2.1. ВНУТРІШНЬОДЕРЖАВНІ ОРГАНИ У СФЕРІ ДИПЛОМАТИЧНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Міжнародне право - Дипломатичне і консульське право: Підручник |
2.1. ВНУТРІШНЬОДЕРЖАВНІ ОРГАНИ У СФЕРІ ДИПЛОМАТИЧНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Міждержавні відносини завжди, на кожному етапі розвитку держав, характеризувалися як відповідний процес прийняття владних рішень. Отже, і дипломатія виступає своєрідним процесом прийняття таких рішень. Цей процес досить складний і багатогранний, оскільки в ньому беруть участь різні суб'єкти, наділені владними повноваженнями. До системи внутрішньодержавних органів, які беруть участь у дипломатичному процесі, треба зарахувати: парламент, главу держави, главу уряду та уряд, Міністерство закордонних справ.
1. Парламент. За конституціями більшості держав, парламент як загальнодержавний представницький орган покликаний здійснювати загальне керівництво зовнішньою політикою держави. Однак сфери його компетенції різні і значною мірою залежать від державного ладу, розвитку демократії, існуючих традицій тощо. Сьогодні можна виділити дві основні тенденції в реалізації зовнішньополітичного курсу держав.
Перша тенденція виявляється у посиленні виконавчої влади за рахунок значного скорочення можливостей і впливу законодавчої влади (США, Фінляндія, ФРН, Росія тощо).
Друга тенденція виявляється в активізації ролі парламенту у зовнішній політиці. Хоча за своїми темпами і масштабами вона значно відстає від першої (Швеція та Чехія).
Традиційними питаннями, які розв'язує сьогодні парламент, є:
питання війни і миру;
територіальні зміни;
ратифікація міжнародних договорів та угод;
визначення видатків на зовнішньополітичні заходи тощо.
Згідно з Конституцією США, парламент має право "оголошувати війну, видавати каперські свідоцтва і дозволи на репресалії, встановлювати правила стосовно захоплень на суші та морі" (ст. 1
Японський парламент обговорює і ратифікує укладені урядом міжнародні договори та угоди, приймає закони, що регулюють політичні та економічні відносини держави з іноземними державами. Він визначає і затверджує бюджетні асигнування на утримання дипломатичних органів як у країні, так і за кордоном, затверджує витрати, пов'язані з наданням фінансової підтримки національним монополіям у їх міжнародній діяльності.
Згідно з законом Японії про парламент і регламентами палат, усіма питаннями, що стосуються зовнішньополітичної і зовнішньоекономічної сфери, мають займатися комісії із закордонних справ, палати представників і палати радників. Вони подають на затвердження у відповідні палати законопроекти про ратифікацію міжнародних договорів та угод, проекти резолюцій з різних питань зовнішньоекономічної діяльності Кабінету Міністрів тощо.
Єдиним органом законодавчої влади в Україні є парламент — Верховна Рада України. Вона визначає основну місію зовнішньої політики держави. Це здійснюється у формі декларації з тих чи інших питань, звернень, заяв, постанов. Усі інші державні органи України, які конкретизують зовнішню функцію держави, зобов'язані проводити зовнішньоекономічні заходи згідно з принципами, визначеними Верховною Радою.
До повноважень Верховної Ради України у сфері зовнішньої політики належить:
визначення засад внутрішньої і зовнішньої політики;
заслуховування щорічних та позачергових послань Президента України про внутрішнє і зовнішнє становище України;
оголошення за поданням Президента України стану війни і укладення миру, схвалення рішення Президента України про використання Збройних Сил України та інших військових формувань у разі збройної агресії проти України;
затвердження рішень про надання Україною позик і економічної допомоги іноземним державам та міжнародним організаціям, а також про одержання Україною від іноземних держав, банків і міжнародних фінансових організацій позик, не передбачених Державним бюджетом України, здійснення контролю за їх використанням;
схвалення рішення про надання військової допомоги іншим державам, про скерування підрозділів Збройних Сил України до іншої держави чи про допуск підрозділів збройних сил інших держав на територію України;
надання у встановлений законом строк згоди на обов'язковість міжнародних договорів України та денонсація міжнародних договорів України;
здійснення парламентського контролю у межах, визначених Конституцією.
Однією з форм контролю з боку Верховної Ради є обговорення доповідей парламентських делегацій, що брали участь у роботі міжнародних організацій, нарадах і переговорах з іноземними державами.
Ще однією формою участі парламенту в реалізації зовнішньої політики України є діяльність Комітету у закордонних справах і зв'язках з СНД.
