Головне меню
Головна Підручники Господарське право ГОСПОДАРСЬКЕ ЗАКОНОДАВСТВО (ПРАВО Тема 13. Трудове законодавство в умовах ринку. Трудові ресурси і трудові правовідносини в господарській сфері. // Поняття трудового права України як самостійної галузі права та її місце в умовах ринкової економіки

Тема 13. Трудове законодавство в умовах ринку. Трудові ресурси і трудові правовідносини в господарській сфері. // Поняття трудового права України як самостійної галузі права та її місце в умовах ринкової економіки

Господарське право - ГОСПОДАРСЬКЕ ЗАКОНОДАВСТВО (ПРАВО
233

Тема 13. Трудове законодавство в умовах ринку. Трудові ресурси і трудові правовідносини в господарській сфері.

Поняття трудового права України як самостійної галузі права та її місце в умовах ринкової економіки.

В наш час трудове право в промислово розвинених країнах світу визнається однією з головних галузей права. І це зрозуміло, оскільки саме в сфері застосування праці, де створюються матеріальні й духовні блага, знаходиться зона переплетіння життєво важливих інтересів різних соціальних груп, інтересів державних, суспільних і особистих, приватних. Від методів правового регулювання праці багато в чому залежить суспільний спокій і відчуття обопільного розуміння між суб’єктами трудових відносин. Це сфера, в якій задіяно найбільше число членів суспільства. А тому вона заслуговує на особливу пильну увагу держави.

Трудове право України є однією з провідних галузей права у системі національного права. Воно займає одне з провідних місць серед галузей сучасного права України. Його значення визначається роллю праці в суспільстві. Кожній людині, котра реалізує закріплене в статті 43 Конституції України право на працю, доводиться стикатися з нормами трудового права.

Трудове право за своєю суттю є правом захисту інтересів людини праці, захисту працівника від експлуатації з боку роботодавця. Трудове право зародилося у цивільному праві й лише усвідомлення суспільством необхідності забезпечення соціальних прав людини у процесі здійснення найманої праці дозволило трудовому праву набути статус самостійної галузі права. Трудове право завжди було публічно-правовим, хоча зміст кожної із засад, їх співвідношення у різні періоди історичного розвитку нашої держави були різними. У сучасному трудовому праві України поєднуються публічні й приватні засади та окреслилася тенденція до переваги приватних. Починаючи

з 90-х років, набули значного поширення договірні засади регулювання трудових відносин, зросла роль колективного договору, почали укладатися угоди на різних рівнях. Разом з тим необхідно враховувати традиції національної правової системи, в якій значну роль відіграє держава. Публічність у трудовому праві полягає в особливій ролі держави, яка на законодавчому рівні встановлює мінімальні загальнообов’язкові соціальні стандарти у сфері праці; норми підвищеного соціального захисту для окремих категорій працівників; виступає гарантом дотримання соціальних прав людини у сфері праці, передбачених міжнародно-правовими актами, Конституцією і трудовим законодавством України; а також у наявності й функціонуванні державних підприємств, установ та органів, котрі діють як роботодавці й забезпечують робочі місця; в обов’язку держави здійснювати діяльність щодо бронювання і створення робочих місць та фінансування програм щодо зайнятості й професійного навчання населення.

Держава повинна створювати умови для реалізації громадянами соціальних прав, забезпечувати їх гарантії. Разом з тим держава відмовилася від надання громадянам гарантованої роботи. Відповідно до ч. 2 ст. 43 Конституції України держава створює умови для повного здійснення громадянами права на працю, гарантує рівні можливості у виборі професії та роду трудової діяльності, реалізує програми професійно-технічного навчання, підготовки і перепідготовки кадрів відповідно до суспільних потреб. Таким чином, держава гарантує кожному право на працю шляхом встановлення рівних можливостей для працевлаштування за вільним вибором. Конституція України не передбачає обов’язок працювати, громадяни мають змогу самі обирати види і тривалість своєї трудової зайнятості та соєю працею заробляти собі на життя. Держава приймає на себе обов’язок забезпечити кожному таку можливість.

