальна експертиза визначає ступінь обмеження життєдіяльності людини, причину, час настання, групу інвалідності, сприяє проведенню ефективних заходів щодо профілактики інвалідності, реабілітації інвалідів, пристосування їх до суспільного життя. Основними нормативними актами, що були прийняті в Україні, є: Положення про медико-соціальну експертизу, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 22 лютого 1992 р. № 83; Порядок організації та проведення медико-соціальної експертизи втрати працездатності, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 4 квітня 1994 р. № 221; Положення про індивідуальну програму реабілітації та адаптації інваліда, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 22 лютого 1992 р. № 83; Інструкція про встановлення груп інвалідності, затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 28 грудня 1991 року № 16—01/20 (замінена однойменною інструкцією від 7 квітня 2004 р. № 183). Особливість цих правових актів полягає в їх стабільності порівняно з іншими, що оновлювалися через кілька років.
VIII. Важливою подією стало прийняття Верховною Радою України 19 червня 2003 р. Закону України "Про соціальні послуги". Він очолив правовий масив у сфері правового регулювання надання соціальних послуг. Раніше відповідні відносини регулювалися підзаконними актами. З прийняттям цього Закону почався новий етап в оновленні нормативних актів у цій сфері з наданням пріоритету законам, зокрема, прийнято Закон України від 10 липня 2003 р. № 1102-IV "Про поховання та похоронну справу".
< Попередня Наступна >