Порядок виступів і надання слова на пленарних засіданнях
Конституційно-процесуальне право - Конституційне та конституційно-процесуальне право |
Порядок виступів і надання слова на пленарних засіданнях
На пленарному засіданні Верховної ради ніхто не може виступати без дозволу головуючого. головуючий на пленарному засіданні надає слово промовцям для доповіді, співдоповіді, виступів, заключного слова, заяв, резолюції, пояснень, зауважень, запитань, повідомлень та довідок, внесення пропозицій, поправок, оголошення депутатських запитів, обґрунтування відповіді на депутатський запит посадовою особою, до якої він був звернений, обґрунтування пропозицій чи поправок, відповіді на запитання, репліки, виголошення окремої думки тощо.
Тривалість виступів на пленарних засіданнях парламенту складає:
для доповіді — не менше 10 хвилин, співдоповіді — 5 хвилин і заключного слова - 3 хвилини;
для виступу в обговоренні, для заяв, резолюцій, повідомлень, оголошення депутатських запитів, обґрунтування відповіді на депутатський запит посадовою особою, до якої він був звернений, — 3 хвилини;
для повторних виступів в обговоренні, для виступів за процедурою скороченого обговорення, для виступів щодо постатейного голосування проектів законів, інших актів Верховної ради, виступів щодо кандидатур на посади, внесення пропозицій - 2 хвилини;
для виступів з процедури та з мотивів голосування, пояснень, обґрунтування пропозицій чи поправок, зауважень, запитань та відповідей на них, повідомлень, реплік, довідок, оголошення окремої думки - 1 хвилина.
Тривалість часу для доповіді й співдоповіді під час розгляду проектів кодексів та законопроектів, які містять понад 100 статей, пунктів, а також законопроектів про внесення змін до Конституції України збільшується у два рази, якщо Верховна рада не прийме іншого рішення.
Загальна тривалість часу розгляду кожного питання порядку денного пленарного засідання п
Списки народних депутатів для виступу з місця та виступу з трибуни висвітлюються на моніторах голови Верховної ради України, першого заступника та заступника голови Верховної ради, на моніторах пультів народних депутатів, а також на інформаційному табло електронної системи в залі засідань.
Президент України, Прем’єр-міністр України, Голова Національного банку України, голова Конституційного суду України, голова Верховного суду України, голова рахункової палати, генеральний прокурор України або уповноважені ними особи, Уповноважений Верховної ради України з прав людини мають гарантоване право на виступ з обговорюваного питання, якщо воно стосується їх повноважень.
Особі, офіційно запрошеній на пленарне засідання, слово для виступу надається відповідно до процедурного рішення, прийнятого Верховною радою без обговорення.
Кожна депутатська фракція має гарантоване право на виступ одного представника з кожного питання порядку денного пленарного засідання.
Народному депутату, представникам інших суб’єктів права законодавчої ініціативи, які внесли письмову пропозицію чи поправку, на їхню вимогу надається слово для обґрунтування пропозиції чи поправки.
Головуючий на пленарному засіданні надає слово для виступу народним депутатам із дотриманням черговості, визначеної при записі на виступ. Народний депутат, записаний на виступ, у будь-який час може відмовитися від свого права на виступ. Він може передати це своє право іншому народному депутату. Якщо народний депутат у момент надання йому слова для виступу відсутній у залі засідань і не передав своє право на виступ іншому народному депутатові, вважається, що він відмовився від виступу.
Промовець повинен виступати тільки з того питання, з якого йому надано слово, та дотримуватися тривалості часу, наданого для виступу. За звичайних обставин виступ промовця не переривається. Виступ з мотивів голосування має визначати позицію щодо голосування “за”, “проти”, “утримався”.
Народний депутат може виступити на пленарному засіданні з того самого питання чи пропозиції, які будуть ставитися на голосування, як правило, не більше двох разів.
Запитання доповідачам і співдоповідачам ставляться письмово або усно та формулюються коротко і чітко. Народний депутат, який поставив запитання, може уточнити та доповнити його. Відповідь на запитання повинна бути точною і лаконічною. Народним депутатам, які виступають в обговоренні, запитання не ставляться, за винятком уточнюючих запитань головуючого.
Доповідь, співдоповідь, виступ при повному обговоренні питання, заява, звернення, повідомлення, декларація, резолюція, інформація на вимогу Верховної ради, обґрунтування відповіді на депутатський запит виголошуються з трибуни.
< Попередня Наступна >