Розділ 1 ЗАГАЛЬНОТЕОРЕТИЧНІ ПИТАННЯ ПРО ДИПЛОМАТІЮ І ДИПЛОМАТИЧНЕ ПРАВО // 1.1. ДИПЛОМАТІЯ І МІЖНАРОДНЕ ПРАВО
Міжнародне право - Дипломатичне і консульське право: Підручник |
Розділ 1
ЗАГАЛЬНОТЕОРЕТИЧНІ ПИТАННЯ ПРО ДИПЛОМАТІЮ І ДИПЛОМАТИЧНЕ ПРАВО
1.1. ДИПЛОМАТІЯ І МІЖНАРОДНЕ ПРАВО
Функціонування та розвиток будь-якої держави як суб'єкта міжнародного права і міжнародних відносин не може відбуватись без зовнішніх зв'язків з іншими суб'єктами міжнародного права. Це об'єктивна необхідність існуючого суспільного розвитку. А тому наявність зовнішніх зв'язків вимагає відповідної організації апарату для забезпечення цих зв'язків та їх регулювання за допомогою норм міжнародного права. Таким чином, дипломатія і міжнародне право є невід'ємною складовою забезпечення рівноправних відносин між суб'єктами сучасного міжнародного права.
У повсякденному житті термін "дипломатія" вживається в політологічному, правовому, філологічному та інших значеннях. Відповідно його зміст і призначення розкриваються різними авторами неоднозначно.
Слово "дипломат" походить від старогрецького "diploma", що означало "лист", "документ" (зокрема, вживаючи сучасну термінологію, такі поняття, як посвідчення, інструкція, вірчі грамоти).
Історія походження цього терміна пояснюється тим, що в Стародавній Греції посли, яких скеровували для ведення переговорів, отримували відповідні інструкції, грамоти, що засвідчували їх повноваження. Ці документи, дощечки, що складалися вдвоє, вручали посадовій особі міста, яка відала дипломатичними справами. їх називали "diploma". Звідси й виник термін "дипломатія" [4, с. 36]. Хоча при цьому варто зазначити, що на практиці термін "дипломатія" стали вживати пізніше — на початку XVII ст. Наприклад, в Англії перший випадок вживання поняття "дипломатія" належить до 1645 р. [12, с. 12]. Однак через деякий час цей термін, отримавши широке застосування у міжнародних відносинах, втрачає пе
У міжнародно-правовій літературі з цього приводу існують різні визначення, які використовували впродовж останніх півтора століть. У деяких випадках термін "дипломатія" ототожнювали з міжнародним правом загалом або із зовнішньою політикою. Деякі автори розглядали дипломатію як певний засіб застосування особистих здібностей дипломатів. Інші ж не вбачали різниці між дипломатією і наукою про зовнішні відносини. Така різноманітність визначень цього терміна дає змогу всебічно охопити його зміст.
Інколи слово "дипломатія" вживають на позначення зовнішньої політики держави. Цілком слушним є зауваження одного з дипломатів про те, що цим словом користуються безпідставно, а тому його часто вживають для характеристики дуже різних, інколи суперечливих, понять, які не мають нічого спільного зі справжньою дипломатією.
У розмовній мові слово "дипломатія" вживають для визначення цілої низки понять, зокрема, для пояснення зовнішньої політики, коли, наприклад, кажуть: "Українська дипломатія щодо Чорного моря була недостатньо твердою". В інших випадках йдеться про переговори, наприклад: "Це питання може бути розв'язане дипломатично". Крім цього, ним часто називають процедуру й апарат, за допомогою яких проводять переговори. Його також вживають для позначення закордонної частини відомства закордонних справ. І нарешті, це слово нерідко розуміють як особливу здатність, що виявляється у спритності (у хорошому розумінні), у підступності, лукавстві (у поганому розумінні) під час ведення міжнародних переговорів.
На зміст поняття "дипломатія" впливають три значення, які, будучи разом узятими, в основному розкривають усі найважливіші аспекти цього терміна.
У першому, основному, значенні "дипломатія" виступає як офіційна діяльність державних органів з компетенцією у сфері міжнародних відносин, що є головними дипломатичними представниками, які реалізують зовнішню функцію держави зі встановлення і підтримки міжнародних відносин між державами, забезпечують охорону прав та інтересів держави, її юридичних і фізичних осіб за кордоном.
У другому значенні, "дипломатія" — це сукупність науково обґрунтованих засобів і методів, а також мистецтво досягнення мети держави у сфері зовнішньої політики, встановлення і підтримання відносин між державами і, особливо, ведення переговорів та укладання договорів.
