8.6. ФУНКЦІЇ КОНСУЛЬСЬКИХ УСТАНОВ І ЗАСОБИ ЇХ ЗДІЙСНЕННЯ
Міжнародне право - Дипломатичне і консульське право: Підручник |
8.6. ФУНКЦІЇ КОНСУЛЬСЬКИХ УСТАНОВ І ЗАСОБИ ЇХ ЗДІЙСНЕННЯ
У міру розвитку і вдосконалення міжнародних відносин невпинно змінюється і функціональна діяльність консульських установ. На думку відомих дослідників цієї проблематики Н. Грената і Б. Сена, немає вичерпної кількості консульських функцій і дуже важко визначити їх перелік, оскільки вони не містяться в єдиному міжнародно-правовому акті, а випливають також зі звичаєвого права, договірного права, внутрішньодержавного права та консульських інструкцій.
Предметна компетенція консула не є постійною, оскільки сфера його обов'язків невпинно зростає під впливом і зі зміною потреб міжнародного життя. Консульська служба виконує також важливі завдання реалізації зовнішньої політики держави. Відповідно в майбутньому її роль буде зростати, зокрема у розвитку міжнародної торгівлі та збільшенні міграції робочої сили. Тому консульські функції будуть враховувати цю еволюцію і належним чином реагувати на процеси.
Особливого розвитку набуває функція захисту фізичних осіб акредитуючої держави у приймаючій державі. Розвиток туризму, прикордонного співробітництва, а також трудової міграції щораз більше знаходять закріплення у двосторонніх консульських конвенціях.
До найважливіших консульських функцій належить сприяння розвитку культурних і наукових зносин між акредитуючою і приймаючою державами. Зокрема в Україні ця функція охоплює опіку над культурним надбанням народу, над пам'ятниками, що стосуються історії становлення і розвитку державності та з певних причин перебувають на території інших держав (захоронення визначних діячів української державності на території Росії, Польщі тощо).
Беручи до уваги ту обставину, що консульська діяльність надзвичайно різноманітна, доцільно провести певну класифікацію
Функції загального характеру закріплені у консульських конвенціях. Перша група цих функцій спрямована на сприяння розвитку економічних і культурних відносин між зацікавленими державами. Водночас, у кінцевому підсумку, вони сприяють розвитку політичних, торгових, наукових, освітніх і мистецьких, туристичних і спортивних відносин між державами. Друга група має на меті захист прав та інтересів акредитуючої держави та її юридичних і фізичних осіб. Третя група — це консульські функції, що сприяють розвитку дружніх відносин між акредитуючою і приймаючою державами. Четверта група функцій включає питання захисту громадян акредитуючої держави. Безумовно, такий поділ функцій дещо умовний, але він дає змогу докладніше розглянути основні напрями консульської діяльності.
З огляду на організаційно-політичний, правовий та організаційно-правовий характер спеціальних консульських функцій, закріплених у Віденській конвенції 1963 р., виділяємо такі групи функцій:
повноваження, які мають адміністративно-правовий характер і стосуються видачі паспортів, віз та інших документів громадянам акредитуючої держави, а також відповідних документів для осіб, яких направляють до цієї держави;
повноваження, що випливають із норм цивільного, цивільно-процесуального та кримінально-процесуального права;
повноваження, що стосуються морського і повітряного транспорту, до яких належить виконання консулом нагляду та контролю над морськими і повітряними суднами акредитуючої держави та надання їм відповідної допомоги.
Треба зазначити, що перелік консульських функцій, за Віденською конвенцією 1963 р., не є вичерпним і з її положень випливає, що консул може виконувати також інші функції, покладені на нього акредитуючою державою. А тому більш докладно консульські функції закріплені в консульських статутах держав.
У науці міжнародного права немає єдиного критерію щодо класифікації консульських функцій, оскільки кожен автор пропонує своє бачення цього питання (А. Фердрос, Л. Ерліх, К. Лібера та ін.). На думку І. Бліщенка, консульські функції поділяють на: інформаційні, консультативні (адміністративні) та юрисдикційні.
У межах реалізації першої функції консул інформує уряд своєї держави про економічне, торговельне, культурне і політичне становище в його консульському окрузі.
Щодо другої функції консул є консультантом фізичних осіб, який уповноважений представляти їхні інтереси перед органами держави перебування, а також консультантом капітанів торгових і військових суден. У разі потреби він виступає посередником у їх зносинах з владою порту приймаючої держави.
