Обговорення і схвалення законопроекту
Конституційно-процесуальне право - Конституційне та конституційно-процесуальне право |
Обговорення і схвалення законопроекту
У разі прийняття Верховною радою рішення про опублікування законопроекту про внесення змін до Конституції України для всенародного обговорення пропозиції і зауваження, що надійшли в ході такого обговорення, узагальнюються і попередньо розглядаються парламентськими профільними комітетами, яким доручено опрацювання законопроекту. Узагальнені матеріали комітети надсилають головному комітету, який їх остаточно опрацьовує і доповідає про них Верховній раді. після цього комітети готують відповідні висновки для розгляду Верховною радою питання про прийняття постанови про звернення до Конституційного суду України. одночасно готується на перше читання й законопроект, яким передбачається виділення коштів з державного бюджету для проведення всеукраїнського референдуму, якщо законопроект про внесення змін до основного Закону стосується розділів І, ІІ чи ХІІІ Конституції України.
Звернення Верховної Ради до Конституційного Суду України про надання ним висновку щодо відповідності законопроекту про внесення змін до Конституції вимогам ст.ст. 157 і 158 основного Закону приймається у формі постанови. до цього звернення додається текст зареєстрованого законопроекту. Таке звернення разом із необхідними матеріалами невідкладно направляється головою Верховної ради до Конституційного суду України.
Конституційний суд України після отримання цього звернення встановлює, чи не передбачають пропоновані зміни до Конституції скасування чи обмеження прав і свобод людини і громадянина, чи не спрямовані вони на ліквідацію незалежності чи на порушення територіальної цілісності України. Конституційний суд також перевіряє, чи вже минув рік з дня прийняття Верховною радою рішення щодо цього законопроекту, якщо він вже розглядався Верховною радою і закон тоді не був прийнятий, і чи не змінює Верховна рада вдруг
Отриманий Верховною радою висновок Конституційного суду невідкладно надається народним депутатам, направляється президентові України, і про його отримання головуючий на найближчому пленарному засіданні Верховної ради робить відповідне повідомлення.
Варто наголосити, що висновок Конституційного суду щодо законопроекту про внесення змін до Конституції є обов’язковим для розгляду Верховною радою. якщо у висновку законопроект визнаний в цілому таким, що відповідає вимогам ст.ст. 157 і 158 Конституції України, і щодо його положень Конституційний суд не висловив застережень, то розгляд питання про попереднє схвалення законопроекту (ст. 155 КУ) чи, відповідно, про його прийняття включається до порядку денного пленарного засідання Верховної ради не раніше ніж через сім днів після надання народним депутатам відповідного висновку головного комітету або в інший визначений самим парламентом строк.
Законопроект про внесення змін до Конституції України, якщо ці зміни стосуються розділів І, ІІІ чи ХІІІ Конституції, приймається не менш як двома третинами від конституційного складу Верховної ради і потім затверджується всеукраїнським референдумом, який призначається Президентом України. А тому повторне подання законопроекту до цих розділів Конституції з одного й того самого питання можливе лише до Верховної ради України наступного скликання. якщо у разі припинення повноважень Верховної ради нею не розглянуто питання про прийняття такого законопроекту про внесення змін до Конституції, однак щодо якого є не розглянутий Верховною радою висновок Конституційного суду, питання про розгляд зазначеного законопроекту включається до порядку денного першої сесії новообраної Верховної ради України без голосування.
Законопроекти про внесення змін до інших розділів основного Закону спочатку попередньо схвалюються більшістю від конституційного складу Верховної ради, а потім затверджуються не менш як двома третинами голосів народних депутатів на наступній черговій сесії парламенту. Саме тому питання про попереднє схвалення такого законопроекту не може розглядатися Верховною радою України на останній сесії строку її повноважень. питання про попереднє схвалення та подальший розгляд такого законопроекту включається до порядку денного першої сесії новообраної Верховної Ради без голосування. однак новообрана Верховна рада не може розглядати питання про прийняття законопроекту про внесення змін до Конституції України, який відповідно до ст. 155 Конституції був попередньо схвалений Верховною радою попереднього скликання, але голосування щодо прийняття якого як закону не проводилося. У такому випадку законопроект про внесення змін до Конституції України вважається не прийнятим Верховною радою попереднього скликання і до нього застосовуються вимоги ч. 1 ст. 158 Конституції України, тобто він може бути поданий лише через рік з дня прийняття попереднього рішення щодо цього законопроекту.