Верховна Рада України широко контактує з парламентами інших держав у формі обміну парламентськими делегаціями, участі нашої делегації в роботі Парламентської Асамблеї Ради Європи тощо. У своїй діяльності ці групи є не просто групами депутатів, вони є тимчасовими органами Верховної Ради України і підпорядковуються їй.
Депутати Верховної Ради України здійснюють поїздки за кордон як члени делегацій і як спеціальні представники України. Вони мають право на дипломатичний паспорт і користуються правами, привілеями та імунітетами дипломатичного представника держави.
Водночас парламент не може виступати органом, який би максимально ефективно здійснював зовнішню політику. Це зумовлено тим, що парламент функціонує сесійно, більшість депутатів не є професійно підготовленими з цих питань. Через парламент інколи неможливо розв'язати питання, що потребує негайного втручання. Саме тому важлива роль належить головним посадовим особам держави, що мають великий вплив у дипломатичному процесі.
2. Глава держави. Порядок призначення й обсяг повноважень глави держави визначаються Конституцією і політичною системою кожної держави. Місце глави держави у дипломатичному процесі — це, передусім, багатовікова традиція, що склалася у відносинах між державами. У минулому його постать уособлювалась із суверенітетом держави та суб'єктом міжнародного права.
Залежно від державного ладу, який існує в тій чи іншій країні, главою держави може бути одноосібний (король, президент) або колективний орган (наприклад, Федеральна рада в Швейцарії, Президія Верховної Ради СРСР, яка впродовж тривалого часу виконувала цю функцію). Обсяг дипломатичних функцій також може відрізнятися у різних державах. Зокрема, монарх Великобританії відіграє у дипломатичному процесі формальну роль, оскільки коло його повноважень досить вузьке. Президент США, і як глава держави, і як глава уряду, наділений досить значними дипломатичними функціями. Він приймає офіційні послання від іноземних держав і офіційно звертається до інших урядів з питань, що стосуються американської зовнішньої політики. Він визначає визнання чи невизнання США іноземних урядів, приймає рішення про відмову у визнанні, розірванні або припиненні дипломатичних відносин.
Відповідно до Закону про національну безпеку 1947 р., президент є головою Ради національної безпеки, яка створена при ньому як головний консультативний орган з питань зовнішньої політики й її військових аспектів. Повноваження президента значно розширюються в результаті застосування виконавчою владою т. зв. виконавчих угод, тобто таких, що затверджуються сенатом шляхом ратифікації договорів. Але з точки зору законодавства США вони мають майже однакову з договорами юридичну силу.
Відповідно до ст. 102 Конституції, Президент України є главою держави і виступає від її імені. Найбільш повно його повноваження у дипломатичній сфері передбачені ст. 106 Конституції, яка встановлює, що Президент України:
забезпечує державну незалежність, національну безпеку і правонаступництво держави (п. 1);
представляє державу в міжнародних відносинах, здійснює керівництво зовнішньополітичною діяльністю держави, проводить переговори та укладає міжнародні договори України (п. 3);
приймає рішення про визнання іноземних держав (п. 4);
призначає та звільняє глав дипломатичних представництв України в інших державах і при міжнародних організаціях; приймає вірчі й відкличні грамоти дипломатичних представників іноземних держав (п. 5);
вносить до Верховної Ради України подання про оголошення стану війни та приймає рішення про використання Збройних Сил України у разі збройної агресії проти України (п. 19);
присвоює вищі військові звання, вищі дипломатичні ранги та інші вищі спеціальні звання і класні чини (п. 24);
приймає рішення про прийняття до громадянства України та припинення громадянства України, про надання притулку в Україні (п. 26).
Особливістю правового статусу глави держави, який бере участь у дипломатичному процесі, є те, що він завжди особисто і безпосередньо може зустрічатися, вести переговори та листування з главами інших держав. Під час виконання цих функцій йому не потрібні спеціальні повноваження. Компетенція глави держави у сфері міжнародних відносин базується на нормах звичаєвого права та конституції, відповідно до яких його владні функції є формою вираження волі держави, що породжує відповідні міжнародно-правові наслідки.