Відповідно до третьої функції консул виконує обов'язки посадової особи громадянського стану (реєструє народження дитини, шлюб), є нотаріусом з питань засвідчення документів та їх легалізації, може зберігати заповіти і виступати в суді зі спадкових питань.
Зупинимося на таких трьох групах спеціальних консульських функцій: 1) адміністративні, 2) судові й 3) пов'язані з морським і повітряним транспортом.
Однією з найважливіших функцій консульської установи, що має адміністративний характер, є функція, пов'язана з питаннями громадянства та юридичних осіб. Зокрема проблеми громадянства є одним із обов'язкових елементів внутрішньої і зовнішньої політики держави.
Для України ці проблеми мають особливе значення, по-заяк вона порівняно недавно існує як самостійна, суверенна держава, як повноправний суб'єкт міжнародного права. На розв'язання проблем громадянства в Україні впливає реально існуюча ситуація, що характеризується такими факторами, як:
проживання за межами України сотень тисяч українців та україномовних громадян, які відчувають проблему адаптації до нових держав;
регіональні конфлікти і міжнаціональне протистояння, що призвело до появи значної кількості біженців і вимушених переселенців;
відносно відкриті кордони, вільний в'їзд та виїзд тощо.
У консульському праві питання громадянства осіб акредитуючої держави врегульоване по-різному. Однак ця відмінність має здебільшого редакційний, а не змістовий характер. Згідно зі ст. 20 Консульського статуту України, консул зобов'язаний вживати заходів для того, щоб юридичні особи та громадяни України в повному обсязі користувалися всіма правами, наданими їм законодавством держави перебування, і міжнародними договорами, учасниками яких є Україна і держава перебування, а також міжнародними звичаями.
Для забезпечення виконання цієї функції консул зобов'язаний вживати заходів для відновлення порушених прав юридичних осіб і громадян України. Якщо після звернення консула до владних структур держави перебування не будуть відновлені права юридичних осіб і громадян України, консул зобов'язаний повідомити про це Міністерство закордонних справ України та главу дипломатичного представництва України в державі перебування.
Треба зазначити, що консул зобов'язаний приймати як письмові, так і усні звернення юридичних осіб і громадян України. Під час здійснення цієї функції консул послуговується відповідним законодавством своєї держави.
Згідно з Законом України "Про громадянство України", консульські установи уповноважені приймати заяви від осіб, які постійно проживають за кордоном, разом з необхідними документами щодо прийняття до громадянства України та виходу з громадянства України, перевіряти правильність їх оформлення, відсутність підстав, за наявності яких особа не приймається до громадянства України, а також підстав, за наявності яких не допускається вихід з громадянства України, і разом зі своїм висновком надсилають їх на розгляд Комісії при Президентові України з питань громадянства. Вони готують також подання про втрату особами громадянства України і разом з необхідними документами надсилають їх на розгляд цієї Комісії.
Консульські установи видають особам, які набули громадянство України, паспорти громадянина України, тимчасові паспорти громадянина України, проїзні документи дитини, документи про припинення громадянства України.
Консул веде облік громадян України, які постійно проживають або тимчасово перебувають у його консульському окрузі. Він реєструє громадян акредитуючої держави, які мають постійне місце проживання в консульському окрузі, хоча це й не виключає можливості реєстрації осіб, які прибули на незначний термін.
Віденська конвенція про консульські зносини 1963 р. прямо не передбачає, що консульська посадова особа має право реєструвати громадян акредитуючої держави, але така можливість випливає щонайменше із двох пунктів ст. 5 Конвенції. У першому випадку йдеться про ту частину норми, яка стверджує, що консульськими функціями є "виконання деяких функцій адміністративного характеру, за умови, що в цьому випадку ніщо не суперечить законам і правилам держави перебування". У другому випадку йдеться про частину ст. 5 Конвенції, яка встановлює, що акредитуюча держава може довірити "виконання інших функцій, покладених на консульську установу акредитуючої держави, які не забороняються законами і правилами держави перебування або проти виконання яких держава перебування не має заперечень, або які передбачені чинними міжнародними договорами між акредитуючою державою і державою перебування". Однак ця стаття Конвенції підтверджує, що така реєстрація громадян своєї держави можлива в межах консульського округу і не повинна суперечити законодавству приймаючої держави.