Трудове право – це сукупність правових норм, які регулюють трудові відносини всіх працівників різних підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності, виду діяльності і галузевої належності.

Трудове право – це галузь права, норми якої регулюють відносини між працівниками та роботодавцями у сфері праці на підприємствах, установах, організаціях різних форм власності.

Оскільки трудове право є самостійною галуззю права, то вона має свій специфічний предмет та метод правового регулювання.

Предмет трудового права відповідає на питання: які суспільні відносини регулюються цією галуззю права? Сама назва трудового права свідчить про те, що зміст відносин, які регулюються цією галуззю права, складає трудова діяльність людей. Однак не всі відносини, пов’язані з працею, включаються в сферу дії трудового права, а ті відносини, які входять в предмет – неоднорідні за своїм змістом, цільовим призначенням і суб’єктивним складом.

Визначення предмета трудового права має особливе значення, адже тільки визначивши коло суспільних відносин, які в цей час становлять предмет трудового права, можна окреслити сферу застосування трудового законодавства.

Існують два підходи до розуміння предмету трудового права. Відповідно до ідеї „широкої” сфери трудового права його предметом виступають трудові відносини усіх працівників, тобто найманих працівників (для яких характерна залежна праця), працівників-власників (члени кооперативів, колективних підприємств, господарських товариств, селянських (фермерських) господарств, які працюють на умовах трудового договору), працівників, подібних до найманих (державні службовці, судді, прокурорсько-слідчі працівники, атестовані працівники органів внутрішніх справ, служби безпеки, військовослужбовці). Деякі прихильники цієї ідеї вважають, що трудові відносини, як такі, що виникають з цивільно-правових договорів підряду і доручення також повинні бути включені в предмет трудового права.

Згідно з ідеєю „вузької” сфери трудового права його предмет складають лише відносини найманої праці. Прихильники цієї ідеї вважають, що трудове право регулює відносини несамостійної праці. У процесі колективної праці люди підкоряються встановленому трудовому розпорядку, трудовій дисципліні, входять у підлеглість адміністрації. Відносини між роботодавцем і працівником – це і є наймана праця, праця підлегла, несамостійна. І навпаки, праця самостійна, без підкорення внутрішньому трудовому розпорядку, праця поза колективом, праця індивідуальна трудовим правом не регулюється. Говорячи про трудові відносини як предмет трудового права, потрібно мати на увазі, що мова в цьому випадку йде лише про тих з них, які базуються на найманій праці. Трудові відносини, засновані на самостійній праці (праці власників), не включаються в предмет трудового права. Останнім часом перевага надається саме ідеї „вузької” сфери трудового права, тому слід встановити значення таких понять як „найманий працівник” та „наймана праця”. Найманий працівник – це фізична особа, яка працює за трудовим договором на підприємстві, в установі та організації, в їх об’єднаннях або у фізичної особи, які використовують найману працю. Наймана праця, що здійснюється у рамках трудового договору, характеризується наступними правовими ознаками:

- праця юридично несамостійна, а така, що протікає у рамках визначеного підприємства, установи, організації (юридичної особи) або в окремого громадянина (фізичної особи);

- не на основі власних коштів виробництва, а за рахунок коштів (капіталу) власника;

- не на свій страх і підприємницький ризик, а шляхом виконання у роботі вказівок та розпоряджень власника або уповноваженого ним органу і під гарантовану оплату;

- виконання роботи певного виду (трудової функції);

- трудовий договір укладається, як правило, на невизначений строк і лише у випадках, передбачених законодавчими актами, - на визначений строк;

- здійснення трудової діяльності відбувається, як правило, у колективі працівників (трудовому колективі);

- виконання протягом встановленого робочого часу певної міри праці (норм праці);

- отримання від роботодавця у встановлені терміни винагороди за роботу, що виконується;

- забезпечення роботодавцем гарантій у встановлених випадках;

- участь роботодавця у фінансуванні соціального страхування працівника.