Роль дипломатії як знаряддя зовнішньої політики держави завжди була винятково важлива. Як і зовнішня політика, вона була зумовлена безпосередньо інтересами держави. У різні періоди історичного розвитку дипломатія значною мірою впливала на долі держав, а при вмілому користуванні цим знаряддям відповідні держави досягали високих результатів. Багато міжнародних конфліктів, війн і протистоянь супроводжувались невмілою, невиваженою і навіть поганою, з різних причин, дипломатією.
"Дипломатія, — за визначенням Ернеста Сатоу, — це застосування розуму і такту у веденні офіційних відносин між урядами різних незалежних держав, а ще коротше — ведення справ між державами за допомогою мирних засобів" [12, с. 11]. Необхідність розуму для всіх очевидна, але не менш потрібним є такт, який досить часто не береться до уваги у міжнародних відносинах, що в кінцевому підсумку призводить до непередбачуваних наслідків.
У третьому значенні термін "дипломатія" охоплює певну категорію кваліфікованих осіб (дипломатична та консульська служба), а також відповідний організаційний апарат (Міністерство закордонних справ, постійні і тимчасові (ad hoc) дипломатичні місії), які реалізують мету і завдання зовнішньої політики держави та утворюють окрему державну службу, що є складовою частиною апарату органів центральної виконавчої влади.
Дипломатія як головний інструмент реалізації зовнішньої політики держави є дещо вужчим поняттям від зовнішньої політики як напряму діяльності держави у сфері її зовнішньої функції. Зовнішня політика і дипломатія перебувають у такому ж взаємозв'язку, як стратегія і тактика. Через дипломатію реалізують зовнішню функцію держави, охорону інтересів держави та її громадян на основі загальновизнаних норм міжнародного права, особливо дипломатичного і консульського. Виступаючи головним інструментом реалізації зовнішньої політики держави й одночасно продовженням її внутрішньої політики, дипломатію, як і зовнішню політику, здійснюють не лише через міністра закордонних справ і його виконавчий апарат, але й через парламент, президента, прем'єр-міністра та уряд.
Дипломатію потрібно розглядати у широкому і вузькому розумінні слова.
У широкому розумінні дипломатію можна охарактеризувати як офіційну діяльність органів зовнішніх відносин з метою представництва суб'єкта міжнародного права, захисту мирним шляхом прав та інтересів суб'єкта міжнародного права і реалізації зовнішньополітичних функцій держави. У специфічній формі здійснюють дипломатичну діяльність міжнародні організації. Таке визначення охоплює діяльність будь-якого органу зовнішніх відносин як суб'єкта міжнародного права. Сюди входять: дипломатичне представництво, консульська установа, торгове представництво тощо.
У вузькому розумінні, дипломатія — це мистецтво ведення переговорів та укладення договорів, що ґрунтується на вивченні міжнародних відносин, історії держав, міжнародного права, існуючих традицій, конституційного права окремих держав.
В основі реалізації дипломатії лежать зовнішні функції держави, що залежать від розвитку економіки і суспільства загалом.
Зовнішні функції визначають зміст зовнішньої політики держави. А тому міжнародні відносини розвиваються під впливом як об'єктивних, так і суб'єктивних факторів.
Ця обставина повною мірою стосується як дипломатії, так і міжнародного права. Тобто об'єктивні та суб'єктивні фактори є своєрідними регуляторами міжнародних відносин стосовно економічних потреб держави і виступають формою вираження її внутрішньої та зовнішньої політики. Однак міра вираження інтересів і потреб держави (суспільства) у цьому випадку неповна, оскільки вона обмежена рамками узгодження волі різних держав. Таке узгодження неминуче, оскільки передбачає взаємні поступки, компроміси (у розумних межах) у сфері зовнішньої політики держав.
Важливо зазначити, що дипломатія відіграє вирішальну роль у процесі створення норм міжнародного права, причому це стосується формування норм як договірного, так і звичаєвого права.
Процес утворення норм міжнародного права шляхом договору, незалежно від того, які питання цей договір закріплює, є, по суті, результатом дипломатичного процесу. Він починається з переговорів між державами, в органах міжнародних організацій, на конференціях тощо. Саме під час переговорів щодо укладення міжнародного договору, у процесі дипломатичної діяльності, зумовленої такими переговорами, узгоджують взаємні компроміси та позиції різних держав і їх волі. Таке узгодження виражається в нормах міжнародного договору.
