Формування української козацької держави (Війська Запорозького) в 1648—1657 рр.
Історія держави і права України - Історія держави і права України |
Формування української козацької держави (Війська Запорозького) в 1648—1657 рр.
Національно-визвольна боротьба українського народу, кульмінацією якої була визвольна війна під проводом Б. Хмельницького, ліквідувала політичний режим Речі Посполитої в Україні. Це сталося внаслідок перемог повсталих мас під Жовтими водами, Корсунем та Пилявцями 1648 р.
Польща не була готовою до продовження війни. Ян Казимир, обраний королем, намагався схилити Б. Хмельницького до миру, обіцяючи розглянути скарги Війська Запорозького й створити таке становище, щоб козаки «не мали над собою багато панів». Під час переговорів було досягнуто рішення про перемир'я. Король і гетьман повідомили про це своїми універсалами. Після цього Військо Запорозьке, повсталі козаки, міщанство і селянство повернулися в місця свого зосередження. Коли Б. Хмельницький заїхав наприкінці грудня 1648 р. до Києва, назустріч йому вийшла вся людність міста. Зустрічав гетьмана єрусалимський патріарх Паїсій разом з київським митрополитом і посадив Б. Хмельницького на санях поруч з собою, по праву руку. Вітали його київські студенти як спасителя і визволителя українського народу з польської неволі. Патріарх вітав гетьмана титулом «світлійший князь».
У лютому 1649 р. до Переяслава прибула польська мирна комісія. З самого початку переговорів виявилася принципова розбіжність між Військом Запорозьким і представниками шляхетської Польщі. Б. Хмельницький виступив перед польськими послами не лише як гетьман Війська Запорозького, а також як представник усього українського народу. Він заявив, що Україна відокремиться від Речі Посполитої. Б. Хмельницький виступив уже як незалежний володар: «Правда є, що я мала і незначна людина, але Бог дав мені, що я є єдиновлад-цем, самодержцем руським».
Полковники, які брали участь в переговорах, підтримали
Польські посли повернулися, не виконавши поставлених перед ними завдань. Хмельницький передав королю вимоги:
1) скасування унії; 2) щоб київський воєвода «був руського народу і грецького закону»; 3) щоб київський митрополит мав місце в Сенаті; 4) вивести з Києва єзуїтів; 5) протестував проти призначення великим коронним гетьманом Вишневецько-го та ін.
Вимоги Б. Хмельницького й Війська Запорозького викликали збурення в польському стані, й король Ян Казимир розпочав війну проти українського народу.
У новій війні з Польщею 1649 р. Б. Хмельницький планував розгромити шляхетську Польщу і визволити Україну з-під її влади. Але зрада кримсько-татарського війська під Зборовом не дала здійснити ці плани. У зборівських переговорах Б. Хмельницький був змушений визнати владу короля.
Згідно із Зборівським договором про мир три наддніпрянських воєводства — Київське, Брацлавське й Чернігівське — залишилися під владою адміністрації Війська Запорозького. В королівській «Декларації ласки його К. В. на супліку Війська Запорозького» так визначалася територія, на якій мало перебувати Військо Запорозьке: «Від Дніпра почавши, з цієї сторони в Димері, Горностайполі, Коростишеві, Наволочі, Погребищі, Прилуках, Вінниці, Брацлавщині, звідтіля від Брацлава до Ямполя, до Дністра... з другої ж сторони Дніпра в Острі, в Чернігові, Ніжині, Ромнах аж до московського кордону і Дніпра». З реєстрів Війська Запорозького 1649 р. видно, що прикордонними містами на заході, в яких стояли козацькі застави, були: Овруч, Каменобрід, Коростишів, Івниця, Бор-щагівка, Погребище, Прилуки, Садківці, Чернівці, Стіна, Ям-піль. Кордон з Польщею пролягав від Поділля по річці Мура-фа, а на Волині підходив до Случі. В тогочасних джерелах цей кордон мав назву «козацької лінії». Кордоном з Великим князівством Литовським служила колишня межа воєводств Київського та Чернігівського. Вона проходила на Правобережжі притокою Прип'яті, річкою Словесною, на Лівобережжі — вздовж річки Інуті, займаючи також Стародубський повіт, який раніше належав до Смоленського воєводства. З Московською державою Україна межувала по лінії давнього російсько-польського кордону. На півдні кордон з Молдавією проходив Дністром. Кордон з Туреччиною — «дикими полями», а з Кримом — нижнім Дніпром. Тут, на півдні, в період визвольної війни українське населення просувалося в основному до лінії Рашків — Умань — Чигирин — Полтава. Після 1648 р. почала виявлятися ініціатива мас у справі заселення нових територій, у південній смузі було збудовано багато нових замків і укріплених містечок, які стали базою для освоєння незайманих степів.