Що стосується правового регулювання праці категорій працівників „подібних” до найманих – державних службовців – то їх праця регулюється спеціальними законами, а в частині, не врегульованій таким чином – законодавством про працю. Не поширюється трудове законодавство на проходження служби військовослужбовцями. Їхні трудові відносини регулюються Статутами внутрішньої служби Збройних Сил України, стройовим статутом, статутом гарнізонної та вартової служби, Дисциплінарним статутом ЗC України. Відносно працівників воєнізованої охорони слід вважати, що їх трудові відносини повинні регулюватися трудовим законодавством, оскільки такі працівники укладають трудовий договір з певним підприємством, установою, організацією. Особливості їх трудових відносин цілком узгоджуються з принципом диференціації трудового права. Для таких працівників при прийомі на роботу визначається трудова функція, її обсяг, оплата праці, місце роботи, режим роботи. Такі суттєві умови не можуть бути змінені в односторонньому порядку роботодавцем і вимагають згоди працівника. Основною ознакою, що відрізняє працю таких суб’єктів, є їхній правовий зв’язок із конкретним роботодавцем (організацією), а не з державою в цілому, як це має місце при виконанні військової служби. Відносини щодо проходження служби в органах МВС України регулюються ЗУ „Про міліцію”, Положенням про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, Дисциплінарним статутом органів внутрішніх справ України.

Також слід мати на увазі, що трудове право зорієнтоване на колективну працю. Трудова діяльність окремої – письменника, вченого, художника, що не пов’язана із застосуванням найманої праці та яка виконується власними силами, на власний ризик, трудовим законодавством не регулюється. Якщо ж письменник або вчений працюють в трудовому колективі видавництва або наукової установи на основі трудового договору (контракту), то мають місце трудові відносини, засновані на найманій праці, і в наслідок цього врегульовані трудовим правом.

Що стосується правового регулювання праці працівників-власників то згідно з ч. 2 ст. 3 КЗпП України особливості праці членів кооперативів і їх об’єднань, колективних сільськогосподарських підприємств, селянських (фермерських господарств), працівників підприємств з іноземними інвестиціями визначаються законодавством і їх статутами. Отже правовий режим праці працюючих власників може мати істотні відмінності від умов, передбачених трудовим законодавством. Ці особливості можуть поширюватися на регулювання робочого часу і часу відпочинку; умов визначення трудової функції, переходу на іншу роботу; підстав і порядку відсторонення від роботи; припинення членських відносин; дисциплінарної і матеріальної відповідальності.

Наприклад:

- трудові відносини в селянському (фермерському) господарстві визначаються й регулюються його членами, а в кооперативних підприємствах і КСП можуть бути визначені законодавством про них або їхніми статутами в передбачених КЗпП межах;

- чинне законодавство не поширює на випадки виключення з членів кооперативів або КСП, звільнення їх з певних посад (роботи), переведення на іншу роботу норми КЗпП, що регулюють переведення на іншу роботу, підстави й порядок припинення трудового договору. Спори з цих питань належить вирішувати виходячи з відповідних норм законодавства про кооперативи й зазначені підприємства або з норм їх статутів чи інших нормативних актів;

- якщо актами чинного законодавства про кооперативи й КСП або їхніми статутами чи іншими нормативно-правовими актами врегульовано питання про трудову дисципліну, види дисциплінарних стягнень і порядок їх застосування, то слід виходити з цих актів, а не з загальних порожень КЗпП;

- у справах про оплату членам кооперативу чи КСП вимушеного прогулу у зв’язку з незаконним звільненням, переведенням, виключенням правила закріплені в КЗпП застосовуються до винних у цьому посадових осіб у тому разі, коли питання щодо їх матеріальної відповідальності не врегульовано статутами чи іншими внутрішньогосподарськими нормативно-правовими актами, які мають застосовуватися в таких випадках.

