7.2. РОЗВИТОК І КОДИФІКАЦІЯ ДИПЛОМАТИЧНОГО ПРАВА МІЖНАРОДНИХ ОРГАНІЗАЦІЙ
Міжнародне право - Дипломатичне і консульське право: Підручник |
7.2. РОЗВИТОК І КОДИФІКАЦІЯ ДИПЛОМАТИЧНОГО ПРАВА МІЖНАРОДНИХ ОРГАНІЗАЦІЙ
Практично до кінця XIX ст. дипломатична діяльність держав не виходила за рамки двосторонніх відносин. Однак потреби економічного розвитку суспільства і пов'язаний з ними науково-технічний прогрес уже тоді зумовили необхідність міжнародно-правового регулювання цілої низки нових, раніше невідомих сфер взаємовідносин між державами (авіація, атомна енергетика, зв'язок тощо).
Для задоволення інтересів значної кількості держав останні вдалися до укладення багатосторонніх угод, що в кінцевому підсумку призвело до появи міжнародних об'єднань, які отримали назву міжнародних адміністративних союзів.
Серед перших, найбільш впливових міжнародних адміністративних союзів потрібно виділити: Міжнародний телеграфний союз, Всесвітній поштовий союз, Міжнародний союз для охорони промислової власності, Міжнародний союз залізничних сполучень. Вони започаткували діючі міжнародні організації на противагу всесвітнім конгресам і конференціям, які належали до тимчасових міжнародних органів. Перші постійно діючі міжнародні організації були неполі-тичного характеру, оскільки для організацій політичного характеру ще не було необхідних передумов.
Першою постійно діючою політичною організацією світу була Ліга Націй, статут якої був розроблений на Паризькій мирній конференції і був складовою частиною Версаль-ського мирного договору 1919 р. Фактично утворення цієї організації стало підсумком роботи багатосторонньої дипломатії, яка щойно почала зароджуватись. Саме Статутом Ліги Націй було передбачено, що кожен член цієї організації мав право мати свого постійного представника за місцем перебування штаб-квартири, і за ним визнавались дипломатичні привілеї.
Цей інститут отримав свій подальший розвиток в
Спочатку положення про постійних представників членів ООН при Організації було зафіксоване в Резолюції IV сесії Генеральної Асамблеї, в якій було встановлено, що вони є дипломатичними працівниками при великому дипломатичному органі. Згідно з Резолюцією, держави-члени ООН скеровують їх для підтримання контакту з іншими членами і для інформації. Вони можуть виконувати представництво і на Асамблеї, і в усіх інших органах Організації.
Виконуючи ці функції, постійні представники і дипломатичний персонал користуються дипломатичними привілеями. Зокрема, 26 червня 1947 р. ООН уклала зі США спеціальну Конвенцію про повагу до привілеїв та імунітетів членів Організації Об'єднаних Націй. Але при цьому доцільно підкреслити, що ця Конвенція має дві особливості: по-перше, привілеї поширюються лише згідно з угодою з державним секретарем США і, як правило, на осіб до секретаря включно (аташе привілеями не користується); по-друге, державний секретар США може після попередніх переговорів з Генеральним секретарем ООН вказати, що особа порушує закони США своєю поведінкою, а тому мусить покинути країну, куди вона прибула.
Звичайно, міжнародна організація як специфічний суб'єкт міжнародних відносин не має власної території, а використовує для розміщення штаб-квартири "гостинність" одного з її членів, має особливий правовий статус порівняно з постійними дипломатичними представництвами при двосторонніх відносинах. Специфічною рисою міжнародної організації є участь у її діяльності щонайменше трьох держав, що в кінцевому підсумку відповідно відбивається на характері методів і форм діяльності організації. Ілюстрацією такого стану речей є використання в обігу щодо міжнародної організації таких формулювань, як "багатостороння дипломатія", "колективна дипломатія" та "парламентська дипломатія".
