§ 2. Злочини, які посягають на конституційні принципи діяльності органів дізнання, досудового слідства, прокуратури й суду
Кримінальне право - Кримінальне право України: Особлива частина |
§ 2. Злочини, які посягають на конституційні принципи діяльності органів дізнання, досудового слідства, прокуратури й суду
Завідомо незаконні затримання, привід або арешт (ст. 371). Згідно зі ст. 29 Конституції України ніхто не може бути заарештований або утримуватися під вартою інакше ніж за вмотивованим рішенням суду і тільки на підставах та в порядку, встановлених законом. Стаття 155 КПК передбачає, що взяття під варту як запобіжний захід застосовується в справах про злочини, за які законом передбачено покарання у вигляді позбавлення волі, причому, як правило, на строк понад три роки. Лише у виняткових випадках цей запобіжний захід може бути застосовано у справах про злочини, за які законом передбачено позбавлення волі й на строк не більше трьох років. Підставою для взяття під варту є наявність достатніх даних, які свідчать, що обвинувачений, перебуваючи на волі, може ухилитися від дізнання, слідства чи суду, займатиметься злочинною діяльністю або перешкоджати встановленню істини у кримінальній справі, а також із метою забезпечення виконання вироку. Взяття під варту може бути застосовано і до підозрюваного, обвинувачення якому має бути пред’явлено протягом десяти днів.
Затримання особи провадиться на підставі статей 106, 1061, 115 та 1652 КПК; арешт і тримання під вартою – статей 1652 та 1653 КПК, а привід здійснюється у порядку статей 70, 72, 135, 136, 288 КПК. Порушення вимог цих норм, необхідних для здійснення приводу, арешту, тримання під вартою або затримання, й утворює об’єктивну сторону злочину, передбаченого ст. 371 КК, який визнається закінченим із моменту вчинення одного із зазначених діянь і лише за ч. 3 ст. 371 КК — із моменту спричинення тяжких наслідків.
Відповідальність за ст. 371 КК настає лише за умови, якщо передбачені в ній дії є незаконними. Наприклад, якщо арешт чи затримання застосовуються
За частиною 3 ст. 371 КК караються ті самі дії, якщо вони спричинили тяжкі наслідки (наприклад, самогубство, тяжку хворобу заарештованого), вчинені з корисливих мотивів (наприклад із метою заволодіти майном заарештованого) чи в інших особистих інтересах (наприклад із метою просування за службою).
Суб’єктивна сторона злочину — прямий умисел, оскільки винний діє завідомо і бажає цього.
Суб’єкт злочину — спеціальний: службова особа органів дізнання, слідчий, прокурор, а у разі незаконного тримання під вартою – і працівник установи, де тримається під вартою потерпілий. Суддя, що постановив завідомо неправосудний судовий акт про застосування цих процесуальних дій, відповідає за ст. 375 КК, а якщо вони вчинені за наявності кваліфікуючих ознак, передбачених у ч. 3 ст. 371 КК, — за ч. 2 ст. 375 та ч. 3 ст. 371 КК.
Покарання за злочин: за ч. 1 ст. 371 — позбавлення права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до п’яти років або обмеження волі на строк до трьох років; за ч. 2 ст. 371 — обмеження волі на строк від трьох до п’яти років або позбавлення волі на той самий строк; за ч. 3 ст. 371— позбавлення волі на строк від п’яти до десяти років із позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
Притягнення завідомо невинного до кримінальної відповідальності (ст. 372). Стаття 62 Конституції України проголошує, що особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.
З об’єктивної сторони притягнення завідомо невинного до кримінальної відповідальності може полягати у пред’явленні обвинувачення за відсутністю події чи складу злочину в діях особи або при недоведеності її участі у вчиненні злочину. Злочин визнається закінченим із моменту пред’явлення обвинувачення, коли постанова про притягнення як обвинуваченого пред’явлена особі для ознайомлення.
За частиною 2 ст. 372 КК караються ті самі дії, поєднані з обвинуваченням у вчиненні тяжкого або особливо тяжкого злочину чи зі штучним створенням доказів обвинувачення або іншою фальсифікацією (наприклад, використанням підроблених документів, знищенням або вилученням зі справи доказів тощо).
З суб’єктивної сторони особа діє з прямим умислом, оскільки усвідомлює, що притягує до відповідальності завідомо невинуватого і бажає цього.
Суб’єкт злочину спеціальний — особа, яка проводить дізнання, слідчий або прокурор, тобто службові особи, яким за законом надано право притягнення особи до відповідальності як обвинуваченого за кримінальною справою. Дії судді, який ухвалює постанову про притягнення до відповідальності завідомо невинуватого, слід кваліфікувати за ст. 375 КК.
Покарання за злочин: за ч. 1 ст. 372 – обмеження волі на строк до п’яти років або позбавлення волі на той самий строк; за ч. 2 ст. 372 – позбавлення волі на строк від п’яти до десяти років.
Порушення права на захист (ст. 374). Згідно з Конституцією України (ст. 59, ч. 2 ст. 63 та п. 6 ст. 129) право обвинуваченого на захист є одним із найважливіших принципів здійснення правосуддя.
З об’єктивної сторони злочин полягає у таких діяннях: а) недопущення захисника до участі у справі (наприклад його недопущення до участі в допиті обвинуваченого); б) ненадання своєчасно (несвоєчасне надання) захисника (наприклад нена-дання захисника обвинуваченому під час пред’явлення йому обвинувачення); в) інше грубе порушення права на захист підозрюваного, обвинуваченого чи підсудного (наприклад невручення підсудному копії обвинувального висновку тощо).