Однак є суттєве застереження. Гарантії відносно зайнятості, охорони праці, праці жінок, молоді, інвалідів для таких працівників повинні надаватися в порядку, передбаченому законодавством про працю.

Що стосується регулювання трудових відносин найманих працівників, то це питання вирішено однозначно: на них поширюється трудове законодавство незалежно від форми власності підприємства, на якому вони працюють. Відносно регулювання трудових відносин працівників-власників існують дві моделі. За першою моделлю такі відносини регулюються законодавчими актами про відповідний вид корпоративної організації та її статутом (ст. 3 КЗпП України). За другою – вказані відносини регулюються законодавством про працю з певними особливостями, передбаченими законодавством і установчими договорами, а також локальними актами відповідних корпоративних організацій.

Всі трудові відносини, що становлять предмет трудового права, утворюють складну систему, в якій виділяється система індивідуальних відносин трудового найму і система колективних трудових відносин. Тому у сучасних умовах в систему суспільних відносин, що становлять предмет трудового права, включають дві групи відносин:

- індивідуальні відносини щодо застосування найманої праці;

- колективні трудові відносини.

Основу (ядро) предмета трудового права складають індивідуальні відносини трудового найму.

Індивідуальні трудові відносини характеризуються безпосереднім зв’язком між працівником і роботодавцем. Головна їх мета – виконання працівником певної трудової функції. Елементами цих відносин виступають усі ланки суспільних зв’язків, без яких індивідуальні трудові відносини не можуть нормально функціонувати. Особливе місце в цій системі займають відносини, що опосередковують трудовий договір між працівником і роботодавцем. Ці відносини можна розглядати як у вузькому, так і в широкому значенні. У широкому значенні трудовий договір є базою, основою всіх інших індивідуальних трудових відносин – щодо оплати праці, робочого часу, дисципліни праці тощо. Всі названі відносини виникають і протікають тільки в рамках дії трудового договору, з його припиненням припиняються і всі елементи, що його становлять. Навіть випадки невчасного розрахунку з працівником, трудові спори про незаконне звільнення пов’язані з минулими трудовими відносинами в рамках трудового договору. Розглядаючи трудовий договір у вузькому значенні, потрібно обмежитися відносинами щодо його укладення, зміни і припинення. Це – ядро всіх індивідуальних відносин трудового найму.

До індивідуальних трудових відносин належать:

професійна орієнтація і професійний підбір кадрів, що здійснюється роботодавцем;

укладення, зміна та припинення трудового договору;

відсторонення працівників від роботи роботодавцем;

нормування праці у рамках трудового договору;

оплата праці;

робочий час;

час відпочинку;

охорона здоров’я працівників у процесі праці;

дисципліна праці;

оцінка результатів праці та атестація працівників;

професійне навчання працівників та підвищення їхньої кваліфікації;

дисциплінарна відповідальність працівників;

матеріальна відповідальність сторін трудового договору.

Колективні трудові відносини становлять досить велику групу суспільних відносин, які передують, супроводять або витікають з власне трудових (індивідуальних) відносин. Колективні трудові відносини ще називають відносини, що тісно пов’язані з трудовими. Всередині колективних трудових відносин можна виділити три групи відносин:

а) відносини, що передують трудовим. До них належать:

відносини на ринку праці щодо забезпечення зайнятості і працевлаштування.

