§ 7 Захист цивільних об’єктів і культурних цінностей
Міжнародне право - Міжнародне право / За ред. М. В. Буроменського |
§ 7 Захист цивільних об’єктів і культурних цінностей
Розрізняють військові та цивільні об’єкти. До військових належать ті об’єкти, які в силу свого розташування, призначення чи використання роблять значний внесок у воєнні дії та руйнування, захоплення чи нейтралізація яких за даних обставин дає очевидну воєнну перевагу.
Об’єкти, що не є військовими, вважаються цивільними: помешкання, споруди, засоби транспорту, які використовуються цивільним населенням; місця, що використовуються винятково цивільним населенням (сховища, лікарні тощо); джерела водопостачання, греблі, дамби, електростанції, запаси продуктів харчування, посіви, скотина, тощо. Такі об’єкти не повинні бути об’єктами воєнного нападу.
Гаазька конвенція про захист культурних цінностей у разі збройного конфлікту 1954 р. передбачає додаткові заходи для захисту культурних цінностей (тобто цінностей, що мають велике значення для культурної спадщини кожного народу: пам’ятників архітектури, мистецтва, історії, рукописів, книжок, картин; музеїв, бібліотек, архівів, центрів, де зосереджена значна кількість культурних цінностей, тощо). Щодо культурних цінностей забороняється: піддавати їх нападу чи знищенню; робити з них об’єкт репресалій; вивозити їх за кордон; робити їх непридатними тощо.
< Попередня Наступна >