8.3. Окремі види господарських договорів
Господарське право - Господарське право України |
8.3. Окремі види господарських договорів
Найбільш розповсюдженим видом господарського договору є договір купівлі-продажу – це угода, за якою одна сторона зобов’язується передати майно у повне господарське використання чи оперативне управління іншій стороні, а інша сторона зобов’язується прийняти це майно і оплатити за нього належну суму коштів. Такий договір вважається укладеним, якщо сторони погодились про передачу майна і оплату коштів. Відносини, які виникають при підписанні та виконанні таких договір регулюються ст.ст. 655– 697 Цивільного кодексу України. Предметом договору купівлі-продажу може бути рухоме або нерухоме майно, яке є в наявності продавця на момент підписання договорів, а також те, яке ще виготовлятиметься або буде придбане для наступного продажу продавцем. Суттєвою умовою договору є умова про предмет (його назва, якісні характеристики, кількість, ціна). Покупець стає власником майна в момент його передачі. Ухилення продавця від передачі майна дає покупцю право вимагати такої передачі або розірвати угоду. Одночасно покупець може вимагати повернення збитків, які йому нанесені внаслідок затримання передачі майна, або розірвати таку угоду. Такі ж наслідки наступають при відмові покупця прийняти куплене майно чи його оплатити. У випадку виявлення неякісного товару відповідно до ст. 678 Цивільного кодексу України покупець може пред’явити такі вимоги:
– пропорційно зменшити ціну;
– безплатно усунути недоліки товару;
– відшкодувати покупцеві збитки;
– відмовитися від виконання умов договору і вимагати повернення сплаченої за товар суми;
– замінити товар.
На підставі “Правил продажу непродовольчих товарів” № 294 від 27 травня 1996 р. п.35 у разі, коли під час га
Згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 1179 від 17 серпня 2002 р. доповнення до “Правил заняття торговельною діяльністю і правил торговельного обслуговування населення” № 108 від 8 лютого 1995 р. п. 25 доповнено наступним положенням: “ Якщо в результаті експертизи буде доведено, що недоліки виникли після передачі товару споживачеві внаслідок порушення ним встановлених правил використання, зберігання та транспортування, дій третіх осіб, вимоги споживача не підлягають задоволенню, а споживач зобов’язаний відшкодувати суб’єкту господарської діяльності витрати на проведення експертизи. Споживач, продавець (виконавець) мають право одержувати висновки експертизи у судовому порядку”.
Закон встановлює відповідальність продавця перед покупцем в формі неустойки за порушення термінів усунення недоліків у товарі чи його заміні. У вказаних випадках з продавця вимагатиметься неустойка в розмірі одного відсотка від вартості товару за кожний день несвоєчасного усунення недоліків чи заміни. Якщо покупець внаслідок несвоєчасного усунення недоліків в товарі чи в його заміні втратив інтерес до виконання, він має право пред’явити продавцю іншу вимогу, яка витікає із продажу товару неналежної якості. Крім того, він має право розірвати договір і вимагати відшкодування збитків.
Відповідно до ст. 258 Цивільного кодексу України покупець має право заявити продавцю претензію з приводу незастережених недоліків проданої речі, на яку гарантійний термін відсутній, протягом 1 року з дня передачі товару, а стосовно нерухомого майна – 3 роки з дня укладення договору купівлі-продажу.
Досить широко в діяльності господарюючих суб’єктів використовується договір поставки. Договір поставки – це договір, за яким одна сторона зобов’язується поставити певний вид продукції, а інша сторона її прийняти та оплатити належну суму коштів.
В залежності від мети продажу і придбання, галузевої приналежності чи місця знаходження виділяють різновиди договору поставки :
– продукції чи товарів для державних потреб;
– сільськогосподарської техніки, пально-мастильних і інших матеріалів для підприємств сільськогосподарського комплексу;
– мобілізаційних ресурсів.
Для такого виду договорів характерне самостійне правове регулювання, а також підвищені вимоги відповідальності постачальника за недопостачання або перевищення терміну постачання.
Від договору купівлі-продажу договір поставки відрізняється двома основними ознаками:
– правовим статусом постачальника (за постачальника повинен виступати підприємець);
– метою продажу (продаж здійснюється виключно для використання у підприємницькій діяльності).
Відповідно до ст. 265 Господарського кодексу України договір поставки укладається на розсуд сторін або відповідно до державного замовлення.
Предметом договору є визначені родовими ознаками продукція чи вироби з точним найменуванням і технічними умовами.
