1.5. ДЖЕРЕЛА ДИПЛОМАТИЧНОГО ПРАВА ТА ЙОГО КОДИФІКАЦІЯ
Міжнародне право - Дипломатичне і консульське право: Підручник |
1.5. ДЖЕРЕЛА ДИПЛОМАТИЧНОГО ПРАВА ТА ЙОГО КОДИФІКАЦІЯ
Оскільки дипломатична діяльність нерозривно пов'язана з процесом прийняття владних рішень, відповідно й дипломатичне право, що регулює цю діяльність, реалізується за допомогою чітко виражених норм, які є його джерельною основою.
До основних джерел дипломатичного права треба зарахувати такі ж положення, які стосуються міжнародного права загалом. Водночас поняття "джерела дипломатичного права" має певну специфіку. Вона виражається в тому, що у своїй основі ці джерела мають звичаєву природу, яка формувалась упродовж розвитку історії державності. При цьому варто зазначити, що весь механізм створення і дії звичаєвих норм зазнав радикальних змін з огляду на потреби сучасних міжнародних відносин. Це зумовлено тим, що певна стихійність процесу формування звичаєвих норм, недостатня визначеність їх змісту вже не відповідали новим потребам. А тому зростання ролі міжнародних відносин та їх ускладнення вимагали нового рівня правового регулювання. Саме в цих умовах звичай продемонстрував унікальну здатність до адаптації за нових умов.
Отже, звичай як джерело дипломатичного права — це правило поведінки, що визнається обов'язковим у міжнародних відносинах державами (всіма або більшістю) у результаті свого багаторазового й одноманітного застосування. За змістом звичай виявляється у мовчазній згоді між державами вирішувати аналогічні питання.
Створення не лише звичаєвих, але й договірних норм супроводжується складною взаємодією як об'єктивних, так і суб'єктивних факторів. При цьому держави не намагаються змінити їх на користь зниження досягнутого ходом історичного розвитку рівня демократизму та справедливості. Водночас досить поширеними є випадки, коли держави визнають правило, що склалося на практиці, лише тому, що воно вже існує і кр
Ціла низка сучасних конвенцій, особливо у сфері дипломатичних відносин, закріпили вже сталі звичаєві правила. Деякі з них, наприклад, надання і дотримання привілеїв та імунітету представникам органів держав, є свого роду конституційною нормою серед інших норм дипломатичного права.
Ще одним джерелом дипломатичного права є міжнародний договір. Він виступає формою, яка виражає згоду учасників стосовно змісту та обов'язкової сили положення, що міститься в ньому. Конвенційні або договірні норми являють собою правило поведінки, сформульоване та наділене юридичною силою міжнародно-правовим договором.
Суть договірних норм така ж, як і звичаєвих — це угода про її зміст та обов'язкову силу. Різниця стосується лише процесу їх створення, реалізації форми функціонування. А тому вибір форми договору (двостороннього чи багатостороннього) залежить, передусім, від конкретних умов. Багатосторонній формі договору надають перевагу в тих випадках, коли є суттєва згода сторін відносно змісту норм, коли багатостороннє врегулювання призведе до найбільшого ефекту. Прикладом такого багатостороннього договору є Віденська конвенція про дипломатичні відносини 1961 р. її положення мають здебільшого характер загальних норм. Якщо ж відмінності у позиціях договірних держав є надто суттєвими і, з огляду на це, багатосторонній договір не може забезпечити належний рівень правового регулювання, уряди в таких випадках надають перевагу двосторонній формі договору.
До середини XX ст. дипломатичне право значною мірою базувалося на нормах звичаєвого права. Хоча при цьому варто зазначити положення Віденського Регламенту від 19 березня 1815 р. "Про ранги дипломатичних представників". Згодом ці норми Регламенту були включені до змісту Віденської конвенції 1961 р., за винятком тих положень, які не виправдали себе на практиці дипломатичної діяльності.
Віденський Регламент впорядкував лише деякі питання дипломатичного права. А тому ціла низка проблем у сфері дипломатичної служби залишилась нерозв'язаною в міжнародно-правовому плані. Відповідно виникла потреба усунення цих прогалин як у глобальному, так і в регіональному масштабах. Яскравим прикладом колективного врегулювання цього питання є Гаванська конвенція від 20 лютого 1928 р. "Про дипломатичних представників", яку підписали 20 латиноамериканських держав і СПІА. Незважаючи на те, що норми цієї конвенції мають регіональний характер, вона зробила значний внесок у справу подальшої кодифікації дипломатичного права.