Консул сприяє проведенню загальноукраїнського референдуму, виборів Президента України, народних депутатів України відповідно до законодавства України та країни перебування.
Консул надає значну допомогу у виконанні службових обов'язків членам державних делегацій України, народним депутатам України, представникам міністерств, відомств та інших органів державної виконавчої влади України, органів місцевого та регіонального самоврядування, а також керівникам державних підприємств і наукових установ, які тимчасово перебувають у межах його консульського округу. Ця ділянка роботи вимагає від консула відповідних знань та ерудиції в різних сферах державного, економічного та соціального життя.
Крім цього, консул інформує громадян України, які тимчасово перебувають у його консульському окрузі, про чинне законодавство держави перебування, а також про практику його застосування та про місцеві звичаї.
Розпорядження консула, видані ним у межах його повноважень з питань, що стосуються перебування громадян України за кордоном, мають для них обов'язкову силу.
Консул уповноважений без окремого доручення представляти в установах держави перебування громадян своєї держави, якщо вони відсутні та не довірили ведення справи якійсь особі або не можуть захищати свої інтереси з інших причин. Така форма представництва може тривати доти, доки особи, яких представляють, не призначать своїх уповноважених або не візьмуть на себе захист своїх прав та інтересів.
Відповідно до законодавства України консул веде військовий облік громадян України, які тимчасово проживають за кордоном, і вживає заходів для забезпечення прибуття громадян України чоловічої статі, які досягли 18-річ-ного віку, у військові комісаріати за місцем їх постійного проживання для призову на дійсну військову службу.
Серед важливих консульських функцій адміністративного характеру доцільно виділити видачу паспортів та віз або інших документів, необхідних для перетину кордону та здійснення міжнародних поїздок. Зокрема, згідно зі ст. 40 Консульського статуту України, консул має право видавати, продовжувати паспорти громадянам України і вносити зміни до паспортів громадян України. У випадку втрати паспорта громадянином України консульська посадова особа має оформити йому відповідний документ на в'їзд (повернення) в Україну. Втрата закордонного паспорта за будь-яких обставин є неординарною подією, оскільки його можна використати з різною метою як на території держави перебування, так і під час перетину кордону незаконними мігрантами, що в кінцевому підсумку може завдати шкоди інтересам України та іноземних держав. Зауважимо, що існує відповідний порядок оформлення документа для повернення в Україну. Громадянин України, який втратив паспорт, заповнює заяву встановленого зразка у присутності консульської посадової особи. Крім цього, він повинен подати протокол (довідку) органів внутрішніх справ країни перебування про підтвердження факту його звернення з приводу втрати паспорта, а також дві фотографії. Отримавши відповідь на запит до органів внутрішніх справ України, йому видають документ про повернення.
При поданні заявником документів, які підтверджують його особу, приналежність до громадянства та паспортні дані, свідоцтва на повернення можуть видаватися без запиту до органів внутрішніх справ України як виняток.
Відповідно до ст. 41 Консульського статуту України, консул має право видавати, продовжувати, погашати візи на в'їзд в Україну, виїзд з України і транзитний проїзд через територію України, а також вносити зміни до виданих віз. Здебільшого це стосується вчинення таких дій щодо чужоземців, а також громадян акредитуючої держави, які проживають за кордоном.
При цьому виникає запитання, яке має практичне значення і стосується надання віз у тих випадках, коли держави не визнали одна одну, або визнали, але на їх територіях не відкриті дипломатичні та консульські представництва. Це питання можна розв'язати таким чином: по-перше, іноземець може отримати таку візу в консульській установі, що міститься в третій державі; по-друге, коли консульська установа уповноважена надавати візи до третьої держави; по-третє, можна отримати візу на кордоні держави, до якої прямує зацікавлена особа.
Згідно зі ст. 25 Закону України "Про правовий статус іноземців", іноземці можуть в'їжджати за дійсними національними паспортами або документами, які їх замінюють. При цьому іноземці повинні одержати у встановленому порядку в'їзну візу, якщо інше не передбачено законодавством України. За загальним правилом таку візу видає консульська установа або консульський відділ при дипломатичному представництві. Крім цього, закон визначає випадки, коли в'їзд в Україну чужоземцеві не дозволяється, а саме:
в інтересах забезпечення безпеки України або охорони громадського порядку;
якщо це необхідно для охорони здоров'я, захисту прав і законних інтересів громадян України та інших осіб, які проживають в Україні;
якщо при порушенні клопотання про в'їзд в Україну він подав про себе явно неправдиві відомості або підроблені документи;
якщо національний паспорт або документ, що його замінює, віза підроблені, зіпсовані чи не відповідають встановленому зразку або належать іншій особі;
якщо у пункті пропуску через державний кордон України чужоземець порушив правила перетинання державного кордону України, митні правила, санітарні норми чи правила або не виконав законних вимог посадових осіб Прикордонних військ України, митних та інших органів, що здійснюють контроль на державному кордоні;
якщо виявлено факти порушення ним законодавства України під час попереднього перебування в Україні.