Необхідно відзначити, що обговорення на пленарному засіданні Верховної ради питань про попереднє схвалення (ст. 155 КУ)чи прийняття (ст. 155, ч. 1 ст. 156 КУ) законопроекту про внесення змін до основного Закону проводиться виключно за процедурою повного обговорення і з обов’язковим наданням слова главі держави або уповноваженій ним особі у разі присутності їх на пленарному засіданні. при цьому внесення і обговорення пропозицій, поправок до законопроекту, а також постановка питань про відкладення розгляду цього законопроекту, за винятком тих питань, які спрямовані на узгоджене в часі прийняття пов’язаних законопроектів, категорично не допускається.
Після обговорення законопроекту на голосування ставиться, відповідно, питання про його попереднє схвалення чи прийняття в цілому. голосування проводиться поіменно шляхом подачі іменних бюлетенів з особистими підписами народних депутатів.
Попереднє схвалення і прийняття пов’язаних законопроектів про внесення змін до Конституції здійснюється у такий спосіб, щоб обидва прийняті законопроекти разом з прийнятим законом, яким передбачається виділення коштів з Державного бюджету на проведення всеукраїнського референдуму щодо змін до основного Закону, були одночасно направлені президентові України, відповідно, для підписання та призначення всеукраїнського референдуму. прийняття обох пов’язаних законопроектів здійснюється одним голосуванням.
Прийнятий Верховною радою відповідно до ст. 155 Конституції України закон про внесення змін до Конституції України підписується головою Верховної ради України і відповідно до ст. 94 Конституції невідкладно направляється главі держави для підписання та офіційного оприлюднення.
Після прийняття Верховною радою законопроекту, поданого відповідно до ч. 1 ст. 156 Конституції України, проводиться голосування щодо прийняття постатейно та в цілому раніше прийнятого у першому читанні законопроекту, яким передбачається виділення коштів із Державного бюджету на проведення всеукраїнського референдуму щодо змін до Конституції.
Прийнятий Верховною радою відповідно до ч. 1 ст. 156 основного Закону законопроект про внесення змін до Конституції підписується головою Верховної ради України та разом із прийнятим Верховною радою і підписаним головою Верховної ради законом, яким передбачається виділення коштів із державного бюджету на проведення всеукраїнського референдуму, невідкладно направляється Президентові України для призначення зазначеного референдуму, а також, відповідно, підписання і оприлюднення закону, яким передбачається виділення коштів з державного бюджету на проведення останнього.
Повернемося до висновків Конституційного суду. якщо у такому висновку законопроект про внесення змін до Конституції в цілому або його окремі положення визнано такими, що не відповідають вимогам ст.ст. 157 і 158 основного Закону, а також у разі якщо у висновку Конституційного суду є застереження до положень такого законопроекту, Верховна рада України вирішує питання про подальшу роботу над законопроектом.
Підготовка законопроекту для прийняття до нього пропозицій та поправок здійснюється в порядку підготовки законопроектів до другого читання. при цьому в порівняльній таблиці розміщується текст визначеного Верховною радою законопроекту про внесення змін до Конституції, щодо якого Конституційним судом України надано відповідний висновок. головний та інші комітети готують щодо кожної пропозиції, поправки та остаточної редакції законопроекту відповідні висновки з урахуванням висновку Конституційного суду щодо законопроекту.
На парламентському пленарному засіданні обговорення кожної пропозиції та поправки здійснюється у повному обсязі, а рішення про включення кожної з них приймається Верховною радою тією ж кількістю голосів народних депутатів, якою згідно з Конституцією України здійснюється попереднє схвалення відповідного законопроекту чи його прийняття.
Після закінчення голосування щодо прийняття пропозицій та поправок до законопроекту Верховна рада переходить до розгляду питання про прийняття постанови про звернення до Конституційного суду про надання ним свого висновку щодо відповідності зміненої редакції законопроекту вимогам ст.ст. 157 і 158 Конституції України. якщо за результатами парламентського розгляду пропозицій і поправок до законопроекту останній знятий з розгляду, до нього застосовуються, відповідно, положення ч. 1 ст. 158, ч. 2 ст. 156 Конституції України.
< Попередня Наступна >