Прийняття Віденської конвенції про дипломатичні відносини стало справді всезагальним актом, ядром дипломатичного права. Аналогічний характер мали також Конвенція "Про спеціальні місії 1969 р.", Конвенція "Про запобігання і покарання злочинів проти осіб, які користуються міжнародним захистом" від 14 грудня 1973 р., Віденська конвенція від 14 березня 1975 р. "Про представництво держав у їх відносинах з міжнародними організаціями універсального характеру". До найважливіших багатосторонніх актів належить також Конвенція від 13 лютого 1947 р. "Про привілеї та імунітети спеціалізованих організацій ООН".
Крім багатосторонніх, важливим джерелом дипломатичного права є двосторонні договори. Причому це договори, що стосуються не лише вузькодипломатичних відносин, але й інших питань у відносинах між державами, наприклад, економічних, культурних, військових договорів.
Серед джерел дипломатичного права потрібно виділити також акти міжнародних організацій і конференцій, що стосуються статусу представників держав, які беруть участь у них, місця перебування організації та проведення конференції в конкретній державі, інші акти.
До джерел дипломатичного права треба зарахувати також акти внутрішньодержавного права. Ці правові акти стосуються головним чином правового статусу і сфери діяльності дипломатичних представників власної держави за кордоном. Прикладом цього є розпорядження Президента України від 22 жовтня 1992 р., яким затверджено Положення про дипломатичне представництво України за кордоном, Закон України від 20 вересня 2001 р. "Про дипломатичну службу".
Деякі з цих актів регламентують діяльність іноземних дипломатичних представників на території України", передбачають відповідальність за посягання на життя і здоров'я дипломатичних агентів іноземних держав. Правові норми цих актів є додатковими джерелами дипломатичного права.
Внутрішньодержавні закони, якщо вони за змістом збігаються у декількох державах, підтверджують і значно розширюють міжнародний звичай, а в деяких випадках безпосередньо сприяють його створенню.
Яскравим прикладом, характерним для дипломатичного права, можна вважати розробку положення про недоторканність дипломатичних представників у законодавстві багатьох держав. Першим таким актом, що був виданий у Великобританії королевою Анною 29 квітня 1709 р., є Акт про охорону привілеїв послів і публічних міністрів іноземних держав. Його прийняття було відповідною реакцією Лондона на арешт 21 липня 1708 р. російського посла Матвєєва за несплачений ним борг — 50 фунтів стерлінгів. Цей Акт забезпечував недоторканність дипломатичних представників від арештів і встановлював непідсудність його місцевим судам. Такі акти були прийняті у США 13 квітня 1709 p., у Франції 13 березня 1794 p., у Венесуелі 19 травня 1821 p., у Колумбії 18 березня 1851 р. тощо.
Як відомо, дипломатичне право, як і право війни, належить до найстаріших і найбільш універсальних галузей міжнародного права, але кодифікація їх норм відбувалась надто повільно. Перша офіційна кодифікація дипломатичного права відбулась на Віденському конгресі, який 19 березня 1815 р. прийняв Регламент з питань рангів глав дипломатичних місій. Але вона лише частково завершила офіційну кодифікацію дипломатичного права в XIX ст., тому що ціла низка питань у сфері дипломатичних відносин не знайшла міжнародно-правового закріплення.
В історії міжнародного права здійснювалися спроби неофіційної кодифікації норм, які стосувалися дипломатичного права, й особливо, інституту дипломатичних привілеїв та імунітетів. З цього приводу заслуговують на увагу кодекс Блюнчлі (1868 p.), проект Фіоре (1890 p.). Неодноразово до цього питання звертався Інститут міжнародного права, який виносив на Гамбурзькій (1889 p.), Женевській (1892 р.) і Кембриджській (1895 р.) сесіях проблему про дипломатичні імунітети. На останній сесії була прийнята резолюція, що в спеціальній літературі отримала назву Кембриджського Регламенту 1895 p., який і сьогодні широко застосовується в монографічних дослідженнях з проблем дипломатичного права.
Важливе місце посідає VI Конференція Панамериканського союзу Гавани 1928 p., яка прийняла конвенцію про дипломатичних агентів. Це була перша спроба комплексної кодифікації дипломатичного права, де поряд з положенням про класи і ранги були врегульовані питання привілеїв та імунітетів, правовий статус спеціальних місій, а також дипломатичних місій ad hoc. Гаванську конвенцію ратифікували 15 держав, крім США. Але, незважаючи на її регіональний характер, багато її положень отримали подальше підтвердження у Віденській конвенції 1961 р.
У 1929 р. Інститут міжнародного права приймає резолюцію про дипломатичні імунітети, а у 1950 р. — резолюцію про дипломатичний притулок.
У 1932 р. представники Гарвардського університету розробили проект Конвенції про дипломатичні привілеї та імунітети.