Норми консульського права уповноважують консула вчиняти функції щодо укладення та розірвання шлюбу, усиновлення (удочеріння), встановлення батьківства, опіки та піклування, реєстрації актів громадянського стану.
Згідно з законодавством нашої держави, реєстрація актів громадянського стану громадян України, які проживають поза її межами, провадиться в консульських установах України. При реєстрації актів громадянського стану в консульських установах України застосовується законодавство України, якщо зацікавлені особи є громадянами України. Якщо вони є громадянами різних держав або не встановлено, громадянами якої держави вони є, то за їх згодою застосовується законодавство однієї з держав, а в разі незгоди — рішення консула, який реєструє акт громадянського стану.
Відповідальність за правильність реєстрації та якість складання записів, а також свідоцтв про реєстрації актів громадянського стану покладається на керівника консульської установи.
При цьому треба наголосити, що консул не має права проводити реєстрацію актів громадянського стану стосовно себе, своєї дружини, її та своїх родичів (батьків, дітей, онуків, діда та баби, рідних братів та сестер). У таких випадках реєстрацію здійснює інша консульська посадова особа.
У діяльності консула найчастіше трапляється вчинення актів громадянського стану, які зумовлені народженням, укладанням шлюбу, фактом смерті, зміни прізвища.
Однією з найскладніших функцій у консульській діяльності є функція, яка має судовий характер. Передусім, потрібно виділити функцію консула щодо громадян України, які перебувають під арештом, затримані чи позбавлені волі в іншій формі, відбувають покарання або пропали безвісти.
Норми консульського права покладають на відповідні владні органи приймаючої держави обов'язок інформувати консульську установу акредитуючої держави про кожен випадок арешту, затримання або позбавлення волі в іншій формі. Існуючі відмінності в консульській практиці держ;ав з цього приводу стосуються переважно терміну, впродовж якого відповідні органи мають повідомити консульську установу про такі факти.
Існує два різновиди двосторонніх конвенцій. Перший не передбачає конкретного терміну повідомлення консульської установи акредитуючої держави про арешт їх громадян. На практиці ця обставина обмежує, а інколи й унеможливлює надання правової допомоги. Другий різновид двосторонніх конвенцій характерний тим, що органи влади держави перебування зобов'язані повідомляти консульську установу про кожен випадок арешту чи затримання громадянина акредитуючої держави в коротко визначені строки. Деякі конвенції передбачають, що таке повідомлення має надійти негайно або не пізніше 48 годин з часу затримання чи арешту. Зокрема Консульська конвенція між Україною і Турецькою Республікою від 21 травня 1998 р. встановлює, що "компетентні органи держави перебування невідкладно, але не пізніше 3 днів, сповіщають відповідну консульську установу акредитуючої держави про затримання, арешт або будь-яке інше обмеження свободи громадянина акредитуючої держави" (ст. 12). За цією Конвенцією вказані органи невідкладно, але не пізніше ніж за 5 днів після затримання, арешту або будь-якого іншого обмеження свободи громадянина акредитуючої держави, забезпечують реалізацію права консульської посадової особи відвідати його, зокрема для надання йому необхідної правової допомоги.
Консульські посадові особи мають право відвідувати громадянина акредитуючої держави, який перебуває у в'язниці, під вартою або затриманий, для розмови з ним, а також листуватися з ним та вживати заходів для забезпечення йому юридичного представництва. Вони мають право відвідувати будь-якого громадянина акредитуючої держави, який перебуває у в'язниці, під вартою або затриманий в їх окрузі до виконання судового рішення. Ця норма значною мірою перегукується із пунктом 44 Європейських в'язничних правил від 1987 р.: "в'язнів — громадян іноземних держав негайно інформують про їхнє право на позав'язничні контакти і їм забезпечується розумна можливість спілкування з дипломатичним або консульськими представниками держави, громадянами якої вони є". При цьому адміністрація в'язниці повною мірою співпрацює з такими представниками в інтересах іноземних громадян, які перебувають у в'язниці та можуть мати особливі потреби.
