§ 9. Процедура надання Верховною Радою України згоди на притягнення до кримінальної відповідальності, затримання чи арешт народних депутатів і суддів
Конституційно-процесуальне право - Конституційне та конституційно-процесуальне право |
§ 9. Процедура надання Верховною Радою України згоди на притягнення до кримінальної відповідальності, затримання чи арешт народних депутатів і суддів
На підставі положень ч.?3 ст. 80, ч.?3 ст. 126 та ст. 149 Конституції України Верховна рада України надає згоду на притягнення до кримінальної відповідальності, затримання чи арешт відповідно народного депутата України, судді Конституційного суду України, судді суду загальної юрисдикції.
Подання про надання згоди на притягнення до кримінальної відповідальності, затримання чи арешт народного депутата, судді Конституційного суду України, судді суду загальної юрисдикції ініціюється відповідно органами досудового слідства і судовими органами. подання щодо народного депутата повинно бути підтримано і внесено до Верховної ради генеральним прокурором України, а подання щодо судді судів загальної юрисдикції, судді Конституційного суду України — головою Верховного суду України. таке подання повинно бути вмотивованим і достатнім, містити конкретні факти і докази, що підтверджують факт вчинення зазначеною в поданні особою суспільно небезпечного діяння, визначеного Кримінальним кодексом України. подання, що не відповідає цим вимогам, голова Верховної Ради України повертає відповідно генеральному прокуророві України або голові Верховного суду України.
Голова Верховної Ради України пропонує народному депутату, щодо якого внесено подання про надання згоди на притягнення його до кримінальної відповідальності, затримання чи арешт, подати протягом п’яти днів письмові пояснення комітету з питань регламенту і доручає зазначеному комітету надати висновок щодо цього подання. регламентний комітет визначає достатність, законність і обґрунтованість подання, законність одержання доказів, зазначених у поданні, і встановлює наявність відповідних скарг. підготовку цього питання комітет здійснює
У разі відсутності достатніх доказів щодо обґрунтування подання голова Верховної ради України має право повернути його разом з вмотивованим висновком регламентного комітету відповідно генеральному прокуророві України або голові Верховного суду України з пропозицією подати додаткові обґрунтування. У такому випадку комітет зупиняє перевірку, про що повідомляється голова Верховної ради. Комітет залишає подання без розгляду до дня надходження до нього матеріалів, що ним вимагаються, або вмотивованої відповіді.
Верховна рада розглядає на пленарному засіданні (за процедурою повного обговорення) внесене подання про надання згоди на притягнення до кримінальної відповідальності, затримання чи арешт народного депутата, затримання чи арешт судді Конституційного суду України, судді суду загальної юрисдикції у визначений нею день, але не пізніше семи днів з дня подання відповідного висновку регламентним комітетом.
Якщо на пленарному засіданні Верховної ради України буде встановлено, що особа, щодо якої внесено подання, відмовляється від дачі пояснень, Верховна рада розглядає питання про надання згоди на притягнення до кримінальної відповідальності, затримання чи арешт такої особи без ?її пояснень.
Після завершення обговорення питання головуючий на пленарному засіданні ставить його на голосування. рішення про надання згоди на притягнення до кримінальної відповідальності, затримання чи арешт народного депутата, затримання чи арешт судді Конституційного суду України, судді суду загальної юрисдикції Верховна рада України приймає відкритим поіменним голосуванням більшістю голосів народних депутатів від її конституційного складу, про що оформляється відповідна постанова. таке рішення Верховної ради не переглядається, крім випадку виявлення обставин, що не були відомі Верховній раді під час розгляду відповідного подання.
Про прийняте рішення голова Верховної ради України негайно повідомляє відповідно генерального прокурора України чи голову Верховного суду України.
< Попередня Наступна >