Ці відносини є комплексними за своєю юридичною природою і входять у предмет адміністративного, трудового права і права соціального забезпечення. Відносини між підприємствами і державною службою зайнятості є адміністративно-правовими, оскільки служба зайнятості наділена владними повноваженнями по відношенню до підприємства. Підприємство зобов’язане виділяти певну кількість робочих місць у рахунок броні, працевлаштовувати на ці місця працівників за направленням служби зайнятості; обладнати спеціальні робочі місця для інвалідів і забезпечити їх реальне введення в дію шляхом працевлаштування інваліда. За недотримання таких обов’язків на підприємство накладаються штрафні санкції: у разі відмови в прийнятті на роботу раніше заявлених фахівців – відшкодувати службі зайнятості всі витрати по працевлаштуванню, профпідготовці, перепідготовці, виплаті допомоги по безробіттю такому фахівцю. Також підприємство зобов’язане надавати службі зайнятості всю інформацію про наявність вакантних місць, вивільнення працівників, простої підприємства, використання працівників з неповним робочим часом. Відносини між підприємством і Державним фондом сприяння зайнятості щодо страхування від безробіття працівників підприємства, а також відносини між службою зайнятості й громадянами щодо надання послуг з працевлаштування, профорієнтації, підшукування відповідної роботи, профнавчання, перенавчання, підвищення кваліфікації, надання статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю, а також матеріальної допомоги в період профпідготовки за рахунок коштів Державного фонду сприяння зайнятості є соціально-забезпечувальними. Ще одна група відносин у сфері зайнятості і працевлаштування складається між працівником і роботодавцем щодо укладення трудового договору на основі направлення служби зайнятості. Ось саме ці відносини складають предмет трудового права;

правовідносини з професійної підготовки працівників безпосередньо на виробництві. Існує три види таких правовідносин:

- за учнівським договором з метою освоєння певної спеціальності. Їх головна функція – допомогти учням набути теоретичних і практичних навичок;

- з перенавчання.

У цьому разі працівник поряд з основною роботою за фахом опановує іншу спеціальність з метою суміщення цих професій;

- з керівництва виробничим навчанням, виникають між стороною, яка навчається, і роботодавцем.

Спільна риса всіх трьох правовідносин – їх строковість.

б) відносини, що функціонують одночасно з трудовими. До них належать:

організаційно-управлінські відносини в сфері праці.

Вони виникають з приводу встановлення умов праці і застосування трудового законодавства;

соціально-партнерські відносини.

До таких відносин можна віднести: участь трудящих в управлінні виробництвом, відносини щодо колективних переговорів та укладення і виконання колективного договору і колективних угод на галузевому, регіональному і національному рівнях, щодо діяльності професійних спілок та інших органів представництва трудових колективів у соціально-трудових відносинах;

відносини з охорони праці та щодо нагляду і контролю за охороною праці й дотримання трудового законодавства

відносини по вирішенню індивідуальних і колективних трудових спорів.

в) відносини, які слідують за трудовими. До них належать:

відносини щодо вирішення трудових спорів у питаннях здійснення тих чи інших виплат (наприклад, виплати вивільненому працівникові вихідної допомоги).

Колективні трудові відносини – це середовище буття індивідуальних трудових відносин. Ці дві групи відносин займають рівноправне місце. Більше того, індивідуальні трудові відносини не можуть існувати без колективних правовідносин, оскільки для всіх роботодавців є обов’язковими зобов’язання, які визначені Генеральною, галузевими, регіональними угодами, а також колективним договором. Індивідуальні та колективні трудові відносини тісно взаємопов’язані між собою.

Якщо при характеристиці предмета трудового права необхідно визначити, що або яке коло суспільних відносин регулює дана галузь права, то метод трудового права відповідає на питання, як, якими способами, засобами проводиться це регулювання.

Метод трудового права – це сукупність заходів, способів і форм вираження специфічних регулятивних властивостей і функцій, притаманних нормам трудового права.

Метод трудового права – це спосіб, спеціальний правовий процес, за допомогою якого право впливає на суспільні відносини, встановлюються права й обов’язки, характер взаємовідносин суб’єктів, правові засоби впливу в разі порушення прав і обов’язків.

