§ 5. Процедура прийняття та оприлюднення рішень КСУ, забезпечення виконання його рішень і висновків
Конституційно-процесуальне право - Конституційне та конституційно-процесуальне право |
§ 5. Процедура прийняття та оприлюднення рішень КСУ, забезпечення виконання його рішень і висновків
Актами, які приймаються під час розгляду справ на пленарних засіданнях Конституційного суду України, є рішення та висновки; актами, які виносяться, — процесуальні ухвали та протокольні ухвали.
Конституційний суд України приймає рішення та дає висновки іменем України. З інших питань, які розглядаються на пленарному засіданні Конституційного суду, виносяться процесуальні та протокольні ухвали.
Рішення приймаються, висновки даються Конституційним судом України поіменним голосуванням шляхом опитування суддів Конституційного суду. рішення у справі приймається, висновок дається Конституційним судом на закритій частині пленарного засідання Конституційного суду за участю суддів Конституційного суду, які брали участь у розгляді справи.
Рішення Конституційного суду приймаються та його висновки даються на пленарному засіданні, якщо за них проголосувало не менше десяти суддів Конституційного суду України.
Конституційний суд приймає рішення у справах щодо конституційності законів та інших правових актів Верховної ради України, актів президента України, актів Кабінету Міністрів України та правових актів Верховної ради Автономної республіки Крим.
Конституційний суд України дає висновки у справах з питань:
а) офіційного тлумачення Конституції України та законів України;
б) про відповідність Конституції України чинних міжнародних договорів України або тих міжнародних договорів, що вносяться до Верховної ради України для надання нею згоди на їх обов'язковість для України;
в) щодо додержання конституційної процедури розс
На закриту частину пленарного засідання вноситься проект рішення, висновку у справі, підготовлений суддею-доповідачем на основі матеріалів справи, досліджених Конституційним судом у процесі її розгляду. Кожен суддя Конституційного суду, який бере участь у розгляді справи, має право подати власний проект рішення, висновку у справі або перелік питань, які визначають суть рішення, висновку.
На закритій частині пленарного засідання судді Конституційного суду вільно викладають свої думки з питань, що обговорюються, вносять пропозиції, поправки до проекту рішення, висновку у справі. пропозиції та поправки суддів Конституційного суду до проекту рішення, висновку у справі вносяться у письмовій формі, голосування по кожній з них проводиться окремо. суддя Конституційного суду може на будь-якій стадії обговорення проекту рішення, висновку у справі зняти свою пропозицію чи поправку.
Судді Конституційного суду України не мають права утримуватися від голосування.
Рішення та висновки Конституційного суду мотивуються письмово, підписуються окремо суддями Конституційного Суду, які голосували за їх прийняття і які голосували проти їх прийняття, та оприлюднюються. Вони є остаточними і не підлягають оскарженню.
Підписання суддею Конституційного суду рішення, висновку Конституційного суду є обов’язковим. суддя Конституційного суду, який підписав рішення чи висновок Конституційного суду, має право, незалежно від того, голосував він “за” чи “проти” прийняття рішення або дачі висновку, на свою окрему думку у справі, яка викладається у семиденний строк від дня голосування у письмовій формі і додається до відповідного рішення чи висновку.
Рішення і висновки Конституційного суду України підписуються не пізніше семи днів після прийняття рішення, дачі висновку. Вони офіційно оприлюднюються наступного робочого дня після їх підписання і публікуються у “Віснику Конституційного суду України” та в інших офіційних виданнях України. рішення і висновки Конституційного суду офіційно оголошуються головуючим на пленарному засіданні Конституційного суду. Це оголошення і є офіційним оприлюдненням рішення, висновку Конституційного суду.
Конституційний суд України після офіційного оприлюднення рішення, висновку може з власної ініціативи або за заявою однієї із сторін конституційного провадження виправити допущені у рішенні, висновку неточності, описки, редакційні або технічні огріхи.
Рішення, висновок Конституційного Суду можуть бути роз’яснені Конституційним судом за клопотанням однієї із сторін конституційного провадження.
Конституційний Суд України може відкрити нове провадження у справі при виявленні нових обставин по справі, які не були предметом його розгляду, але які існували на час розгляду і прийняття рішення або дачі висновку в справі.
Рішення і висновки Конституційного Суду України рівною мірою є обов’язковими до виконання. З метою забезпечення обов’язковості виконання рішень і висновків Конституційного суду законом передбачено здійснення низки юридичних дій. Так, копії рішень і висновків Конституційного суду України надсилаються наступного робочого дня після їх офіційного оприлюднення суб’єкту права на конституційне подання чи конституційне звернення, з ініціативи якого розглядалася справа, до Міністерства юстиції України, а також до органу влади, що прийняв правовий акт, який був предметом розгляду в Конституційному суді України. Конституційний суд має право зажадати від зазначених органів письмового підтвердження виконання свого рішення, додержання свого висновку.
У разі необхідності Конституційний суд України може визначити у своєму рішенні, висновку порядок і строки їх виконання, а також покласти на відповідні державні органи обов’язки щодо забезпечення виконання рішення, додержання висновку.
Невиконання рішень та недодержання висновків Конституційного суду України тягнуть за собою відповідальність згідно із законом.
Запитання для самоконтролю
Що включає в себе поняття “конституційна юрисдикція”? Які моделі конституційного контролю Ви знаєте?
Здійснення яких функцій є завданням Конституційного суду України? Зіставте ці функції і повноваження, якими він наділений для їх виконання, і встановіть, наскільки відповідає існуючий обсяг компетенції Конституційного суду тим завданням, які призначені йому законом.
Який передбачено порядок призначення кандидатів на посади суддів Конституційного суду України? як і на яких підставах відбувається їх звільнення?
Що таке конституційне провадження? Назвіть та охарактеризуйте його основні етапи.
Прийняття яких актів стає результатом розгляду справ Конституційним судом України? які відбувається процедура їх ухвалення?
< Попередня Наступна >