Головне меню

7.3. Державний устрій

Історія держави і права України - Іванов В. М /Історія держави і права України / Ч.1
68

7.3. Державний устрій

Березневі статті (1654 р.) визначили державний лад України (Гетьманщини) таким, в якому тісно перепліталися республі­канські й монархічні начала. Зберігався військово-адміністратив­ний апарат влади й управління, що склався під час національ­но-визвольної війни.

На чолі Української держави стояв гетьман, якого обирала Генеральна рада. Але вже на початку XVIII ст. кандидатуру на цю посаду визначав царський уряд. Спроби деяких гетьманів (Б.Хмельницького, Д. Многогрішного, І. Самойловича) перетво­рити гетьманську владу на спадкову виявилися невдалими. А коли в 1763 р. представники української старшини звернулись до царсь­кого уряду щодо успадкування гетьманства родом Розумовського, то у відповідь Катерина II скасувала інститут гетьманства як такий. Зрозуміло, що спадкове гетьманство, в умовах феодаліз­му не тільки б значно посилило статус правителя (гетьмана), а також юридично оформило подальше існування Української дер­жави. Термін перебування гетьмана на посаді не визначався; вва­жалося, що обирали “доживотно”, тобто довічно. Хоча в геть­манських статтях 1669 р. і 1672 р. передбачалося право Генераль­ної старшини змістити гетьмана в разі його зради. Деякі гетьмани (Ю. Хмельницький, І. Виговський) самі складали повноваження на Генеральній раді. Новообраний гетьман присягав на вірність царю, після чого отримував царську грамоту на гетьманування та клейноди — знаки гетьманської влади. Обрання нового геть­мана супроводжувалося складанням статей, які визначали взає­мовідносини України й Росії, гетьмана і царя. Гетьманські статті називалися за місцем їх підписання: Переяславські (Ю. Хмель­ницького, 1659 р.), Батуринські та Московські (І. Брюховецького, 1663, 1665 р.), Глухівські (Д. Многогрішного, 1669 р.), Коно­топські (І. Самойловича, 1672 p.), Коломацькі (І. Мазепи, 1687 p.), Решетилівські (І. Скоропадського, 1709 р.), “Рішучі пункти” (Д. Апост

ола, 1728 р.). За змістом ці акти мали переважно конституційний характер. Однак із плином часу вони дедалі більше обме­жували права гетьманів і старшини.

Гетьману належала вища законодавча влада: він видавав ун­іверсали, що мали статус вищих законодавчих актів. Як глава виконавчої влади гетьман розпоряджався державними витратами, організовував збирання податків, мав право на роздачу дер­жавних земель. Гетьман представляв державу у зовнішніх сто­сунках, був вищим воєначальником, часто сам призначав гене­ральну старшину й полковників. Гетьман був вищою апеляцій­ною судовою інстанцією, мав право затверджувати судові вирокі, інколи, стосовно бунчукових товаришів та козацької верхівки, самостійно розглядав судові справи.

Однак уже після Б. Хмельницького царський уряд усіляко обмежував повноваження гетьманів. За Переяславськими стат­тями 1659 р. гетьману не дозволялося приймати послів, брати участь у військових походах без попереднього дозволу царсько­го уряду. Глухівські статті 1669 р. заборонили гетьману безпосе­редні дипломатичні зв’язки з іноземними державами. Після пе­реходу гетьмана І. Мазепи на бік Швеції в 1708 р. царський уряд значно обмежив повноваження гетьманської влади. Було відхи­лено запропоновану старшиною кандидатуру на нового гетьма­на П. Полуботка, і гетьманську булаву вручили І. Скоропадсько­му. Із 1709 р. влада гетьмана обмежується введенням посади царсь­кого резидента, який здійснював контрольні функції щодо гетьманського уряду. У військових справах гетьман підпорядко­вувався командувачу російської армії в Україні. До того ж Петро І самовладно здійснював потрібні йому переміщення серед урядовців України. З 1722 по 1727 pp. замість посади резидента дія­ла Малоросійська колегія. Хоча офіційно її статус вважався вищою апеляційною інстанцією, колегія перебрала на себе всю повноту влади. Без погодження з колегією гетьман не міг видавати уні­версали, наказувати полковникам. Колегія контролювала надходження в її розпорядження грошових та натуральних зборів, відте­пер усі податки йшли до Росії. З 1734 р. по 1750 р. Україна була без гетьмана. Справами України відало Правління гетьмансько­го уряду, до складу якого входила однакова кількість представ­ників вищого російського офіцерства й козацької генеральної старшини. Обрання 1750 p. K. Розумовського останнім гетьманом було дозволено імператрицею Єлісаветою не стільки з держав­них, скільки з особистих міркувань. Двадцятидвохлітній Кирило був рідним братом морганатичного (без права престолонаслідування) чоловіка імператриці. 1764 р. указом Катерини II гетьманство остаточно ліквідується. Для управління Україною знову було створено Малоросійську колегію, до якої входили по чотири представники царського уряду й української верхівки. Колегію очолив російський воєначальник граф П. Румянцев. Після поши­рення на українські землі у 1781 р. російської системи управління потреба у Малоросійській колегії відпала. 1786 р. її ліквідували.

