8.5. ПЕРСОНАЛ КОНСУЛЬСЬКИХ УСТАНОВ І ПОРЯДОК ЙОГО ПРИЗНАЧЕННЯ
Міжнародне право - Дипломатичне і консульське право: Підручник |
8.5. ПЕРСОНАЛ КОНСУЛЬСЬКИХ УСТАНОВ І ПОРЯДОК ЙОГО ПРИЗНАЧЕННЯ
Забезпечення реалізації консульських зносин між двома або декількома державами здійснюється через консульські установи. Ст. 1 Віденської конвенції про консульські зносини дає визначення консульської установи у досить загальному вигляді. Зокрема, вона встановлює, що консульська установа означає будь-яке генеральне консульство, консульство, віце-консульство або консульське агентство. Існує дві категорії консульських установ: консульство як професійна установа і почесне консульство. Докорінна відмінність між ними не у сфері функцій, а у сфері привілеїв та імунітетів, якими користується консульська установа. Обидві категорії консульств поділяють на чотири класи, аналогічно як поділяються глави консульських установ. Клас консульської установи визначається за згодою сторін.
Внутрішня організаційна структура консульської установи залежить від сфери та специфіки її завдань і функцій. Однак майже завжди в її структурі є підрозділи, які займаються питаннями віз, успадкування, опіки, туризму тощо. У консульствах морських держав завжди є морський відділ.
Сам консульський персонал не має чіткої міжнародно-правової класифікації. А тому присвоєння консульського рангу є внутрішньою справою акредитуючої держави і регламентується її внутрішнім законодавством.
Відповідно до ст. 9 Віденської конвенції 1963 р. та існуючої практики виділяють чотири класи керівників консульських установ: генеральні консули, консули, віце-консули, консульські агенти.
Водночас положення цієї статті у жодному разі не обмежує права будь-якої договірної сторони визначати найменування консульських посадових осіб, які не є главами консульських установ. У минулому в консульській практиці вживалися такі терміни, як резидент, т
У плані старшинства найвищий клас має генеральний консул. За загальним правилом у консульській практиці його призначають главою консульської установи в тих консульських округах, що мають для акредитуючої держави особливе значення. Це може стосуватися територій, де компактно проживають вихідці або навіть громадяни акредитуючої держави, привабливості певного регіону з огляду на його економічний і торговельний потенціал, сприятливий інвестиційний режим тощо. З огляду на ці обставини у післявоєнний період у консульській практиці держав переважає тенденція до зростання кількості генеральних консульств, аналогічно як і в дипломатичній практиці — посольств.
У рамках генерального консульства може бути лише один генеральний консул — глава представництва і декілька консульських посадових осіб. Глава консульської установи повідомляє Міністерство закордонних справ країни перебування через дипломатичне представництво про порядок старшинства між посадовими особами консульства. Консулів і віце-консулів призначають керівниками відповідних консульств або, як це часто буває у консульській практиці, консульськими посадовими особами, яким доручено у цьому статусі виконання консульських функцій. Консульських агентів досить рідко використовують у консульській практиці держав. Найчастіше вони виконують свої функції під керівництвом глави консульського представництва, а не як окремі консули.
У міжнародній практиці широке застосування отримав інститут почесного (позаштатного) консула. Почесний консул — це особа, яка не перебуває на державній службі, проте виконує відповідні консульські доручення на прохання зацікавленої держави та за згодою країни перебування. Найчастіше їм присвоюється клас віце-консулів або консулів, рідше — генерального консула. Переважно почесний консул виконує свої функції під керівництвом штатного консула, консульський округ якого розташований найближче до нього.
Інститут почесного консула, який сформувався у XIX ст. як окрема ланка консульської служби, отримав широке застосування після Другої світової війни. Згідно з нормами Віденської конвенції 1963 р., почесний консул може виконувати практично всі функції штатного консула, що має особливе значення для тих країн, де немає дипломатичного представництва або штатного консульства акредитуючої держави.
Добре знаючи, нерідко навіть краще від штатного консула, місцеві відмінності, особливо торговельно-економічні та транспортні зносини, почесний консул може принести у деяких сферах більше користі для акредитуючої держави.
Глава III Віденської конвенції 1963 р. про консульські зносини досить чітко регламентує режим, що застосовується до почесних консульських посадових осіб і консульських установ, очолюваних цими посадовими особами. Значно гірше це питання врегульоване у Консульському Статуті України, де йому приділено лише три статті. Очевидно, це радше данина традиціям, що існували в Радянському Союзі, де інститут почесного консульства взагалі не застосовувався.