Термін договору поставки визначається ст. 267 Господарського кодексу України: до 1 року або визначений безпосередньо угодою сторін.
Якість товару засвідчується постачальником належними товаросупровідними документами, якщо інше не передбачається договором.
Відповідно до ст. 268 Господарського кодексу України у разі поставки товарів низької якості покупець має право відмовитися від їх прийняття та оплати і вимагати повернення перерахованих коштів.
Товари повинні поставлятись комплектно згідно з вимогами стандартів, технічних умов або прейскурантів. Якщо комплектність не визначена такими документами, то вона визначається договором. Згідно зі ст. 270 Господарського кодексу України у разі поставки некомплектних виробів постачальник на вимогу одержувача повинен у 20-ти денний термін після одержання вимоги доукомплектувати товар.
Договір поставки укладається у письмовій формі. Сторони можуть укласти такий договір на тривалий період. Для цього використовується такий спосіб укладення договору, як складання його у вигляді одного документа, де вказуються умови договору, передбачені в специфікації (асортимент, кількість і ціна товару), що є невід’ємною частиною договору.
Зміни або одностороннє припинення договору поставки неможливе. В той же час є окремі винятком:
– при порушенні умов покупець може в односторонньому порядку повністю або частково відмовитися від виконання договору;
– при неодноразовій поставці неякісного товару;
– при неодноразовій затримці у поставці товару;
– періодичне порушення якості товару.
В той же час практика підтверджує неможливість одностороннього припинення договору при згаданих порушеннях умов договору з боку постачальника при незначних порушеннях.
Одна із сторін договору постачання має право визначати розмір неустойки, штрафу чи пені за порушення тих чи інших умов договору. При цьому сторони можуть збільшити або зменшити розмір санкцій за невиконання чи неналежне виконання зобов’язань, які встановлені Положенням про поставки продукції виробничо-технічного призначення.
Відповідно до ст. 712 Цивільного кодексу України недопоставлена постачальником продукція повинна бути поставлена в обумовлений термін. Покупець має право, повідомивши постачальника, відмовитись від прийняття продукції, постачання якої прострочено, якщо договором передбачено інше.
Згідно з положенням згаданої вище статті Цивільного кодексу України продукція повинна поставлятись в асортименті, який передбачено договором. За недопоставки окремих видів продукції постачальник сплачує неустойку.
Статтею 258 Цивільного кодексу України терміни позовної давності за невиявлені недоліки у поставленій продукції становлять 1 рік з дня встановлення покупцем недоліків в отриманій продукції.
Важливе місце в діяльності суб’єктів господарювання відіграє договір перевезення вантажів, основні положення якого визначаються ст. 307 Господарського кодексу України. Договір перевезення – це договір, за яким одна сторона зобов’язується доставити переданий їй постачальником вантаж у пункт призначення і передати його отримувачу чи уповноваженій їй особі, а отримувач – зобов’язаний сплатити за перевезення вантажу установлену суму коштів.
Договір перевезення вважається укладеним в момент передачі вантажу транспортній організації для доставки. Вид договору перевезення визначається тим видом транспорту, яким перевозиться даний вантаж. Порядок укладення договорів перевезення вантажів регулюється транспортними умовами і кодексами, а також Правилами перевезення вантажів, які діють на кожному виді транспорту.
Залежно від виду транспорту, яким перевозяться вантажі, укладаються наступні види договорів:
– довгострокові (для перевезення вантажів залізничним і морським транспортом);
– навігаційні (для перевезення вантажів навігаційним транспортом);
– спеціальні (для перевезення вантажів повітряним транспортом);
– річні (для перевезення вантажів автомобільним транспортом).
Порядок укладення довгострокових договорів встановлюється відповідними транспортними кодексами, статутами або правилами перевезення.
Згідно зі ст.309 Господарського кодексу України вантажовідправник має право одержати назад зданий вантаж до його відправлення і замінити його одержувача.
При перевезеннях вантажів автомобільним транспортом виникає необхідність визначати не лише умови перевезення конкретного вантажу, але й наперед погоджувати порядок пред’явлення вантажу для перевезення та подачі транспортних засобів для цього. Для таких перевезень характерними є річні договори для перевезення вантажів, в яких вказуються об’єми і умови перевезення, порядок розрахунків, раціональні маршрути і системи вантажопотоків. Крім того, визначається режим роботи по прийомці і видачі вантажів, підготовці їх до перевезення, утримання під’їздних шляхів, їх освітлення в нічний період та інше.