Для трудового права характерні такі методи правового регулювання:

1) Імперативний метод – передбачає закріплення мінімального рівня гарантій трудових прав працівників – так званих соціальних стандартів, які в законодавстві повинні бути чітко сформульовані і не можуть бути змінені на шкоду працівникові;

2) Диспозитивний метод – виражається в договірному характері праці та встановленні її умов. Положення закріплені в нормативно-правових актах конкретизуються у колективних договорах, правилах внутрішнього трудового розпорядку та індивідуальних трудових договорах. В ринкових умовах зона диспозитивного методу розширюється. Однак, потрібно стерегтися перегину в бік диспозитивного методу, оскільки це здатне викликати порушення прав працівників;

3) Державно-нормативний метод – полягає в тому, що держава розробляє і приймає закони та інші нормативно-правові акти щодо регулювання трудових відносин;

4) Локальний – полягає в розробці й прийнятті локальних правових актів, що регулюють трудові відносини (наприклад, прийняття колективного договору, правил внутрішнього трудового розпорядку). За допомогою локальних актів регулюються ті відносини, які або взагалі не врегульовані законодавчими актами, або таке регулювання потребує конкретизації та деталізації;

5) Рекомендаційний метод – він полягає у встановленні норм, які пропонують найбільш доцільний спосіб поведінки, який може бути сприйнятий учасниками трудових відносин або відхилений ними;

6) Метод дозволу – полягає в тому, що сторони мають змогу самостійно встановлювати для себе суб’єктивні права і брати на себе обов’язки по виконанню трудових повноважень (наприклад держава дозволяє вступати у трудові відносини з 16 років, сторони можуть на свій розсуд встановлювати строк трудового договору і т.д.);

7) Метод наказу – вміщує імперативні засади, що є обов’язковими для обох сторін трудового договору. При цьому способі діяльність сторін не може суперечити положенням, що встановлені державою (наприклад, обов’язок роботодавця створити робочі місця для інвалідів, обов’язок працівника надати роботодавцю при укладені трудового договору документи, передбачені законодавством, цим методом регулюється праця жінок і молоді);

8) Метод заборони – має імперативний характер (наприклад, заборона залучати жінок та неповнолітніх до важких і шкідливих робіт, заборона залучати працівників до роботи у вихідні дні і т.д.).

Функції трудового права – це основні напрямки впливу його норм на поведінку (свідомість, волю) людей в процесі праці для досягнення цілей і задач трудового законодавства.

Трудове право виконує такі функції:

регулятивну;

соціальну;

захисну;

виробничу;

виховну.

Регулятивна функція трудового права спрямована на закріплення суспільних відносин у сфері праці та на забезпечення їх розвитку. Функція правового регулювання спрямована на впорядкування і розвиток суспільних відносин, на визначення конкретних напрямків поведінки людей, реалізацію ними своїх трудових прав та обов’язків.

Соціальна функція набуває особливого значення в умовах становлення ринкової економіки. Ця функція не замикається тільки на охороні праці, а виявляється ще й у все більш повному закріпленні й забезпеченні прав людини у сфері праці. Соціальна функція виявляється у державному втручанні в регулювання відносин у сфері праці шляхом закріплення прав людини, соціальних гарантій, їх забезпечення, захисту прав у разі порушень. Держава повинна виступати гарантом соціального партнерства на всіх рівнях. Необхідна підтримка працівника державою як більш слабкої сторони у відносинах з роботодавцем. Ця функція в умовах переходу до ринкових відносин повинна бути провідною.

Захисна функція трудового права полягає у захисті прав, законних інтересів індивідуальних і колективних суб’єктів трудового права у соціально-трудовій сфері. Йдеться про захист прав у разі їх порушення.

Виробнича функція. Хоча сьогодні багато говориться про пріоритет прав та інтересів працівника над інтересами виробництва, які представляє роботодавець, проте не можна не враховувати й інтереси роботодавця. Інтереси виробництва (а це цілком закономірно, оскільки випливає з мети підприємництва – отримання прибутку) повинен забезпечувати сам власник. І саме тому, щоб він досягав цього не шляхом надмірної експлуатації працівників, має існувати трудове законодавство, яке буде забезпечувати захист інтересів останніх. Однак при цьому воно має виходити з загальних принципів охорони також інтересів власника як суб’єкта вже не тільки трудових, але й майнових інтересів. Тобто інтереси роботодавця також потребують захисту.

