ПЕРЕДМОВА
Конституційно-процесуальне право - Конституційне та конституційно-процесуальне право |
Скільки б не було форм державного правління,
в науках завжди була і буде лише одна -
форма свободи.
Френсіс Бекон
ПЕРЕДМОВА
У добу розбудови і зміцнення суверенної України, формування на її теренах демократичної правової держави і громадянського суспільства, інтенсифікації процесів законотворчості та приведення національного законодавства у відповідність до сучасних вимог міжнародних стандартів нагальним стає формування нової правової реальності, в умовах якої громадяни та їх об’єднання стануть активними учасниками широкого кола правовідносин, в тому числі й конституційних, відомих своєю строкатою багатоплановістю, що об’єктивно обумовлює існування потреби у юридичному оформленні і правовому супроводі їх правореалізаційної діяльності.
В цьому контексті матеріальне право може видаватися основою правової організації суспільного життя. однак не варто забувати, що навіть дуже гарний закон виявиться недієздатним, якщо в ньому не буде передбачено чіткого і дієвого механізму практичної реалізації. тож механізм використання прав, порядок виконання обов’язків і процес застосування заходів відповідальності не менш важливі за самі ці права, обов’язки і відповідальність. У світлі конституційних положень як фундаментальних у нашій національній правовій системі важливість процесу зростає стократ. очевидним, однак, є й те, що у вітчизняному законодавстві геть відсутні чимало правоположень, необхідних для втілення в життя закріплених в Конституції та інших законах конституційно-правових приписів.
Конституційне право — провідна галузь національного права України, що закріплює демократичні принципи організації публічної влади, а також правові шляхи взаємовідносин влади з людиною і громадянським сус
Тож об’єктивна необхідність існування та функціонування конституційно-процесуального права обумовлюється передусім потребою встановлення чіткого порядку здійснення у конкретних конституційно-правових відносинах суб’єктивних юридичних прав і суб’єктивних юридичних обов’язків їх учасників.
Таким чином, право на існування галузь конституційно-процесуального права уже заробила. створення та наукове осмислення цієї галузі також вже започатковане. так, професор С. Л. Лисенков першим серед вітчизняних вчених заговорив про необхідність наукової розробки галузі. Він вказував на те, що норми права, які встановлюють порядок (процедуру) реалізації юридичних прав і обов’язків, закріплених матеріальним правом, є необхідним елементом системи права будь-якої країни. а отже, необхідною є й наукова дисципліна, яка б виробляла теоретичні засади і накопичувала практичні напрацювання для формування в окремо взятій системі права елементи, які б відображали хід і наступність кроків, здійснення яких необхідне для втілення на практиці норм і принципів державного і суспільно-політичного життя, закладених на законодавчому, і, тим паче, на конституційному рівні.
Загальновідомо, що право регулює суспільні відносини шляхом встановлення у своїх нормах прав і обов’язків для певних суб’єктів — учасників певного кола суспільних взаємин. тоді має бути так само очевидно, що для реалізації наданих і гарантованих законом прав і обов’язків суб’єкту не досить просто знати їх зміст. якщо проаналізувати і належним чином оцінити правові реалії сьогодення, перефразувавши положення Конституції і загальновідоме в світовій практиці правило і презумпцію — “незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності”, — можна дійти висновку, що сьогодні від відповідальності може звільнити хіба що добре знання механізмів дії цих законів. а якщо врахувати той факт, що далеко не кожен український закон наділений відповідними нормами, де були б чітко і ясно прописані усі до єдиного юридичні аспекти реалізації формалізованих у цьому законі суб’єктивних прав і обов’язків, порушень цього закону, як таких, що робляться умисно, так і тих, що допускаються мимоволі, було б набагато менше. особливо це стосується сфери конституційних відносин, адже саме вони є визначальними в будь-якій правовій системі, тим паче в системі, де матеріальне право не просто превалює, а домінує над правом процесуальним, тоді як в ідеалі вони мають балансувати на одній межі, аби будь-яка, навіть найменша зміна у матеріальному праві не викликала дисбалансу способів і методів досягнення правової мети, яку ставить перед собою та чи інша його норма, покладаючи при цьому відповідальність за її додержання і виконання на кореспондуючу їй норму відповідної галузі права процесуального.
Зрозуміло, що для того, аби встановити у нормах процесуального права реальну і ефективну процедуру реалізації будь-якого права чи обов’язку, необхідно спочатку у нормах матеріального права чітко закріпити їх зміст, вказати на коло суб’єктів, що є їх носіями, на характер тих взаємовідносин, що можуть будуватися між ними. Ця обставина обумовлює те, що процесуальні галузі права здебільшого виникають та існують паралельно з відповідними матеріальними галузями і є похідними від них. так відбулося з цивільним і цивільним процесуальним правом, кримінальним і кримінально-процесуальним, адміністративним правом і правом адміністративного процесу, яке наразі продовжує формуватися. але, як правило, потрібен певний час, який має спливти між зародженням і становленням матеріальної галузі права і появою та розвитком похідної від неї процесуальної галузі.