Консул зобов'язаний стежити, щоб таких громадян тримали в умовах, що відповідають санітарно-гігієнічним вимогам, і щоб вони не зазнавали жорстокого поводження, що принижує людську гідність.
Однією з найважливіших і найскладніших у цій групі є функція представництва або забезпечення належного представництва громадян акредитуючої держави в судових та інших установах держави перебування з метою одержання, відповідно до законів і правил держави перебування, розпоряджень про попередні заходи, що обмежують права та інтереси цих громадян, якщо через відсутність або з інших причин такі громадяни не можуть своєчасно здійснити захист своїх прав та інтересів. Означену функцію консул виконує без спеціальних на це повноважень, тобто згідно зі своїм правовим статусом. Свої представницькі функції консул виконує перед усіма судовими органами та органами виконавчої влади і самоврядування, розташованими на території консульського округу. А тому фахова підготовка консульських працівників з юридичних питань має надзвичайно важливе значення.
Значний обсяг у діяльності консульських посадових осіб займають нотаріальні функції. На універсальному рівні вони закріплені у Віденській конвенції 1963 р. та конкретизуються у двосторонніх конвенціях і внутрішньому законодавстві акредитуючої держави. Зокрема ст. 44 Консульського статуту України вміщує докладний перелік нотаріальних дій, які вчиняються консулом:
посвідчує угоди (договори, заповіти, довіреності та інше), крім договорів про відчуження і заставу житлових будинків, що знаходяться в Україні;
вживає заходів до охорони спадкового майна;
видає свідоцтво про право на спадщину;
видає свідоцтво про право власності на частку у спільному майні подружжя;
засвідчує вірність копій документів і виписок з них;
засвідчує правдивість підпису на документах;
засвідчує вірність перекладу документів з однієї мови на іншу;
посвідчує факт, що громадянин є в живих;
посвідчує факт перебування громадянина в певному місці;
посвідчує тотожність громадянина з особою, зображеною на фотографічній картці;
посвідчує час пред'явлення документів;
приймає в депозит грошові суми і цінні папери;
приймає на зберігання документи;
забезпечує докази;
вчинює морські протести;
вчинює виконавчі написи.
Хоча цей перелік не є вичерпний, оскільки консул може вчинювати інші нотаріальні дії, передбачені законодавством України.
Порядок вчинення нотаріальних дій консулом визначається законодавством України про державний нотаріат, Консульським Статутом та іншими законодавчими актами України. Положення про порядок вчинення нотаріальних дій консулом затверджують Міністерство юстиції України та Міністерство закордонних справ України.
Нотаріальні дії виконуються у приміщенні консульської установи. В окремих випадках вони можуть бути вчинені поза зазначеною установою. При цьому консул, який вчиняє нотаріальні дії, зобов'язаний зберігати таємницю вчинюваних дій.
Якщо вчинення нотаріальної дії суперечить законодавству України, консул відмовляє у вчиненні такої дії.
Для вчинення нотаріальних дій консул не приймає документи, якщо вони не відповідають вимогам законодавства України або можуть за своїм змістом завдати шкоди інтересам України чи містять відомості, що ганьблять честь і гідність громадян.
При вчиненні нотаріальних дій відповідно до законодавства України, міжнародних договорів, у яких беруть участь країна і держава перебування, застосовуються норми іноземного права.
Консул легалізує документи й акти, укладені за участю владних структур консульського округу, або такі, що надходять від цих властей. Консульська легалізація — це надання законної сили (чинності), засвідчення консулом своїм підписом і печаткою дійсності підписів на будь-якому акті або документі, що укладений у межах його консульського округу і затверджений місцевими органами держави перебування. Вона вчиняється як для громадян своєї країни, так і для іноземців.
Під легалізацією розуміють юридичну процедуру, що виконується консульськими установами країни, на території якої документ має бути поданий для засвідчення дійсності підпису та повноважень особи, що підписала документ, і оригіналу печатки чи штампа, якими скріплений цей документ. Метою консульської легалізації є забезпечення гарантії органам країни, в котрій документ має діяти, в тому, що документ є оригіналом і належно оформлений. Консул не відповідає за зміст документа, який він легалізує.