Система трудового права – це всі діючі юридичні норми, що регулюють суспільні відносини, які становлять предмет даної галузі права.

Структура системи трудового права – це об’єктивно зумовлена внутрішня організація галузі права, що виявляється в єдності, узгодженості й розподілі правових норм за інститутами та іншими галузевими структурними утвореннями.

Система трудового права структурно складається з Загальної та Особливої частин.

До Загальної частини трудового права належать усі норми, що визначають загальні положення в регулюванні праці. Це норми, що стосуються предмета, методу трудового права, його принципів та джерел, колективного договору, суб’єктів трудового права.

До Особливої частини відносять правові інститути, що регулюють окремі елементи трудових відносин, а також відносини, тісно пов’язані з трудовими, а саме: забезпечення зайнятості і працевлаштування; трудовий договір; робочий час; час відпочинку; нормування праці; оплата праці; матеріальна відповідальність сторін трудового договору; дисципліна праці; охорона праці; пільги для осіб, які суміщають роботу з навчанням; трудові спори; нагляд і контроль за додержанням законодавства про працю.

Але деякі автори дотримуються іншої позиції щодо системи трудового права. Враховуючи особливості предмета трудового права вони вважають, що структура трудового права України складається з трьох частин: Загальні положення; Індивідуальне трудове право; Колективне трудове право.

Загальні положення містять норми, що визначають предмет, сферу дії, функції трудового права, принципи правового регулювання, єдність і диференціацію, суб’єктів трудового права, їх правовий статус.

Індивідуальне трудове право включає такі правові інститути: трудовий договір, нормування праці, оплата праці, робочий час, час відпочинку, охорона здоров’я працівників на виробництві, дисципліна праці, оцінка результатів праці та атестація працівників, навчання і підвищення кваліфікації працівників, дисциплінарна відповідальність працівників, матеріальна відповідальність сторін трудового договору.

Колективне трудове право включає правові інститути: соціальне партнерство, правовий статус трудових колективів, правовий статус профспілок та інших органів представництва трудового колективу, правовий статус об’єднань роботодавців, колективний договір і колективні угоди, вирішення трудових спорів.

Слід пам’ятати, що система трудового права є застиглим конгломератом правових норм, вона динамічна, знаходиться в розвитку під впливом нових економічних і соціальних відносин і зазнає змін.

Також не слід плутати систему трудового права і систему трудового законодавства. Система трудового законодавства на відміну від системи трудового права, що містить правові норми, являє собою сукупність нормативно-правових актів про працю. Система трудового права співвідноситься з системою трудового законодавства як зміст і форма. (Наприклад, у системі трудового права є інститут „Охорони праці”, а в КЗпП йому відповідають три глави – „Охорона праці”, „Праця жінок”, „Праця молоді”. Не є самостійним інститутом глава „Оплата праці”. Правовому інституту „Матеріальна відповідальність сторін трудового договору” не відповідає глава КЗпП. До неї входять тільки норми про матеріальну відповідальність працівників за шкоду заподіяну підприємству, установі, організації, тоді як норми про матеріальну відповідальність власника за шкоду заподіяну працівникові, перебувають у різних главах КЗпП – „Оплата праці”, „Охорона праці”, „Індивідуальні трудові спори”, а також вони містяться в інших нормативно-правових актах).

Трудове право слід відмежовувати від суміжних галузей права: цивільного, адміністративного, аграрного, права соціального забезпечення. Це відмежування відбувається за предметом та методом правового регулювання.