як правило, нова галузь права виникає з необхідності встановлення прав і обов’язків учасників відносин, на яких необхідно поширити відповідну правову регламентацію. досвід показує, що спершу нова галузь права виникає саме як галузь суто матеріального права, в нормах якої можна спостерігати присутність елементів процесуальності у вигляді окремих норм, що встановлюють основні умови і способи реалізації встановлених прав і обов’язків, закріплених у відповідних матеріальних правоположеннях. На певному етапі ефективність реалізації матеріальних норм права певної галузі все більше починає залежати від ступеня додержання встановлених процедур здійснення прав і обов’язків відповідними суб’єктами1. Це тягне за собою необхідність у створенні відповідних процесуальних норм, які б належним чином узгодили ті процедури реалізації норм матеріального права, які виникли і були вироблені в ході розвитку галузі, накопичення певного правового досвіду у правозастосуванні і право-реалізації в межах цієї галузі, нагромадження значної кількості прецедентних за своїм характером випадків застосування тієї чи іншої матеріальної норми. саме тоді й виникає потреба у процесуальному супроводі вже сформованої в межах конкретної галузі права системи правозастосування.
У конституційному праві така потреба назріла вже дуже давно, і з цим навряд чи хтось може посперечатися. саме численні розходження у тлумаченні значної кількості конституційних норм, недостатність деталізації і конкретизації багатьох конституційних положень, двозначний характер чималої їх кількості, повна відсутність процедурного навантаження у нормах окремих законів, які містять важливі конституційно-правові приписи, власне, й поставили на порядок денний питання про розробку галузі конституційно-процесуального права, яка б могла упорядкувати і належним чином систематизувати усі процедурні норми конституційного матеріального права і виробити на їх основі єдині підходи, єдині принципи і методи у процесуальній регламентації конституційно-правових відносин. саме від ступеня його наукової виваженості буде залежати ефективність і якість тих норм, які вже в найближчому майбутньому визначатимуть характер взаємовідносин між основними учасниками політичного життя, а також рівень взаємин і ті стандарти, за якими вони мають будуватися між державою в особі її владних органів і громадянами та їх колективами і організаціями, недостатня юридична регламентація прав яких часто стає причиною владних зловживань і правової необізнаності населення.
Саме брак правових знань, особливо тих, які стосуються сфери охорони і захисту прав і законних інтересів громадян — одна з основних причин стрімкого поширення у суспільстві явища правового нігілізму, прояви якого сьогодні — не поодинокий випадок, а усталена закономірність, закономірність, яка вже встигла стати нормою політичного життя українського суспільства. Матеріальне право дає відповіді на питання “що?”, процесуальне право — на питання “як?”. чи може мати сенс одне без іншого? чи матимуть сенс будь-які гарантовані особі права і свободи, якщо вона не знатиме, як їх можна реалізувати та яким чином їх треба захищати від посягань зовні. те саме стосується і принципів організації публічної влади і державно-владного життя в цілому. Конституція говорить: “держава відповідає перед людиною за свою діяльність”. але в яких нормах Конституції чи законів сказано про те, як і в який спосіб держава несе відповідальність за свої дії перед громадянами?! Конституція говорить: “В Україні визнається і діє принцип верховенства права”. але як діє цей принцип, де прописано процесуальні гарантії його захисту?! Конституція говорить: “Народне волевиявлення здійснюється через вибори, референдум та інші форми безпосередньої демократії”. але які ці форми безпосередньої демократія, чим взагалі є сама безпосередня демократія?! існуючі конституційні норми не дають відповідей на ці та багато інших питань, а про процесуальні заходи, які б гарантували додержання вимог Конституції і закону суб’єктами державно-владної діяльності взагалі не йдеться, бо для цього потрібні не просто реформи, для цього необхідний сутнісно-структурний перегляд організації усієї системи взаємовідносин між окремими гілками влади та усередині кожної із них.
Пропонований посібник є спробою розкрити предмет конституційно-процесуального права, визначити поняття і специфіку конституційного процесу та його окремих різновидів з позицій новітньої доктрини конституційного права, сучасних підходів до розуміння юридичного процесу з урахуванням конституційної практики України та інших країн світу.
Навчальний посібник розрахований на студентів юридичних вищих навчальних закладів, викладачів, пошукачів і науковців, фахових юристів, які практикують у сфері конституційних правовідносин, а також усіх, хто цікавиться питаннями теорії і практики новітнього конституційного процесу та державно-правового будівництва в Україні.
1 лисенков с.?л. основи конституційного процесуального права України. Курс лекцій.- К.: Форум, 2005.
< Попередня Наступна >