Державний устрій УРСР у повоєнний період
Історія держави і права України - Історія держави і права України |
Державний устрій УРСР у повоєнний період
Після вигнання фашистських окупантів в УРСР було відновлено систему рад депутатів трудящих. 1944 р. вона поширилася на Закарпаття. В березні розпочалася сесійна робота Верховної Ради УРСР.
У 1943—1945 рр. активізувалася діяльність найвищих органів державного управління УРСР. Удосконалення державного апарату знайшло свій вияв у створенні низки нових наркоматів, комітетів і управлінь. Так, у зв'язку з розширенням житлового будівництва Указом Президії Верховної Ради УРСР від 10 серпня 1943 р. було сформовано республіканський Наркомат житлово-цивільного будівництва. Він займався питаннями проектування, житлового, комунального й культурно-побутового будівництва. В грудні того ж року для забезпечення керівництва архітектурними роботами при відбудові міст і населених пунктів, здійснення контролю за будівельними роботами постановою РНК УРСР було створено Управління у справах архітектури при Раднаркомі УРСР, а наступного року почали діяти новостворені союзно-республіканські Наркомати закордонних справ і Наркомат оборони. Ці зміни знайшли відображення в Конституції УРСР. Інакше кажучи, до кінця війни на всій визволеній території України відновили господарську і культурно-виховну діяльність центральні й місцеві органи державної влади та управління.
Відроджуючи радянську систему, уряди СРСР і УРСР прийняли низку правових актів, які вносили зміни й уточнення в структуру вищих органів влади і державного управління, й відповідно — в Конституцію СРСР і Конституцію УРСР. Верховна Рада СРСР другого скликання 12 березня 1946 р. прийняла Закони «Про перетворення Ради Народних Комісарів СРСР на Раду Міністрів союзних і автономних республік» та «Про перетворення міністерств», обрала постійні комісії, Президію Верховної Ради СРСР, сформувала уряд Союзу РСР—Раду Міністрів СРСР, Верховний суд СРСР, п
Перетворення Раднаркому УРСР на Раду Міністрів УРСР мало на меті піднесення авторитету й посилення відповідальності органів центрального управління, що керували господарським і культурним будівництвом у республіці. Державне управління підприємствами важкої промисловості, машинобудування та іншими найважливішими галузями, як і раніше, зосереджувалося в союзних міністерствах і державних комітетах Союзу РСР. Всі важелі господарського управління концентрувалися в Державному плановому комітеті СРСР (Держ-плані СРСР).
З повоєнного часу й до розвалу Союзу РСР система виконавчих і розпорядчих органів залишалася майже незмінною. Вони лише косметичне обновлювалися. Щоправда, в травні 1957 р. М. Хрущов спробував радикально змінити систему управління народним господарством. Як зазначалося в тогочасних документах, після всенародного обговорення проблем управління народним господарством, щоб «дати ще більший простір розвиткові продуктивних сил країни, повніше використати наявні величезні резерви, чимдалі ширше розвивати ініціативу й активність мас трудящих», управління промисловістю почало здійснюватися через ради народного господарства, так звані раднаргоспи (РНГ).
Відповідно до закону СРСР «Про подальше вдосконалення організації управління промисловістю і будівництвом» Верховна Рада УРСР прийняла однойменний закон, згідно з яким в Україні було створено 11 раднаргоспів, що в межах економічних адміністративних районів керували дорученими їм галузями промисловості: Вінницький (Вінницька і Хмельницька області), Луганський, Дніпропетровський, Запорізький, Київський (Київська, Черкаська, Кіровоградська, Житомирська області й м. Київ), Львівський (Львівська, Тернопільська, Ровенська, Волинська області), Одеський, Сталінський (Донецький), Станіславський (Закарпатська, Станіславська, Чернівецька області), Харківський (Харківська, Полтавська, Сумська області), Херсонський (Херсонська, Кримська, Миколаївська області й м. Севастополь). РНГ було передано комбінати, трести, підприємства, будівельні організації, контори, бази матеріально-технічного забезпечення, а також підприємства республіканської промисловості та інші господарські організації, які раніше підпорядковувалися загальносоюзним і союзно-республіканським міністерствам. Міністерства й державні комітети ліквідовувалися. Відповідні зміни вносилися до Конституції УРСР. Це була спроба надати республікам більше прав у керівництві економікою. Однак управління промисловістю через РНГ послаблювало контроль тоталітарного режиму над республіканською економікою, тому він повернувся до попередніх методів централізованого жорсткого управління. В політичних документах це пояснювалося тим, що відхід від галузевого принципу управління промисловістю призвів до зниження рівня керівництва багатьма галузями, до порушення технічної політики й розпорошення кваліфікованих кадрів, породив багатоступеневу систему управління.
