3.5. ПРИПИНЕННЯ ДИПЛОМАТИЧНОЇ МІСІЇ
Міжнародне право - Дипломатичне і консульське право: Підручник |
3.5. ПРИПИНЕННЯ ДИПЛОМАТИЧНОЇ МІСІЇ
Важливу роль при розгляді теми, яка стосується дипломатичних відносин, належить питанню про підстави їх припинення. Мова може йти як про припинення функцій окремих дипломатичних агентів у складі дипломатичного представництва, так і про припинення діяльності представництва.
Згідно зі ст. 43 Віденської конвенції, функції дипломатичного агента припиняються:
а)після повідомлення акредитуючою державою державі перебування про те, що функції дипломатичного агента припинено;
б) після повідомлення державою перебування акредитуючій державі, що вона відмовляється визнати дипломатичного агента співробітником представництва.
На відміну від початку місії дипломатичного агента, де потрібна згода обох держав, її завершення може бути оформлено одностороннім актом тієї чи іншої держави.
Найчастіше підставою для припинення функцій дипломатичного представника є відкликання акредитуючою державою у зв'язку із завершенням терміну, на який була призначена особа, а також інших підстав (кадрових, організаційних, сімейних).
У сучасній дипломатичній практиці дуже рідко трапляються випадки, коли вірчі грамоти надаються на певний термін. Але якщо цей термін спливає, відповідно припиняються повноваження, імунітет дипломатичного агента втрачається і він стає приватною особою.
Відпустка глави дипломатичного представництва, яка супроводжується заміною іншою особою зі складу посольства чи місії як тимчасово повіреного у справах на цей період, не припиняє його дипломатичної місії.
Акредитуюча держава може відкликати главу свого дипломатичного представництва в іншій державі, залишаючи замість нь
Крім підстав, передбачених Віденською конвенцією про дипломатичні зносини 1961 р., працівники дипломатичної служби, які скеровані у довготермінове відрядження, можуть бути достроково відкликані згідно з Законом України "Про дипломатичну службу" у випадках:
службової необхідності;
за станом здоров'я;
невиконання або неналежного виконання ними службових обов'язків;
вчинення дій, які їх ганьблять;
вчинення членами їх сімей дій, що можуть призвести до негативних наслідків при подальшому перебуванні працівника дипломатичної служби у довготривалому відрядженні (ст. 22).
Акредитуюча держава у будь-який час може зажадати відкликання глави, а також і кожного члена дипломатичного представництва, не мотивуючи при цьому своїх дій. Відсутність мотивації найчастіше буває при суттєвому загостренні відносин між двома державами. Відповідно до ст. 9 Віденської конвенції, держава перебування зобов'язана повідомити акредитуючу державу з цього приводу. В дипломатичній практиці з метою ненадання такій вимозі офіційного характеру, особливо коли це стосується членів дипломатичної місії, вона здебільшого може бути виражена в усній формі представником Міністерства закордонних справ держави, яка їх відрядила, главі дипломатичного представництва. Така вимога у відносинах щодо членів дипломатичного персоналу традиційно формується латинською мовою як оголошення її persona поп grata, а щодо інших членів персоналу дипломатичного представництва як "небажана". Теоретично такі формулювання не мають істотного значення, хоча вони використовуються для розмежування різних категорій персоналу дипломатичного представництва.
При виникненні такої ситуації акредитуюча держава відкликає цю особу або припиняє її функції у представництві. Та чи інша особа може бути оголошена persona поп grata або небажаною до прибуття на територію держави перебування. Якщо акредитуюча держава відмовиться виконати або не виконає впродовж розумного терміну свої зобов'язання, держава перебування може відмовитися визнавати таку особу співробітником представництва. Під "розумним терміном" у дипломатичній практиці вважають час, потрібний для завершення справ, що пов'язані з виїздом, а також час очікування на повітряний, морський чи залізничний транспорт. Він становить мінімум 24 або 48 годин. Після того, як встановлений термін минув, така особа втрачає право на привілеї та імунітети.
Оголошення глави дипломатичного представництва per sona поп grata стосується лише його особи і не поширюється на інших членів дипломатичної місії. Це також не стосується агреману щодо його наступника як глави дипломатичного представництва.
Наведені вище способи стосуються припинення функцій дипломатичного представника і фактично всіх членів персоналу дипломатичного представництва. Однак для припинення функцій глави дипломатичного представництва, акредитованого при главі приймаючої держави, потрібні певні додаткові підстави. Серед них варто виділити відкличні грамоти.
