§ 3. Злочини, які посягають на життя, здоров’я, особисту безпеку, майно суддів, народних засідателів, присяжних та інших учасників судочинства
Кримінальне право - Кримінальне право України: Особлива частина |
§ 3. Злочини, які посягають на життя, здоров’я, особисту безпеку, майно суддів, народних засідателів, присяжних та інших учасників судочинства
Злочини проти правосуддя, що належать до цієї групи, є спеціальними видами посягань на особу судді, народного засідателя чи присяжного у зв’язку з виконанням ними обов’язків із здійснення правосуддя, а також захисника та представника особи у зв’язку з наданням ними правової допомоги. До кола цих діянь належать посягання на життя цих осіб та їх близьких, різного роду погрози на їх адресу, заподіяння їм тілесних ушкоджень, знищення або пошкодження їх майна. Характеристику ознак подібних їм злочинів наведено у розділах III, VII та XVI цього підручника, тому немає потреби ще раз повторювати тут ці положення, а досить вказати лише на особливості цих злочинів.
Посягання на життя судді, народного засідателя чи присяжного у зв’язку з їх діяльністю, пов’язаною із здійсненням правосуддя (ст. 379), а також захисника чи представника особи у зв’язку з їх діяльністю, пов’язаною з наданням правової допомоги (ст. 400). З об’єктивної сторони ці злочини полягають у вбивстві чи замаху на вбивство зазначених осіб або їх близьких родичів у зв’язку з виконанням обов’язків, пов’язаних зі здійсненням правосуддя або наданням правової допомоги.
Суб’єктивна сторона цих злочинів — умисел із метою перешкодити зазначеній діяльності чи з мотивів помсти за здійснення такої діяльності. При замаху на вбивство умисел може бути лише прямим, а при закінченому вбивстві – як прямим, так і непрямим.
Суб’єкт цих злочинів – будь-яка особа, що досягла 14-річно-го віку.
Покарання за злочин: за статтями 379 та 400 — позбавлення волі на строк від восьми до п’ятнадцяти років або довічне позбавлення волі.
Погроз
Суб’єктивна сторона цих злочинів — умисел із метою перешкодити здійсненню потерпілими своїх обов’язків чи з бажання помститися за їх виконання. Злочини, передбачені у частинах 1 статей 377 та 398 КК, вчинюються тільки з прямим умислом, а передбачені в частинах 2 та 3, — як із прямим, так і з непрямим умислом.
Суб’єкт цих злочинів: за погрозу, побої та легкі тілесні ушкодження – особа, що досягла 16-річного, а за тілесні ушкодження середньої тяжкості та тяжкі – 14-річного віку.
Покарання за злочини: за ч. 1 ст. 377 — виправні роботи на строк до двох років або арешт на строк до шести місяців, або обмеження волі на строк до трьох років, або позбавлення волі на той самий строк; за ч. 2 ст. 377 — обмеження волі на строк до п’яти років або позбавлення волі на строк до шести років; за ч. 3 ст. 377 — позбавлення волі на строк від п’яти до дванадцяти років; за ч. 1 ст. 398 — арешт на строк до шести місяців або обмеження волі на строк до трьох років, або позбавлення волі на той самий строк; за ч. 2 ст. 398 — обмеження волі на строк від трьох до п’яти років або позбавлення волі на той самий строк; за ч. 3 ст. 398 — позбавлення волі на строк від семи до дванадцяти років.
Умисне знищення або пошкодження майна судді, народного засідателя чи присяжного (ст. 378), а також захисника чи представника особи (ст. 399) у зв’язку з їх діяльністю, пов’язаною зі здійсненням правосуддя або наданням правової допомоги. Об’єктивна сторона цих злочинів полягає у знищенні (пошкодженні) майна, що належить судді, народному засідателю, присяжному, захиснику чи представнику особи або їх близьким родичам. За частиною 2 ст. 378 КК караються ті самі дії, вчинені шляхом підпалу, вибуху або іншим загальнонебезпечним способом, або такі, що спричинили загибель людей чи інші тяжкі наслідки (наприклад тяжкі тілесні ушкодження); за ч. 2 ст. 399 КК — вчинені тими самими способами, або якщо вони заподіяли шкоду в особливо великих розмірах (зруйнування будинку, знищення автомобіля); за ч. 3 ст. 399 КК — якщо спричинили загибель людей, завдання їм тяжких тілесних ушкоджень чи настання інших тяжких наслідків (наприклад загибель особливо коштовного майна).
Суб’єктивна сторона цих злочинів — прямий чи непрямий умисел, а у випадках, коли знищення (пошкодження) майна спричинило такі додаткові наслідки, як загибель людей, тяжкі тілесні ушкодження або інші тяжкі наслідки, – змішана форма вини: умисел щодо знищення (пошкодження) майна і необережність щодо додаткових наслідків.
Суб’єкт цих злочинів за частинами 1 статей 378 і 399 КК — особа, що досягла 16-річного віку, а за ч. 2 ст. 378, частинами 2 та 3 ст. 399 КК – 14-річного віку.
Покарання за злочини: за ч. 1 ст. 378 — арешт на строк до шести місяців або позбавлення волі на строк до п’яти років; за ч. 2 ст. 378 — позбавлення волі на строк від шести до п’ятнадцяти років; за ч. 1 ст. 399 — штраф від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арешт на строк до шести місяців, або обмеження волі на строк до трьох років, або позбавлення волі на той самий строк; за ч. 2 ст. 399 — позбавлення волі на строк від п’яти до восьми років; за ч. 3 ст. 399 — позбавлення волі на строк від восьми до п’ятнадцяти років.
< Попередня Наступна >