§ 4. Відповідальність за злочини, вчинені в стані сп’яніння
Кримінальне право - Кримінальне право України: Загальна частина |
§ 4. Відповідальність за злочини, вчинені в стані сп’яніння
1. Пияцтво, наркоманія, токсикоманія є тим соціальним злом, що прямо пов’язано зі злочинністю. Кримінологічні дослідження засвідчують, що під впливом пияцтва вчинюються 40– 45 відсотків всіх злочинів, а такі тяжкі злочини, як вбивство, тяжкі тілесні ушкодження, хуліганство, грабежі та розбої в 70–80 відсотків випадків вчинюються в стані сп’яніння (так званого фізіологічного сп’яніння).
Звичайно, ступінь сп’яніння при вчиненні злочинів може бути різною. Нерідко особи, що вчинили злочини в стані сильного сп’яніння, посилаються на те, що зовсім не пам’ятають, як вчинили злочин і чим були обумовлені їх дії. Дійсно, зловживання спиртними напоями, як і наркотичними чи іншими одурманюючими речовинами, знижує самоконтроль людини, розвиває моральну нестійкість, корисливі й агресивні мотиви, з’являється нерозбірливість у виборі засобів для досягнення різних антисоціальних цілей. Мозок людини, отруєний згаданими речовинами, завжди дає негативні збої у своїй діяльності.
У зв’язку з цим і виникає питання про осудність і неосудність особи, що вчинила злочин у стані алкогольного, наркотичного чи психотропного сп’яніння, і про правомірність їх притягнення до кримінальної відповідальності.
2. У статті 21 це питання вирішено досить виразно: «Особа, яка вчинила злочин у стані сп’яніння, внаслідок вживання алкоголю, наркотичних засобів і інших одурманюючих речовин, підлягає кримінальній відповідальності». Таким чином, за загальним правилом, стан сп’яніння незалежно від його ступеня не виключає кримінальної відповідальності. Така позиція закону має принципово важливе значення для профілактики і запобігання злочинам, вчинюваним у стані сп’яніння.
Пояснюється це тим, що за звичайного фізіологічного сп’
Отже, при вчиненні злочинів у стані фізіологічного сп’яніння немає не тільки медичного, а і юридичного критерію неосудності. Більше того, в таких випадках осудність особи настільки очевидна, що немає необхідності навіть призначати судово-психіатричну експертизу.
3. Однак у судовій практиці, хоча і рідко, але трапляються випадки, коли на ґрунті хронічного алкоголізму виникають тяжкі психічні захворювання – біла гарячка, алкогольний галлюциноз тощо. Під впливом таких захворювань особа може вчинити суспільно небезпечне діяння в стані, коли вона не усвідомлює свої дії (бездіяльність) або не може керувати ними.
У цих випадках на підставі ч. 2 ст. 19 особа визнається неосудною і не підлягає кримінальної відповідальності.
Таке захворювання може виникнути не тільки у злісних алкоголіків, а й навіть і в тих, хто не страждає на алкоголізм. У практиці зустрічаються випадки, коли під впливом різних несприятливих обставин – фізичного або психічного виснаження, нервових перевантажень та інших несприятливих обставин, навіть при незначному вживанні алкоголю або наркотиків настають такі серйозні розлади психіки (так зване патологічне сп’яніння), коли особа не усвідомлює свої дії або не може керувати ними. Такі особи, з урахуванням висновків судово-психіатричної експертизи, визнаються неосудними.
З огляду на підвищену небезпечність осіб, що вчинюють злочини в стані сп’яніння, у п. 13 ст. 67 ця обставина визнається обтяжуючою при призначенні покарання. Але залежно від характеру вчиненого злочину суд має право і не визнавати цю обставину такою, що обтяжує відповідальність (ч. 2 ст. 67). Це, наприклад, випадки, коли вчинення злочину ніяк не пов’язано зі станом сп’яніння, або коли, наприклад, неповнолітній, що раніше не вживав спиртні напої, під впливом дорослих довів себе до стану сп’яніння і в такому стані вчинив хуліганство.
У всіх випадках, коли суд не визнає стан сп’яніння обтяжуючою обставиною, що обтяжує відповідальність, він повинен у вироку навести мотиви свого рішення.
< Попередня Наступна >