У сфері дипломатичних відносин важливе місце належить питанню про титул глави держави. Почесний титул присвоюється йому при усних та письмових зверненнях до нього або при визначенні його в офіційних актах. Найбільш поширеними титулами є король, імператор, емір, великий герцог тощо. Почесні титули чинять відповідний вплив на обсяг почестей під час поїздки глави держави за кордон, а також на форму звертання. У період здійснення своїх функцій за кордоном глава держави перебуває під захистом норм міжнародного права і користується всіма перевагами, привілеями та імунітетами. Сюди належать: право на повагу, тобто на святковий прийом та особливі почесті, які надаються прапору глави держави; свобода відносин зі своєю та іншими державами за допомогою кур'єрів або шифрів; особиста недоторканність; вилучення з-під юрисдикції; недоторканність особистих речей та приміщення (будинок, корабель, вагон, літак).
Імунітети та привілеї поширюються також і на осіб, що супроводжують главу держави, зокрема на членів його сім'ї. Сьогодні з цього приводу вже склався міжнародний звичай і більшість держав неухильно дотримуються його на практиці.
Будь-яке перебування глави держави на території іноземної держави у мирний час, виключаючи поїздку "інкогніто", має бути узгоджене з відповідним урядом іноземної держави. А тому образа, поранення чи вбивство глави держави є міжнародним деліктом стосовно держави, представником якої є потерпілий.
3. Уряд і Глава уряду. Уряд здійснює загальне політичне та оперативне керівництво зовнішніми відносинами держави. Він має неоднакову назву в різних державах, що зумовлено певними обставинами. У різних державах існує відповідний поділ компетенції парламенту, глави держави і глави уряду в сфері зовнішньої політики. У високорозви-нутих державах усі функції у сфері зовнішніх відносин зосереджені переважно в руках уряду. Це характерно для Великобританії, США, Німеччини, Франції. Зокрема, у Великобританії і ФРН прем'єри відповідають за керівництво і реалізацію зовнішньої політики держави.
Якщо проаналізувати конституційне законодавство цілої низки провідних держав світу, можна виявити певну закономірність, яка полягає в тому, що у сфері зовнішніх відносин з боку уряду відбувається поступове закріплення провідної і визначальної його ролі, відсутня детальна регламентація компетенції уряду та обмеження форми контролю за його діяльністю у цій сфері з боку парламенту та його органів. А тому у практиці діяльності урядів цих країн наявні угоди, що приймаються у спрощеній формі, тобто такі, що не потребують схвалення парламенту.
Поширеною формою дипломатичної діяльності урядів є нота уряду, послання глави уряду, скерування та приймання у себе урядових делегацій, переговори з ними та підписання міжнародних угод і спільних заяв. Глава уряду має право вести переговори та укладати договори з іноземними державами як на території своєї держави, так і за кордоном без отримання спеціальних для цього повноважень. Деякі функції він виконує згідно зі своїм правовим статусом (ех officio).
У деяких державах функції глави держави і глави уряду виконує одна й та ж особа (США). Компетенцією у сфері зовнішніх відносин наділений не лише глава уряду, але й уряд як колективний орган, що здійснює загальне керівництво в управлінській сфері.
Відповідно до ст. 116 Конституції України, Кабінет Міністрів України:
забезпечує державний суверенітет і економічну самостійність України, здійснення внутрішньої і зовнішньої політики держави, виконання Конституції і законів України, актів Президента України (п. 1);
організовує і забезпечує здійснення зовнішньоекономічної діяльності України, митної справи (п. 8);
спрямовує і координує роботу міністрів, інших органів виконавчої влади (п. 9).
4. Міністерство закордонних справ (МЗС). МЗС є центральним органом виконавчої влади, який забезпечує, відповідно до наданих йому повноважень, проведення зовнішньої політики держави, координує діяльність усіх міністерств і відомств у сфері зовнішніх відносин. Цей орган має різні назви, наприклад, Форін Офіс (Foreign Office) у Великобританії, Державний департамент у США, Міністерство зовнішніх відносин у Франції, Міністерство зовнішніх зносин і культур в Аргентині. Але найбільш поширеною його назвою є міністерство або відомство закордонних справ. Зазначимо, що відмінності у назві не змінюють суті обов'язків і функцій цих відомств.
Уперше термін був вжитий у Франції 1589 р., хоча його витоки дещо давніші. Однак апарат, що відав питаннями зовнішніх справ, досить пізно виділився із канцелярії глави держави. Зокрема, державний секретар з іноземних справ Англії згадується з 1253 р., у Франції "le clairque du secrite" (секретний писар) з'являється з 1318 р. і лише у 1589 р. виникає термін "міністр закордонних справ".
