3.2. Вступ і заключення.
Ораторське мистецтво - Основи ораторського мистецтва - Стец В.А., Стец І. |
3.2. Вступ і заключення.
Вступ і заключення являють собою обрамлення промови. Вступі в будь-якому усному чи письмовому повідомленні є зачином, введенням слухача або читача в тему повідомлення.
В ораторській промові роль вступу значно підвищується. Крім введення у зміст, він несе значне психологічне навантаження. Можна сміливо стверджувати, що значна частка успіху оратора визначається вдалим вступом.
У вступі оратор прагне досягти наступних цілей: викликати зацікавленість у аудиторії і оволодіти її увагою; встановити контакт з аудиторією і завоювати її довіру; підготувати сприятливий психологічний ґрунт для сприйняття промови, повідомити план промови.
Важливим засобом привертання уваги є звернення. Форма звернення залежить від обставин, складу аудиторії і виду виступу. Як же потрібно скласти вступ, щоб привернути і зосередити якнайбільше уваги слухачів? З усіх можливих рекомендацій наведемо найбільш загальну: не починати промову з трафаретних виразів і фраз, прагнути до максимальної новизни, неочікуваності, свого роду інтриги. Перші слова повинні бути прості, доступні, зрозумілі та цікаві, щоб зачепити увагу. Цих зачіпок-вступів є багато: випадок з життя, якийсь парадокс, неочікуване питання і т.п.
Звичайно вибір того чи іншого вступу залежить від виду публічної промови, складу і стану аудиторії та інших обставин. Тому до однієї і тієї ж промови досвідчений оратор може підготувати декілька вступів.
Наведемо деякі з способів досягнення новизни і неочікуваності: апеляція до інтересів аудиторії; прийом парадоксальної ситуації; гумористичне зауваження; постановка проблемного питання; апеляція до події, часу, місця; апеляція до авторитетів, відомих джерел інформації, особи оратора.
Ста
Вступ повинен бути нерозривно пов'язаним з іншими композиційними частинами промови. Це стосується як змісту, так і форми промови. Використавши яскравий, незвичайний вступ чи почавши промову у звичайному простому стилі, оратор повинен і продовжувати в тій же тональності. Якщо ж після емоційного зачину оратор починає говорити монотонне, сухими штампованими фразами, рівновага промови порушується і контакт з аудиторією зникає.
Тривалість вступу визначається низкою факторів: тривалістю усієї промови, настроєм аудиторії і відношенням аудиторії до промови і оратора. Але завжди треба прагнути до максимальної лаконічності вступу. Перші фрази повинні бути короткими, максимально простими і миттєво доходити до свідомості будь-якого слухача.
Якщо дозволяють обставини, краще починати виступ спокійно, в уповільненому темпі і неголосно.
Звичайно, крім перерахованих засобів, в арсеналі досвідченого оратора завжди є і свої власні способи і методи "захвату" уваги аудиторії.
Закінчувати промову потрібно так само рішуче, як і починати. Затягування промови, перевищування регламенту - ознака неграмотності оратора, який не хоче враховувати можливості слухачів. Деякі оратори по декілька разів попереджають про свій намір закінчити промову, але так і не можуть зупинитися. Така поведінка різко знижує престиж оратора та його виступу. З іншого боку, неприпустимо обривати промову на півслові.
Подібно до вступу, заключення повинно бути ретельно розроблене раніше, однак повинно звучати природньо, без зайвого пафосу.
Які ж цілі переслідує оратор в заключній частині промови? Ці цілі в значному ступені залежать від виду виступу і конкретних; обставин, однак загалом їх можна звести до наступного: сумувати повідомлення, закріпити і посилити враження від промови, поставити і перед аудиторією завдання і забезпечити готовність до певних дій, і спонукати аудиторію до певних дій.
Перераховані цілі можуть бути досягнуті різноманітними методами. Назвемо деякі з них: коротке повторення основних проблем і висновків промови; узагальнення повідомленого в промові; постановка завдань; вказівка перспектив; ілюстративна кінцівка (яскравий приклад, цитата і т.п.).
< Попередня Наступна >