Вступ
Господарське право - Господарське право України |
Вступ
В умовах ринкової економіки виникає необхідність правового регулювання господарських відносин. Такі функції покладаються на господарське право, курс якого передбачає ознайомлення із загальними, базовими питаннями системи нормативно-правового регулювання діяльності суб’єктів господарювання.
Одне з основних завдань посібника “Господарське право України” – дати цілісне уявлення про правове регулювання відносин між підприємствами та організаціями – безпосередніми виробниками, а також між ними і державними та іншими органами.
Друге завдання – розкрити зміни законодавчих актів, які регулюють відносини між суб’єктами господарської діяльності та порядок їх застосування.
Третє завдання – виробити практичні навички при вирішенні конкретних суперечностей, які виникають між суб’єктами господарювання в процесі виконання ними своїх безпосередніх функцій економічних структур держави.
В посібнику розкриваються основні проблеми правового регулювання відносин у сфері економіки, оскільки на сьогодні окремі вчені визначають господарське право як предмет господарських відносин, які виникають у зв’язку із здійсненням відповідної діяльності. В той же час, при аналізі концептуальних положень, доцільно враховувати, що з переходом економіки до ринку концепція господарського права дещо змінюється. Окремі вчені визнають цей предмет як відносини, що виникають безпосередньо при організації і здійсненні господарської діяльності. Невід’ємну частину господарюючих суб’єктів на сьогодні складає некомерційний сектор, який відрізняється від комерційного тим, що не зорієнтований на одержання прибутку.
Особлива увага звертається на те, що негативні процеси в економіці є наслідком не зовсім досконалого і суперечливого правового регулюв
У посібнику розкриті основні принципи господарського права, якими є застосування комплексності нормативних актів, використання для вирішення господарських питань одногалузевих нормативних актів, порядок регулювання множинності галузей економіки і поєднання господарських питань з комерційним правом інших країн та міжнародними договорами.
Базовими методами господарського права визначені загальнодозвільний та зобов’язуючий. Оскільки господарські правовідносини включають в себе організаційні та майнові елементи, то в господарському законодавстві діють три основні групи правового регулювання: автономних рішень суб’єктів господарської діяльності, владних приписів та рекомендаційна.
В посібнику виділяється система господарського права, яка розподіляється на загальну та особливу частини, що охоплює основну проблематику державного регулювання – господарського та правового регулювання підприємницької та комерційної діяльності.
В основу посібника покладені характерні ознаки господарського права, якими є зміст і форма. Вони дозволяють систематизувати джерела цього предмета, якими є норми міжнародного права в зовнішньоекономічних відносинах, рекомендовані міжнародними економічними інститутами, та нормативні документи про господарську діяльність в Україні.
Слід пам’ятати, що основні засади регулювання господарських правовідносин визначаються Конституцією України, розвиток їх здійснюється в загальних законах, нормативних актах про види та правовий статус господарюючих суб’єктів, окремі види господарської діяльності та окремі господарські відносини.
Програма, покладена в основу посібника, не дозволяє в повній мірі розкрити всі проблеми правового регулювання господарської діяльності, оскільки система її регулювання складна і досить широка. Вона включає в себе множинність підсистем, складних юридичних конструкцій. Тому всебічно розкрити її в одній книзі неможливо. Водночас автор намагався надати читачам більш широку і доступну інформацію про господарське право. З цією метою лекції, а в окремих випадках і параграфи доповнені науково-навчальними і нормативно-правовими матеріалами.
В кінці посібника надано словник найбільш поширених господарсько-правових термінів, що дозволить читачам зрозуміти їх сутність для практичного використання.
При вивченні господарського права слід користуватися як і цим посібником, так і законодавчими актами та іншими матеріалами, що дозволить ширше зрозуміти нормативно-правові положення, покладені в основу цього правового предмета, та використовувати його у своїй практичній діяльності.
Набуті знання та навички повинні сприяти налагодженню належного функціонування суб’єктів господарської діяльності, правильному укладенню договорів, їх виконанню, застосуванню методів захисту власних прав і інтересів у випадку їх порушення, в тому числі їх вирішенню у судовому порядку.
< Попередня Наступна >