Певна спроба щодо кодифікації окремих положень дипломатичного права була зроблена Лігою Націй у 1925— 1927 рр. Комітет експертів включив до плану кодифікаційних робіт два напрями з питань дипломатичного права: про класи глав дипломатичних представництв, а також про привілеї та імунітети дипломатичних представників. Однак ці питання не розглядалися на конференціях до Другої світової війни.
Після Другої світової війни, у зв'язку з бурхливим розвитком міжнародних організацій, у практичній дипломатії виникає об'єктивна потреба у виробленні відповідних конвенцій, оскільки норми загального дипломатичного права не в змозі охопити комплекс питань, яких не існувало раніше. А тому в рамках ООН було прийнято дві важливі конвенції: Конвенцію про привілеї та імунітети ООН від 13 лютого 1946 р., а також Конвенцію про привілеї та імунітети спеціалізованих організацій від 21 листопада 1946 р.
Звичайно, ці конвенції не стосуються всього дипломатичного права, однак їх положення є своєрідним зразком для врегулювання статусу багатьох міжнародних організацій.
У 1952 р. Генеральна Асамблея ООН резолюцією 685 (VII) просила розпочати роботу з питань про "дипломатичні відносини і дипломатичний імунітет", наголосивши на першочерговості цієї ділянки роботи.
Виникнення нових незалежних держав, ускладнення завдань, поставлених перед ними на міжнародній арені, зростання ролі дипломатичної служби держав також зумовили необхідність звернення ООН до питання про зведення кодифікації дипломатичного права. Однак конкретна робота в цьому напрямі почалася у 1955 р. Упродовж трьох років був підготовлений проект конвенції з цього питання, в якому було враховано зауваження більшості держав-членів ООН.
Згідно з рішенням Генеральної Асамблеї ООН, прийнятим на XIV сесії 1959 р., у Відні у 1961 р. була скликана міжнародна конференція, в якій взяли участь делегації із 81 держави. На цій конференції на основі проекту, підготовленого Комісією міжнародного права, вироблена і 18 квітня 1961 р. прийнята Віденська конвенція про дипломатичні відносини, яку тоді підписали близько 40 держав.
Прийняття Віденської конвенції на практиці означало завершення кодифікації дипломатичного права на той час у рамках ООН. Конвенція охоплює всі основні правові питання дипломатичних відносин (встановлення дипломатичних представництв, їх функції, призначення і відкликання глави, членів персоналу дипломатичного представництва тощо) і подає докладну регламентацію привілеїв та імунітетів різних категорій співробітників дипломатичних представництв. Заключні статті присвячені підписанню, ратифікації, депозитарію, набуттю чинності Конвенції, приєднанню до неї. Значення цієї Конвенції сягає далеко за межі юридичної систематизації норм дипломатичного права. На конференції відбулося не просто вдосконалення правової форми дипломатичної діяльності, а зміна правової природи цих норм унаслідок перетворення їх зі звичаєвих на конвенційні норми, а в деяких випадках ці норми із правил ввічливості (митні привілеї) перетворилися на норми міжнародного права.
У Віденській конвенції про дипломатичні відносини закріплені результати першої офіційної кодифікації норм міжнародного права у сфері дипломатичних привілеїв та імунітетів. Як уже зазначалося вище, спроби провести кодифікацію робилися і раніше, однак вони або не доводились до кінця, або обмежувались певними локальними рамками. Отже, інститут дипломатичних привілеїв та імунітетів розвивався надто повільно. Порівняно з іншими інститутами міжнародного права, він менше піддавався впливу соціальних революцій, конституційних реформ, правових систем тощо. Навіть ті нові зміни, які відбулися у міжнародних відносинах з використанням атомної енергії, космосу, відкритого моря, що значною мірою вплинули на розвиток певних інститутів сучасного міжнародного права, не зачепили фундаментальних основ дипломатичних привілеїв та імунітетів.
Таким чином, основні зміни, що відбулися в цьому інституті і значною мірою вплинули на кодифікацію норм міжнародного права, такі:
по-перше, відбулося відокремлення привілеїв та імунітетів дипломатичного представництва як органу держави від привілеїв та імунітетів його дипломатичних працівників. Відмінність між ними зумовлена їх неоднаковою правовою природою. Наприклад, недоторканність резиденції дипломата випливає із недоторканності особистості дипломатичного агента, а недоторканність приміщень представництва не є наслідком недоторканності глави представництва, а є атрибутом акредитуючої держави;
по-друге, з'явилися нові суб'єкти, які користуються привілеями та імунітетами. Поряд із "класичними" дипломатами, які представляли інтереси тієї чи іншої держави, тепер привілеї та імунітети починають надаватися також вищим службовим особам міжнародних організацій (наприклад, Генеральному секретареві ООН та його помічникам, Генеральному директорові МАГ ATE, його заступникам та іншим вищим посадовим особам).
