Кодифікація і розвиток права в Україні у 1950—1980-х рр.
Історія держави і права України - Історія держави і права України |
Кодифікація і розвиток права в Україні у 1950—1980-х рр.
У перші повоєнні роки основи законодавства суттєво не змінилися. В 40—50-х рр. на території України все ще залишалися чинними прийняті раніше республіканські кодекси із застарілими нормами, що вже не відповідали політичним і соціально-економічним умовам.
З огляду на це 14 травня 1956 р. Президія Верховної Ради Української РСР прийняла постанову «Про перегляд кодексів законів Української РСР». XX з'їзд КПРС (1956 р.) проголосив курс на демократизацію суспільства й розширення прав союзних республік. Незадовго перед цим Верховна Рада Союзу РСР прийняла Закон «Про віднесення до відання союзних республік законодавства про устрій судів союзних республік, прийняття цивільного, кримінального та процесуального кодексів». Таким чином, до компетенції Союзу РСР тепер входило лише видання основ законодавства з перелічених галузей. З настанням цього нового етапу в законодавчій діяльності загальносоюзних органів розпочалася друга кодифікація радянських законів.
8 грудня 1961 р. Верховна Рада СРСР прийняла «Основи цивільного законодавства Союзу РСР і союзних республік». Подальша кодифікація цього законодавства тривала майже два роки. 18 липня 1963 р. Верховна Рада УРСР прийняла Цивільний кодекс УРСР, який набув чинності 1 січня 1964 р. Віддзеркалюючи положення загальносоюзних основ, цей кодекс розвинув і конкретизував їх з урахуванням судової практики Союзу РСР і Української РСР, досвіду працівників юстиції і теоретичних положень учених-правників. Зазначимо, що розвиток цивільного законодавства випливав з утопічної ідеї побудови комуністичного суспільства, включеної до третьої програми КПРС 1961 р.
Загальнодержавна власність СРСР тлумачилася як найвищий вияв цивільної, громадської, соціалістичної, комуністичної власності, що якнайповніше
У цивільному кодексі зазнало змін і спадкове право, зокрема розширювалася свобода заповідальних розпоряджень. Так, заповідач міг залишити свою власність не лише тим особам, які були спадкоємцями за законом, а й іншим або взагалі позбавити усіх їх спадщини. Замість трьох встановлювалися дві черги спадкування за законом. До спадкоємців першої черги належали діти, чоловік (дружина) і батьки померлого, а до другої — поряд з його братами і сестрами ще й діди і бабусі.
Протягом 70—80-х рр. до цивільного законодавства вводилися нові положення. За цей час зазнало змін і трудове право, що становило частину цивільного законодавства. Як зазначалося в ідеологічних постулатах КПРС, у ньому знайшли відображення заходи радянської держави, спрямовані на піднесення життєвого рівня трудящих, поліпшення й оздоровлення умов їхньої праці, посилення її охорони, вивільнення часу для підвищення культурного рівня радянських людей. Указом Президії Верховної Ради СРСР від 25 квітня 1956 р. скасовувалася судова відповідальність за деякі правопорушення, передбачалася можливість розірвання трудового договору на вимогу працівника з попередженням про це адміністрації за два тижні, надавалося право адміністрації поряд з іншими заходами звільняти працівників з роботи за прогул. Указом Президії Верховної Ради УРСР «Про посилення охорони праці підлітків» від 13 грудня заборонялося приймати на роботу осіб, яким не виповнилося 16 років. Ще раніше, 26 травня 1956 р., було встановлено 6-годинний робочий день для робітників і службовців віком від 16 до 18 років. З метою подальшого поліпшення охорони материнства і дитинства Президія Верховної Ради СРСР 26 березня 1956 р. прийняла Указ «Про збільшення тривалості відпусток по вагітності й пологах» з 77 до 112 календарних днів з видачею за цей період допомоги у встановленому порядку. У зв'язку з цим Президія Верховної Ради Української РСР указом від 15 серпня 1956 р. внесла відповідні зміни до КЗпП УРСР. 1960 р. всі робітники й службовці перейшли на 7— 8-годинний робочий день, внаслідок чого робочий тиждень скоротився на 6,5 години. Цю зміну було закріплено у ст. 119 Конституції СРСР (в редакції 7 травня 1960 р.). З 14 березня 1967 р. робітники й службовці підприємств, установ та організацій переводилися на 5-денний робочий тиждень.