У системі управління Гетьманщиною важливу роль відіграва­ли генеральна та старшинська ради. Генеральна рада зародилась під час національно-визвольної війни, про що свідчить і її первинна назва: “Військова рада”. Спочатку це було зібрання козаків, і вона мала переважно військове значення. Пізніше склад Генеральної ради розширився за рахунок представників духо­венства та міщан і вона набуває певних ознак вищого представ­ницького органу. Хоча й не стала постійно діючим органом і скли­калася для розв’язання найважливіших питань зовнішньої та внутрішньої політики, укладення миру. Генеральна рада не пе­ретворилася на орган влади, бо не було визначено організацій­них засад її роботи, періодичності, порядку скликання. Це було зібрання великої кількості людей, навіть — випадкових і неком­петентних. Пізніше Генеральну раду намагалися відродити геть­мани — прихильники республіканського напряму розвитку України (І. Виговський, П. Дорошенко). Функції представницького органу перебирає на себе старшинська рада. Існувало три види старшинських рад: а) рада гетьмана за участю Колегії генераль­ної старшини, яка мала постійний характер; б) рада генеральної та полкової старшини, яка скликалася за необхідністю; в) з’їзди старшин усіх рівнів, у яких могли брати участь представники духовенства, міщан. Рада у формі з’їздів старшин за традицією запорозького козацтва збиралася двічі на рік на Різдво й Велик-день. За відсутності гетьмана старшинська рада перетворювала­ся на вищий орган управління державою. Це було, наприклад, у 1672 р. після усунення від влади й арешту гетьмана Д. Много­грішного, у 1722 р. після смерті гетьмана І. Скоропадського. Стар­шинська рада розглядала питання внутрішньої та зовнішньої полі­тики, фінансові, податкові справи. Рада виконувала й судові функції при розгляді справ про державні злочини. Відомо, що за гетьмана К. Розумовського на старшинській раді розглядала­ся кодифікація українського права “Права, за якими судиться малоросійський народ”. Але в умовах посилення впливу уряду монархічної Росії подальший розвиток елементів парламентаризму на українських землях унеможливився.

Вищим військово-адміністративним органом, генеральним уря­дом, за допомогою якого гетьман здійснював цивільну і військо­ву владу була Генеральна військова канцелярія. Вона утворила­ся ще в роки визвольної війни і діяла до скасування гетьманства у 1764 р. Намагаючись обмежити її компетенцію, Петро І в 1720 р. вилучив із ведення генеральної канцелярії фінансові й судові справи, а в 1722 р. підпорядкував її Малоросійській колегії. Очолював Генеральну військову канцелярію генеральний писар. Вона поді­лялась на дві частини: колегіальну (генеральна старшина) і роз­порядчу (українські та російські чиновники). Колегія генеральної старшини, як уже зазначалося, була постійною радою при геть­мані. Генеральну старшину обирала старшинська рада чи при­значав гетьман. Генеральні старшини очолювали окремі галузі управління. Так, генеральний обозний завідував артилерією, за відсутності гетьмана, виконував обов’язки наказного гетьмана, керував військом. Генеральні судді, а з кінця XVII ст. їх було два, розглядали цивільні й кримінальні справи, були радниками гетьмана, виконували його спеціальні доручення. Генеральний підскарбій контролював фінанси країни. З 1728 р. було вже два підскарбії — один росіянин, а другий — українець. Генеральний писар завідував генеральною канцелярією, архівом, зберігав державну печатку, виконував доручення з міжнародних справ. Існувала також і нижча генеральна старшина, функції якої чітко не встановлювалися. Вона виконувала різні доручення гетьмана. Однак відомо, що генеральний хорунжий займався охороною військового прапора, генеральний бунчужний— гетьманського бунчука. На генеральних осавулів, а їх було два, могло покла­датися виконання дипломатичних доручень, судових розслідувань, а під час воєнних походів — навіть обов’язки наказного гетьмана.