Згідно з міжнародною практикою і звичаями не вимагається легалізація паспортів і документів, що їх замінюють, а також документів, що прямо стосуються комерційних або митних операцій (рахунки, документи про переміщення товарів через кордон, угоди про поставку товарів та надання послуг, митні декларації тощо).
Певну частку в діяльності консульських посадових осіб становить функція опіки та піклування. Якщо компетентні органи держави перебування мають відповідну інформацію, вони зобов'язані:
а) у випадку смерті громадянина акредитуючої держави невідкладно повідомити про це консульську установу, в окрузі якої сталася смерть;
б) невідкладно повідомити компетентну консульську установу про будь-який випадок, коли призначення опікуна або піклувальника не відповідає інтересам неповнолітньої або іншої особи, яка не є повністю дієздатною і є громадянином акредитуючої держави (ст. 37 Віденської конвенції 1963 р.).
Ця функція ще більш деталізована у двосторонніх консульських конвенціях. Зокрема, згідно зі ст. 15 Консульської конвенції між Україною і Литовською Республікою, "консульська посадова особа має право захищати, згідно із законами і правилами держави перебування, права та інтереси громадянина акредитуючої держави, який недієздатний або має обмежену дієздатність, щоб діяти від свого імені і, при потребі, рекомендувати або призначати опікуна або піклувальника такої особи і спостерігати за діями, що стосуються опіки та піклування".
Третю групу формують функції консула щодо морських і повітряних суден. Компетенція консула стосовно морських суден належить до найдавніших і найважливіших його функцій. Найдокладніше ці функції закріплені у двосторонніх конвенціях держав і в розділах IV—V Консульського статуту України 1994 р. Відповідно до ст. 58 Консульського статуту, консул зобов'язаний всіляко сприяти українським військовим кораблям і військово-допоміжних суднам, які перебувають у портах, територіальних і внутрішніх водах держави перебування в межах його консульського округу, в питаннях зв'язку з берегом, взаємовідносин з місцевою владою, матеріально-технічного забезпечення тощо.
За відсутності у державі перебування військово-морських (військових) аташе України консул бере участь у розв'язанні всіх питань, що стосуються заходу кораблів у порти, розташовані в межах консульського округу.
Одержавши відомості про прибуття кораблів у порт, розташований у межах консульського округу, для заходу в який потрібен лоцман, консул вживає заходів для того, щоб лоцман своєчасно прибув на корабель. Після прибуття корабля консул негайно надає капітанові корабля відомості, потрібні під час співпраці з місцевою владою, зокрема, про санітарний стан місцевості, правила порту, місцеві закони і звичаї, виконання яких є обов'язковим або якими варто керуватися капітанові корабля і членам екіпажу.
Згідно з нормами консульського договірного та звичаєвого права торговельні судна мають мати при собі відповідні документи, що засвідчують їх приналежність до тієї чи іншої держави, власника, про характер вантажу та їх мету. До них належать також офіційний сертифікат про реєстрацію, правила судна та список команди. Значна кількість морських держав, включаючи Німеччину, Нідерланди та Швецію, вимагають від капітанів віддавати на зберігання в порту корабельні документи. Ці документи містять інформацію, що допомагає консулу співпрацювати із керівництвом порту та у дотриманні законів. Приналежність торговельного судна до певної держави визначається реєстраційним сертифікатом і прапором.
Консул зобов'язаний при першій нагоді особисто відвідати корабель чи загін кораблів, що прибув. Згідно зі ст. 18 Консульської конвенції між Україною і Литовською Республікою, консульська посадова особа має право в межах свого консульського округу надавати допомогу суднам акредитуючої держави, які перебувають у внутрішніх водах або територіальному морі держави перебування, капітанам та членам екіпажів цих суден, а також:
підніматися на борт судна, опитувати капітана та будь-якого члена екіпажу, отримувати інформацію про діяльність судна, плавання та його вантаж;
розслідувати будь-який нещасний випадок, що стався під час плавання, за умови, що це не завдає шкоди правам органів влади держави перебування;
розв'язувати спори між капітаном та членами екіпажу, включаючи спори щодо заробітної плати і зобов'язань, що випливають з договору найму, а також вживати заходів щодо безпеки на борту судна;
вживати заходів для забезпечення капітанові судна і будь-якому членові екіпажу медичної допомоги або репатріації;
приймати, розглядати, складати, підписувати або засвідчувати документи, що стосуються судна;
розв'язувати також інші проблеми, що стосуються судна за дорученням акредитуючої держави.
