Розділ 3 Правовий статус господарюючих органів // 3.1. Державна реєстрація господарюючих органів
Господарське право - Господарське право України |
Розділ 3 Правовий статус господарюючих органів
3.1. Державна реєстрація господарюючих органів
Головною умовою здійснення господарської діяльності є державна реєстрація суб’єктів господарювання, яка проводиться у виконавчому комітеті міської чи районної Ради за місцем знаходження або проживання даного суб’єкта. Основні положення щодо порядку реєстрації підприємницьких суб’єктів передбачені Законом України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців”, ст. 58 Господарського кодексу України, ст. 88 Цивільного кодексу України. Для реєстрації подаються такі документи:
а) установчі:
– рішення власника майна або уповноваженого ним органу. Якщо власників два або більше, то подається установчий договір;
– статут, якщо це необхідно для створюваної організації.
б) рішення Антимонопольного комітету України про згоду на створення господарюючого суб’єкта;
в) реєстраційна картка встановленого зразка;
г) документ, який засвідчує сплату коштів за державну реєстрацію. Розмір плати за державну реєстрацію: для громадян-підприємців – 2, для юридичних осіб – 10 неоподатковуваних мінімумів заробітної плати. За прискорену (протягом одного дня) реєстрацію знімається потрійний розмір відповідного реєстраційного збору. За державну реєстрацію змін або доповнень до установчих документів суб’єкти підприємницької діяльності сплачують 30 відсотків реєстраційного збору, за видачу дубліката свідоцтва про державну реєстрацію – 10 відсотків реєстраційного збору.
Іноземна юридична особа засвідчує свою реєстрацію в Україні наданням витягу із торговельного, банківського чи судового реєстру. Цей документ повинен бу
Фізична особа-підприємець подає до органу державної реєстрації: реєстраційну картку, 2 фотографії, довідку чи її копію про включення його до осіб-платників податків та інших обов’язкових платежів , а також документ про сплату за реєстрацію.
Вимоги до змісту установчих документів передбачаються ст. 88 Цивільного кодексу України, відповідно до яких:
У статуті вказується найменування юридичної особи, її місцезнаходження, адреса, органи управління, та їх компетенція, порядок прийняття ними рішень, вступу та виходу з неї.
У засновницькому договорі визначаються зобов’язання учасників створити підприємство, порядок їх спільної діяльності щодо його створення, умови передачі учасниками майна.
Для створення філії чи представництва державна реєстрація не потрібна. В той же час суб’єкт підприємницької діяльності у десятиденний термін доповнює власну реєстраційну картку. Орган державної реєстрації в п’ятиденний термін подає відомості про державну реєстрацію господарюючого суб’єкта в: – орган державної статистики; – міський чи районний відділ державної податкової інспекції; – фонд соціального страхування; – пенсійний фонд. У разі зміни назви, організаційно-правової форми суб’єкта підприємницької діяльності чи форми власності суб’єкт у місячний термін з моменту настання зазначених змін повинен подати документи для перереєстрації з підтвердженням опублікування інформації про зміни в засобах масової інформації.
Перереєстрація проводиться в порядку, встановленому для державної реєстрації.
У випадку зміни місцезнаходження суб’єкта підприємницької діяльності в семиденний термін з моменту настання такої зміну він подає до органу державної реєстрації:
– реєстраційну картку з внесенням відповідної зміни; – оригінал свідоцтва про державну реєстрацію для внесення таких змін.
Несвоєчасна подача згаданих документів є підставою звернення органу державної реєстрації до суду чи господарського суду.
Відповідно до Закону “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців” діє принцип так званого “єдиного вікна”, за яким керівник господарюючого суб’єкта для реєстрації звертається лише до органу державної реєстрації, представники якого в повному обсязі виконують передбачені нормативно-правовим актом реєстраційні заходи.
Для реєстрації комерційного банку орган управління банку (Рада банку) у двотижневий строк після аудиторської перевірки фінансового стану засновників подає до регіонального управління Національного банку України за місцем створення банку такі документи:
а) заяву про реєстрацію банку за підписом уповноваженої особи, яка призначена відповідальною за реєстрацію банку установчими зборами (зборами учасників);
б) установчий договір, підписаний засновниками банку та завірений їхніми печатками. Підписи фізичних осіб завіряються нотаріально;
в) статут банку, затверджений установчими зборами (зборами учасників) і підписаний уповноваженою особою. Статут банку має відповідати вимогам законів України “Про банки і банківську діяльність”, “Про господарські товариства” та іншим чинним законодавчим актам;
г) протокол установчих зборів (зборів учасників), підписаний головою та секретарем зборів;
д) економічне обґрунтування і мету створення банку;
е) висновок аудиторської організації (аудитора);
є) бухгалтерську і фінансову звітність учасників (акціонерів) банку на перше число місяця, в якому здійснюється внесок до статутного фонду банку, незалежно від розміру їхньої участі в статутному фонді банку;
ж) підтвердження про наявність професійно придатних перших керівних осіб банку (голови правління та головного бухгалтера), кандидатури яких погоджені з Національним банком України і які відповідають встановленим вимогам;
з) копію платіжного документа про внесення плати за реєстрацію банку;
и) копію звіту про проведення відкритої підписки на акції; і) угоду про надання приміщення для розміщення банку за підписом уповноваженої за установчим договором особи; ї) установчі документи акціонерів (учасників) банку (нотаріально завірені копії або в оригіналі). Регіональне управління Національного банку України за місцезнаходженням комерційного банку в двотижневий строк з дати отримання від банку повного пакета документів готує висновок.
