Процедура припинення повноважень суддів КСУ
Конституційно-процесуальне право - Конституційне та конституційно-процесуальне право |
Процедура припинення повноважень суддів КСУ
Суддя Конституційного суду України звільняється з посади з підстав, передбачених ст. 126 Конституції України та ст. 23 Закону України “про Конституційний суд України”, а саме у разі:
закінчення строку призначення;
досягнення суддею шістдесятип’ятирічного віку;
неможливості виконувати свої повноваження за станом здоров’я;
порушення суддею вимог щодо несумісності;
порушення суддею присяги;
набрання законної сили обвинувальним вироком щодо нього;
припинення його громадянства;
визнання його безвісно відсутнім або оголошення померлим;
подання суддею заяви про відставку або про звільнення з посади за власним бажанням;
смерті.
Звільнення у зв’язку із закінченням строку призначення та досягненням шістдесятип’ятирічного віку. Не пізніше як за місяць до закінчення строку призначення або досягнення шістдесятип’ятирічного віку суддя Конституційного суду подає голові Конституційного суду заяву про звільнення з посади, про що повідомляються президент України, органи, які призначали цього суддю. За поданням голови Конституційного суду України Конституційний суд приймає рішення про припинення повноважень судді. днем досягнення вікової межі суддею Конституційного суду вважається останній день місяця, в якому судді виповнилося шістдесят п’ять років.
Звільнення у зв’язку з неможливістю виконувати свої повноваження за станом здоров’я. Неможливість виконання суддею Конституційного суду своїх повноважень за станом здоров’я встановлюється на засіданні Конституційного суду на підставі письмової заяви судді та доданого до неї медичного висновку. За результатами розгляду заяви судді Конституційного суду України Конституційний суд приймає рішення за наявності підстав про звільне
Звільнення у разі порушення вимог щодо несумісності. питання про порушення суддею Конституційного суду вимог щодо несумісності розглядається за висновком постійної комісії з питань регламенту та етики Конституційного суду України на засіданні Конституційного суду. У разі підтвердження цього суддя попереджається про необхідність звільнення протягом установленого судом строку з посади, що визначена як посада за сумісництвом. У разі невиконання суддею Конституційного суду попередження Конституційного суду про звільнення з посади за сумісництвом матеріали щодо нього направляються на розгляд Верховної ради України у триденний строк від дня закінчення строку попередження.
Звільнення за порушення присяги. У разі порушення у Верховній раді України питання про порушення присяги суддею Конституційного суду України Конституційний суд проводить перевірку і, за висновком постійної комісії з питань регламенту та етики, приймає одне з таких рішень:
а) про наявність підстав для розгляду Верховною радою України питання про звільнення з посади судді Конституційного суду України;
б) про відсутність підстав для звільнення з посади судді Конституційного суду України.
Рішення про наявність підстав або про їх відсутність щодо звільнення з посади судді Конституційного суду приймається, якщо за нього проголосувало не менш як дванадцять суддів Конституційного суду України. інформація про рішення Конституційного суду щодо звільнення судді Конституційного суду з посади направляється на розгляд Верховної ради України у триденний строк з дня прийняття такого рішення.
Звільнення у разі набрання законної сили обвинувальним вироком суду. У разі набрання законної сили обвинувальним вироком щодо судді Конституційного суду України Конституційний суд приймає рішення про звільнення його з посади.
Звільнення у зв’язку з припиненням громадянства. У разі підтвердження на засіданні Конституційного суду України факту втрати суддею громадянства України Конституційний суд звільняє його з посади.
Звільнення внаслідок визнання судді безвісно відсутнім або оголошення померлим. У разі набрання законної сили судовим рішенням про визнання судді Конституційного суду України безвісно відсутнім або оголошення померлим Конституційний суд приймає рішення про звільнення його з посади.
Припинення повноважень судді у разі його смерті. повноваження судді Конституційного суду України припиняються у разі його смерті з дня смерті, засвідченої свідоцтвом про смерть.
Звільнення у разі подання заяви про відставку або про звільнення з посади за власним бажанням. письмову заяву про відставку або про звільнення за власним бажанням суддя Конституційного суду України, який не досяг граничного віку перебування на посаді, подає голові Конституційного суду України.
Конституційний суд приймає рішення про звільнення судді Конституційного суду України із перелічених вище підстав. голова Конституційного суду України скликає засідання Конституційного суду з питання звільнення з посади судді Конституційного суду України:
а) у разі закінчення строку призначення, досягнення суддею шістдесятип’ятирічного віку, неможливості виконувати свої повноваження за станом здоров’я, набрання законної сили обвинувальним вироком щодо нього, припинення його громадянства, визнання його безвісно відсутнім або оголошення померлим, подання суддею заяви про відставку або про звільнення з посади за власним бажанням, а також у разі його смерті, у триденний строк з дня одержання заяви або інформації про наявність зазначених підстав;
б) у разі порушення суддею вимог щодо несумісності або порушення суддею присяги, після одержання висновку постійної комісії з питань регламенту та етики Конституційного суду України про достатність підстав для розгляду питання.
Судді Конституційного суду України, щодо якого порушено питання про звільнення з посади, надається можливість викласти свої пояснення Конституційному суду усно або письмово. У розгляді питання про звільнення з посади судді Конституційного суду України може брати участь його повноважний представник. питання про звільнення з посади судді Конституційного Суду України вирішується Конституційним судом в закритому засіданні.
Інформація про звільнення судді Конституційного Суду України з посади направляється у триденний строк з дня прийняття рішення Конституційним судом України відповідно Верховній раді України, президентові України, органу суддівського самоврядування.
< Попередня Наступна >