§ 4. Інавгурація та імпічмент Президента України // Вступ Президента України на посаду
Конституційно-процесуальне право - Конституційне та конституційно-процесуальне право |
§ 4. Інавгурація та імпічмент Президента України
Вступ Президента України на посаду
Президент вступає на посаду шляхом інавгурації. інавгурація (від лат. inauguro — посвячую) — це урочиста церемонія вступу на пост глави держави. як правило, ця церемонія відбувається на спеціальному засіданні парламенту або більш широкої колегії за участі депутатів парламенту, членів уряду, представників політичних і бізнесових кіл, авторитетних громадсько-політичних та культурних діячів, представників дипломатичних місій іноземних держав і міжнародних організацій. На цій церемонії новообраний президент виголошує промову і складає присягу народові, який його обрав. приведення до присяги новообраного президента здійснюється зазвичай головою вищого юрисдикційного органу в країні (наприклад, головою Верховного чи головою Конституційного суду, головою державної чи Конституційної ради тощо).
Згідно зі ст. 104 Конституції України новообраний президент України вступає на пост з моменту складення ним присяги народові на урочистому засіданні Верховної ради України.
Урочисте засідання Верховної ради, на якому новообраний президент України складає присягу Українському народові, проводиться не пізніше ніж через тридцять днів після офіційного оголошення результатів чергових виборів Президента України і не пізніше ніж через п’ять днів після офіційного оголошення результатів позачергових виборів президента України.
Для участі в урочистому засіданні Верховної ради з приводу складення присяги новообраним президентом України запрошуються голова Центральної виборчої комісії, голова Конституційного суду України та інші особи, списки яких голова Верховної ради України узгоджує з новообраним президентом України та головою Конституційного суду України.
Приведення президента України до присяги здійснює голова Конституційного суду України. Він повідомляє стосовно виконання новообраним президентом України усіх конституційних вимог щодо несумісності з посадою глави держави та відсутності інших обставин, що унеможливлюють складення ним присяги, запрошує до трибуни новообраного президента України, вручає йому текст присяги Українському народові, визначений Конституцією України.
Новообраний президент України, поклавши руку на Конституцію України, проголошує присягу Українському народові, підписує її текст і передає голові Конституційного суду.
Після складення новообраним президентом України присяги голова Конституційного суду України оголошує про те, що новообраний президент України склав присягу Українському народові відповідно до ст. 104 Конституції України і вступив на пост президента України. голова Конституційного суду передає головуючому на урочистому засіданні Верховної ради текст присяги Українському народові, підписаний новообраним президентом України.
Голова Центральної виборчої комісії вручає новообраному президентові України посвідчення президента України, а голова Конституційного суду — офіційні символи влади президента.
Після цього Президент України з парламентської трибуни проголошує звернення до Українського народу (інавгураційну промову).
< Попередня Наступна >