'Для усунення цих недоліків було створено галузеві державні комітети (хімічної, нафтопереробної, паливної промисловості, авіаційної техніки, оборонної техніки, електронної техніки та ін.). Вони підпорядковувалися безпосередньо промисловості. Їхнє завдання полягало у проведенні прогресивної технічної політики, у впровадженні передової техніки на галузевих підприємствах, підпорядкованих Вищій раді народного господарства (ВРНГ) СРСР.
Поряд з галузевими державними комітетами створювалися виробничі державні комітети (газової промисловості, середнього машинобудування, енергетики). На відміну від галузевих, вони мали у своєму розпорядженні підприємства певної галузі й керували ними. Виробничі державні комітети, звичайно ж, були покликані забезпечити технічний прогрес у своїй галузі.
Однак створення державних комітетів за галузями промисловості не забезпечувало прискорення технічного прогресу в промисловості. Партія і уряд СРСР прийняли 11 січня 1963 р. постанову «Про підвищення ролі державних комітетів та їх відповідальність за розвиток галузей промисловості». Голови держкомітетів наділялися правами міністрів СРСР і вводилися до складу членів Держплану СРСР. Один із заступників голови кожного комітету входив до складу членів Раднаргоспу СРСР. Але цей та інші нормативно-правові документи не розв'язували проблеми, оскільки промислові підприємства не підпорядковувалися галузевим державним комітетам. Щоб усунути перешкоди на шляху прогресивного розвитку промисловості, ЦК КПРС і Рада Міністрів СРСР постановою від ЗО вересня 1965 р. «Про поліпшення управління промисловістю» ліквідували усі ради народного господарства й повернулися до управління промисловістю за галузевим і принципом через союзно-республіканські й загальносоюзні І міністерства, обмежуючи суверенітет республік.
Зміни в системі органів управління, передбачені зазначеною постановою, були закріплені в Законі «Про зміну системи органів управління промисловістю і перетворення деяких інших органів державного управління», прийнятому 2 жовтня 1965 р. У зв'язку з цим сьома сесія Верховної Ради Української РСР шостого скликання прийняла 23 жовтня 1965 р. Закон «Про зміну органів управління промисловістю і перетворення деяких інших органів державного управління Української РСР». За цим законом замість ліквідованої ради народного господарства в УРСР було створено дев'ять союзно-республіканських промислових міністерств і республіканське Міністерство місцевої промисловості. На союзно-республіканські перетворилися Держплан УРСР і Держбуд УРСР. Структура міністерств і відомств в Україні часто змінювалася. Постановою Ради Міністрів УРСР від 14 січня 1966 р. ліквідовувалися раднаргоспи економічних районів УРСР.
Протягом 70—80-х рр. система управління в УРСР не зазнавала суттєвих змін. Найвищим виконавчим і розпорядчим органом державної влади залишався уряд — Рада Міністрів УРСР, що формувалася Верховною Радою УРСР на першій після виборів сесії. До складу уряду входили: Голова Ради Міністрів, його перші та інші заступники, міністри, голова Державного планового комітету, голови Державних комітетів з професійно-технічної освіти, телебачення і радіомовлення, нагляду за безпечним веденням робіт у промисловості й гірничого нагляду, використання трудових ресурсів, голова Комітету державної безпеки, голова об'єднання «Укрсіль-госптехніка», начальник Головного управління з матеріально-технічного постачання, начальник Центрального статистичного управління при Раді Міністрів УРСР.
Під керівництвом ЦК КПУ та Ради Міністрів працювали головні управління, комітети та інші республіканські відомства; вони об'єднували і спрямовували роботу міністерств, перевіряли діяльність уповноважених загальносоюзних міністерств і відомств, а в разі необхідності створювали спеціальні комітети й головні управління в справах господарського і культурного будівництва, спрямовували і перевіряли роботу виконавчих комітетів обласних рад.
За Конституцією, уряд УРСР був відповідальним перед Верховною Радою, а в період між сесіями — перед Президією Верховної Ради і їм підзвітний. Але жодне рішення з тих чи інших загальнореспубліканських проблем не надходило до Верховної Ради без розгляду на Політбюро ЦК КПУ і ЦК Компартії України. Так, Верховна Рада УРСР спершу подавала звіт про виконання Державного бюджету до ЦК КПУ, а потім, після «партійного схвалення»,— до Верховної Ради. Отже, фактично вища влада й управління перебували в руках ЦК КПРС — ЦК КПУ. Такий стан речей був законодавче закріплений Конституцією СРСР 1977 р.
Від вищих партійних інстанцій залежали й місцеві органи влади та управління. В тогочасних документах зазначалося, що партійні комітети республіки проводили значну роботу, спрямовану на зміцнення рад депутатів та їхніх виконавчих і розпорядчих органів досвідченими працівниками. З цією метою створювалася ціла система пільг, зокрема підвищувалася заробітна плата працівників партійного і радянського апарату.