Відкличні грамоти — це документ, який повідомляє про відкликання дипломатичного представника із займаної ним посади. Вони адресовані главі держави, при якій акредитований дипломатичний представник, і підписані главою держави, яка призначила дипломатичного представника. Відкличні грамоти складаються в урочистій формі, де у преамбулі коротко повідомляється про факт та причину відкликання глави дипломатичного представництва. При цьому висловлюється надія, що дипломатичний представник належним чином сприяв підтримці та розвитку дипломатичних відносин між державами. Водночас зі своїми вірчими грамотами новопризначений глава дипломатичного представництва вручає відкличні грамоти главі приймаючої держави щодо свого попередника. Раніше у дипломатичній практиці застосовувались т. зв. відпускні грамоти, в яких виражалося "задоволення" з "належного" виконання главою дипломатичного представництва своїх функцій.
Серед інших найбільш поширених підстав припинення дипломатичних функцій треба виділити такі: завершення або призупинення дипломатичних зносин; збройний конфлікт між державами; втрата міжнародної правосуб'єк-тності, а також розпад або об'єднання держав (НДР і ФРН, СФРЮ, ЧССР).
Завершення дипломатичних відносин як підстава припинення дипломатичних функцій може настати як з економічних, так і з політичних причин. Така ситуація виникає при певному загостренні відносин між двома державами і є проявом політичної демонстрації з боку однієї з них. Однак такий крок значно "м'якший" порівняно із розірванням дипломатичних відносин, що в кінцевому підсумку призводить до згортання торговельних, економічних та інших зв'язків. Крім цього, така форма усунення розбіжностей між сторонами дає змогу через деякий час поновити дипломатичні відносини за взаємною згодою сторін. При цьому можливе також повернення попереднього глави дипломатичного представництва, що неможливо зробити після розірвання дипломатичних відносин.
Дещо по-іншому виглядає ситуація, при якій дипломатичні відносини припиняються на підставі фінансових труднощів однієї з держав. У таких випадках фактично настає не "завершення" дипломатичних відносин, а лише припинення діяльності представництва. Причому такі випадки у практиці дипломатичної діяльності трапляються досить часто. Дипломатичні відносини між цими державами можуть підтримуватись через дипломатичне представництво цієї країни у сусідній державі.
Розірвання дипломатичних відносин настає, зазвичай, при суттєвому погіршенні політичних стосунків між двома державами, а також напередодні і під час збройного конфлікту між ними. Існує два способи розірвання дипломатичних відносин: індивідуальний та колективний. У першому випадку будь-яка держава діє на власний розсуд, якщо вона вважає, що має на це право. Після Другої світової війни за період з 1945 по 1971 рр. було зафіксовано 213 випадків розірвання дипломатичних відносин [19, с. 232]. Причому не всі вони були зумовлені збройними конфліктами між сторонами. Багато держав розірвали дипломатичні відносини з Південно-Африканською Республікою у зв'язку з проведенням останньою політики апартеїду, значна частина довший час не відновлювала з нею дипломатичні відносини. В іншому випадку це колективне застосування санкції.
Згідно зі ст. 41 Статуту ООН, Рада Безпеки уповноважена вирішувати, які заходи, що не пов'язані з використанням збройних сил, треба застосовувати для здійснення її рішень, і вона може вимагати від членів Організації застосування цих заходів. Деякі заходи можуть передбачати повне або часткове припинення економічних відносин, залізничних, морських, повітряних, телеграфних, радіо- та інших засобів сполучення, а також розірвання дипломатичних відносин. У 1946 р. ГА ООН прийняла резолюцію 39 (4), в якій рекомендувала державам-членам розірвати свої відносини з Іспанією через те, що її режим суперечить принципам, проголошеним у Статуті ООН.
Колективне розірвання дипломатичних відносин застосовувала також Організація африканської єдності. У 1963 р. на конференції ОАЄ в Аддис-Абебі було прийнято рішення про колективне розірвання дипломатичних відносин з Португалією через її колоніальну політику в Африці, а також ПАР. З приводу цього рішення, прийнятого у 1965 р., всі члени ОАЄ повинні були розірвати дипломатичні відносини з Англією через її політику стосовно расистського режиму в Родезії. У 1972 р. африканські країни вирішили розірвати дипломатичні відносини з Ізраїлем через його відмову вивести свої війська з окупованих арабських територій згідно з рішенням ООН.
