Головне меню

§ 2. Елементи й ознаки складу злочину

Кримінальне право - Кримінальне право України: Загальна частина
98

§ 2. Елементи й ознаки складу злочину

1. У кожному складі злочину виділяють його елементи, а саме: об’єкт злочину, об’єктивну сторону злочину (їх сукуп­ність називають об’єктивними ознаками складу), суб’єкт і суб’єктивну сторону злочину (суб’єктивні ознаки складу). У своїй єдності ці об’єктивні та суб’єктивні ознаки й утворюють склад злочину.

Об’єкт злочину – це те, на що завжди посягає злочин і чому він завжди заподіює певну шкоду. Це ті суспільні відносини, що охороняються кримінальним законом.

Об’єктивна сторона – зовнішня сторона діяння, що вира­жається у вчиненні передбаченого законом діяння (дії чи без­діяльності), що заподіює чи створює погрозу заподіяння шко­ди об’єкту злочину.

Як обов’язкові (необхідні) ознаки об’єктивної сторони, як елемента складу, виділяють діяння (дію чи бездіяльність), су­спільно небезпечні наслідки і причинний зв’язок. Тому у зло­чинах із так званим матеріальним складом має бути встанов­лено причинний зв’язок між дією (бездіяльністю) і суспільно небезпечним наслідком, що настав.

Суб’єкт злочину – це особа, яка вчинює злочин. Відповідно до ст. 18 «суб’єктом злочину є фізична осудна особа, яка вчи­нила злочин у віці, з якого, відповідно до цього кодексу, може наставати кримінальна відповідальність».

Тому юридичні особи (підприємства, організації, установи, політичні партії, громадські організації тощо) не можуть бути суб’єктами злочинів. Неприпустимою є колективна відпові­дальність за вчинені окремими особами злочини.

Відповідно до ст. 19 суб’єктом може бути тільки осудна осо­ба, тобто така, яка під час вчинення передбаченого Кодексом діяння могла усвідомлювати свої дії (бездіяльність) і керува­ти ними. Тому особа, яка під час вчинення суспільно небе

зпеч­ного діяння була в стані неосудності, тобто не могла усвідом­лювати свої дії (бездіяльність) або керувати ними внаслідок хронічної психічної хвороби, тимчасового розладу психічної діяльності, слабоумства або іншого хворобливого стану пси­хіки (ч. 2 ст. 19), не підлягає кримінальній відповідальності.

У частині 1 ст. 22 передбачено, що кримінальна відпові­дальність за загальним правилом настає з 16 років, а за окремі злочини, вичерпний перелік яких передбачено у ч. 2 ст. 22 (на­приклад, вбивство, розбій, зґвалтування), – з 14 років.

Суб’єктивна сторона – це внутрішня сторона злочину, бо вона включає ті психічні процеси, що характеризують свідомість і волю особи в момент вчинення злочину. Ознака­ми суб’єктивної сторони, як елемента складу злочину, є вина, мотив і мета злочину. Обов’язковою (необхідною) ознакою суб’єктивної сторони будь-якого складу злочину є вина особи. Відповідно до ст. 23 КК виною є «психічне ставлення особи до вчинюваної дії чи бездіяльності, передбаченої цим Кодексом, та її наслідків, виражене у формі умислу або необережності». Якщо немає вини особи, немає і складу злочину, навіть якщо в результаті його дії (бездіяльності) настали передбачені зако­ном суспільно небезпечні наслідки. У цьому положенні відобра­жається найважливіший принцип – принцип суб’єктивного ставлення, закріплений у ст. 62 Конституції України.

Стаття 24 передбачає умисел і його види: прямий і непря­мий. За прямого умислу особа усвідомлювала суспільно небез­печний характер свого діяння (дії або бездіяльності), передба­чала його суспільно небезпечні наслідки і бажала їх настання. За непрямого умислу особа усвідомлювала суспільно небезпеч­ний характер діяння (дії або бездіяльності), передбачала його суспільно небезпечні наслідки і хоча не бажала, але свідомо припускала настання цих наслідків.

Стаття 25 передбачає необережність і її види: злочинну са­мовпевненість і злочинну недбалість. Злочинна самовпев­неність полягає у тому, що особа передбачала можливість на­стання суспільно небезпечних наслідків свого діяння (дії або бездіяльності), але легковажно розраховувала на їх відвернен­ня. Злочинна недбалість має місце там, де особа не передбача­ла можливості настання суспільно небезпечних наслідків сво­го діяння (дії або бездіяльності), хоча повинна була і могла їх передбачити.

2. Кожний із розглянутих елементів складу злочину має певну сукупність ознак. Залежно від їх ролі в характеристиці загального поняття складу, ці ознаки поділяють на обов’язкові та факультативні. Обов’язкові – це ті ознаки, які притаманні будь-якому складу злочину, без яких взагалі немає складу зло­чину. Факультативними визнаються ті ознаки, що не є обов’яз­ковими для всіх складів злочинів і в різних складах можуть відігравати різну роль. До таких ознак слід віднести час, місце, обстановку і спосіб вчинення злочину (характеризують об’єк­тивну сторону), мотив і мету (характеризують суб’єктивну сторону), а також ознаки спеціального суб’єкта злочину і деякі інші. Наведений розподіл ознак складу на обов’язкові та фа­культативні має важливе значення, бо він сприяє більш глибо­кому з’ясуванню складів окремих злочинів і їх відмежуванню від суміжних. Наприклад, відкритий спосіб викрадення майна при грабежі (ч. 1 ст. 186) є обов’язковою ознакою цього скла­ду; а в п. 5 ч. 2 ст. 115 спосіб, небезпечний для життя багатьох осіб, при вбивстві розглядається як кваліфікуюча ознака. Якщо розглянуті ознаки в статтях Особливої частини КК не перед­бачені ні як обов’язкові, ні як кваліфікуючі, то вони на кваліф­ікацію злочину не впливають і можуть відігравати тільки роль обставин, що пом’якшують або обтяжують, що враховуються при призначенні покарання (наприклад, п. 12 ст. 67 передба­чає як обставину, що обтяжує, вчинення злочину загально-небезпечним способом).

 

< Попередня   Наступна >