Головне меню
Головна Підручники Господарське право Господарське право України: Підруч. для студ. Глава 35. Комерційне посередництво (агентські відносини) у сфері господарювання // 35.1. Агентська діяльність і агентські відносини

Глава 35. Комерційне посередництво (агентські відносини) у сфері господарювання // 35.1. Агентська діяльність і агентські відносини

Господарське право - Господарське право України: Підруч. для студ.
177

Глава 35. Комерційне посередництво (агентські відносини) у сфері господарювання

35.1. Агентська діяльність і агентські відносини

Відповідно до ст. 305 ГКУ відносини, що виникають при здій­сненні комерційного посередництва (агентської діяльності) у сфері господарювання, регулюються ГКУ, іншими прийнятими відпо­відно до нього нормативно-правовими актами, що визначають особливості комерційного посередництва в окремих галузях гос­подарювання. До агентських відносин можуть застосовуватися відповідні положення Цивільного кодексу України, якими регу­люються відносини доручення.

Відповідно до ст. 295 ГКУ комерційне посередництво (агент­ська діяльність) є підприємницькою діяльністю, що полягає в наданні комерційним агентом послуг суб'єктам господарювання при здійсненні ними господарської діяльності шляхом посеред­ництва від імені, в інтересах, під контролем і за рахунок суб'єк­та, якого він представляє.

Комерційним агентом може бути суб'єкт господарювання (гро­мадянин або юридична особа), який за повноваженням, що нада­ний агентським договором, здійснює комерційне посередництво.

Не є комерційними агентами підприємці, що діють хоча й у чужих інтересах, але від власного імені.

Комерційний агент не може укладати угоди від імені того, кого представляє, стосовно себе особисто.

Законом можуть бути встановлені обмеження або заборона здійснення комерційного посередництва в окремих галузях гос­подарювання.

У ст. 296 ГКУ закріплюються відповідні підстави виникнен­ня агентських відносин.

Агентські відносини виникають у разі:

надання суб'єктом господарювання на підставі договору пов­новажен

ь комерційному агентові на вчинення відповідних дій;

схвалення суб'єктом господарювання, якого представляє ко­мерційний агент, угоди, укладеної в інтересах цього суб'єкта агентом без повноваження на її укладення або з перевищен­ням наданого йому повноваження.

Предмет агентського договору: за агентським договором одна сторона (комерційний агент) зобов'язується надати послуги дру­гій стороні (суб'єкту, якого представляє агент) в укладенні угод чи сприяти їх укладенню (надання фактичних послуг) від імені цього суб'єкта і за його рахунок.

Агентський договір повинен визначати сферу, характер і по­рядок виконання комерційним агентом посередницьких послуг, права та обов'язки сторін, умови і розмір винагороди комер­ційному агентові, строк дії договору, санкції в разі порушення сторонами умов договору, інші визначені сторонами необхідні умови.

Договором повинна бути передбачена умова щодо території, у межах якої комерційний агент здійснює діяльність, визначену угодою сторін. Якщо територію дії агента в договорі не визначе­но, вважається, що агент діє в межах території України.

Агентський договір укладається в письмовій формі. У догово­рі має бути визначено форму підтвердження повноважень (пред­ставництва) комерційного агента (ст. 297 ГКУ).

Комерційний агент повідомляє суб'єкта, якого він представ­ляє, про кожний випадок його посередництва в укладенні угод та про кожну укладену ним в інтересах цього суб'єкта угоду.

Угода, укладена від імені суб'єкта, якого представляє комер­ційний агент, без повноваження на її укладення або з переви­щенням наданого йому повноваження, вважається схваленою цим суб'єктом за умови, якщо він не відхилить перед третьою особою дії комерційного агента. Наступне схвалення угоди су­б'єктом, якого представляє агент, робить угоду дійсною з дня її укладення (ст. 298 ГКУ).

Відповідно до ст. 299 ГКУ суб'єкт, якого представляє комер­ційний агент, має право довірити комерційне посередництво та­кож іншим суб'єктам, повідомивши про це агента, а агент має право здійснювати комерційне посередництво також для інших суб'єктів господарювання, якщо інтереси суб'єктів, яких пред­ставляє комерційний агент, не є суперечливими у питаннях, для вирішення яких запрошений цей агент.

У разі монопольних агентських відносин комерційний агент, що представляє суб'єкта господарювання, не має права здійсню­вати комерційне посередництво для інших суб'єктів у межах, передбачених агентським договором.

Комерційний агент повинен особисто виконати дії, на які він уповноважений суб'єктом, якого представляє.

Якщо агентським договором не передбачено інше, комерцій­ний агент не може передавати на власний розсуд іншим особам права, якими володіє в інтересах того, кого він представляє (ст. 300 ГКУ).

Як зазначено у ст. 301 ГКУ (взаєморозрахунки в агентських відносинах), відповідно до агентського договору комерційний агент одержує агентську винагороду за посередницькі операції, що здій­снені ним в інтересах суб'єкта, якого він представляє, у розмірі, передбаченому договором. Агентська винагорода виплачується комерційному агенту після оплати третьою особою за угодою, укладеною з його посередництвом, якщо інше не передбачено договором сторін. Сторони можуть передбачити в договорі, що комерційному агенту сплачується додаткова винагорода, якщо він зобов'язується гарантувати виконання угоди, укладеної ним в інтересах суб'єкта, якого представляє. Суб'єкт, якого представ­ляє комерційний агент, розраховує винагороду, на яку має право комерційний агент, відповідно до розмірів і строків, передбачених договором сторін. Комерційний агент має право вимагати для розрахунку бухгалтерський витяг щодо всіх угод, за які йому належить агентська винагорода. Умови виплати винагороди ко­мерційному агенту за угоди, укладені після закінчення договір­них відносин, а також інші умови, що стосуються розрахунків сторін, визначаються договором.

У ст. 302 ГКУ зазначаються обов'язки щодо нерозголошення конфіденційної інформації в агентських відносинах. Так, комер­ційний агент не має права передавати конфіденційну інформа­цію, одержану від суб'єкта, якого представляє, без згоди цього суб'єкта, використовувати її у власних інтересах чи в інтересах інших осіб всупереч інтересам суб'єкта, якого представляє, як при здійсненні комерційним агентом своєї діяльності в інтересах зазначеного суб'єкта, так і після припинення агентських відно­син з ним.

Сторони агентського договору можуть укласти окрему угоду про захист конфіденційної інформації суб'єкта, якого представ­ляє комерційний агент (договір про нерозголошення).

Комерційний агент відповідальний за розголошення конфіде­нційної інформації відповідно до закону та договору.

 

< Попередня   Наступна >