10.3. Підстави господарсько-правової відповідальності
Господарське право - Господарське право України |
10.3. Підстави господарсько-правової відповідальності
Підставами господарсько-правової відповідальності є вчинення суб’єктом господарських відносин правопорушення у сфері господарювання.
Ст. 218 Господарського кодексу України визначає наступні види підстав господарсько-правової відповідальності:
Нормативна. Це сукупність норм права про відповідальність суб’єктів господарських відносин.
Господарська правосуб’єктність правопорушника і потерпілого. Сторонами правовідносин щодо застосування відповідальності цього виду можуть бути підприємства, установи, організації, інші юридичні особи незалежно від форми власності майна, організаційно-правових форм, тобто особи, що мають право звертатися до господарського суду за захистом своїх порушених або оспорюваних прав та інтересів, які охороняються законом.
Юридико-фактична. Це протиправні дія або бездіяльність особи – господарського правопорушника, що порушують права і законні інтереси потерпілої особи чи заважають їх реалізації. Ця підстава складається з чотирьох елементів, які в теорії права називаються умовами господарсько-правової відповідальності:
–факт господарського порушення, тобто порушення норми закону, умови договору, державного контракту тощо, внаслідок чого завдаються збитки або інша шкода майновим правам та інтересам потерпілого (кредитора);
– протиправність поведінки господарського порушника. Така умова визначається у господарському праві в широкому розумінні. Це може бути як дія, так і бездіяльність, що порушують правову норму, планове завдання, умови договору й т. ін.; – причинний зв’язок між протиправною поведінкою порушника і завданими потерпілому збитками. Цей зв’язок необхідно доводити відповідними документальни
а) наявність в особи-правопорушника реальних можливостей для належного виконання;
б) невжиття правопорушником всіх необхідних заходів для недопущення правопорушення, запобігання збиткам (шкоді) потерпілого.
Формою вини може бути:
– умисел правопорушника;
– необережність правопорушника.
При цьому діє принцип презумпції вини, тобто “відсутність своєї вини доводить особа, яка порушила зобов’язання”, що передбачено ст. 614 Цивільного кодексу України. Вина обох сторін підлягає взаємному заліку. Якщо невиконання або неналежне виконання зобов’язання виникло з вини обох сторін, судовий орган (суд, господарський суд, третейський суд) відповідно зменшує розмір відповідальності боржника. Це має місце і тоді, коли кредитор навмисно або з необережності сприяв збільшенню розмірів збитків або не вжив заходів до їх зменшення (ст. 614 Цивільного кодексу України).
Вина господарюючого суб’єкта – це вина його працівників. Отже, принцип відповідальності за вину вимагає визначення конкретних працівників, дія або бездіяльність яких спричинили невиконання зобов’язань чи заподіяння шкоди.
Сукупність чотирьох умов утворює юридико-фактичні підстави господарсько-правової відповідальності. Для застосування майнової відповідальності у вигляді відшкодування збитків необхідна наявність усіх чотирьох умов, тоді як для застосування неустойки, штрафу чи пені досить лише двох з них: факту господарського правопорушення та протиправності поведінки порушника.
Контрольні запитання
Що є предметом регулювання відповідальності у господарському праві?
Як класифікуються господарські правопорушення?
Які види позадоговірних правопорушень є предметом господарсько-правової відповідальності?
Які основні функції відповідальності за господарські правопорушення?
Які існують види господарсько-правової відповідальності?
В яких рамках функціонують підстави відповідальності за господарські правопорушення?
Що є формою вини за господарські правопорушення?
< Попередня Наступна >