Почесних консулів призначають з-поміж осіб, які користуються значним авторитетом на певній території, особливо в торговельно-економічній, соціальній та культурній сферах. Вони виконують консульські функції безоплатно поряд зі своїми професійними обов'язками.
Особливо широко використовується інститут почесного консула в скандинавських державах. На початку 70-х років XX ст. Норвегія мала 535 почесних консулів і лише 25 штатних, Швеція — 510 почесних консулів і 14 штатних, Данія — 455 почесних ill штатних.
Станом на 1 січня 1997 р. у різних країнах світу працювало 12 почесних консулів України. Для порівняння: Німеччина має 440 почесних консулів, Великобританія — 238, Австрія — 140, Швейцарія — 120, Бразилія — 113, Ізраїль — 80 та ПАР — 60 консулів [2, с. 80].
Під час роботи Конференції у Відні 1963 р. особливо напружені суперечки точилися навколо режиму почесних консулів між представниками скандинавських держав, Бельгії і Голландії, з одного боку, та представниками афро-азійських держав — з іншого.
Перша група держав, які мали значний досвід у встановленні та розвитку мережі почесних консулів, прагнула домогтися включення в Конвенцію положення, яке б надавало значні привілеї та імунітети почесним консулам. Представники афро-азійських країн виступили проти цього. Основна їх вимога полягала в тому, щоб почесних консулів було віддано під суворий контроль держави перебування, передусім, стосовно комерційної діяльності та іншої діяльності, не пов'язаної з виконанням ними офіційних функцій. Після дискусій у ст. 68 Віденської конвенції була зафіксована норма, за якою кожна держава може сама вирішувати, чи буде вона призначати або приймати почесних консульських посадових осіб.
У міжнародній практиці існує правило, за яким глав консульських установ призначає акредитуюча держава і допускає до виконання своїх функцій держава перебування. Цей принцип сформульований ще у Гаванській конвенції про консульських чиновників 1928 р. і врахований Комісією міжнародного права при опрацюванні Віденської конвенції 1963 р. Беручи до уваги цю обставину, ст. 10 Конвенції констатує: "За умови дотримання положень цієї Конвенції
формальності щодо призначення і допущення глави консульської установи визначаються відповідно законами, правами і звичаями акредитуючої держави і держави перебування".
Після попереднього узгодження щодо глави консульської установи акредитуюча держава забезпечує його документом, що має форму патента або подібного до цього акта, який посвідчує його посаду і зазначає його повне ім'я та прізвище, категорію або клас, до якого він належить, консульський округ і місце розташування консульської установи. За своїм змістом консульський патент — це документ, який підтверджує, що зазначена особа призначається на посаду глави консульської установи.
Беручи до уваги, що консульська служба загалом є різновидом дипломатичної діяльності в широкому розумінні цього слова, консульський патент виконує таку ж роль, як і вірчі грамоти, що видаються главам дипломатичних представництв. Цей патент видається при кожному призначенні глави консульської установи навіть у тих випадках, коли відбувається нове призначення тієї самої особи на новий термін на території тієї ж держави і навіть у ту саму консульську установу. Зміна рангу консульської установи, наприклад, консульства на генеральне консульство, у міжнародній практиці супроводжується необхідністю надання нового консульського патенту, в якому фіксуються ці зміни як щодо консульства, так і щодо його глави.
Консульський патент видається главою держави, Міністерством закордонних справ або урядом, залежно від положень внутрішнього законодавства акредитуючої держави. В Україні глав консульських установ усіх рангів призначає МЗС України, у Великобританії — королева, у США генеральних консулів призначають декретом президента, а решту консульських посадових осіб — державним секретарем. Після отримання консульського патенту і його надсилання уряду країни перебування завершується перший етап у процесі призначення особи главою консульської установи в країні перебування.
Наступний етап включає отримання екзекватури від держави перебування. Порядок і форма видачі екзекватури визначаються внутрішнім законодавством країни перебування. Вона може бути видана у формі окремого документа, який підписує або глава держави, або міністр закордонних справ. У деяких випадках на консульському патенті робиться відповідний напис, який ототожнюється з екзекватурою.
Відповідно до п. 2 ст. 12 Віденської конвенції, держава перебування може відмовити у видачі екзекватури, і при цьому вона не зобов'язана повідомляти акредитуючій державі мотиви такої відмови.