Місце МЗС у системі державного механізму реалізації зовнішньої політики зумовлене тим, що це професійний, постійно діючий орган держави у цій сфері. Правовий статус МЗС України визначений у "Положенні про Міністерство закордонних справ України", затвердженому Указом Президента України від 3 квітня 1999 р.
Згідно з цим положенням, основними завданнями МЗС України є:
участь у забезпеченні національних інтересів і безпеки України шляхом підтримання мирного і взаємовигідного співробітництва з членами міжнародного співробітництва;
сприяння забезпеченню стабільності міжнародного становища України, піднесенню її міжнародного авторитету, поширенню у світі образу України як надійного і передбачуваного партнера;
створення сприятливих зовнішніх умов для зміцнення незалежності, державного суверенітету, економічної самостійності та збереження територіальної цілісності України;
забезпечення відповідно до наданих повноважень цілісності та узгодженості зовнішньополітичного курсу України;
захист прав та інтересів громадян і юридичних осіб України за кордоном;
сприяння розвитку зв'язків із зарубіжними українськими громадами та надання цим громадам підтримки і захисту відповідно до норм міжнародного права та чинного законодавства України.
Відповідно до покладених на нього завдань МЗС України бере участь у здійсненні зовнішньополітичної діяльності держави, розробляє пропозиції щодо засад зовнішніх зносин й у встановленому порядку подає їх Президентові України, розробляє і надає Президентові та Кабінетові Міністрів пропозиції щодо ініціатив міжнародного характеру та заходів, спрямованих на підвищення ефективності співпраці України з іноземними державами і міжнародними організаціями; розробляє та вносить на розгляд Президента України пропозиції щодо визнання іноземних держав, встановлення дипломатичних відносин з іноземними державами; проводить роботу щодо підвищення ролі міжнародного права у міжнародних відносинах.
Крім цього, МЗС України сприяє: розширенню політичних, економічних, науково-технічних, культурних, гуманітарних та інших зв'язків з іноземними державами і міжнародними організаціями; взаємодії органів виконавчої влади з органами законодавчої і судової влади при здійсненні ними зовнішніх зносин та дотриманні міжнародних зобов'язань України; діяльності іноземних дипломатичних представництв та консульських установ, представництв міжнародних організацій в Україні, а також здійснює контроль за дотриманням дипломатичних і консульських привілеїв та імунітетів.
У встановленому порядку МЗС вносить пропозиції щодо організації та діяльності дипломатичної служби України, забезпечує проведення єдиної кадрової політики і функціонування структур, пов'язаних з підготовкою, перепідготовкою та підвищенням кваліфікації кадрів дипломатичної служби.
Через дипломатичні представництва та консульські установи України за кордоном міністерство вживає заходів для поновлення порушених прав юридичних осіб і громадян своєї держави, забезпечує можливість користування у повному обсязі правами, наданими їм законодавством країни перебування та міжнародним правом.
У межах своєї компетенції МЗС України забезпечує реалізацію державної політики стосовно державної таємниці, контроль за її збереженням у центральному апараті, у дипломатичних представництвах, консульських установах України за кордоном, її представництвах при міжнародних організаціях.
МЗС має право одержувати у встановленому законодавством порядку від міністрів, інших центральних органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, а також підприємств, установ і організацій документи і матеріали для забезпечення виконання покладених на нього завдань. Крім цього, міністерство має право утворювати відповідні комісії та експертні групи, залучати на договірній основі фахівців для підготовки проектів актів законодавства, здійснення їх експертизи і надання консультацій.
МЗС України очолює міністр, якого призначає і звільняє з посади Президент України у встановленому законодавством порядку. З питань, що належать до його конституційних повноважень, він підпорядковується безпосередньо Президентові. За посадою міністр входить до складу Ради національної безпеки і оборони України; без спеціальних повноважень представляє державу у зовнішніх зносинах на двосторонніх і багатосторонніх переговорах, підписує міжнародні договори України. До його повноважень належать питання про присвоєння дипломатичних рангів від аташе до радника першого класу, затвердження кошторисів і штатних розписів дипломатичних представництв та консульських установ України за кордоном, представництв при міжнародних організаціях.
Згідно з чинним законодавством, він призначає на посади та звільняє з посад працівників центрального апарату МЗС України, дипломатичних та консульських установ України за кордоном, представництв при міжнародних організаціях, а також ректора Дипломатичної академії при МЗС України, керівників інших організацій та установ, що належать до сфери діяльності міністерства.
Для розгляду наукових рекомендацій та інших пропозицій щодо головних напрямів розвитку зовнішньої політики України, обговорення і вивчення найважливіших міжнародних проблем у МЗС може утворюватися наукова рада з висококваліфікованих фахівців і вчених, склад якої затверджує міністр.
