1.3. Методи господарського права
Господарське право - Господарське право України |
1.3. Методи господарського права
Методи господарського права – це сукупність способів регулюючого впливу норм господарського права на поведінку суб’єктів господарських правовідносин.
Методи господарського права базуються на двох принципах:
Загальнодозвільний. За цим принципом діють підприємства та підприємці, які самі вибирають напрямки своєї підприємницької діяльності при максимальному використанні власних можливостей із використанням державних.
Зобов’язуючий. Відповідно до цього принципу підприємства повинні виконувати те, що на них покладено законом. Він, в основному, стосується таких суб’єктів, як органи державного управління економікою.
Оскільки господарські правовідносини включають в себе організаційні та майнові елементи, то в господарському законодавстві діють три основі методи правового регулювання:
I – автономних рішень суб’єктів господарської діяльності.
Він ґрунтується на тому, що підприємства чи підприємці мають право з власної ініціативи приймати будь-які рішення, які не суперечать законодавству України, тобто вони можуть самостійно:
а) планувати свою діяльність;
б) вільно обирати предмети господарських договорів.
II – владних приписів (вимог та вказівок).
Відповідно до цього методу діяльність суб’єктів підприємництва підпорядковується обов’язковим моделям правовідносин, визначених законодавством: це обов’язковість дотримання законів здійснення господарської діяльності, тобто ліцензій, квот, інших спеціальних режимів, а також обов’язково, за необхідності, укладати з державою контракти.
Держава регулює поведінку суб’єктів господарських правовідносин шляхом рекомендування певних моделей. Наприклад, надає зразкові форми договорів щодо окремих видів правовідносин, методичні рекомендації відносно окремих видів діяльності у сфері господарювання.
< Попередня Наступна >