Констатуючи бурхливий розвиток міжнародних організацій як одного із найбільших інститутів сучасного міжнародного права, не можна не відзначити, що він не супроводжувався процесом його кодифікації. їх статус був визначений переважно на підставі індивідуальних, двосторонніх або багатосторонніх міжнародних актів, що стосувалися кожної міжнародної організації окремо. Винятком із цього правила була Конвенція про привілеї та імунітети спеціалізованих установ ООН від 2 листопада 1947 р., прийнята ще на початку діяльності системи органів ООН. Вона значною мірою повторювала положення Конвенції про привілеї та імунітети ООН 1946 р. Таке зволікання з кодифікацією права міжнародних організацій, очевидно, можна пояснити, передусім, труднощами, які треба було подолати під час кодифікаційних робіт, пов'язаних із різноманітністю міжнародних організацій, а саме: їх масштабами діяльності, метою і характером, організаційною структурою, членством, формами впливу на держав-членів. Після численних дискусій Комісія міжнародного права ООН зосередила зусилля на проведенні кодифікаційних робіт з питань статусу, привілеїв та імунітетів постійних представництв держав при міжнародних організаціях, а також делегацій, які скеровуються до їх органів або на конференції, що проводяться цими організаціями.
На черговій XVI сесії Комісія міжнародного права прийняла правильне рішення, яке стосувалося позитивної відповіді про те, що відносини між державами та міжнародними організаціями мають дипломатичний характер і підлягають регулюванню дипломатичним правом. Безумовно, з усієї групи питань у відносинах між державами і міжнародними організаціями потрібно було дати першочергову вичерпну відповідь на питання щодо правового статусу представництва при міжнародній організації, оскільки це питання зачіпає інтереси багатьох держав і найбільш наближене до питання про дипломатичне представництво, правове положення якого вже було врегульоване Віденською конвенцією 1961 р.
Конференція проходила у Відні з 4 лютого 1975 р. Вона прийняла Конвенцію про представництво держав у їхніх відносинах із міжнародними організаціями універсального характеру від 14 березня 1975 р. В основу Конвенції покладені положення Віденських конвенцій 1961 р. і 1963 р., а також Конвенції про спеціальні місії 1969 р., що стосуються головним чином привілеїв та імунітетів.
Прийняття Організацією Об'єднаних Націй цієї Конвенції знаменує виконання першого етапу широкомасштабної роботи, розгорнутої Комісією міжнародного права у плані кодифікації принципів і норм, що мають універсальний характер і стосуються регулювання сфери, пов'язаної з представництвом держав у їх відносинах з міжнародними організаціями. У 1976 р. Комісія розпочала роботу з реалізації другої частини завдання, причому значно важчого і більш складного, тобто з кодифікації принципів і норм, що становлять правовий статус, привілеї та імунітети міжнародних організацій (як універсальних, так і регіональних), їх службовців, експертів та інших осіб, які беруть участь у діяльності цих організацій, але при цьому вони не є представниками конкретних держав.
Після деякої перерви було прийнято дуже важливий правовий акт, який значно зміцнив безпеку персоналу ООН та інших осіб, що беруть участь у численних миротворчих, гуманітарних та інших операціях під егідою ООН.
9 грудня 1994 р. Генеральна Асамблея ООН прийняла Конвенцію про безпеку персоналу ООН і персоналу сприяння.
Ця Конвенція встановила покарання злочинів і визначила їх перелік, а також процедуру притягнення до відповідальності осіб, які підозрюються у вчиненні замаху на життя та безпеку членів військових, політичних або цивільних підрозділів, що беруть участь в операціях ООН, або спеціалістів і експертів міжнародних організацій, які перебувають на території, де відбувається операція ООН. Конвенція зобов'язує держави укладати спеціальні угоди стосовно статусу персоналу, залученого до операцій ООН. З огляду на те, що Конвенція не регулює питання привілеїв та імунітетів, такі угоди повинні містити положення, що стосуються привілеїв та імунітетів військових та поліційних частин, які є учасниками цих операцій, особливо осіб, які не користуються привілейованим статусом згідно з Конвенцією ООН від 13 лютого 1946 р.
Якщо йдеться про джерела дипломатичного права міжнародних організацій, то, як і у відносинах між державами, такими джерелами є:
багатосторонні договори, особливо згадана вище Конвенція про привілеї та імунітети ООН від 13 лютого 1946 р., а також спеціалізованих організацій ООН від 21 вересня 1947 р. і численні Конвенції про привілеї та імунітети міжнародних організацій;
двосторонні договори, що стосуються головним чином штаб-квартири міжнародної організації, які визначають правовий статус організації або її органів, розташованих на території певної держави, а також її привілеїв та імунітетів;
міжнародний звичай, який підтверджується у вступі Конвенції від 14 березня 1975 р.
Серед джерел дипломатичного права міжнародних організацій важливе місце посідає внутрішньодержавне право та внутрішнє право міжнародних організацій, а також доктрина юристів-міжнародників.
< Попередня Наступна >