Отже, дипломатична діяльність — це форма здійснення зовнішніх функцій держави, яка визначає їх зміст, один з напрямів зовнішньої політики держави.
За допомогою дипломатії встановлюють і підтримують нормальні відносини між державами, а за допомогою міжнародного права ці відносини регулюють відповідною системою його норм та інститутів.
Визначення дипломатії, подане відомим французьким юристом Ш. Дюпюї на початку 20-х років XX ст., на нашу думку, актуальне і сьогодні. Зокрема, він підкреслює, що "дипломатія діє в межах міжнародного права, але вона може переступити через ці межі та розірвати їх. Вона чинить великий і часто вирішальний вплив на формування, розвиток, прогрес та регрес, на здійснення і порушення міжнародного права... Дипломатія чинить вплив радше політичний, ніж юридичний, оскільки покликана регулювати передусім політичні питання. Політика може розвиватися в рамках позитивного права..." [16, с. 304].
Водночас варто зазначити, що міжнародне право, незважаючи на його функції регулятора існуючих міжнародних відносин, також є результатом їх розвитку. Для цього треба коротко згадати історію зародження таких інститутів міжнародного права, як посольське, морське, повітряне та космічне.
Отже, відображаючи процеси, які характеризують сьогоднішній стан міжнародних відносин, міжнародне право чинить на них зворотний, регулятивний вплив. Цей вплив здійснюється через нормативне регулювання поведінки суб'єктів міжнародного права. Існуючі принципи і норми міжнародного права визначають права й обов'язки держав та інших суб'єктів міжнародного права. Відповідно можна простежити два види зв'язків між зовнішньою політикою і дипломатією та міжнародним правом:
у площині зобов'язань держав міжнародне право виступає як обмежувальний засіб стосовно зовнішньої політики і дипломатії;
у площині прав воно, навпаки, є засобом реалізації зовнішньої політики і дипломатії.
При цьому, очевидно, варто застерегти, що таке протистояння не є абсолютним, оскільки елемент обмеження стосується не лише обов'язків, але й відповідних прав.
Розміри і характер впливу міжнародного права на відносини між державами, а також на зовнішню політику окремих держав, на їх дипломатію, визначаються особливістю міжнародного права на конкретному етапі суспільного розвитку.
Закономірності розвитку міжнародного права загалом відповідають закономірностям міжнародних відносин. А тому, будучи сформульованим під впливом міжнародних відносин, міжнародне право безпосередньо чинить на них активний вплив. Воно визначає рамки дипломатичної діяльності держав.
Дипломатія і міжнародне право часто збігаються у понятійному значенні, але, водночас, між ними існує суттєва відмінність: міжнародне право функціонує як цілісна система з притаманними йому ознаками, тоді як єдиної дипломатії не існує. Є лише дипломатія кожної країни, і тут єдиних стандартів бути не може.
Норми дипломатичного права регламентують офіційну діяльність суб'єктів міжнародного права у сфері зовнішніх відносин. Зокрема, вони визначають форму представництв держав за кордоном, питання організації дипломатичної служби, дипломатичного протоколу, підготовки та створення дипломатичних актів.
Чітке дотримання державами норм міжнародного права у сфері зовнішніх відносин, потреба визначити відповідні форми взаємовідносин для кожного окремого суб'єкта міжнародного права зумовили появу у внутрішньодержавному праві комплексу норм, що регулюють дипломатичні та консульські відносини, організацію органів зовнішніх відносин.
Аналізуючи поняття "дипломатія", його нерідко плутають з терміном "зовнішня політика". А відтак між ними існують суттєві відмінності, які полягають у тому, що дипломатія є одним із найважливіших засобів зовнішньої політики, але не єдиним, оскільки у розпорядженні держави в процесі здійснення нею зовнішньої політики є ще такі важелі, як збройні сили, контррозвідка, економічні та культурні зв'язки. Водночас практика сучасних міжнародних відносин засвідчує, що недооцінка міжнародного права, тобто ігнорування обмежень, передбачених міжнародним правом для зовнішньої політики і дипломатії, була притаманна лише тим державам, які дотримувалися політики "з позиції сили", що в кінцевому підсумку призводило до загострення міжнародної ситуації, а подекуди й до виникнення збройних конфліктів.
Дипломатія має такі характерні риси:
по-перше, вона завжди має офіційний характер у діяльності держави (публічність, гласність здійснюються від імені держави);
по-друге, дипломатична діяльність держави здійснюється не будь-якими органами, а лише спеціально створеними для цього органами зовнішніх відносин;
по-третє, в усіх випадках дипломатія має здійснюватись винятково мирними засобами.
