Головне меню

§ 4. Кваліфікація злочинів

Кримінальне право - Кримінальне право України: Загальна частина
79

§ 4. Кваліфікація злочинів

Під кваліфікацією злочинів розуміють точне встановлен­ня відповідності вчиненого винним суспільно небезпечного діян­ня складу конкретного злочину, закріпленого в кримінальному законі.

Кваліфікуючи злочин, ми визначаємо ту статтю КК, в якій закріплено склад вчиненого злочину. Тим самим за допомо­гою кваліфікації дається точна юридична і соціальна характе­ристика вчиненого діяння.

Правильна кваліфікація злочинів – необхідна умова за­безпечення законності в боротьбі зі злочинністю. Своєю чер­гою, неправильна кваліфікація веде до порушення прав і за­конних інтересів як держави, так і окремих громадян, пере­шкоджає нормальному здійсненню правосуддя, підриває авторитет органів розслідування і суду, а в кінцевому підсумку – авторитет держави. Така кваліфікація може зумовити притяг­нення невинного до кримінальної відповідальності або при­значення винному покарання, що не ґрунтується на законі. Помилкова кваліфікація також може привести до необґрунтованого звільнення винного від відповідальності або від пока­рання. Тому вирок суду, що ґрунтується на неправильній ква­ліфікації, підлягає зміні або скасуванню.

Як уже було зазначено, кожен злочин має безліч ознак, однак далеко не всі вони враховуються при кваліфікації. Необхідно в конкретному діянні встановити (відібрати) ті юридич­но значущі об’єктивні й суб’єктивні ознаки, що входять до скла­ду конкретно вчиненого злочину. Причому склад утворює тільки вся сукупність передбачених законом ознак. Відсутність хоча б однієї з необхідних ознак свідчить про відсутність у діянні особи складу конкретного злочину.

Кожен злочин, як і будь-яке інше діяння людини, завжди є певною єдністю об’єктивного і суб’єктивного. Причому об’єк­тивні ознаки будь-якого злочину завжди виступають у єдності з його су

б’єктивними ознаками. Сам же процес кваліфікації полягає в послідовному встановленні точної відповідності об’єкта, об’єктивної сторони, суб’єкта і суб’єктивної сторони вчиненого злочину об’єкту, об’єктивній стороні, суб’єкту і суб’єктивній стороні складу злочину, закріпленого законом.

 

< Попередня   Наступна >