Правовий статус міністра закордонних справ відрізняється тим, що він, як і глава держави та глава уряду, може вести переговори без спеціальних повноважень і має право підписувати міжнародні договори. Під час поїздок за кордон він користується дипломатичними привілеями та імунітетами.
Найближчі співробітники міністра закордонних справ, якщо вони ведуть переговори з іноземним дипломатом у конкретній країні, вважаються такими, що виступають з дозволу міністра закордонних справ. А тому, крім міністра, ніхто з відповідальних працівників міністерства без спеціального повноваження не може підписати договір з іноземною державою.
У всіх державах міністр закордонних справ, зазвичай, бере участь у проведенні переговорів з іноземними делегаціями, підписує з ними договори, приймає дипломатичних представників у зв'язку з врученням ними вірчих грамот главі держави, бере участь у святкових прийомах дипломатичних представників та іноземних зовнішньополітичних делегацій, дає дозвіл на опублікування угод та договорів з іноземними державами, призначає відповідних службових осіб для роботи за кордоном, завіряє вірчі, відкличні грамоти і консульські патенти, скріплює мандати та інші документи уповноважених різних відомств за кордоном.
У всіх країнах МЗС складається із трьох груп відділів (управлінь): територіальні, функціональні та адміністративні.
Територіальні відділи здійснюють поточну оперативну роботу з вивчення політичного та економічного становища в окремих країнах. Відділи систематизують і узагальнюють звіти та зведення, які надходять від представництв за кордоном. Тут пишуть від імені керівника міністерства інструкції для керівника відомства зі складання нот із різних питань щодо країни, яка перебуває в центрі уваги тощо. До таких відділів належать: відділи координації та політичних відносин щодо Європейського Союзу, ОБСЄ та Ради Європи, Південно-Західної та Північно-Західної Європи, світових міжнародних організацій. Зазвичай, співробітники таких відділів є дипломатами, які побували в цій країні і мають досвід роботи в ній.
Функціональні відділи займаються загальними і конкретними питаннями міжнародних відносин, у яких зацікавлена держава, питаннями міжнародних організацій, пропаганди, преси, консульських і договірних відносин тощо. Серед них можна назвати такі, як відділ міжнародно-правових питань багатостороннього та двостороннього співробітництва, міжнародних договорів, державно-правових питань, правових питань державних кордонів. Основне завдання функціональних відділів зводиться до підготовки та аналізу матеріалів для делегацій держави на міжнародних конференціях, до підготовки рішення або переговорів з конкретних питань будь-якої сфери міжнародних відносин. їх можна назвати оперативними дипломатичними відділами.
Адміністративні підрозділи виконують головним чином допоміжні функції, зокрема з обслуговування апарату МЗС та зарубіжних представництв. Сюди належать загальний секретаріат, управління кадрів, управління організаційно-технічного забезпечення, управління справами, управління дипломатичних установ. Безумовно, структура МЗС кожної держави відображає, передусім, традиції і наступність, що склались упродовж багатьох років зовнішньополітичної діяльності країни, її пріоритети у цьому напрямі тощо.
5. Інші міністри та їх відомства. За своїм спрямуванням Міністерство закордонних справ уповноважене здійснювати дипломатичні функції, однак останні не перебувають у його виключній компетенції. Сьогодні до процесу реалізації зовнішньої політики і дипломатії залучається широке коло спеціалізованих органів державного управління, які за загальним правилом займаються внутрішньоекономічни-ми, соціальними та культурними питаннями. Найчастіше такі функції виконують Міністерство фінансів, Міністерство внутрішніх справ, Міністерство культури, Міністерство торгівлі тощо. Крім цього, можуть формуватися координаційні органи, завданням яких є координація діяльності цілої низки міністерств з метою визначення загальної політики при здійсненні дипломатичних функцій (наприклад, у США такими органами є Рада з питань зовнішньоекономічної політики, Комітет з питань торговельної політики). У ФРН відомство федерального канцлера безпосередньо виконує деякі функції МЗС. У Франції важливу роль відіграють створювані президентом ради і комітети — прем'єр-міністром.
Враховуючи викладене вище, варто зазначити, що службові особи відповідних міністерств можуть брати участь у дипломатичному процесі шляхом надання їм повноважень для ведення переговорів, представництва на дипломатичних конференціях, підписання міжнародних договорів тощо.
< Попередня Наступна >