Головне меню
Головна Підручники Ораторське мистецтво Основи ораторського мистецтва - Стец В.А., Стец І. Глава III КОМПОЗИЦІЯ І ПЛАН ПРОМОВИ // 3.1. Композиційно-логічна побудова промови.

Глава III КОМПОЗИЦІЯ І ПЛАН ПРОМОВИ // 3.1. Композиційно-логічна побудова промови.

Ораторське мистецтво - Основи ораторського мистецтва - Стец В.А., Стец І.
94

Глава III КОМПОЗИЦІЯ І ПЛАН ПРОМОВИ

3.1. Композиційно-логічна побудова промови.

Зроблені перші кроки у підготовці промови. Визначені тема і ціль виступу, підібрано матеріал. Ми ясно уявляємо про що будемо говорити, в чому переконувати слухачів. Народжуються думки, виникають формулювання, варіанти майбутньої розмови з аудиторією. Але самої промови ще немає. Ми ще не знаємо з чого почати, в якій послідовності розмістити матеріал, як закінчити. Настає час композиційно-логічного оформлення промови. Логічні закони - це закони вірного мислення, відображення в мозку людини зв'язків і закономірностей об'єктивного світу. Тільки дотримуючись логічних законів, можна довести істинність якоїсь думки чи підвести аудиторію до якихось висновків.

Найважливішим документом, в якому розгортається логічна структура промови, є план. При цьому, чим більше ідей, думок і фактів у розпорядженні оратора, тим важливіша чітка логічна організація матеріалу, ретельно розроблений план. Як без креслень неможливо збудувати дім, так і без плану неможливо проголосити промову.

Буває, деякі оратори "творять промову на людях", розмірковують уголос. Але навіть блискуча імпровізація завжди якось спланована, а розмірковування уголос - це, як правило, ефектний ораторський прийом.

В будь-якому випадку ні один оратор не повинен виходити до трибуни без плану промови. Навіть короткий виступ повинен бути спроектований в голові чи на папері.

План розбивається на розділи, підрозділи, пункти, однак, не повинен бути надто роздробленим. Будь-яку промову зручніше усього поділяти на три композиційно-логічні частини: вступ, головну частину і заключення. При цьому промова не є механічним поєднанням цих частин, вона являє собою єдине ціле, стрижнем якого є основна ідея, з

адум оратора. Але кожній композиційній частині притаманні власні специфічні функції.

 

< Попередня   Наступна >