Повідомлення про розірвання дипломатичних відносин здійснюється через надсилання Міністерством закордонних справ ноти главі дипломатичного представництва відповідної держави, з якою розриваються дипломатичні відносини, або ноти, яка надсилається послом чи посланником Міністерству закордонних справ. Про цей факт циркулярною нотою повідомляється дипломатичний корпус і даються вказівки своїм дипломатичним представникам за кордоном повідомити про нього відповідні уряди.
При розірванні дипломатичних відносин перестають функціонувати дипломатичні представництва в обох державах. Про причини розірвання дипломатичних відносин держави повідомляють у ноті або офіційному комюніке, які публікують у пресі. Але це не є обов'язковою вимогою, оскільки, відповідно до принципу суверенної рівності, держава має право у будь-який час розірвати дипломатичні відносини, не пояснюючи мотиви таких дій.
В історії дипломатичних відносин були непоодинокі випадки, коли конфліктуючі сторони не розривали дипломатичні відносини, а навпаки, скористалися ними для налагодження нормальних стосунків і прийняття рішень, що задовольняють обидві сторони (Китай і В'єтнам у 1979 р.; Іран та Ірак у 1980 р.).
З моменту розірвання дипломатичних відносин припиняються функції дипломатичного представника. Його імунітет зберігається впродовж розумного терміну, який потрібний для перетину ним кордону. Якщо дипломатичний представник зумисно зволікає із відбуттям, йому може бути повідомлено, що з відповідного часу його будуть трактувати як приватну особу.
Навіть у випадку збройного конфлікту держава перебування зобов'язана надати сприяння для невідкладного від'їзду осіб, що користуються привілеями та імунітетами і не є громадянами країни перебування, та членів їх сімей незалежно від їх громадянства (норми ст. 45 Віденської конвенції про дипломатичні відносини). Це загальна вимога, яка випливає зі змісту норм дипломатичного права.
Однак після розірвання дипломатичних відносин юридичні та фізичні особи акредитуючої держави втрачають право на дипломатичний захист, за винятком випадків, коли таке розірвання не супроводжується розірванням консульських відносин. Але це не означає, що такі особи не мають жодного правового захисту. Таке твердження було б неправильним, оскільки на них поширюється дія загальних норм міжнародного права й особливо Пактів про права людини, які гарантують мінімальний стандарт захисту прав і свобод людини.
Розірвання дипломатичних відносин не тягне за собою автоматичне розірвання торговельних, культурних, економічних та інших відносин, зокрема й консульських. Відповідно до ст. 63 Віденської конвенції про право міжнародних договорів, "розірвання дипломатичних або консульських відносин між учасниками договору не впливає на правові відносини, які встановлені між ними договором, за винятком випадків, коли наявність дипломатичних або консульських відносин необхідна для виконання договору". Аналогічні положення закріплені у ст. 74 цієї Конвенції, яка стверджує, що "розірвання чи відсутність дипломатичних або консульських відносин між двома або декількома державами не є перешкодою для укладання договорів між цими державами. Укладення договору само по собі не впливає на становище у сфері дипломатичних або консульських відносин".
У процесі міжнародних відносин можуть виникати факти розірвання дипломатичних відносин між двома державами в їх двосторонніх відносинах і одночасне їх членство в міжнародних організаціях, через які реалізується багатостороння дипломатія. Така ситуація можлива лише в тих випадках, коли функціонування відповідної міжнародної організації не зобов'язує до офіційних відносин між цими державами-членами для розв'язання спільних завдань.
Ще однією підставою для припинення дипломатичних відносин є втрата міжнародної правосуб'єктності держави. Такий юридичний факт з огляду міжнародного права буде правомірний лише в тому випадку, якщо всі дії, що передували його виникненню, відбувалися відповідно до норм внутрішньодержавного і міжнародного права при добровільному волевиявленні народу. Припинення міжнародної правосуб'єктності відбулося при об'єднанні Північного і Південного В'єтнаму, Західної і Східної Німеччини в єдину державу. В протилежному напрямі розвивалися події в колишньому Радянському Союзі, в Югославії та Чехословач-чині, де замість єдиної федеративної держави утворилося декілька незалежних суверенних держав — повноправних суб'єктів міжнародного права. Об'єднання НДР і ФРН обумовило припинення діяльності дипломатичних представництв Східної Німеччини в усіх країнах, з якими вона підтримувала дипломатичні відносини, і передачу цих функцій дипломатичним представництвам об'єднаної Німеччини.