На місцях управляли полкові й сотенні уряди, які сформувалися після визвольної війни. Територія України поділялася на своєрідні воєнно-адміністративні одиниці — полки і сотні. У другій половині XVII ст. на Правобережжі було 12 полків, а на Лівобе­режжі — 10. На чолі полкового уряду стояв полковник, котрого обирала полкова козацька рада чи рада старшин, або ж його призначав гетьман. Полковник був вищим воєначальником полку, він же очолював виконавчу владу на території полку, здійсню­вав судові функції, мав право роздачі землі за службу. У своїй діяльності опирався на полкову старшину, яка обиралася на раді полку, і за функціями була схожа на генеральну (полкові обо­зний, суддя, писар, осавул, хорунжий). Разом полковник і полкова старшина являли собою полковий уряд. Сотня була найнижчою адміністративною одиницею. Сотник, його заступник — ота­ман і сотенна старшина (писар, осавул) виконували функції сотенного уряду.

У XVIII ст. відбулися зміни в полково-сотенній системі територіального управління. Полковника призначав царський уряд, щоправда, з числа трьох обраних на раді кандидатів. Значення полкової ради помітно впало, призначений полковник користувався єдиноначальною владою. За аналогією перейшли й до при­значення сотників. Замість рад організуються полкові та сотенні канцелярії, діяльність яких дедалі більше носить бюрократич­ний характер. У 1743 р. полкові канцелярії було прирівняно до канцелярій російських губерній, а судочинство й діловодство підпорядковано російському законодавству. Дещо пізніше (1781 р.) полково-сотенний територіально-адміністративний устрій було скасовано і введено губернський поділ відповідно до російсько­го “Уложения о губерніях”.

Система управління в містах залежала від їх статусу. Ве­ликі міста користувалися магдебурзьким правом, яке надава­лось або підтверджувалося гетьманськими універсалами й ука­зами царського уряду. Але поряд з магістратами в них діяли ще й полкові чи сотенні уряди. Козацька старшина, постійно втручаючись у справи міста, звужувала сферу міського самоврядування. Значна кількість міст мала статус ратушних, тобто не користувалася магдебурзьким правом і ще більше залежала від козацької адміністрації. У деяких містах органи самоврядування виникали й функціонували на базі специфічного українського міського права (місцевих статутів), яке істотно трансформува­ло норми магдебурзького права відповідно до місцевих вимог.

