Сімейне право
Історія держави і права України - Історія держави і права України |
Сімейне право
Шлюбно-сімейні відносини в Україні регулювалися Декретом РНК УСРР «Про цивільний шлюб і про запровадження книг запису актів громадянського стану» від 20 лютого 1920 р. Цей декрет мав відмінити церковне вінчання. Він встановлював найважливіші правила укладення шлюбу, зокрема принцип свободи й добровільності, містив перелік перешкод (мінімальний шлюбний вік, кровна спорідненість, перебування в іншому шлюбі, психічна хвороба), відкидав релігійні обмеження при виборі прізвища, а також визначав процедуру державної реєстрації шлюбу в органах ЗАГСу.
31 травня 1926 р. сесія ВУЦВК прийняла Кодекс законів про родину, опіку, подружжя і про акти громадянського стану. Він складався з п'ятьох основних розділів: 1) про сім'ю; 2) про опіку й опікування; 3) про шлюб; 4) про зміну громадянами своїх прізвищ та імен; 5) про визнання особи безвісно відсутньою або померлою. Цей кодекс за змістом в основному збігався з сімейними кодексами союзних республік.
У ст. 1 Сімейного кодексу УСРР було сформульовано засади тогочасних сімейних відносин, права й обов'язки дітей щодо батьків, а відтак, і батьків стосовно дітей. За останніми зберігалися всі права незалежно від того, чи перебували їхні батьки в момент запліднення або народження дитини в шлюбі чи ні.
Кодекс детально регламентував особисті й майнові права батьків та їхніх дітей, а також порядок судового встановлення позашлюбного батьківства: протягом року від дня повідомлення ЗАГСу особа, вказана матір'ю як батько, могла порушити в суді спір про правдивість заяви матері дитини (з одночасним повідомленням про це в органи ЗАГСу) й пред'явити відповідні докази на підтвердження своєї заяви. З винесенням рішення про визнання батьком позашлюбної дитини особи, вказаної матір'ю, суд зобов'язував цю особу брати участь у витратах, пов'язаних з ут
Цим кодексом уперше запроваджувався інститут усиновлення як захід, спрямований на забезпечення інтересів малолітніх і неповнолітніх дітей, що потребують домашнього виховання.
Також визначалися умови вступу в шлюб: відповідний вік (для чоловіків становив 18 років, для жінок — 16 років), відсутність психічної хвороби, неперебування в іншому зареєстрованому шлюбі.
Регламентувалися питання про розлучення. Воно визнавалося можливим як за згодою подружжя, так і за бажанням одного з них.
Окреслювалось правове регулювання подружнього майна:
добро, надбане сумісною працею за час шлюбу, вважалося спільною власністю подружжя, все інше становило окрему власність кожного з них.
Визначався порядок отримання аліментів. Такого права набував один з подружжя у разі настання непрацездатності до шлюбу, під час шлюбу або не пізніше як через рік після розлучення.
Сімейний кодекс УСРР 1926 р. залишався чинним і в повоєнний період. Щоправда, низка його статей (особливо в розділах про шлюб і про сім'ю) зазнала суттєвих змін і доповнень у зв'язку з прийняттям двох союзних правових актів: постанови ЦВК і РНК СРСР від 27 червня 1936 р. «Про заборону абортів, збільшення матеріальної допомоги породіллям, встановлення державної допомоги багатодітним сім'ям, розширення мережі пологових будинків, дитячих ясел і садків, посилення кримінальної відповідальності за несплату аліментів та про деякі зміни в законодавстві про розлучення» і Указ Президії Верховної Ради СРСР від 8 липня 1944 р. «Про збільшення державної допомоги вагітним жінкам, багатодітним і одиноким матерям, посилення захисту материнства і дитинства, про встановлення почесного звання «Мати-героїня», ордена «Материнська слава» й «Медалі материнства».
Таким чином, право СРСР сприяло становленню тоталітарного режиму, втіленню в життя сталінської моделі побудови соціалізму, забезпечувало пріоритет держави над суспільством, перетворюючи людей на гвинтики бездушної державної машини, яка, ставши гнобителем широких народних мас, дбала про ліквідацію і подальше недопущення приватної власності, нав'язувала офіційну ідеологію і мораль, грубо порушувала конституційні права й свободи громадян, норми міжнародного права, загальнолюдські принципи гуманізму. Беззаконня і сваволя не обминули жодної з радянських соціалістичних республік. Масові арешти, переселення народів, табори, спецпоселення, тюрми, колонії для неповнолітніх — усе це ганебні сторінки діяльності командно-адміністративної системи.
< Попередня Наступна >