5.5. ІМУНІТЕТ ВІД ЮРИСДИКЦІЇ
Міжнародне право - Дипломатичне і консульське право: Підручник |
5.5. ІМУНІТЕТ ВІД ЮРИСДИКЦІЇ
Юрисдикція — це суверенне право кожної держави здійснювати свої виняткові владні повноваження у сфері як правотворчості, так і правозастосування у цивільних, кримінальних та адміністративних справах. У теорії права наголошується, що юрисдикція держави, за загальним правилом, обмежується її територією і поширюється на всіх фізичних осіб, що перебувають на ній. Водночас із цього загального правила є винятки. Один із них стосується просторової сфери, коли юрисдикція може поширюватись за певних обставин і за межі власної території держави. Йдеться про спеціальну компетенцію прибережної держави у прилеглій зоні. Крім цього, згідно із загальною нормою міжнародного права, судна держави та інші об'єкти, які перебувають у відкритому морі чи в космосі, не підпадають під юрисдикцію жодної із держав за винятком держави прапора. Інший виняток стосується осіб, на яких не поширюється юрисдикція цієї держави. Отже, у цій ситуації спостерігається не розширення, а звуження сфери дії національної юрисдикції через вилучення з-під неї цієї категорії іноземців.
У сучасному міжнародному праві імунітет дипломатичних представників від юрисдикції країни перебування найбільш закріплений у ст. 31 Віденської конвенції про дипломатичні зносини 1961 р. Цей імунітет є абсолютний і означає непідлеглість дипломатичного агента юрисдикції приймаючої держави у сфері її кримінальної, цивільної та адміністративної юрисдикції. Він виступає процесуальною передумовою, яка унеможливлює здійснення провадження стосовно осіб, на яких поширюється цей імунітет. При цьому не має значення, чи діяв дипломатичний агент під час виконання службових обов'язків, чи як приватна особа. Єдине, що може зробити у таких випадках держава перебування, — це оголосити дипломата persona non grata і зажадати його відкликання з посади, яку він обіймає.
Віденська конвенція 1961 р. не фіксує жодних конкретних положень, які стосуються юрисдикційного імунітету дипломатичного представництва. Формально воно не є юридичною особою у внутрішньому праві приймаючої держави. Однак на дипломатичне представництво, яке виступає органом акредитуючої держави, поширюється юрисдикцій-ний імунітет, оскільки жодна суверенна держава не може поширювати свою юрисдикцію на іншу державу. Крім цього, на все майно, що належить до сфери функціонування представництва (наприклад, приміщення, архіви), поширюється недоторканність. При цьому треба зазначити, що місцеві суди не наділені компетенцією у справах, пов'язаних із діяльністю та майном дипломатичного представництва, а також його цивільно-правовими зобов'язаннями.
На відміну від дипломатичних представників та членів адміністративно-технічного персоналу, імунітет від кримінальної юрисдикції членів обслуговуючого персоналу не поширюється на членів їх сімей.
Віденська конвенція 1961 p., на відміну від імунітету від адміністративної і цивільної юрисдикції, не передбачає жодних обмежень і винятків від імунітету від кримінальної юрисдикції. Як і недоторканність, він має інтеґральний характер і поширюється однаковою мірою як на службову діяльність, так і на приватне життя за винятком обслуговуючого персоналу. Особи, на яких поширюється цей імунітет, не підлягають кримінальному ув'язненню з боку приймаючої держави і проти них не можуть бути застосовані санкції, передбачені кримінальним законодавством цієї держави. Хоча при цьому варто зазначити, що імунітет від кримінальної юрисдикції відрізняється від особистої недоторканності, оскільки остання значно ширша за змістом. Про порушення імунітету від кримінальної юрисдикції може йти мова, коли проти особи, на яку поширюється вказаний імунітет, розпочато судове провадження або застосовано хоча б один із видів кримінально-процесуальних дій, або коли винесене рішення суду. Тоді як затримання або арешт особи, що користується цим імунітетом, без попереднього розпорядження суду може кваліфікуватися як порушення недоторканності.
Імунітет від кримінальної юрисдикції на практиці означає повне вилучення цих осіб з-під дії судових і слідчих органів приймаючої держави. Проти них не може бути порушено кримінальну справу.
Дипломатичний агент не зобов'язаний давати свідчення як свідок. Однак він може добровільно свідчити усно чи письмово, зокрема у випадку, якщо дипломат є учасником автотранспортної пригоди або якщо стосовно нього вчинено недружній акт.
Акредитуюча держава, якщо у неї є для цього вагомі підстави, може відмовитись від імунітету від юрисдикції дипломатичних агентів і осіб, які користуються ним згідно зі ст. 37 Віденської конвенції. При цьому така відмова має бути завжди чітко виражена у формі офіційного документа, найчастіше дипломатичної ноти.
