7.4. ДЕЛЕГАЦІЇ ТА СПОСТЕРІГАЧІ ДЕРЖАВ В ОРГАНАХ МІЖНАРОДНИХ ОРГАНІЗАЦІЙ І НА МІЖНАРОДНИХ КОНФЕРЕНЦІЯХ
Міжнародне право - Дипломатичне і консульське право: Підручник |
7.4. ДЕЛЕГАЦІЇ ТА СПОСТЕРІГАЧІ ДЕРЖАВ В ОРГАНАХ МІЖНАРОДНИХ ОРГАНІЗАЦІЙ І НА МІЖНАРОДНИХ КОНФЕРЕНЦІЯХ
Статус делегацій та спостерігачів держав в органах міжнародних організацій і на міжнародних конференціях визначений згідно з ч. III і IV Віденської Конвенції 1975 р.
Делегація — це тимчасовий закордонний орган зовнішніх зносин держави, створений для виконання певних, здебільшого чітко визначених, завдань під час роботи міжнародної конференції, який припиняє діяльність після завершення своєї місії. Однаковою мірою це визначення стосується і делегацій, які скеровуються на період роботи органу міжнародної організації.
На перший погляд складається враження про подібність між делегацією і спеціальною місією. Підтвердженням цього є представницький характер таких органів зовнішніх зносин; їх тимчасовий характер; конкретно-цільовий характер завдань, які виконуються. Докладніший аналіз виокремлює характерні відмінності між ними. Найголовнішою серед них є та, що спеціальна місія діє у сфері двосторонньої дипломатії, тоді як делегації — у багатосторонній дипломатії. Ще однією ознакою є той факт, що спеціальні місії підлягають обов'язковій акредитації у приймаючій державі, тоді як делегації — ні.
Ст. 42 Конвенції встановлює, що держава може скеровувати делегацію в орган або на конференцію відповідно до правил, які діють в організації. На таких же умовах дві або декілька держав можуть акредитувати цю ж делегацію в орган або на конференцію. Чисельність персоналу делегації не може виходити за межі, що є розумними і нормальними з урахуванням відповідно функцій органу або мети конференції, а також потреб делегації, обставин та умов, що існують у державі перебування. Крім глави делегації, до її складу можуть входити інші делегати, дипломатичний, адміністративно-технічний та обслуговуючий пе
У частині III Конвенції визначені основи повноважень глави делегації та інших делегатів, закріплений обов'язок акредитуючої держави повідомляти організацію про склад делегації, про прибуття й остаточний від'їзд членів делегації, про принципи старшинства делегацій тощо. У ст. 50 Конвенції визначений статус глави держави та осіб високого рангу, які очолюють делегацію або є її членами і беруть участь у роботі органу міжнародної організації. Як відомо, дипломатія на вищому рівні, за допомогою якої часто розв'язуються найбільш складні та життєво важливі питання сучасного міжнародного життя, стала найбільш помітним явищем у сучасній дипломатичній практиці. Досить часто в роботі Генеральної Асамблеї ООН беруть участь делегації, очолювані главами держав та урядів, не кажучи вже про главу зовнішньополітичного відомства.
Питання про статус спостерігачів в органах і на конференціях до прийняття Конвенції 1975 р. не було закріплене в нормах міжнародного права, тоді як правовий статус делегацій в органах міжнародних організацій і на конференціях, які вони скликали, значною мірою був окреслений у таких міжнародно-правових актах, як Загальна конвенція від 13 лютого 1946 р., Угода між ООН і СІЛА від 26 червня 1947 р. Тим не менш, незважаючи на таку прогалину в міжнародному праві, зокрема в дипломатичному, під час роботи Конференції відбувалися досить серйозні розбіжності між державами з приводу надання універсального характеру статусу спостерігачів.
Підсумком протистояння представників існуючих на той час двох протилежних соціально-економічних систем стало прийняття компромісного рішення, що зводилося до введення нового IV розділу до Конвенції, який отримав назву "Делегації спостерігачів в органах і на конференціях" і складався лише з двох статей. Це ст. 71, за якою держава може акредитувати делегацію спостерігачів в орган або на конференцію згідно з правилами організації, і ст. 72, яка констатує, що правові норми, що стосуються делегацій спостерігачів, застосовуються до делегацій спостерігачів.
Зі змісту Конвенції 1975 р. випливає, що основними суб'єктами, на яких поширюється дія її норм, виступають винятково суверенні держави. Хоча принагідно зауважимо, що чіткого імперативу в положеннях їх норм не зафіксовано. Крім цього, практика підказала подальший шлях розв'язання цієї дещо заплутаної проблеми. А тому сьогодні нормальним явищем є факт наявності спостерігачів від імені міжнародних організацій, націй і народів, які борються за національну незалежність.
За загальним правилом спостерігачі від регіональних та інших міжнародних організацій представлені в ООН генеральними секретарями або іншими вищими за назвою посадовими особами цих організацій. Вони, наприклад, можуть без права голосу брати участь у роботі Генеральної Асамблеї та її головних комітетів, виступати у комітетах, конференціях і робочих групах і поширювати свої письмові заяви з того чи іншого питання.
Певною мірою проблематичним є питання про надання статусу спостерігачів органам національно-визвольних рухів як одному з суб'єктів міжнародного права. З цього приводу варто зазначити, що норми Конвенції не дають конкретної відповіді на це питання. Хоча відповідь на нього дала практика, яка підтвердила право для організації статусу спостерігача на сесіях Генеральної Асамблеї ООН та всіх міжнародних конференціях, що скликаються її органами.
< Попередня Наступна >