До сфери дії цивільного права рівною мірою належать як майнові, так і немайнові відносини незалежно від пов’язаності останніх відносин з майновими. Предмет трудового права складають індивідуальні і колективні трудові відносини. Як зазначалося вище, предметом трудових відносин є процес праці, жива праця, а предметом цивільно-правових відносин, зокрема тих, що пов’язані із працею і випливають з договору підряду, доручення, авторського договору, є матеріалізований результат праці. За трудовими відносинами працівник зобов’язується виконувати роботу певного роду (за конкретною посадою, спеціальністю, кваліфікацією), а в цивільно-правових відносинах, пов’язаних із застосуванням праці, виконується індивідуально-конкретне завдання. У трудових відносинах працівник включається до складу трудового колективу підприємства (установи, організації) і внаслідок цього зобов’язаний виконувати певну міру праці, підкорятися правилам внутрішнього трудового розпорядку. У цивільно-правових відносинах всі ці моменти відсутні, громадянин виконує завдання на свій розсуд і на свій ризик. Тому норми інститутів робочого часу, часу відпочинку, оплати праці, дисципліни праці і дисциплінарної відповідальності на суб’єктів цивільно-правових відносин не поширюються. Такі працівники не можуть вимагати надання щорічної відпустки, виплати допомоги у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю, оплати надурочної роботи та інших гарантій, передбачених законодавством про працю для суб’єктів трудових відносин. За шкоду, заподіяну роботодавцю при виконанні трудових обов’язків, працівник несе відповідальність на підставі норм трудового права (матеріальна відповідальність), а у цивільно-правових відносинах – на підставі норм цивільного права (майнова цивільно-правова відповідальність).

Трудове право відрізняється від цивільного і за методом правового регулювання. Характерними рисами методу цивільного права є: юридична рівність сторін; ініціатива сторін при встановленні правовідносин; диспозитивність правового регулювання; можливість вибору варіанта поведінки, що не суперечить чинному законодавству.

Схожість трудового й адміністративного права виявляється в наявності спільних рис предмета і методу правового регулювання. Але саме за предметом і методом вони й відрізняються. До предмета трудового права входять індивідуальні та колективні трудові відносини, яким притаманний організаційно-управлінський елемент, а предмет адміністративного права утворюють відносини в сфері державного управління, однак трудове право регулює управління в процесі праці всередині підприємства. Тут суб’єкти й об’єкти управління (висловлюючись мовою адміністративного права) пов’язані договірними відносинами. Працівники самі, як члени трудового колективу, беруть участь в управлінні підприємством. Щоправда, тепер організаційні відносини у сфері соціально-трудових відносин вийшли за рамки організацій, але суттєвою відмінністю у даному разі є відсутність владного припису, який видається органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування і є обов’язковими до виконання.

Спільність трудового права й аграрного права виявляється в тому, що вони регулюють колективний процес праці. У той же час трудове право регулює трудові відносини найманих працівників (несамостійна праця), а аграрне право – трудові відносини власників засобів виробництва – членів КСП, фермерських господарств.

Трудове право пов’язане з правом соціального забезпечення, оскільки донедавна відносини щодо соціального забезпечення входили до предмета трудового права. Сьогодні це дві окремі галузі права, між якими є істотні відмінності. Предметом права соціального забезпечення є суспільні відносини, що виникають внаслідок реалізації громадянами права на соціальне забезпечення у випадку настання соціальних ризиків, внаслідок яких особа втрачає здоров’я, роботу та засоби до існування через незалежні від неї обставини, а трудові відносини виникають внаслідок реалізації права на працю. Трудове право має справу з працюючими громадянами, а право соціального забезпечення – в основному з непрацездатними особами. У трудовому праві виплачується заробітна плата працівникові за виконану ним роботу з фонду оплати праці підприємства (установи, організації), а правом соціального забезпечення передбачається виплата пенсій і допомог із спеціальних централізованих соціальних фондів (Пенсійного фонду, Фонду соціального страхування). Крім того є відмінності і в методі правового регулювання.

Існує зв’язок трудового права з цивільно-процесуальним правом. Трудові спори розглядаються судом на основі норм цивільного процесуального права.

 

< Попередня   Наступна >