У випадку, якщо суди або інші компетентні органи держави перебування мають намір вжити якихось примусових заходів або довірити провести розслідування на борту судна акредитуючої держави, то вони завчасно повідомляють консульську установу для того, щоб консульська посадова особа або її представник був присутній при здійсненні цих заходів. Якщо через терміновість неможливе завчасне повідомлення, консульська установа має бути негайно інформована про вжиті компетентними органами держави перебування заходи, а на прохання консульської посадової особи — про результати вжитих заходів.
Відповідно до ст. 67 Консульського статуту України, консул стежить за тим, щоб у портах, територіальних і внутрішніх водах держави перебування в межах його консульського округу суднам надавалися у повному обсязі права та імунітети відповідно до законодавства держави перебування і міжнародних договорів, учасниками яких є Україна і держава перебування.
Якщо судно, що перебуває у плаванні під прапором акредитуючої держави, зазнає катастрофи або аварії, сяде на мілину або з будь-яких причин не зможе самостійно продовжувати плавання, компетентні органи держави перебування негайно повідомляють консульську установу про вжиті заходи щодо порятунку людей, які є на борту судна, вантажу або іншого майна.
У разі аварії, зіткнень кораблів та інших морських подій консул вживає всіх залежних від нього заходів, дозволених місцевим законодавством, щодо захисту вантажу та судна, його інвентаризації та збереження.
Згідно з Консульським статутом України, консул приймає від капітана заяву про загибель або пошкодження судна чи вантажу або про допущене пошкодження іншого судна і вантажу, а також складає на прохання капітана судна акт про морський протест. Акт про морський протест складається на підставі заяви капітана, даних суднового журналу, а також опитування капітана і, якщо це можливо, не менше двох свідків з-поміж осіб командного складу судна і двох свідків із суднової команди. Консул засвідчує акт про морський протест своїм підписом і гербовою печаткою.
Якщо відбувалися рятувальні роботи, то місцевий суд, зазвичай, дозволяє консулу отримати врятоване майно після оплати цих робіт.
При укладанні двосторонньої Конвенції сторони, як правило, передбачають, що консульська посадова особа має право бути присутня під час з'ясування компетентними органами держави перебування причин аварії судна, посадки його на мілину або якщо воно не може самостійно продовжувати плавання.
У разі придбання судна за кордоном консул видає тимчасове свідоцтво на право плавання під державним прапором України.
Якщо за наявними у консула відомостями захід судна в якийсь порт може бути небезпечний, небажаний чи неможливий, консул зобов'язаний попередити про це капітана судна, що відпливає.
Що стосується функції консула щодо цивільних повітряних суден, він має надавати допомогу командирові екіпажу і пасажирам цивільного повітряного судна своєї держави у зносинах з властями держави перебування, а також вживати всіх заходів для повернення у разі потреби повітряного судна, його екіпажу і пасажирів у власну державу або ж для продовження польоту.
Треба зазначити, що положення Віденської конвенції 1963 р. та двосторонніх консульських конвенцій не розкривають, по суті, зміст цієї функції в широкому обсязі. Але оскільки це питання зачіпає інтереси багатьох держав, воно більш детально закріплене в їх консульських статутах. Так, згідно зі ст. 84 Консульського статуту України, консул має право:
а) сприяти прибуттю повітряного судна в аеропорт, вильоту з нього і перебуванню повітряного судна в аеропорту;
б) з'ясувати обставини подій, які відбулися на повітряному судні, опитувати командира судна і членів екіпажу;
в) у разі потреби вживати заходів для забезпечення лікування і відправлення в Україну членів екіпажу і пасажирів повітряного судна;
г) одержувати, складати або засвідчувати будь-яку декларацію чи інший документ щодо повітряних суден, передбачені законодавством України або міжнародними договорами України.
У разі вчинення злочинів на борту повітряного судна консул надає командирові повітряного судна допомогу у виконанні обов'язків, що випливають із законодавства України і міжнародних договорів України.
Під час виконання консульських функцій щодо засобів автомобільного, залізничного транспорту і суден річкового флоту консул керується положеннями, що стосуються виконання ним функцій щодо морських та повітряних суден.
< Попередня Наступна >