Державний устрій Боспорського царства
Історія держави і права України - Історія держави і права України |
Державний устрій Боспорського царства
Верховна влада в Боспорському царстві належала архонтові (василевсові) й була такою ж великою, як у монарха. Спершу тут правили Археанактиди, а потім — Спартокіди (з 438 р. або 437 р. до кінця II ст. до н. е.). Архонти видавали закони для всього об'єднання античних полісів, хоч кожен з них як незалежне місто-держава мав своє право.
Боспорська держава існувала з 80-х рр. V ст. до н. е. до III ст. н. е. А царством почала називатися на початку III ст. до н. е., коли один з представників династії Спартокідів (Євмел) проголосив себе царем.
Період найбільшого економічного і культурного розвитку Боспорської держави припадає на IV—III ст. до н. е. Однак у другій половині II ст. до н. е. цю державу спіткала гостра соціально-економічна криза, посилена загрозою з боку Скіфської держави в Криму, що зазіхала на незалежність Бос-пору. Боспорський цар Перісад V близько 107 р. до н. е. змушений був передати владу понтійському цареві Мітрідатові VI Євпаторові. Це викликало повстання Савмака, яке придушив Мітрідатовий полководець Діофант. Боспор увійшов до складу Понтійського царства. Після поразки й загибелі Мітрідата V в боротьбі проти Риму (63 р. до н. е.) Боспорська держава стала залежною від Риму. Царів Боспору затверджували римські імператори, які розглядали його як союзну державу.
У середині III ст. Боспорська держава зазнала навали готів і боранів, що підірвало її економічне життя. А навала гунів у 70-х рр. IV ст. призвела до її остаточної загибелі.
Державно-політичний устрій у Боспорському царстві римського періоду був майже таким самим, як і за династії Спартокідів,— необмежена монархія, що спиралася на рабовласників, які володіли землями. Традиції демократичного ладу, притаманні грецьким полісам, поступово зникали.<
Епіграфічні документи римської епохи містять чимало важливих свідчень. Ось деякі з них.
Монарх обирав з числа вищої придворної знаті, або, як тоді казали, «кращих при воротах», кандидатів для заміщення державних посад, зокрема свого намісника, якому, на думку деяких дослідників, доручав правління державою.
Держава того ж (римського) періоду була поділена на округи, кожним з яких керував намісник.
Одне з чільних місць у державному управлінні посідали фінансові органи. В них не останню роль відігравав начальник звітів, або, кажучи по-сучасному, міністр фінансів.
Головним джерелом державних доходів було мито з товарів, які ввозилися і вивозилися за межі держави. Цими питаннями займалася спеціальна магістратура.
На жаль, до нас дійшло небагато свідчень про судочинство в Боспорській державі. Як випливає з побічних написів, у ті часи існувала посада судового виконавця. А суд, либонь, творив цар зі своїми наближеними, що зналися на судових справах.
Про посаду керівника регіональних культів повідомляють головним чином написи II ст. до н. е., виявлені в храмі Афродіти Анатурійської у Фанагорії. Йдеться у них про те, що цей храм було зведено під орудою керуючого «священними справами».
Влада в Боспорському царстві трималася на війську, в основному найманому. В разі крайньої необхідності скликалося ополчення громадян міст-держав. Боспор мав і військовий флот. У римський період його збройні сили були запорукою захисту рабовласницького світу від варварів-кочовиків північного сходу Причорномор'я (скіфів, сарматів, аланів, готів та інших).
< Попередня Наступна >