Але при цьому варто зазначити, що перелік дипломатичних привілеїв та імунітетів не зазнав істотних змін з часу виникнення постійних дипломатичних представництв. Що стосується особистих привілеїв та імунітетів, то порівняно новою є норма про вилучення співробітників дипломатичних представництв з-під дії законів про соціальне забезпечення у країні перебування (ст. 33 Віденської конвенції 1961 р.).
Певна дискусія під час прийняття остаточної редакції Конвенції виникла з питання використання радіопередавачів дипломатичними представництвами. У кінцевому підсумку було прийнято рішення про те, що представництво може встановити й експлуатувати радіопередавач лише зі згоди країни перебування (п. 1 ст. 27). Таке рішення відображало практику, яка склалася в діяльності більшості країн на цей час.
Оцінюючи результати кодифікації норм міжнародного права у сфері дипломатичних відносин, потрібно зазначити, що Віденська конвенція 1961 р. значно зміцнила інститут дипломатичних привілеїв та імунітетів. Під час обговорення та прийняття положень Віденської конвенції були відкинуті спроби внести в її текст обмеження, застереження, нечіткі визначення, спрямовані на "врізання" привілеїв та імунітетів як самих дипломатичних представництв, так і дипломатичного персоналу посольств і місій.
На Віденській конференції 1961р. затверджено також деякі протоколи і резолюції, що прямо чи опосередковано стосувались дипломатичного права. Зокрема, факультативний протокол щодо набуття громадянства мав на меті затвердити положення про те, що при народженні дитини чи у випадку одруження з громадянином приймаючої держави закони останньої не поширюються на членів дипломатичних представництв. Без такого узгодження, наприклад, дитина, народжена за кордоном, згідно з законодавством деяких країн (Латинської Америки і США), стає автоматично громадянином країни, де вона народилася, без згоди батьків.
Однак із прийняттям Віденської конвенції про дипломатичні відносини 1961 р. процес кодифікації норм у сфері дипломатичного права не завершився. Потреби міжнародного життя, як і перспективи його розвитку, зумовили необхідність кодифікації і прогресивного розвитку норм міжнародного права, які регламентують діяльність спеціальних місій. Про універсальність значущості інституту спеціальної місії як однієї із форм сучасної дипломатії свідчить той факт, що вона успішно реалізує інтереси держав як у випадку існування дипломатичних та консульських відносин між державами, так і за їх відсутності. У результаті багаторічної праці Комісії міжнародного права й особистого внеску югославського юриста М. Бартоша Генеральна Асамблея ООН 8 грудня 1969 р. прийняла Конвенцію про спеціальні місії. Ця Конвенція заповнила прогалини, що існували під час прийняття Віденських конвенцій 1961 і 1963 рр. Як зазначено у преамбулі, держави-учас-ниці вважають, що міжнародна Конвенція про спеціальні місії могла б доповнити обидві ці конвенції і сприяти розвитку дружніх відносин між державами незалежно від їх державного і суспільного ладу.
Наступним кроком на шляху кодифікації норм дипломатичного права є прийняття 14 березня 1975 р. Віденської конвенції про представництво держав у їх відносинах з міжнародними організаціями універсального характеру. Прийняттям цієї Конвенції завершився певний етап процесу кодифікації норм дипломатичного права наприкінці XX ст. Але це не означає, що розв'язано всі питання у цій досить складній галузі міжнародного права. Сьогодні Комісія міжнародного права зосередила свої зусилля на необхідності вироблення і прийняття конвенцій, що стосуються правового статусу кур'єра і дипломатичної пошти. Це ті питання, навколо яких виникають інциденти, зумовлені відсутністю відповідних норм міжнародного права у вказаній сфері.
Сучасна міжнародна ситуація докорінно відрізняється від тієї, яка була 40 років тому. Можна стверджувати також, що ніколи раніше світ не змінювався так швидко, як за останні десятиріччя. Ці зміни зачепили майже всі глобальні процеси в світі. Відповідно, вони не могли не відбитися на стані сучасної дипломатії і дипломатичного права, а тому завдання, які постають перед зовнішньополітичними відомствами держав у новому тисячолітті, очевидно, відрізняються від усього того, з чим вони стикалися раніше. Ймовірно, треба створити нові дипломатичні механізми та відповідні правові норми, здатні гарантувати забезпечення миру і безпеки у світі та реалізацію основних завдань, що стоять перед людством.
Контрольні запитання
У чому полягає відмінність між поняттями "дипломатія", "зовнішня політика" та "міжнародне право"?
На якому етапі історичного розвитку виникла професійна дипломатія?
Яких відомих дипломатів XX ст. Ви знаєте?
Якими є основні форми і методи дипломати?
Що таке "багатостороння дипломатія", "народна дипломатія"?
Що таке "активне і пасивне дипломатичне право"?
< Попередня Наступна >