Трудове право в СРСР і УРСР регулювало відносини між людьми та підприємствами, організаціями і установами. Відносини, пов'язані з управлінням працею, кооперацією за межами підприємств у масштабах галузі, не були предметом трудового права.
Важливого значення комуно-радянський режим надавав удосконаленню кримінального законодавства. Протягом 50— 80-х рр. було прийнято цілу низку загальносоюзних і республіканських актів, які звужували коло діянь, що вважалися злочинами. Так, з 1955 р. скасовувалася кримінальна відповідальність вагітних жінок за аборти, самовільне залишення підприємства тощо. Поряд з цим до діючого законодавства було внесено зміни протилежного характеру. З метою убезпечення життя громадян Президія Верховної Ради СРСР прийняла ЗО квітня 1954 р. Указ «Про посилення кримінальної відповідальності за навмисне вбивство». Відповідно до нього на осіб, винних у вчиненні умисного вбивства за обтяжливих обставин, поширювалася відповідальність за Указом Президії Верховної Ради СРСР від 12 січня 1950 р. «Про застосування смертної кари до зрадників Батьківщини, шпигунів, підривників-диверсантів».
З 1954 р. в радянському кримінальному праві домінували дві тенденції: 1) обмеження і пом'якшення відповідальності за малозначні злочини; 2) посилення покарання за небезпечні злочини.
Законом від 11 лютого 1957 р. прийняття кримінальних кодексів покладалося на союзні республіки. Базою для створення нового Кримінального кодексу УРСР стали «Основи кримінального законодавства Союзу РСР і союзних республік», прийняті Верховною Радою СРСР 25 грудня 1958 р. Підготовлений протягом чотирьох років республіканський Кримінальний кодекс був затверджений Верховною Радою УРСР 28 грудня 1960 р. До нього повністю увійшли загальносоюзні закони про кримінальну відповідальність за державні й військові злочини, а також ті загальносоюзні закони, які визначали відповідальність за інші злочини, спрямовані проти інтересів СРСР.
Кримінальний кодекс охороняв від злочинних зазіхань насамперед суспільний і державний лад, соціалістичну (тобто державну) систему господарювання, соціалістичну власність і весь так званий «соціалістичний правопорядок». Статті цього кодексу віддзеркалювали ставлення держави до майна своїх громадян. Якщо розкрадання державного майна суворо каралося, то за крадіжку особистого майна призначалися незначні міри покарання. Суворі заходи покарання застосовувалися до шпигунів, диверсантів та інших ворожих елементів. З 1959 р. посилювалася відповідальність за такі злочини, як: виготовлення або збут підроблених грошей чи цінних паперів (ст. 79) та порушення правил про валютні операції (ст. 80); розкрадання державного або громадського майна в особливо великих розмірах (ст. 86); умисне тяжке тілесне ушкодження (ст. 101) і зґвалтування (ст. 117); хабарництво (ст. 168). Нове кримінальне законодавство запровадило поняття «тяжкий злочин», за вчинення якого передбачалися особливо суворі покарання. Кримінальний кодекс УРСР містив у примітці до ст. 25 вичерпний перелік тяжких злочинів, яким мусили послуговуватися суди, визначаючи вид і міру покарання, а також (на відміну від Кримінального кодексу УРСР 1927 р. й «Основ кримінального законодавства Союзу РСР і союзних республік») перелік нових обтяжливих обставин. До них відносилися: заподіяння злочину з використанням підлеглого або іншої залежної особи; вчинення злочину щодо малолітнього, старого або особи, яка перебувала в безпорадному стані;
підмовляння неповнолітніх до вчинення злочину або їх залучення до участі в злочині; вчинення злочину суспільнонебез-печним способом; вчинення злочину, пов'язаного з використанням джерела підвищеної небезпеки, а також особою, що перебувала у стані сп'яніння; вчинення повторного злочину особою, взятою на поруки, протягом терміну поруч-ництва або року після закінчення цього терміну. До осіб, які вчинили тяжкі злочини, як, зрештою, і до особливо небезпечних рецидивістів, застосовувалися найсуворіші заходи покарання — тривалі терміни позбавлення волі й у виняткових випадках — смертна кара (розстріл).