Припинення дипломатичних відносин відбувається також при докорінній зміні державного ладу в державі, яка акредитувала своїх дипломатичних представників або яка їх приймає. Для цього існує відповідний термін, упродовж якого держава, в якій відбулися докорінні зміни, має підтвердити повноваження своїх дипломатичних представників або зробити запит агреману щодо новопризначених із цього приводу осіб. Суттєві зміни конституційного ладу формально можуть призвести до розірвання дипломатичних відносин, якщо їх продовження залежить від акта визнання нових органів (уряду, парламенту) акредитуючою державою, яка їх відрядила. Новостворені вищі державні органи при суттєвих змінах конституційного ладу, зазвичай, не визнають попередніх вірчих грамот і вказують відповідний термін, упродовж якого вони повинні бути представлені. На практиці вручення вірчих грамот для таких держав означає визнання їх de jure. Наприклад, при суттєвих змінах у Південному В'єтнамі наприкінці 1975 р. відповідні компетентні органи видали розпорядження, згідно з яким дипломатичні представники попереднього режиму були зобов'язані припинити свою діяльність і функціонування дипломатичної місії загалом, а на керівників цих місій було покладено завдання зберегти все належне їм майно і передати його новопризначеним главам дипломатичних представництв. Наближеною до цього була ситуація в Камбоджі після військового перевороту 1970 р.
У всіх наведених вище прикладах йдеться про формальне, а не практичне припинення існуючих дипломатичних відносин. При цьому варто зазначити, що з часу втрати юридичної сили старих вірчих грамот до часу вручення нових глава дипломатичного представництва, власне саме представництво і весь персонал продовжують функціонувати і на них поширюються відповідні привілеї та імунітети, передбачені нормами міжнародного права та двосторонніми угодами. Факт залишення на посаді попереднього керівника дипломатичного представництва і всього персоналу у випадку докорінних змін конституційного ладу свідчить про готовність акредитуючої держави, яка їх відрядила, визнати новий режим de jure ще до отримання вірчих грамот з боку нового уряду.
У разі розриву дипломатичних відносин між двома державами або остаточного чи тимчасового відкликання представництв:
а) держава перебування повинна, навіть у разі збройного конфлікту, поважати й охороняти приміщення представництва разом з майном та архівами;
б) акредитуюча держава може довірити охорону приміщень свого представництва разом з його майном та архівами третій державі, прийнятній для держави перебування;
в) акредитуюча держава може ввірити захист своїх інтересів та інтересів своїх громадян третій державі, прийнятнійдля держави перебування (ст. 45 Віденської конвенції 1961 p.).
Прикладом цього є події, які відбувалися у 1967 p., коли після нападу Ізраїлю на арабські держави Ірак розірвав дипломатичні відносини з Англією і СІЛА й оголосив їм торговельно-економічний бойкот через їх підтримку політики Ізраїлю. За згодою Іраку захист англійських інтересів у цій країні здійснювала Швеція, а американських — Бельгія.
У день від'їзду співробітників англійського посольства на його будівлі був піднятий шведський прапор. Архіви та майно посольства були опечатані англійцями в присутності співробітників посольства Швеції. Через деякий час зі Стокгольма прибула і розташувалася у приміщенні англійського посольства група шведських дипломатів із шести осіб спеціально для здійснення функції захисту англійських інтересів в Іраку. Оскільки після розірвання дипломатичних відносин в Іраку залишилося багато англійців (радників, впливових бізнесменів), англійський уряд не бачив потреби використати шведів як посередників для підтримання політичних контактів з Іраком. Діяльність шведських дипломатів виявлялась у звичних консульських функціях із захисту прав і охорони майна англійських громадян.
Контрольні запитання
1. Які питання має розв'язувати глава дипломатичного представництва особисто?
2.Що таке "агреман"?
3.Які дипломатичні ранги передбачені законодавством України?
4.Хто такий дуайен і які функції він виконує?
5.Які існують підстави припинення функцій дипломатичного представництва?
6.Які вимоги висуваються до осіб, що вступають на дипломатичну службу?
7.Які існують класи дипломатичного представництва і хто їх очолює?
< Попередня Наступна >