У цілому територія автономії, названа Військом Запорозьким, займала 200 тис. кв. км. Її ще називали Україною, Старою Руссю, Руською землею. На цю територію заборонялося вступати коронним військам.
Домігшись автономії і визнання Війська Запорозького, Б. Хмельницький почав створювати адміністрацію й розмежовувати країну на територіальні одиниці — полки і сотні. Полковники, сотники й городові отамани стали здійснювати не лише військову, а й адміністративну владу в своїх районах. В «Актах Юго-Западной Руси» (т. III, с. 101) читаємо: «руські купці купують поташ у черкаських полковників і сотників, які володіють тими містами і повітами».
В реєстрі Війська Запорозького (1649 р.) названо 16 полків: Чигиринський, Черкаський, Канівський, Корсунський, Білоцерківський, Уманський, Брацлавський, Кальницький, Київський, Переяславський, Кропив'янський, Миргородський, Полтавський, Прилуцький, Ніжинський, Чернігівський. В них нараховувалась 271 сотня з населенням до 1 млн. чоловік. Кількість сотень у полках була неоднаковою. Найдрібнішим підрозділом у війську був курінь, до якого входило ЗО — 40 козаків на чолі з курінним отаманом.
1649 р. Б. Хмельницький разом зі старшиною розпочав організацію фінансової системи, оподаткування населення. Забезпечувалася охорона торгівлі, створювалися суди.
Умови Зборівського договору перекреслили програму гетьмана домогтися створення незалежної держави. Козацька Україна отримала лише автономію у складі Речі Посполитої.
Однак і таке становище України не задовольняло польську корону. Було вирішено ліквідувати автономію Козацької республіки, і влютому 1651 р. розпочалися проти неї військові дії. 20 травня 1651 р. сталася трагедія під Берестечком внаслідок зради кримського хана. Лише ціною великих зусиль І. Богуна й значних жертв вдалося вберегти козацьку армію від повного розгрому. Брацлавщину і Чернігівщину окупували польські війська, й сюди поверталася адміністрація Речі Посполитої.
Укладений 18 вересня 1651 р. Білоцерківський договір значно обмежив автономію Української держави:
— козацький реєстр — 20 тис. осіб;
— територія — Київське воєводство;
— столиця — м. Чигирин;
— запорозьке військо дотримується грецької віри;
— вимога поляків розірвати угоду з кримськими татарами;
— автономія у складі Речі Посполитої.
Лише здобуття у травні 1652 р. блискучої перемоги над польським військом під Батогом привело до відновлення влади українського уряду над територією Брацлавського і Чернігівського воєводств, закріпивши умови Зборівського договору.
У 1652— 1653 рр. козацько-старшинська влада в Україні зміцнювалася, зростали авторитет і сила її адміністрації.
Разом з тим уряд Б. Хмельницького розумів, що загроза відновлення польсько-шляхетського режиму в Україні залишається.
За таких умов гетьман домагається рішення Земського собору Московської держави про взяття Війська Запорозького «під високу царську руку» й допомогу у війні з Річчю Посполитою. 31 грудня 1653 р. московський цар оголосив війну Польщі й того самого дня московське посольство вирушило до Переяслава.
У січні 1654 р. в Переяславі було укладено попередній усний договір про умови переходу Війська Запорозького під владу царя Великого Московського князівства, а також про гарантії для Війська Запорозького.
Після цього уряд Б. Хмельницького підготував прохальні статті до московського царя Олексія Михайловича, які після деякої доробки були затверджені царем 27 березня 1654 р. й увійшли в історію як «Березневі статті» Б. Хмельницького.
Тому цей договір правомірно розглядали як акт волевиявлення двох рівноправних сторін. Не сталося ні приєднання, ні возьіз'єднання України з Московією. Це була військово-політична угода, яка лише незначною мірою обмежила міжнародні відносини України.
Погодившись захищати Україну — Військо Запорозьке, в Москві з перших же кроків намагалися обернути протекторат на інкорпорацію. З цією метою московська влада використовувала вияви суспільного антагонізму.
Б. Хмельницький бажав від Московської держави одного:
швидкої і суттєвої допомоги для об'єднання всіх українських земель в одну самостійну і незалежну державу.
Різні бачення перспектив союзу України й Московії викликали суперечності. Розчарувавшись у московській протекції, Б. Хмельницький шукає інших сил для підтримки в боротьбі проти Речі Посполитої. Але не знаходить їх. Ця обставина та інші негаразди довели гетьмана до паралічу. Б. Хмельницький помер 6 серпня 1657 р.
< Попередня Наступна >