З 1960-го по 1985 р. до кримінальних кодексів було внесено понад 250 змін і доповнень, дві третини яких посилювали покарання. Це не сприяло стабільності законодавства, зростанню його ролі й авторитету в суспільстві. Навіть юристам важко було простежити за змінами й доповненнями.
Особливу загрозу для комуно-радянського режиму становив рух опору в Україні, що існував у різних формах. Як зазначається у книзі Г. Касьянова «Незгодні: українська інтелігенція в русі опору 1960—80-х рр.» (К., 1995), на період так званої хрущовської «відлиги» і після неї припадають чисельні випадки засуджень громадян України за політичними обвинуваченнями. За «антирадянську націоналістичну пропаганду» судили різних осіб у Тернополі, Чернівцях, Рівному, Луганську, Дніпропетровську, Запоріжжі, Сумах, Луцьку і, звичайно ж, у Києві. Щоб винести якнайсуворіший вирок, вину цих осіб, як правило, перебільшували або фальсифікували. За даними КДБ, протягом 1954—1959 рр. в Україні було ліквідовано 183 «націоналістичних і антирадянських угруповання», а за «антирадянську діяльність» притягнуто до суду 1879 осіб.
Кримінальний кодекс УРСР 1960 р. зберігав статті, спрямовані на боротьбу режиму з інакомисленням. До дисидентів застосовувалися ст. 61 — «шкідництво» і сумнозвісна (універсальна) ст. 62 — «антирадянська агітація і пропаганда». Під дію останньої підпадав будь-який вияв невдоволення владою, до того ж поняття «антирадянський» здебільшого визначали не правові норми, а безпосередньо працівники каральних органів. Так, відомого правозахисника Л. Лук'яненка, що проходив по справі «сепаратисти», було засуджено за ст. 56 — «зрада батьківщини» до розстрілу лише за те, що він розробляв і обговорював зі своїми товаришами програму майбутньої Української робітничо-селянської спілки (УРСС). Ця дія кваліфікувалася як «змова з метою захоплення влади».
Після усунення М. Хрущова з посад першого секретаря ЦК КПРС і голови Ради Міністрів СРСР репресії за інакомислення і дисидентство посилилися. І лише «перебудова» кінця 80-х рр. загальмувала процес насильства. Політичний плюралізм уже не вважався злочином.
У 60—70-х рр. продовжувалася кодифікація радянського законодавства. Вона здійснювалася на базі «Основ законодавства Союзу РСР і союзних республік про шлюб і сім'ю» (1968 р.), «Основ законодавства Союзу РСР і союзних республік про працю» (1970 р.), «Основ законодавства Союзу РСР і союзних республік про охорону здоров'я» (1969 р.), «Основ законодавства про народну освіту» (1973 р.). Радянське законодавство розроблялося на основі світових досягнень теорії права і юриспруденції, однак, за словами самих слідчих, ці закони писалися для світової громадськості, а в СРСР панували сваволя, авторитаризм і догматизм комуно-радянських чиновників.