За частиною 2 ст. 374 КК караються ті самі дії, якщо вони:
а) призвели до засудження невинуватої у вчиненні злочину особи;
б) вчинені за попередньою змовою групою осіб (ч. 2 ст. 28 КК);
в) спричинили інші тяжкі наслідки (наприклад, самогубство по терпілого, тяжку хворобу, заподіяння значної майнової шкоди).
Суб’єктивна сторона злочину — прямий умисел, а психічне ставлення до наслідків, зазначених у ч. 2 ст. 374, — умисна або необережна форма вини.
Суб’єкт злочину спеціальний — особа, яка здійснює дізнання, слідчий, прокурор чи суддя.
Покарання за злочин: за ч. 1 ст. 374 — штраф від трьохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправні роботи на строк до двох років, або арешт на строк до шести місяців, із позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років або без такого; за ч. 2 ст. 374 — позбавлення волі на строк від трьох до семи років із позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
Постановлення суддею (суддями) завідомо неправосудного вироку, рішення, ухвали або постанови (ст. 375) з об’єктивної сторони полягає в постановленні неправосудного судового акта (постанови, ухвали, рішення, вироку). Неправосудним вважається такий судовий акт, який не відповідає вимогам законності й обґрунтованості. За частиною 1 ст. 375 КК злочин визнається закінченим із моменту підписання та проголошення відповідного судового акта, незалежно від того, чи був він потім виконаний.
За частиною 2 ст. 375 КК караються ті самі дії, що спричинили тяжкі наслідки (наприклад, призначення і відбування засудженим тривалого строку позбавлення волі, самогубство необґрунтовано засудженого), або вчинені з корисливих мотивів чи в інших особистих інтересах.
Суб’єктивна сторона злочину — прямий умисел, оскільки винний постановляє завідомо неправосудний судовий акт, а психічне ставлення до наслідків, зазначених у ч. 2 ст. 375 КК, — умисел або необережність.
Суб’єкт злочину спеціальний — суддя будь-якої судової інстанції, а також народні засідателі чи присяжні, які брали участь у розгляді справи.
Покарання за злочин: за ч. 1 ст. 375 — обмеження волі на строк до п’яти років або позбавлення волі на строк від двох до п’яти років; за ч. 2 ст. 375 — позбавлення волі на строк від п’яти до восьми років.
Втручання в діяльність судових органів (ст. 376). Відповідно до статей 126 та 129 Конституції України судді при здійсненні правосуддя незалежні та підкоряються лише закону. Тому незаконне втручання в їх діяльність (учинення на них впливу, тиску) забороняється.
З об’єктивної сторони злочин полягає у здійсненні на потерпілого впливу (тиску) в будь-якій формі, який вчинюється для того, щоб перешкодити виконанню суддею своїх службових обов’язків або домогтися винесення неправосудного рішення. Втручання може полягати у проханні на адресу судді, у даванні йому вказівок, висловленні рекомендацій, у критиці в засобах масової інформації до розгляду справи в суді тощо. Для складу цього злочину не має значення, за допомогою яких засобів (обіцянки різних вигід, залякування, погрози тощо), у діяльність суду якої інстанції, в якій стадії процесу здійснюється таке втручання. Злочин вважається закінченим незалежно від того, чи вдалося винному перешкодити всебічному, повному та об’єктивному розгляду конкретної справи або домогтися винесення незаконного судового рішення.
Суб’єктивна сторона злочину — прямий умисел, поєднаний зі спеціальною метою — перешкодити виконанню суддями їх обов’язків зі здійснення правосуддя чи домогтися неправосудного рішення за справою.
Суб’єкт злочину загальний — будь-яка особа, що досягла 16-річного віку. Дії службової особи, що впливає на суддів, використовуючи своє службове становище, кваліфікуються за ч. 2 ст. 376 КК. За частиною 2 ст. 376 КК карається і втручання в діяльність судових органів, якщо це перешкодило запобіганню злочину чи затриманню особи, яка його вчинила.
Покарання за злочин: за ч. 1 ст. 376 — штраф до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправні роботи на строк до двох років, або арешт на строк до шести місяців; за ч. 2 ст. 376 — позбавлення права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до п’яти років або арешт на строк до шести місяців, або позбавлення волі на строк до трьох років.
Втручання в діяльність захисника чи представника особи
(ст. 397). Таке втручання є своєрідним порушенням права на захист, яке гарантовано Конституцією України (статті 59, 63, 129). З об’єктивної сторони втручання здійснюється в будь-якій формі в законну діяльність потерпілого і полягає у створенні перешкод щодо здійснення правомірної діяльності захисника або представника особи з надання правової допомоги або у порушенні встановлених законом гарантій їх діяльності та професійної таємниці (наприклад, відмова у наданні захиснику можливості ознайомитися з необхідними для захисту документами або порушення таємниці його побачення з підзахисним, перешкоджання законному представникові прибути до встановленого часу на розгляд справи тощо). Якщо такі дії полягають у погрозах, насильстві, знищенні (пошкодженні) майна, посяганні на життя, тобто у вчиненні більш тяжкого злочину проти правосуддя, відповідальність настає за спеціальними нормами — статтями 398–400 КК.
Суб’єктивна сторона злочину – тільки прямий умисел.
Суб’єкт злочину за ч. 1 ст. 397 КК — будь-яка особа, у тому числі й працівник правоохоронних чи судових органів (наприклад конвоїр, секретар суду). Якщо втручання здійснюється службовою особою з використанням службового становища, її дії кваліфікуються за ч. 2 ст. 397 КК.
Покарання за злочин: за ч. 1 ст. 397 — штраф від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправні роботи на строк до двох років, або арешт на строк до шести місяців, або обмеження волі на строк до трьох років; за ч. 2 ст. 397 — штраф від трьохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеження волі на строк до трьох років, із позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
< Попередня Наступна >