Відомо, що сучасне міжнародне право закріпило своїми нормами все те прогресивне, що створило людство впродовж свого історичного розвитку. Норми міжнародного права є результатом угоди між державами, а тому жодна держава не має права змінювати їх на свій розсуд.
Відповідно і зовнішньополітична, і дипломатична діяльність держави також набуває сьогодні нових рис. Основною з них є та, що дипломатія щораз більше наближається до існуючих загальновизнаних принципів і норм міжнародного публічного права.
Головне завдання при цьому полягає у тому, щоб дипломатична діяльність держав здійснювалась з урахуванням загальновизнаних норм міжнародного права і не виходила за рамки, врегульовані цим правом. Це означає, що дії, які суперечать змісту норм міжнародного права, не можуть бути виправдані у процесі здійснення дипломатичної діяльності. Отже, тут не може бути розриву між дипломатією і міжнародним правом. Зокрема, забороні агресивних війн, згідно з нормами міжнародного права, має передувати заборона проведення агресивних за своєю спрямованістю дипломатичних акцій, пов'язаних із виявленням неправомірного тиску або з погрозою силою. Негативним прикладом цього є пакт Молотова — Ріббентропа.
У міжнародному праві відображається не вся зовнішня політика держав, а лише результат угоди їх різних зовнішньополітичних напрямів, підсумок узгодження волі держав, виражений відповідними нормами міжнародного права. А тому цей результат не завжди повністю виражає міжнародно-правову позицію держав на міжнародній арені. Це зумовлено тим, що значну частину зовнішньополітичних напрямів змінюють через взаємні компроміси та поступки.
Однак не лише політика чинить відповідний вплив на право, але й право, у свою чергу, впливає на визначення меж і форм реалізації зовнішньої політики. Воно забезпечує її стабільність і передбачуваність. Таким чином, міжнародне право, не визначаючи конкретних рішень держав, встановлює рамки можливих або належних рішень шляхом надання прав і обов'язків державам.
Дипломатію як одну із зовнішньополітичних функцій держави реалізують у відповідних формах. Форми дипломатії — це відповідні державно-правові та міжнародно-правові інститути, за допомогою яких реалізують дипломатію. Вони визначають організаційно-правові рамки, в яких здійснюють дипломатію, а також ті зовнішні канали, в яких вона виявляється.
До основних форм реалізації дипломатії треба зарахувати:
Дипломатичні конференції, наради, конгреси, які періодично проводять на двосторонній та багатосторонній основі на рівні глав держав, глав урядів, міністрів закордонних справ та спеціальних уповноважених.
Безпосередній контакт, розмова tete-a-tete створює сприятливі умови для розв'язання досить складних міжнародних проблем, обходячи давно встановлені для цього канали дипломатичного зв'язку (пошта, кур'єри, посли з особливих доручень тощо).
Дипломатичне листування у формі заяв, листів, нот, меморандумів, декларацій тощо.
Підготовка й укладення міжнародних договорів та угод з різних питань міжнародного співробітництва.
Постійне представництво держави за кордоном, яке здійснюють посольства і місії.
Участь представників держави у діяльності міжнародних організацій та установ.
Висвітлення у пресі позиції держави та уряду, Міністерства закордонних справ з приводу подій міжнародного життя.
Офіційне видання міжнародних актів і документів, згідно з якими держава взяла на себе відповідні зобов'язання.
Методи реалізації дипломатії треба розуміти як певні способи впливу на уряди, дипломатичних представників та знаних осіб іноземних держав, що використовуються дипломатією тієї чи іншої держави для досягнення поставлених перед нею завдань.
На відміну від форм, немає і не може бути чітко визначених методів дипломатії, оскільки кожна держава створює власне мистецтво дипломатії. Вони залежать від рівня підготовки кадрів, їх уміння орієнтуватися в усіх труднощах переговорного процесу, їх гнучкості, толерантності тощо. Методи дипломатії формують упродовж тривалого історичного розвитку, доповнюють і змінюють залежно від ситуації, яка складається в кожному конкретному випадку.
Зазначимо, що єдиного "стандарту" при здійсненні дипломатичної діяльності від імені держави немає і, очевидно, не може бути, оскільки вона виступає своєрідним мистецтвом ведення переговорів держави, правила якого формулюються на основі науки і практики. Однак не на основі якоїсь однієї навчальної дисципліни, а на широкому спектрі знань, які акумулюють досягнення історії, психології, філософії, права тощо.
< Попередня Наступна >