За загальним правилом, яке склалося у консульській практиці, екзекватура і консульський патент необхідні лише для глав окремих консульських установ. Що стосується керівників консульських відділів посольств та місій, незалежно від того, що вони мають, наприклад, клас генеральних консулів або консулів, не вимагається надання їм консульського патенту й отримання екзекватури. Оскільки вони залишаються дипломатичними агентами у штаті посольств та місій, для них існує звичайний порядок призначення й обіймання посади, що супроводжується необхідністю отримання візи на в'їзд у країну перебування та обов'язковою нотифікацією про призначення, яке відбулося.
Положення Віденської конвенції 1963 р. передбачають, що глава консульської установи може бути тимчасово допущений до виконання своїх функцій до видачі екзекватури. Щойно глава консульської установи допущений, навіть тимчасово, до виконання своїх функцій, держава перебування негайно повідомляє про це компетентні владні структури консульського округу. Крім цього, вона забезпечує заходи, необхідні для того, щоб глава консульської установи міг виконувати посадові обов'язки й користуватися всіма перевагами, передбаченими нормами Віденської конвенції та консульської Конвенції, укладеної між зацікавленими сторонами.
У тих випадках, коли глава консульської установи не може виконувати свої функції або якщо посада глави консульської установи вакантна, функції глави консульської установи може тимчасово здійснювати виконуючий обов'язки глави консульської установи.
Відповідні компетентні органи держави перебування надають виконуючому обов'язки глави консульської установи допомогу і захист. На весь період, доки він очолює консульську установу, на нього поширюються положення вказаної Конвенції на тій же підставі, що й на главу відповідної консульської установи. Водночас держава перебування не зобов'язана надавати особі, що тимчасово виконує обов'язки глави установи, переваги, привілеї та імунітети, якими користується глава консульської установи, якщо тимчасово виконуючий обов'язки глави консульської установи не відповідає ряду вимог.
Якщо акредитуюча держава призначає члена дипломатичного представництва акредитуючої держави в державі перебування тимчасово виконуючим обов'язки глави консульської установи, він продовжує користуватися відповідними дипломатичними привілеями та імунітетами згідно з його статусом за умови, що держава перебування не заперечує проти цього.
Екзекватура, незалежно від форми в якій вона виявлена, у консульській практиці має таке ж значення, як і вручення вірчих грамот у дипломатичній службі. Час видачі екзекватури означає, з юридичної точки зору, початок офіційної діяльності глави консульської установи й одночасно його допуск до виконання своїх функцій. Саме з цього моменту він користується правами, привілеями та імунітетами, які належать йому за нормами міжнародного права. При цьому береться до уваги, що видача екзекватури главі консульської установи означає й допущення до виконання функцій інших консульських службових осіб, які працюють під його керівництвом.
За винятком обставин, передбачених ст. 20, 22 і 23 Віденської конвенції про консульські зносини, акредитуюча держава може на свій розсуд призначати працівників консульського персоналу. При цьому акредитуюча держава заздалегідь повідомляє державі перебування повне ім'я та прізвище, категорію і клас усіх консульських посадових осіб, крім глави консульської установи, з тим, щоб держава перебування могла, якщо вона цього бажає, здійснити свої права, передбачені п. З ст. 23 Конвенції стосовно оголошення особи, яка призначена працівником консульської установи, неприйнятною.
Акредитуюча держава може, якщо це вимагається за її законами і правилами, просити державу перебування про видачу екзекватури консульській посадовій особі, яка не є главою консульської установи.
Згідно зі ст. 16 Віденської конвенції, у кожному класі главам консульських установ присвоюються різні місця в порядку старшинства, що визначається датами видачі екзекватур. А в тих випадках, коли глава консульської установи до одержання екзекватури тимчасово допущений до виконання функцій, його місце в порядку старшинства визначається датою тимчасового допущення. Причому це місце зберігається за ним і після видачі йому екзекватури. Старшинство між двома або декількома главами консульських установ, що одержали екзекватури або тимчасово допущені до виконання своїх функцій в один і той же день, визначається датами надання державі перебування патентів чи подібних до патентів актів або ж датами повідомлень.
Сукупність глав консульських установ у консульському окрузі, де вони виконують свої функції, називається консульським корпусом. Він включає всіх консульських посадових осіб, зокрема і позаштатних (почесних) консулів. Як і дипломатичний корпус, консульський корпус функціонує de facto на підставі міжнародних звичаїв. На противагу дипломатичному корпусу на території держави перебування може функціонувати декілька консульських корпусів.
Консульський корпус очолює старший за класом і перший за датою одержання екзекватури або попереднього визнання консул, якому присвоюється звання "дуайен консульського корпусу". Йому допомагають віце-дуайен, секретар і казначей, яких призначає дуайен з-поміж членів консульського корпусу на період свого перебування на посаді дуайена.