Пакет зазначених документів, включаючи статут банку в чотирьох примірниках і висновок регіонального управління Національного банку України, подаються до Національного банку України.
Перед реєстрацією банку його готовність до здійснення банківських операцій може перевірятись на місці працівниками Національного банку України.
Рішення про реєстрацію комерційного банку, створеного за участю іноземного капіталу, приймає Правління Національного банку України, а комерційного банку, створеного за участю вітчизняного капіталу, – комісія з питань нагляду і регулювання діяльності банків. Реєстрація здійснюється шляхом внесення відповідного запису у Республіканській книзі реєстрації банків, валютних бірж та інших фінансово-кредитних установ у місячний строк з дня одержання всіх передбачених документів.
Національний банк України може відмовити у реєстрації комерційному банку у разі порушення порядку створення банку, невідповідності його статуту та інших установчих документів законодавству України, незадовільного фінансового стану засновників, що загрожуватиме інтересам вкладників і кредиторів банку, а також у разі професійної непридатності рекомендованого керівництва банку, відсутності відповідної матеріально-технічної бази.
В окремих випадках органами державної реєстрації може бути відмовлено в реєстрації юридичної особи чи особи-підприємця: – внаслідок порушення встановленого законом порядку створення підприємства; – у випадку невідповідності установчих документів вимогам законодавства. Деякі особливості встановлені чинним законодавством в після реєстраційній діяльності приватних підприємців. Зокрема, після отримання свідоцтва про державну реєстрацію приватний підприємець зобов’язаний:
1. Протягом п’яти днів в податковій службі за місцем проживання стати на податковий облік. Одночасно в цей же період визначитися із системою оподаткування, за якою проводитиме свою діяльність:
а) загальна система оподаткування (сплата авансових платежів);
б) спрощена система оподаткування (сплата єдиного податку);
в) сплата фіксованого прибуткового податку (шляхом при дбання патенту).
Протягом десяти днів зареєструватись в органах Пенсійного фонду за місцем проживання.
Протягом десяти днів після отримання свідоцтва зареєструватись в органах Державної служби зайнятості за місцем проживання.
У випадку використання праці найманих працівників приватний підприємець зобов’язаний також зареєструватись:
а) у десятиденний термін з часу отримання свідоцтва у відділенні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування за тимчасовою втратою працездатності;
б) у десятиденний термін з моменту укладення трудового договору з першим із найманих працівників у відділенні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань;
в) у десятиденний термін з часу отримання свідоцтва про державну реєстрацію чи укладення трудового договору з першим найманим працівником у виконавчій дирекції Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття.
Слід мати на увазі, що за порушення зазначених термінів реєстрації Кодексом України про адміністративні правопорушення передбачена відповідальність шляхом накладення штрафу на таких підприємців.
Поряд з цим кожному керівнику, організуючи та налагоджуючи діяльність підприємства, необхідно належним чином забезпечити систему обліку фінансово-господарської діяльності та своєчасно і в повному обсязі сплачувати податки до державного та місцевого бюджетів. Враховуючи можливість періодичних перевірок працівниками податкової інспекції на початковій стадії діяльності підприємства, необхідно:
Завести “Журнал реєстрації перевірок”.
Роздрукувати Закон України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, а також визначити, чи підпадає підприємство під дію пунктів 5-9 ст. 9 вище вказаного закону і під який конкретний пункт.
Зняти ксерокопію ст. 9 та 16 згаданого вище Закону України та відмітити кольоровим маркером той пункт (ст. 9 чи ч. 3 ст. 16), в якому йдеться про проведення перевірок виключно на підставі постанови слідчого органу дізнання або за рішенням суду.
Заготовити декілька примірників ксерокопії вказаних статей Закону, щоб передати їх працівникам Державної податкової інспекції, що намагаються здійснити перевірку правильності сплати податків підприємством.
Для скасування державної реєстрації відповідно до п. 15 ст. 58 Господарського кодексу України та ст. 36 Закону України “Про реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців” голова ліквідаційної комісії або уповноважена ним особа у двохмісячний термін з дня публікації повідомлення в засобах масової інформації про ліквідацію суб’єкта господарської діяльності в орган державної реєстрації подає:
– заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації припиненою юридичною особою у зв’язку з ліквідацією;
– свідоцтво про державну реєстрацію;
– оригінал установчих документів;
– акт ліквідаційної комісії з ліквідаційним балансом, який затверджується засновником (підписи посвідчуються нотаріально);
– довідку Державної податкової інспекції про зняття юридичної особи з обліку як платника податків;
– довідку відповідного Пенсійного фонду про зняття з обліку;
– довідку Фонду соціального страхування про зняття з обліку;
– довідку архівної установи про прийняття документів на довгострокове зберігання;
Скасування державної реєстрації може бути добровільним (за заявою підприємства) або примусовим (на підставі рішення суду чи господарського суду) у випадках:
а) визнання недійсними установчих документів;
б) здійснення діяльності, яка суперечить установчим документам чи чинному законодавству;
в) у разі несвоєчасного повідомлення про зміну місця свого знаходження.
< Попередня Наступна >