Запорізька Січ після 1654 р. зберегла самоврядування на ос­нові колишніх традицій суспільно-політичного ладу й намагала­ся здійснювати незалежну політику. У відносинах з Гетьманщи­ною вона відігравала роль опозиційного центру, приймаючи всіх, хто був незадоволений політикою гетьманів. Політичні орієнтири Запоріжжя час від часу змінювалися. Царський уряд, зважаючи на необхідність охорони південних кордонів, змушений був миритися з існуванням Січі. Перехід кошового отамана К. Гордієнка і його прибічників разом з І. Мазепою на бік Карла XII було ви­користано Петром І як привід для ліквідації Запорізької Січі. Ча­стина запорожців з дозволу кримського хана на півдні заснувала Олешківську Січ, внаслідок чого козацтво було відірване від України-Гетьманщини. На прохання гетьмана Д. Апостола у 1734 р. імператриця Анна Іоанівна дозволила запорожцям заснувати Нову Січ. Було укладено договір між царським урядом і запорожцями на зразок гетьманських статей: Січі поверталися всі землі й підтверджувалася її автономія. За несення військової служби запорожцям виплачувалося 20 тис. крб. щорічно. Січ перебувала у підпорядкуванні київського генерал-губернатора, — головно­командувача російськими військами в Україні. У наступних ро­сійсько-турецьких війнах запорожці воювали так добре, що імпе­ратриця Катерина II осипала їх похвалами й нагородами. Однак автономне існування Запорізької Січі в соціально-політичному й економічному відношенні не вписувалось у систему самодержав­ства. Запоріжжя, яке не зазнало кріпацтва і мало достатньо вільних земель, надавало притулок селянам-утікачам. Запорожці незмінно брали участь у селянських повстаннях проти панів. Керівник Коліївщини М. Залізняк був запорожцем. Чимало запо­рожців брали участь у гайдамацькому русі. До того ж серед са­мих запорожців звичайним явищем були соціальні конфлікти між багатою старшиною та голотою. Зокрема, в 1768 р. особливо за­пекла сутичка змусила старшину переховуватись у сусідніх російських залогах і звернутися по допомогу до російських військ для наведення порядку. Після завершення російсько-турецької війни 1769-1774 pp. Запорізька Січ утратила й своє військово-стратегічне значення форпосту проти турецької та кримсько-татарської агресії. Повертаючися з війни, російські війська під командуван­ням генерала Текелі оточили й зруйнували Січ. 3 серпня 1775 р. Катерина II підписала маніфест про ліквідацію Запорізької Січі. її територію було приєднано до Новоросійської губернії. Близь­ко половини всіх запорізьких земель було розподілено між російськими вельможами, решту передано німецьким і сербським ко­лоністам. Кошового отамана П. Калнишевського та частину ко­зацької старшини заслали до Соловків. Рядовим козакам дозволили поступати на службу в козацькі полки або переходити в селянство. Значна частина запорожців була зарахована царським урядом до розряду військових поселенців. Близько 5 тис. запорожців знайшли собі притулок на турецькій території, створивши Задунайську Січ поблизу гирла Дунаю.

Судова система Гетьманщини після 1654 р. складалася з Ге­нерального військового суду, полкових, сотенних і громадських (сільських) судів. Вищою судовою інстанцією був Генеральний військовий суд. Він діяв як суд першої інстанції у справах особ­ливої важливості і складався з генерального судді та генераль­ної старшини. В різний час генеральних суддів було від одного до трьох. Згідно з “Рішучими пунктами” Д. Апостолу 1728 р. до складу суду ввели трьох українських і трьох російських чинов­ників. Кандидатури членів суду затверджувалися царем. Геть­ман став президентом суду. Полкові суди у складі полкового судді, полковника й полкової старшини розглядали кримінальні й цивільні справи. Вони були судами другої інстанції відносно со­тенних судів. Сотенні суди діяли на території сотні й за своїм складом нагадували сотенне правління. Поступово їх значення зменшилось, а сфера компетенції звузилася до розгляду незначних спорів між козаками. У містах суди перебували під значним впливом козацької адміністрації. Інколи це були отаманські суди за участю козацької ради, які користувалися звичаєвим правом. В магістратських містах суди все ще діяли на основі магдебурзь­кого права. Гетьман Д. Апостол інструкцією від 1 червня 1730 р. дещо розмежував компетенцію полкових, сотенних і міських судів. Юрисдикції громадських судів підлягали як селяни, так і коза­ки, але їхні справи розглядалися окремо. Крім цих судів за Геть­манщини існували церковні, мирові, цехові, третейські та яр­маркові суди.

У 1760-1763 pp. на прохання старшини, що прагнула зрівня­тися в правах з російським дворянством, було проведено судо­ву реформу. Вона мала зрівняти у підсудності всі прошарки па­нівного класу, обмежити компетенцію Генерального військового суду як суду першої інстанції для вищої старшини. Потрібно було, нарешті, відокремити розгляд цивільних та кримінальних справ, спростити судову систему. Внаслідок реформи було створено 20 судових повітів, і в кожному засновано земський суд з цивіль­них та підкоморський суд із земельних справ. Для розгляду кри­мінальних справ було відновлено діяльність гродських (міських) судів у всіх 10 полкових містах. Судді обиралися з числа козацької старшини. Генеральний військовий суд, до складу якого вхо­дило два судді і по одному представнику з 10 полків, став апе­ляційною інстанцією для новоутворених судів. Відтак судова ре­форма, відокремивши судову систему від адміністративної, мала, безперечно, позитивне значення. Водночас вона фактично поно­вила судову систему литовсько-польської доби.

 

< Попередня   Наступна >