Дуайен представляє консульський корпус як певну цілісну корпорацію у стосунках з відповідними органами приймаючої держави. Він виступає від його імені під час проведення різних державних урочистостей, національних свят або регіональних заходів.
Відсутність дипломатичних зносин або наявність збройного конфлікту між державами не можуть впливати на статус дуайена консульського корпусу; він зобов'язаний неупе-реджено виступати на захист членів консульського корпусу незалежно від існуючих зносин між його державою й акредитуючою державою консула. Дуайен може поставити питання перед місцевими органами влади стосовно консульських привілеїв та імунітетів, якщо наявні випадки їх порушень або не забезпечено відповідний правовий режим для їх реалізації під час здійснення консульських функцій. Аналогічно дипломатичному корпусу консульський корпус, а від його імені дуайен не можуть втручатися у внутрішні справи приймаючої держави. Він не уповноважений здійснювати жодних політичних акцій стосовно приймаючої держави.
Отже, консульський корпус підпорядковується місцевим законам та звичаям, і основною метою його діяльності є професійний захист своїх членів, тлумачення місцевих звичаїв і участь у церемоніальних заходах.
Що стосується чисельності консульського персоналу, то ст. 20 Віденської конвенції 1963 р. встановлює: "Якщо немає конкретної домовленості про чисельність консульського персоналу, держава перебування може запропонувати, щоб чисельність персоналу не виходила за межі, які вона вважає розумними і нормальними, враховуючи обставини й умови в консульському окрузі та потреби певної консульської установи".
У консульських конвенціях та угодах, укладених Україною з іншими державами, відсутні спеціальні статті, в яких би встановлювалась чисельність персоналу. Звідси можна зробити висновок, що у випадку розбіжностей питання буде розв'язуватися шляхом його врегулювання дипломатичними каналами.
Згідно з Конвенцією, консульські посадові особи мають бути громадянами акредитуючої держави. Крім цього, вони можуть призначатися з-поміж громадян країни перебування не інакше, як за відповідно висловленою згодою держави перебування, причому ця угода може бути в будь-який час анульована.
Після розв'язання політичних питань щодо встановлення консульських зносин перед Міністерством закордонних справ акредитуючої держави постійно залишається певна група питань, пов'язаних зі своєчасним повідомленням держави перебування про призначення, прибуття та відбуття членів персоналу консульського представництва.
Відповідно до ст. 24 Віденської конвенції про консульські зносини, Міністерству закордонних справ держави перебування або вказаному ним органові повідомляється:
а) про призначення працівників консульської установи, їх прибуття після призначення в консульську установу, про остаточне відбуття або припинення їхніх функцій та про всі інші зміни, що можуть відбутися під час їх роботи в консульській установі та вплинути на їх статус;
б) про прибуття або остаточне відбуття особи, яка є членом сім'ї працівника консульської установи і постійно разом з ним проживає, а також, у відповідних випадках, про те, що та чи інша особа стає або перестає бути таким членом сім'ї;
в) про прибуття і остаточне відбуття приватних домашніх працівників та, у відповідних випадках, про припинення ними служби як такими;
г) про наймання і звільнення осіб, що проживають у країні перебування, як працівників консульської установи або приватних домашніх працівників, які мають право на привілеї та імунітети.
При цьому варто зазначити, що про прибуття або остаточне відбуття треба повідомляти, по можливості, заздалегідь.
Держава перебування може в будь-який час повідомити акредитуючу державу про те, що та чи інша консульська посадова особа є persona non grata, або що будь-який працівник консульського персоналу є неприйнятним. У такому випадку акредитуюча держава зобов'язана відкликати цю особу або припинити її функції в консульській установі. Якщо акредитуюча держава відмовиться виконати або не виконає впродовж розумного строку свої зобов'язання, передбачені п. 1 ст. 23 Віденської конвенції про консульські зносини, держава перебування може анулювати екзекватуру певної особи або перестати вважати її працівником консульського персоналу.
Положення Конвенції встановлюють, що особа, призначена працівником консульської установи, може бути оголошена неприйнятною ще до прибуття на територію держави перебування або, якщо вона вже перебуває в державі перебування, перш ніж вона розпочне виконувати свої обов'язки у консульській установі. Причому в будь-якому випадку акредитуюча держава анулює її призначення. Вчиняючи подібні дії владного характеру, держава перебування не зобов'язана повідомляти акредитуючій державі мотиви свого рішення із зазначених вище випадків.
< Попередня Наступна >