Відповідно до Конституції УРСР 1937 р. місцеві органи влади мали назву рад депутатів трудящих, а пізніше, за Конституцією УРСР 1978 р., вони почали називатися радами народних депутатів. В Україні, як і в усьому СРСР, сформувалася єдина система місцевих рад — обласні, міські, районні в містах, сільські та селищні ради народних депутатів. Верховній Раді СРСР підлягала вся система рад. Ради вищого рівня керували радами нижчого рівня. Місцеві ради розглядалися як представницькі органи народу й одночасно як органи державної влади. За Конституцією СРСР (1977 р.) і Конституцією УРСР (1978 р.) всі органи державної влади були підпорядковані й підзвітні радам.
Діяльність системи рад, як і партії, будувалася на засадах демократичного централізму. За адміністративно-територіальним поділом в УРСР у 70-х рр. діяло 10348 місцевих рад, у тому числі 25 обласних, 2 міські — міст республіканського підпорядкування, 476 районних, 90 районних у містах, 385 міських — міст обласного й районного підпорядкування, 772 селищних і 8598 сільських. Обласні, районні, міські, сільські й селищні ради обиралися всіма громадянами відповідної адміністративно-територіальної одиниці (області, району, міста і т. д.) на основі загального, рівного і прямого виборчого права при таємному голосуванні терміном на 2 роки. Згідно з Конституцією УРСР місцеві ради діяли на засадах колективності керівництва, гласності, регулярної звітності депутатів перед виборцями і виконавчих комітетів перед радами й населенням, широкого залучення трудящих до участі в їхній роботі. Всі питання, віднесені до компетенції рад, розв'язувалися, виходячи насамперед із загальнодержавних інтересів, потім — з інтересів області, району, міста, селища, села, трудових колективів, партійних і громадських організацій. Фактично ж усі питання вирішувалися в інтересах партійної і радянської бюрократії. Якраз у цьому полягала суть комуно-радянського демократичного централізму.
Юридичне права й обов'язки місцевих органів влади визначалися в положеннях про обласну, районну, міську ради і в законах про сільську та селищну ради. В цих документах знайшли відображення права місцевих органів влади у галузі планування, керівництва промисловістю і будівництвом, сільським господарством, розвитком народної освіти, охорони здоров'я, культурно-побутового обслуговування населення.
Основною організаційною формою діяльності рад були сесії (загальні збори депутатів). За Конституцією УРСР, сесії обласних і міських (у містах з районним поділом), районних, сільських та селищних рад скликалися не рідше шести разів на рік, тобто один раз на два місці. Законом передбачалося скликання й позачергових сесій рад — як за ініціативою виконкому, так і на пропозицію вищих органів чи вимогу третини депутатів. На сесіях обговорювалися і вирішувалися всі найважливіші питання господарського й соціально-культурного будівництва після схвалення відповідними партко-мами, періодично заслуховувалися звіти виконкомів, їхніх відділів і управлінь, постійних комісій.
Виконавчими й розпорядчими органами рад депутатів трудящих (народних депутатів) були виконкоми. Вони обиралися з числа депутатів відкритим голосуванням на перших після виборів сесіях. До їхнього складу входили, як правило, з числа комуністів: голова виконкому, заступники голови, секретар і члени виконкому. Кількісний склад виконкому встановлювався радою. Виконкоми здійснювали керівництво господарським і соціально-культурним будівництвом на основі рішень ради й вищих партійних і державних органів, контролювали додержання всіма організаціями і установами конституційних норм, законів, положень і обов'язків, організовували виконання постанов партії і уряду, рішень рад та своїх власних рішень.
Для керівництва окремими галузями економіки й культури ради депутатів трудящих створювали відділи і управління виконкомів. Вони підлягали виконавчому комітетові й раді, з одного боку, і відповідному відділові (управлінню) виконкому вищої ради аж до міністерства Української РСР,— з другого. Така подвійна підлеглість виконавчо-розпорядчих органів місцевих рад була виявом тоталітарної підпорядкованості найвищим органам влади й управління в Україні і Радянському Союзі.
Крім відділів кожна рада, залежно від характеру економіки і конкретних місцевих умов, створювала необхідну кількість постійних комісій: планово-бюджетну, з питань промисловості, сільського господарства, народної освіти, торгівлі, шляхового будівництва, благоустрою, соціалістичної законності тощо. Постійні комісії як допоміжні органи ради мали широкі права й повноваження, зокрема вони допомагали раді вивчати віднесені до їх компетенції галузі економіки і культури, готувати питання на розгляд сесії або виконкому, організовувати реалізацію їхніх рішень, контролювати хід виконання господарських планів, місцевих бюджетів, рішень ради і вищих за рангом органів влади й управління.
Усі форми і методи організаторської роботи рад мали на меті примусити колективи підвідомчих підприємств і територій виконувати планові завдання, які були часто нереальними або, навпаки, непотрібними. Не вдаючись до економічного аналізу, зазначимо, що державна партійно-радянська система стала гальмівним чинником суспільного прогресу. Діяльність партійних органів свідчить, що КПРС виступала не як політична організація, а переважно як державно-господарський орган, підміняючи законодавчу, виконавчу й судову влади.
< Попередня Наступна >