Наприкінці 80-х рр. в СРСР діяло понад ЗО тис. нормативних актів уряду, з них 85 % були господарськими, тобто міністерства й відомства практично виступали монополістами в праві. Ці нормативні акти, як правило, суперечили Конституції і чинному законодавству.
25 червня 1975 р. найвище чиновництво ЦК КПРС і Ради Міністрів прийняло постанову «Про заходи щодо подальшого вдосконалення господарського законодавства». Основною метою цієї постанови було впорядкування відомчих актів з урахуванням процесів тодішнього розвитку економіки.
Важливою віхою в кодифікації законодавства СРСР і союзних республік стала постанова ЦК КПРС, Президії Верховної Ради СРСР і Ради Міністрів СРСР від 2 вересня 1976 р. «Про підготовку і видання Зводу законів СРСР». До Зводу мали увійти законодавчі акти й найважливіші постанови ЦК КПРС, Президії Верховної Ради СРСР і Ради Міністрів СРСР. Рішення союзних органів продублювали владні структури республік. Так, в Україні протягом 1982—1988 рр. було видано 9 томів Зводу законів УРСР. Цей Звід, як і Звід законів СРСР, став етапом на шляху вдосконалення правової системи й подальшого розвитку комуно-радянського законодавства. За визначенням А. Собчака у статті «Дорога к праву», опублікованій у «Правде» за 5 грудня 1999 р., Звід законів СРСР на 90 % складався з нормативних актів ЦК КПРС і Ради Міністрів СРСР, тобто це був звід постанов, а не законів.
Формування матеріалів Зводу законів УРСР здійснювалося на основі Конституції УРСР 1978 р., у відповідність до якої приводилося все законодавство. Було внесено зміни до термінів повноважень Верховної Ради (з 4 до 5 років), а також місцевих рад — з 2 до 2,5 року, знижено віковий ценз обрання депутатами Верховної Ради і місцевих рад з 21 до 18 років. Відповідно до Конституції розширювалися повноваження Верховної Ради, але номінальне. Насправді ж усі важливі питання, що належали до її компетенції і навіть до компетенції Верховної Ради СРСР, вирішувала КПРС, яка, за Конституцією, ставши ядром політичної системи СРСР, керуючою і спрямовуючою силою радянського суспільства, на чолі з Політбюро поєднувала законодавчі, управлінські й контрольні функції, втручалася в роботу органів управління і місцевих рад через свої партійні осередки на місцях. Зазначимо, що радикальних змін у комуно-радянську систему не було внесено. Вона залишалася такою ж тоталітарною, як і раніше.
За Конституцією, основу радянського суспільства становили політична й економічно-соціальна системи. Перша складалася з таких елементів: «загальнонародна» держава;
КПРС — керівна і спрямовуюча сила радянського суспільства; профспілки, комсомол, кооперативні та інші громадські організації; трудові колективи. Друга включала єдиний народногосподарський, тобто державний, комплекс з його складовими: плановим веденням господарства на базі соціалістичної власності; участю трудящих в управлінні виробництвом;
розвитком соціалістичного змагання; поєднанням галузевої і територіальної форм управління з господарською самостійністю і ініціативою підприємств, об'єднань та інших організацій.
Зазначимо, що основними тенденціями розвитку радянського права після 2-ї світової війни були:
— відновлення соціалістичної законності у сферах державного і господарського життя та ліквідація її деформації;
— подальший розвиток і вдосконалення основних принципів радянського права;
— посилення правотворчої діяльності радянської влади;
— приведення законодавчої бази у відповідність з новими політичними й соціально-економічними завданнями радянської держави;
— підготовка й проведення кодифікації радянського законодавства.
— посилення юридичної відповідальності за правопорушення.
Отже, радянське право носило в основному декларативний і суперечливий характер, розроблялось і спрямовувалося ЦК КПРС, служило ідеологічною основою для забезпечення пріоритету держави над суспільством і особою, перетворюючи на фарс усі права й свободи, формально надані союзним республікам.
< Попередня Наступна >