Однак, як свідчить дипломатична практика, держави рідко відмовляються від юрисдикційного імунітету стосовно членів своїх дипломатичних представництв у цивільних справах, намагаючись дуже часто розв'язати спірні питання дипломатичним шляхом. Це дає змогу уникнути поширення інформації у засобах масової інформації і зберегти престиж на міжнародній арені. Для цього у розпорядженні держав достатньо засобів:
вирішення спірної справи шляхом безпосередньої згоди між сторонами за допомогою добрих послуг з боку дипломатичного протоколу МЗС;
дипломатичне втручання з боку МЗС приймаючої держави до глави дипломатичного представництва акредитованої держави або до її МЗС;
оголошення члена персоналу дипломатичного представництва persona non grata або небажаною особою;
зменшення кількості персоналу дипломатичного представництва;
відмова в агремані для наступного глави дипломатичного представництва до вирішення спірної ситуації;
залежно від важливості справи та її можливих політичних і суспільних наслідків приймаюча держава може застосувати більш суворі засоби аж до розірвання дипломатичних зносин.
Отже, якщо згоди немає, то приймаюча держава може оголосити такого дипломата persona non grata і зажадати його відкликання з посади, яку він обіймає.
Крім цього, дипломатичний агент користується також імунітетом від цивільної та адміністративної юрисдикції, окрім випадків:
а) майнових позовів, що стосуються приватного нерухомого майна на території держави перебування, якщо він не володіє ним від імені акредитуючої держави для потреб представництва;
б) позовів, що стосуються успадкування, відносно яких дипломатичний агент виступає як виконавець заповіту, опікун над спадковим майном (спадкоємець або відказоодержувач), як приватна особа, а не від імені акредитуючої держави;
в) позовів, що стосуються будь-якої професійної або комерційної діяльності, яку здійснює дипломатичний агент у державі перебування за межами офіційних функцій.
Викладені вище положення переконливо свідчать, що всі дії так чи інакше пов'язані з отриманням прибутку.
Під час конференції представники делегації деяких країн висловились за розширення передбачених у проекті винятків з імунітету від цивільної юрисдикції. Делегація Мексики запропонувала закріпити в Конвенції положення про те, що "імунітет від кримінальної юрисдикції, яким користується дипломатичний агент, не звільняє його від цивільної відповідальності за завдану шкоду". Це означало б, що коли дипломат завдасть шкоди, вчинивши злочин, йому може бути висунуто цивільний позов. Найбільш поширеним випадком є "автомобільний наїзд", коли дипломатичний агент під час керування автомобілем завдає шкоди здоров'ю людей. За пропозицією Голландії та Мексики під час роботи конференції у Відні обговорювалась можливість включення до Конвенції статті про те, що "імунітет від цивільної юрисдикції тією мірою, якою він стосується позовів про відшкодування шкоди, завданої дорожніми інцидентами, які сталися у державі перебування з вини дипломатичного агента, обумовлений тим, що такий позов може бути прямо пред'явлений до страхової компанії в будь-якому суді держави перебування".
У випадку включення такої норми до тексту Конвенції у разі виникнення претензій унаслідок автомобільної аварії імунітет від цивільної юрисдикції визнавався б за дипломатом лише в тому випадку, якщо б якась страхова компанія у державі перебування дипломата завчасно взяла на себе відповідальність за завдану ним шкоду.
Такі пропозиції не мали на конференції широкої підтримки. Але була прийнята спеціальна резолюція з цього питання. Вона рекомендувала, щоб у випадках, коли посилання на дипломатичний імунітет позбавляє зацікавлених осіб права домагатись відшкодування збитків, "акредитована держава відмовлялась від імунітету співробітників свого дипломатичного представництва стосовно цивільних позовів осіб у державі перебування, якщо це можливо без порушень функцій представництв, і, коли відмов від імунітету немає, акредитуюча держава робила все можливе для справедливого задоволення такого роду вимог".
Формально ст. 42 Конвенції констатує, що дипломатичний агент не має права займатися в державі перебування професійною або комерційною діяльністю з метою особистої вигоди.
Згідно з п. 1 "с" ст. 31 Конвенції, на членів сімей осіб, які мають привілейоване становище, не поширюються привілеї та імунітети стосовно їх підприємницької чи іншої торговельної діяльності. Держави інколи укладають угоди між собою, щоб не допускати, таким чином, "комерціалізації" членів сімей персоналу дипломатичного представництва у державі перебування. Водночас треба зазначити, що відповідно до міжнародної практики члени сімей персоналу дипломатичного представництва можуть займатися гуманітарною, філантропічною, культурологічною та освітянською діяльністю, що не передбачає отримання доходів. Але навіть на такі види діяльності потрібна згода як акредитуючої, так і приймаючої держави. Тоді ці особи користуються привілеями та імунітетами, які їм надані, у повному обсязі.
Отже, враховуючи особисту недоторканність та імунітет від юрисдикції членів дипломатичного та адміністративно-технічного персоналу, їх приміщення та майна, суди відмовляють у позові громадянам приймаючої держави проти іноземного дипломатичного представництва і його персоналу за винятком, коли існує відмова від імунітету щодо цієї категорії осіб, або коли такі дії вчиняються ними як приватними особами.
З огляду на значне збільшення автомобільного парку у всіх країнах світу відбулися також значні зміни у правилах дорожнього руху, зокрема у плані паркування та експлуатації (США, Великобританія тощо). Останнім часом дипломати мають певні труднощі з паркування транспортних засобів, особливо в центрі міста. У Бельгії автомобілі дипломатичних працівників, які припарковані у не відведених для цього місцях, за викликом поліції забирають спеціальні фірми й утримують їх на приватних стоянках. За такі "послуги" беруть досить велику плату.
< Попередня Наступна >