На залізничному транспорті підписання довготривалих договорів на перевезення вантажів на практиці зустрічається досить рідко.
Основним документом для вантажів, які перевозяться, є накладна, а для залізничного транспорту – залізнична накладна, де містяться всі дані про вантаж, ступені використаності вагонів чи контейнерів, швидкість перевезення, час прийняття вантажів для перевезення і час їх здачі отримувачу.
Підприємству, що займається перевезенням вантажів, надається право постійної перевірки ваги вантажу, який він перевозить шляхом вибіркового перевантажування. Вантажовідправнику видається квитанція, яка свідчить про приймання вантажу для перевезення. В шляховій накладній відмічається приймання вантажу для перевезення і видача його вантажоотримувачу. При втраті накладної необхідні відомості можна отримати із дорожньої відомості.
Таким же чином оформляється перевезення вантажів морським та річковим транспортом. На повітряному транспорті договір перевезення вантажів, його умови і прийняття вантажу до перевезення засвідчується вантажною накладною. На автомобільному застосовується товарно-транспортна накладна, яка складається у двох примірниках, один із яких вручається вантажовідправнику. Вона є основним документом для перевезення вантажів. Крім того, на автотранспорті діє система актів замірів при перевезенні вантажів нетоварного характеру.
Порушення суб’єктом господарювання, який здійснює перевезення вантажів, або ж вантажоотримувачем правил видачі-прий-мання вантажів призводить до неможливості встановити, з якої причини вантаж загублений або зіпсований. Видача вантажу – кінцевий момент, до якого продовжується відповідальність перевізника. На автомобільному, залізничному, річковому та морському транспорті видача вантажу в контейнері завершується в момент передачі його на склад вантажоотримувача.
Вантажі, які прибули до місця призначення в належному стані, опломбовані відповідним чином, видаються отримувачу без перевірки кількості місць, стану і ваги вантажу. У випадку прибуття до пункту призначення транспортного засобу з технічними порушеннями перевізник за вимогою отримувача повинен відкрити транспортний засіб і за необхідності підготувати комерційний акт. Такий акт є основою для матеріальної відповідальності транспортної організації.
Згаданими комерційними актами підтверджуються такі обставини:
– невідповідність між назвою, вагою вантажу у контейнері в наявності та вказаного в документах;
– пошкодження вантажу;
– виявлення вантажу без документів або документів без вантажу;
– повернення перевізнику викраденого вантажу із транспортних засобів.
Комерційний акт не повинен містити пропозицій і висновків про причини незбереженості вантажу, який перевозився, а також вини перевізника чи вантажовідправника.
Висновок експертів, які беруть участь в перевірці вантажу і визначенні причин його непридатності та суми, на яку зменшилась його вартість, оформляється актом за підписами осіб, що беруть участь в проведенні експертизи. Про проведену експертизу робиться відповідна відмітка в комерційному акті.
У випадку відмови перевізника від складення комерційного акта вантажоотримувач має право на вивезення вантажу зі станції чи порту. Для цього він повинен подати письмову заяву начальнику відділу залізниці чи управління річкового флоту. Наявність акта приймання вантажу і доказів про оскарження відмови начальника станції підготувати комерційний акт дає підстави для пред’явлення претензії і позову до перевізника і вантажовідправника.
Перевізники при порушенні зобов’язань за договором перевезення, згідно зі ст. 314 Господарського кодексу України, відповідають за:
– втрату, недостачу чи пошкодження вантажу – в розмірі суми втраченого вантажу;
– за перевищення терміну доставки вантажу.
Вантажоотримувач відповідає за:
– пошкодження транспортних засобів при вивантаженні вантажу;
– затримку вивантаження транспортних засобів;
– за неочищення транспортних засобів після вивантаження вантажу.
Ст. 315 Господарського кодексу України передбачається термін позовної давності у випадку невиконання чи не належного виконання договорів перевезення, який становить 6 місяців, а для претензій по сплаті штрафів – 45 днів.
Контрольні запитання
Як законодавчо регулюються майнові відносини?
Що містить в собі поняття “господарський договір”?
Які ознаки має господарський договір?
Як класифікуються господарські договори?
Які функції, форми та порядок укладання господарського договору?
Які особливості має господарський договір?
Що відноситься до принципів виконання господарських договорів?
Чим характеризуються договори купівлі-продажу, постачання та перевезення?
< Попередня Наступна >