Головне меню

12.3. Порядок припинення договору оренди

Господарське право - Господарське право України
102

12.3. Порядок припинення договору оренди

Відповідно до ст. 26 Закону України “Про оренду державно­го та комунального майна” одностороння відмова від договору оренди не допускається. Поряд з цим ст. 291 Господарського ко­дексу України встановлено перелік підстав припинення договору оренди. Ними є:

– закінчення строку, на який було укладено договір орен­ди;

– викупу об’єкта оренди орендарем;

– ліквідація орендаря;

– знищення об’єкта оренди.

Договір оренди може бути розірвано за погодженням сторін. На вимогу однієї зі сторін договір оренди може бути достроково розірвано за рішенням суду або господарського суду в разі неви­конання сторонами своїх зобов’язань та з інших підстав, передба­чених законодавчими актами України. Так, відповідно до ст. 783 Цивільного кодексу України дострокове розірвання договору на вимогу орендодавця шляхом пред’явлення позову в суді чи гос­подарському суді можливе у випадках, якщо орендар:

– використовує майно не за призначенням;

– навмисне або з необережності погіршує стан майна;

– не платить протягом трьох місяців з дня закінчення строку платежу; – не робить капітального ремонту у випадках, коли за зако­ном або за договором капітальний ремонт є його обов’яз­ком. Дострокове розірвання договору на вимогу орендодавця відповідно до ст. 763 Цивільного кодексу України можливе шля­хом пред’явлення позову до суду чи господарського суду:

– якщо орендодавець не робить капітального ремонту, який передбачений угодою; – якщо майно в силу обставин, за які орендар не відповідає, прийде в непридатний стан для користування. Відповідно до Декрету КМУ від 11 січня 1993 р. № 5

-93 “Про впорядкування використання адміністративних будинків і нежитлових приміщень, що перебувають у державній власності” договори оренди з користувачами будинків і приміщень, що є в державній власності та належать підприємствам, установам і організаціям на праві повного господарського відання або опе­ративного управління, вважаються розірваними з моменту прий­няття КМУ рішення про розміщення в них центральних держав­них органів, дипломатичних представництв і консульств інозем­них держав.

 

< Попередня   Наступна >