Особливості організації взаємовідносин Уряду з главою держави
Конституційно-процесуальне право - Конституційне та конституційно-процесуальне право |
Особливості організації взаємовідносин Уряду з главою держави
Кабінет Міністрів України є відповідальним перед президентом України у межах, передбачених Конституцією України, та керується у своїй діяльності указами президента України, виданими на основі та на виконання Конституції і законів України.
Кабінет Міністрів України забезпечує виконання актів глави держави, а так само і рішень ради національної безпеки і оборони України, введених у дію указами президента України. окрім того,
Кабінет Міністрів відповідає на звернення президента України, у разі потреби проводить консультації з главою держави. президент України або уповноважений ним представник може брати участь в урядових засіданнях.
До слова, так само і секретаріат Кабінету Міністрів України відповідає на звернення консультативних, дорадчих та інших допоміжних органів і служб, що утворюються президентом України, надає їм інформацію, необхідну для виконання покладених на них завдань.
Акти президента України, видані в межах повноважень, передбачених п. п. 5, 18, 21 і 23 ч. 1 ст. 106 Конституції України, скріплюються підписами прем’єр-міністра України і міністра, відповідального за акт та його виконання.
Зокрема, акти президента України, видані в межах повноважень, передбачених п. 5 ч. 1 ст. 106 основного Закону — щодо призначення та звільнення глав дипломатичних представництв України в інших державах і при міжнародних організаціях, — скріплюються підписами прем’єр-міністра і Міністра закордонних справ України. акти президента України, видані в межах повноважень, передбачених п. 23 ч. 1 ст. 106 Конституції України — щодо утворення судів, — скріплюються підписами прем’єр-міністра і Міністра юстиції України. акти президента України, видані в межах п
Треба відзначити, що попередньою редакцією1 Закону України “про Кабінет Міністрів” була передбачена спеціальна процедура контрасигнації2 актів глави держави. так, встановлювалося, що акт президента України, який підлягає скріпленню підписами прем’єр-міністра України та міністра, відповідального за акт і його виконання, після надходження до секретаріату Кабінету Міністрів невідкладно надсилається відповідному міністрові. Цей міністр протягом одного робочого дня з моменту отримання такого акта скріплює його своїм підписом і повертає до секретаріату Уряду. прем’єр-міністр України протягом одного робочого дня з моменту отримання акта глави держави, скріпленого підписом міністра, відповідального за акт та його виконання, скріплює такий акт своїм підписом і надсилає його президентові України.
Загальна тривалість цієї процедури не мала перевищувати трьох робочих днів з моменту надходження відповідного акта глави держави до секретаріату Уряду. однак у разі якщо прем’єр-міністр України або міністр, відповідальний за акт та його виконання, вважали неможливим скріплення своїми підписами акта президента України, вони мали право повернути такий акт із викладенням у супровідному листі мотивів своїх рішень у строки, встановлені законом для скріплення цих актів їх підписами. Залишається додати, що чинний нині Закон “про Кабінет Міністрів України” не містить виписаного механізму дії інституту контрасигнації президентських актів, передбаченого Конституцією України.
Зазначимо, що Кабінет Міністрів України з власної ініціативи чи на виконання указів глави держави вносить пропозиції та здійснює підготовку проектів відповідних законів, а також актів президента України з питань, що належать до повноважень останнього. Уряд також може звернутися до президента України з клопотанням про визначення проекту закону, що вноситься до Верховної ради України, як невідкладного.
Окрім того, члени Кабінету Міністрів та керівники інших органів виконавчої влади за погодженням із прем’єр-міністром України можуть включатися до складу консультативних, дорадчих та інших допоміжних органів і служб, що утворюються президентом України, для здійснення своїх повноважень та брати участь у роботі таких органів і служб на громадських засадах.
1 йдеться про Закон України “про Кабінет Міністрів України” від 21 грудня 2006 року № 514-V (Відомості Верховної ради України. — 2007. — № 11. — ст. 94), який втратив чинність на підставі Закону України від 16 травня 2008 року № 279-VI.
2 Контрасигнація — це правовий інститут конституційного права, зміст якого полягає у тому, що посадова особа (прем’єр-міністр або міністр), яка скріпила своїм підписом акт глави держави, свідомо бере на себе політичну і юридичну відповідальність за цей акт і його виконання.
< Попередня Наступна >