§ 4. Кваліфікація злочинів
Кримінальне право - Кримінальне право України: Загальна частина |
§ 4. Кваліфікація злочинів
Під кваліфікацією злочинів розуміють точне встановлення відповідності вчиненого винним суспільно небезпечного діяння складу конкретного злочину, закріпленого в кримінальному законі.
Кваліфікуючи злочин, ми визначаємо ту статтю КК, в якій закріплено склад вчиненого злочину. Тим самим за допомогою кваліфікації дається точна юридична і соціальна характеристика вчиненого діяння.
Правильна кваліфікація злочинів – необхідна умова забезпечення законності в боротьбі зі злочинністю. Своєю чергою, неправильна кваліфікація веде до порушення прав і законних інтересів як держави, так і окремих громадян, перешкоджає нормальному здійсненню правосуддя, підриває авторитет органів розслідування і суду, а в кінцевому підсумку – авторитет держави. Така кваліфікація може зумовити притягнення невинного до кримінальної відповідальності або призначення винному покарання, що не ґрунтується на законі. Помилкова кваліфікація також може привести до необґрунтованого звільнення винного від відповідальності або від покарання. Тому вирок суду, що ґрунтується на неправильній кваліфікації, підлягає зміні або скасуванню.
Як уже було зазначено, кожен злочин має безліч ознак, однак далеко не всі вони враховуються при кваліфікації. Необхідно в конкретному діянні встановити (відібрати) ті юридично значущі об’єктивні й суб’єктивні ознаки, що входять до складу конкретно вчиненого злочину. Причому склад утворює тільки вся сукупність передбачених законом ознак. Відсутність хоча б однієї з необхідних ознак свідчить про відсутність у діянні особи складу конкретного злочину.
Кожен злочин, як і будь-яке інше діяння людини, завжди є певною єдністю об’єктивного і суб’єктивного. Причому об’єктивні ознаки будь-якого злочину завжди виступають у єдності з його су
< Попередня Наступна >